לאומית נשים: מתחילות לעבוד

הליגה הלאומית הסתיימה באמצע מרץ, עם פרוץ הקורונה, רגע לפני חצי גמר גביע והרבה עניין בצמרת. אחרי חודש התאוששות מתחיל טירוף הקניות ועונת מלפפונים בשיאה כשבכפ"ס שוב מכוונים לשמות הכי גדולים, בירושלים שינו כיוון ובונים סגל צעיר ובני יהודה ויבנה רוצות לשמור על הצמרת ואולי גם לזכות בתואר. עדכון ראשון מהליגה הטובה בארץ.


| safsal

 

העונה הקרובה בליגה הלאומית מאיימת להחזיר את הליגה אחורה עם ההחלטה על חזרה לשיטת המחוזות. ההתקדמות האדירה שעשו קבוצות צפוניות כמו הפועל מג'ד אל כרום, גליל עליון וכאוכב בסכנת חזרה לפריפרייה, בעוד "מלחמת עולם" מתקיימת בימים אלה על כל שחקנית במחוז הדרומי שצפוי להיות חזק במיוחד כשלפחות 6 קבוצות ינסו להתברג לפלייאוף העליון. כתבה ראשונה מתוך שלוש .

שיטת המשחקים שתלווה את העונה הקרובה (דרושה אישור פורמלי של הנהלת האיגוד) תכלול 2 מחוזות עם 7-8 קבוצות בכל מחוז, שני סיבובים (בית-חוץ) ואחריו סיבוב אחד של פלייאוף עליון אליו יעפילו 4 אגודות. אחרי 7 משחקים בסך הכל, 4 הראשונות ימשיכו לפיינל פור.

 

ועכשיו להחתמות.

בעונת החזרה ללאומית בני יהודה הרשימה, על אף שנערכה בשלב יחסית מאוחר. מאמנת הקבוצה טלי נוי, הצליחה להעמיד סגל חזק שנאבק בצמרת ורגע לפני שהופסק פה הכדורסל בני יהודה היתה הראשונה שניצחה את המוליכה. למרות זאת, הקיץ ביצעה בני יהודה מהפכה ונפרדה מרוב שחקניות הסגל (ע"ע הפסקאות הבאת).

הקבוצה שנבנית מחדש התמקדה בשלב הראשון בצבע והחתימה שחקניות ששיחקו העונה בליגת העל. שחקנית נבחרת הנערות והעתודה, תמר אנגל (20, 1.77) ששיחקה בשנתיים האחרונות בהפועל פ"ת צפויה להיות עוגן חדש ואיתה עדן כהן (25, 1.85) ששיחקה 3 עונות בבנות הרצליה, ובעברה במכבי חיפה ונבחרת העתודה, ותנסה להזכיר לכולם את יכולותיה שהביאו אותה למדים הלאומיים. תמר ברגל (18, 1.78) שהצטרפה לא מזמן למכבי ר"ג בליגת העל, תשחק בקבוצה במקביל במסגרת כרטיס כפול. ברגל בוגרת הפועל ראשון לציון ובשנה האחרונה גם שחקנית האקדמיה סיימה את העונה החולפת בלאומית עם ממוצעים של 8 נק', 7 רב' ו-2 חט'. בימים הקרובים יתחילו בקבוצה לסגור עם מובילות כדור בדרך להשלמת הסגל.

 

הפועל כפ"ס ממשיכה לשאוף גבוה, עם 3 החתמות מעניינות לקראת העונה הבאה. הקבוצה ראתה את ההצלחה של בני יהודה בעונה החולפת וסימנה את שחקניות המפתח שם שיביאו אותה לצמרת. הראשונה היא סגנית מלכת הסלים של העונה החולפת, טל יעקב (24, 1.73), שמגיעה אחרי עונה מוצלחת בבית דני. יעקב קלעה העונה מעל 18 נקודות למשחק, עם משחק שיא של 28 נקודות מול רמה"ש. יחד איתה תגיע מבני יהודה מאיה איסרוב (30, 1.70) שקלעה העונה 12 נקודות למשחק. לאיסרוב עבר עשיר בליגת העל ובעונת 16/17 זכתה בדאבל בליגת המשנה עם אליצור רמלה. ההחתמה השלישית היא לירז קניג (35, 1.75), שחוזרת לכפ"ס אחרי עונה באס"א ירושלים. קניג תרמה העונה מעל 11 נקודות למשחק (וסל ניצחון מרשים בגביע), וגם היא מביאה ניסיון רב לפרקט.

3 שחקניות ימשיכו מהעונה הנוכחית. שלי שפית (20, 1.64) שתתפקד גם השנה כקפטנית, תמשיך לעונה רביעית בקבוצה הבוגרת (אשתקד סיימה עם 5.5 נקודות בממוצע), דרור מייברג (26, 1.75) שקלעה העונה כ-7 נקודות למשחק תמשיך לעונה שלישית בקבוצה. ממחלקת הנערות ימשיכו לעונה שניה בקבוצה הבוגרת אופיר פרפרה (17, 1.75), תלמידת כיתה י"א ושחקנית קבוצת נערות א' של כפ"ס וחברתה לקבוצה הנערות שחר יום טוב, גם היא תמשיך לעונה שניה. שירה גרינבוים בוגרת המחלקה הצעירה הנמצאת לפני גיוס תמשיך לעונה שלישית ודניאלה ראובן תמשיך לעונה שניה על הקווים בקבוצה.

 

הפועל באר טוביה עברה עונה קשה מהרגיל אשתקד. בעונה שעברה חוותה קשיים תקציבים בעונת המלפפונים והתקשתה בבניית סגל עמוק ואיכותי, כהרגלה. העונה הבעיות טופלו ונפתרו בשלב מוקדם ובקבוצה ינסו להעמיד סגל חזק מול היריבות הקשוחות שבמחוז הדרומי. 

כצעד ראשון הקבוצה הדרומית החזירה לשורותיה שתיים מהשחקניות שהובילו אותה בעונת 18/19 - ירדן עיבל (29, 1.69) ובר אביטל (24, 1.67). השתיים ששיחקו העונה יחד בבני יהודה עזרו לקבוצה להגיע למקום השלישי בטבלה, כשעיבל קלעה העונה כ-13 נק' למשחק ואביטל כ-5 נק' למשחק. חן וייסבורט (27, 1.67) שהיתה מהקלעיות הבולטות העונה של באר טוביה עם 9 נקודות למשחק (ומשחק שיא של 28 נקודות) תמשיך לעונתה השלישית במועדון. גיטה זיו, אחת המאמנות הוותיקות בליגה, תמשיך להוביל את הקבוצה שנה נוספת ולהחזיר רוצה לרמות הגבוהות.

 

אוהד גל הצליח לשרוד עונת בכורה מאתגרת, עם לא מעט פציעות והוביל, על אף הקושי, את אס"א ירושלים למאבקי הצמרת. במועדון היו מרוצים מיכולותיו ועוד בעונה שעברה נתנו לו את המפתחות לעונה נוספת. ירושלים לא המתינה יותר מדי ועם ההודעה על הפסקת הליגה מיהרה לסגור סגל צעיר ומסקרן, 180 מעלות מהעונה שעברה. לא מעט שחקניות ממשיכות לעונה נוספת, ביניהן עדן פורת (24, 1.80) שקלעה העונה בלאומית 10 נק' ותמשיך לעונתה השלישית במועדון, וגילי ליאור (24, 1.82) שתמשיך לעונתה החמישית במועדון. ליאור בעונה החולפת קלעה נאלצה להחמיץ כחודשיים פעילות בגלל פציעה, אבל חזרה לכמה משחקים לפני שהליגה הופסקה וסיימה את העונה עם ממוצע של 7.5 נק' למשחק. עוד ימשיכו בקבוצה מוריה חסון (20, 1.66) וטליה פרידמן (18, 1.80) לעונה שניה במועדון.

אבל השמות המעניינים יותר הן בגזרת הגארדיות כשבמקום לירז קניג, דבי בלייברג וקרן בויס המנוסות בקבוצה ינסו קונספט צעיר. ראשית בקבוצה שמחו לקבל חזרה את שחקנית הבית נטע רפאל (20, 1.76) ששיחקה בירושלים שלוש עונות ואף נבחרה לתגלית העונה. אחרי שנה טובה בליגת העל במכבי חיפה (ושעל אף היכולת הטובה לא קיבלה דיי קרדיט), חוזרת לקבוצה במעמד של שחקנית מובילה. הפנים החדשות שמצטרפות לקבוצה מהבירה: ניקול מיכאליץ (20, 1.72) מהשחקניות הגדולות שצמחו במחלקה הצעירה בראשל"צ, שיחקה שנתיים בליגת העל בקבוצת הבית שלה וזו תהיה חזרה זמנית לליגת הלאומית (כזכור בפעם שעברה ששיחקה בלאומית זכתה בדאבל). מיכאליץ היא גם שחקנית נבחרת הנערות שהעפילה לדרג א', וכיום שחקנית עתודה. איתה הגיעה שני ברמן (18, 1.67) שיחקה העונה בליגה הלאומית באקדמיה וקלעה כ-9 נק' בממוצע, גם היא שחקנית סגל הנבחרות הצעירות. בקבוצה מקווים לסכם על כרטיס כפול עם שחקנית פנים.

 

באליצור תל אביב קרובים לסגור מאמן, כשהמועמד המוביל לתפקיד הוא אורן לם, שסוגר מעגל ואחרי שהעפיל ללאומית לפני שנתיים עם קבוצת בת של מכבי רעננה (ואף זכה בגביע האיגוד) ינסה להמשיך את הפרויקט בחממה חדשה. אך הדברים עדיין בהתהוות.

אליצור יבנה קרובה לסכם עם רוב שחקניות הסגל לעונה נוספת כשכל הנראה יהיו אלה הדר רפאל, מורן שטרית, לי קפיטולניק , אופק טלקר וחנה הללי שימשיכו להוביל את הקבוצה ואליהן יצרפו עוד שחקנית פנים דומיננטית. גם המאמן אמיל איליונסקי ימשיך לעונה שלישית על הקווים.