הקדטיות בחצי הגמר!

עם הניצחון הענק על סלובקיה (48:60) כבר עכשיו ברור שהקדטיות 2022 הן (לכל הפחות) שיחזרו את הישג השיא הישראלי. אבל בשביל החבורה של שירה העליון השמיים (או דרג א') הם הגבול. 5 מ-5 ומקום בחצי הגמר אחרי תצוגה נהדרת ויתרון מוחץ שלושה רבעים. מחר מחכה תורכיה (22:00) במשחק על דרג א'.


| שי ברק

נבחרת הקדטיות ישראל 60 - נבחרת הקדטיות סלובקיה 48

עכשיו כבר מדובר בהישג אדיר! מוקדם לסכם, כי הנבחרת הזו גם יכולה לעשות היסטוריה, אבל כבר כעת ברור שתשחק את הישג השיא של הקדטיות, לכל הפחות מקום רביעי ואולי אפילו מדליה ודרג א'.

המשחק היום, כמו נגד שבדיה, היה קרוב למיקסום היכולות. מוגזם להגדיר כ"שלמות", אבל נגד הסלובקיות הגבוהות והארוכות הנבחרת עשתה הכל נכון. היה ברור שסלובקיה נבחרת לא מוכשרת ולא טכנית, קצת רכה בהגנה – אבל לתרגם את כל זה לביצוע מושלם של שיטת המשחק זה לא דבר פשוט – אלא שנבחרת הקדטיות 2022 לא עושה דברים פשוטים, היא עושה את זה בגדול!

אז סלובקיה איבדה את הראש וקלעה ברוב שלבי המשחק בפחות מ-20% מהשדה בזכות הגנה ישראלית נהדרת. ההתקפה הלכה על היתרונות, השחקניות שלנו לא נבהלו מהסייז והלכו עד הטבעת, גל רביב נראתה מדהים עם 15 נק' ו-6 אס', רוני נוה ומאיה שרביט עשו עבודה הגנתית גדולה. מאיה זילברשלג היתה עבורנו במאני טיים ואיילה אורן ממשיכה להיות מהשחקניות הטובות בטורניר. מה צריך יותר מזה? רק מאמנת שמגיבה לכל מה שקורה על המשחק, עצרה פעמיים ניסיונות קאמבק של סלובקיה (ברבע השלישי וברביעי) והנבחרת הישראלית לא שמטה את היתרון לרגע מאז לקחה אותו בסוף הרבע הראשון.

את המחמאות נשמור לסיום הטורניר, יש המון כאלה אבל כרגע מחכה טורקיה בקרב על הכרטיס לגמר, מקום על הפודיום ודרג א' יכול להגיע כבר מחר אם ננצח את היריבה (שישי, 22:00). בינתיים נלך לישון עם חיוך גדול וגאווה עצומה לשחקניות נבחרת הקדטיות 2022. תודה לכן על עוד ערב אדיר!

 


גל רביב, משחק ענק! 15 נק', 6 אס',21+ מדד (צילום: FIBA.COM)

 

סיקור המשחק:

הנבחרת הישראלית פתחה מהוססת את המשחק, מול הסייז הסלובקי היססה לרוץ, ולמרות שהגיעה למצבים נוחים שהיא רגילה להם הכדורים לא נכנסו. אלא שככל שחלפו הדקות והתפזר אבק הפתיחה גילו בישראל שהיריבה לא נוראית כל כך, במשך כמעט 4 דקות, הסלובקיות התקשו לשים את הכדור בטבעת והוליכו "רק" 0:6. הסייז הסלובקי הצליחה לקטוף 6 כדורים חוזרים בהתקפה בחמש דקות, אבל לקלוע רק 3 מ-12 ו-50 אחוזים מהעונשין. כשהיריבה נראתה פחות מאיימת, החלה גל רביב לתקוף את הטבעת ועם נקודות שלה ושל איילה אורן נקבעה התוצאה 6:4 באמצע הרבע הראשון. סלובקיה נתקעה שלוש דקות וחצי ללא סל שדה מה שאיפשר לגל רביב הנהדרת ללכת כל הדרך לטבעת ועוד לסחוט עבירה בדרך להשלים ריצת 0-9 ומהפך, הקדטיות שלנו ביתרון ראשון. ירידה לא טובה להגנה הובילה לסל מהיר בצד השני, בסלובקיה המשיכו להחטיא מהקו ואיילה אורן שצברה גם היא ביטחון, זרקה מעל ידיים סלובקיות מחצי מרחק והחזירה את הנבחרת לשוויון 11 ברבע שהסתיים לבסוף ביתרון ישראלי 12:13 כשאופיר וינטרוב בשניות האחרונות של הרבע מגיעה להניח את הכדור בטבעת, ללא הפרעה. למרות 8 כדורים חוזרים בהתקפה, סלובקיה הראתה שהיא נבחרת מוגבלת עם 4 מ-19 מהשדה (21%) והנבחרת יכולה להרגיש בנוח.

2 דקות ברבע השני, מאיה שרביט שעלתה נראתה נהדר, ליקטה כדורים חוזרים בהתקפה, איילה אורן החזירה את הנבחרת שלנו ליתרון נקודה שוב, ו-וינטרוב בעוד חדירה ולייאפ הגדילה את היתרון הישראלי ל-3, 14:17 וסלובקיה פסק זמן. מפסק הזמן הסלובקי הנבחרת שלנו חזרה טוב יותר מהיריבה, עם לחץ בהגנה ועוד נקודות של רביב ההמשך צמח לחמש, סלובקיה עם סל אחד ברבע ב-5 דקות ולמעשה עם 2 סלי שדה ב-11 דקות.

3 דקות להפסקה זילברשלג הצליחה לייצר את הנקודות שלה בזריקה מחצי מרחק ולמרות נקודות נדירות של סלובקיה (סל ראשון אחרי 7 דקות), מעיין כהן קיבלה את הכדור מחוץ לקשת ומה שהיא עושה הכי טוב בטורניר קרה גם הפעם, שלשה ראשונה שלה הקפיצו את הנבחרת שלנו ליתרון 16:24. כשהשלשה הבאה של איילה אורן כבר הובילה את הנבחרת ליתרון דו ספרתי. עם הגנה נהדרת מול יריבה שבורה, אורן ניצלה את הרכות ההגנתית, ייצרה לעצמה מצב זריקה נוח וצלפה שלשה גדולה 17:27. בדרך ליתרון 19:29 בהפסקה. כשגל רביב ואיילה אורן עם 9 נקודות כל אחת וסלובקיה נוראיות עם 16% מהשדה, גם הרבה הודות להגנה וההכנה הישראלית.

הרבע השלישי נמשך כמו שהשני הסתיים. בדקה וחצי ברבע ההגנה הישראלית תיסכלה את סלובקיה, זילברשלג, רביב ונוה הוסיפו נקודות וישראל עם 0-6 מהיר (19:35). אז הגיעו כמה דקות שסלובקיה שמרה בהן על הכבוד שלה כשהצליחה בחמש הדקות הבאות לקזז קצת מההפרש עם 4-11 כולל עוד נקודות מחוץ לקשת, אלא שמאיה זילברשלג היתה שם להחזיר את ההפרש לדו ספרתי, 30:41 ועצרו את הריצה הסלובקית שהתקשתה להגיע למצב זריקה מול ההגנה הישראלית שהשתפרה פלאים אחרי פסק הזמן במצב של 30:39. ובסוף רבע שהיה בשליטה ישראלית מוחלטת (למעט 3 דקות קצרות) הנבחרת שומרת על יתרון דו ספרתי 33:43 לקראת הרבע האחרון.

אלא שאז קרה משהו שלא קרה במשך 30 דקות. סלובקיה הראתה אגרסיביות, רצה ותקפה את הטבעת, שיחקה כדורסל וגם היתה מרוכזת בזריקה האחרונה, 0-6 מהיר בדקה וחצי קיזז מההפרש, רק 39:43 לנבחרת שלנו ופסק זמן מהיר. מפסק הזמן רוני נוה חזרה עם הגנה גדולה וכדורים חוזרים בשני צידי המגרש, גל רביב עם הנקודות החשובות שהחזירו את הנבחרת ליתרון 6, ההגנה חזרה להוביל את סלובקיה לאיבודים. הכדורים נפלו לידיים ישראליות, רביב מצאה נהדר את זילברשלג בצבע וההפרש חזר לשמונה וכשרביב קלעה את הנקודה ה-15 שלה, נמחק כל הקאמבק הסלובקי, 39:51 לנבחרת שלנו! חמש דקות לסיום.
מכאן הסלובקיות נשברו, גל רביב קיבלה אסיסט מזילברשלג לנקודות, לאחר מכן רביב מצאה את זילברשלג לשלשה ועם 41:56 שתי דקות לסיום המשחק הוכרע. סלובקיה שיחקו על הכבוד, הנבחרת שלנו נתנה להן לקזז אבל שמרה על הדו ספרתי וגלי רוטשילד חתמה את המשחק בנקודות 48:60, ניצחון ענק ומרחק משחק מדרג א'.

 


רוני נוה, האקס-פקטור בשני צידי המגרש (צילום: FIBA.COM)

 

קלעו לנבחרת ישראל:

גל רביב – 17 נק', 4 ריב', 6 אס'
מאיה זילברשלג – 15 נק', 10 ריב'
איילה אורן – 11 נק', 5 ריב', 1 אס', 1 חט'
רוני נוה – 6 נק', 6 ריב', 1 אס', 1 חט'
אופיר וינטרוב – 6 נק', 2 ריב', 1 אס', 1 חט'
מעיין כהן – 3 נק', 4 ריב', 3 חט'
גלי רוטשילד – 2 נק', 1 ריב', 1 חט'

עוד שיחקו: תהילה כהן (2 ריב', 1 חט'), מאי בייקו (3 ריב'), מאיה שרביט (2 ריב'), לי טייכמן.