כתום או צהוב?

בסוף הערב נדע - אליפות 54 למכבי ת"א או שניה למכבי ראשל"צ. שתי הקבוצות מגיעות אחרי ניצחונות דרמטיים בחצאי הגמר, ואחרי תקופת קורונה עמוסה במשחקים אותה סיימו עם מאזן דומה. אדי מינץ מנתח לקראת הגמר הגדול (צילום: מנהלת ליגת העל)


| אדי מינץ

 

אז מי תהיה האלופה? מכבי ת"א בפעם ה 54 (והשלישית ברצף)' או ראשון בפעם השנייה (ולראשונה מ-2016)? מאזנה של ת"א בתקופת משחקי הקורונה הינו 7-3 וכך גם ראשון שלה מאזן די דומה - 6-3. ת"א הפסידה פעמיים לראשון וראשון הפסידה פעמיים לירושלים. לשתי הקבוצות יורי"ם אגדיים, מזרחי (מ-1970 ברצף) ופרי (שייסד את האגודה ב-1976) ומאמנים מעוטרים ומנוסים.

קליעה: ת"א תלויה רבות בוילבקין ודורסי (9/15 לשלוש מול גלבוע) ולהריסון והמילטון תהיה עבודה קשה בלנסות לעצור אותם. אם הם יתנו לחגוג כמו שעשה פארגו זה לא יגמר טוב לכתומים. בצד ההתקפי הכתום הרבה תלוי בהריסון ואריאל שסיפקו מול י-ם ערב קליעה רע לשלוש עם 4/16 בלבד (ועדיין, זה הספיק).

איבודים: בחצאי הגמר הריסון סיים עם 6 ואבדיה עם 4 והם הברומטרים של הקבוצה. ישמרו על הכדור - זה יתורגם לנקודות קלות, יאבדו אותו - כנ"ל רק לצד השני.

אסיסטים: בהעדר רכז טבעי המשחק הצהוב מסתמך הרבה על יכולות אישיות ואין פה רכז שהכל עובר דרכו. סיים סיים בראשון כשדווקא מונרו (7 אס' בחצי גמר) הוא המוסר המצטיין והציר שסביבו נעה כל הקבוצה. מונרו היה גם השחקן הכתום עם ה +/- הכי גבוה בחצי גמר (9+) ואת התפקיד הזה, עם הגנה קשוחה ובלתי מתפשרת, ממלא בת"א ג'ייק כהן (+/- 10+ בחצי גמר, הגבוה בקבוצה).

האקס פקטור בראשון הינו טישמן שעשה סלים גדולים בחצי ב-100% מכל הטווחים. ראשון יותר עמוקה מת"א ובחצי גמר לא פחות מ-6 שחקנים קלעו בדאבל פיגרס. האם אייסי ישחק? מה שבטוח זוסמן יחסר ממש.

אחוזים מהקו: ת"א הרבה יותר יציבה פה וברוב המשחקים זה נע בין 80%-90%, ואילו ראשון סיפקה מול ירושלים (בליגת הקורונה הסדירה) משחקים של 90% אבל דווקא בחצי גמר זה כמעט ברח לה כשהגיעה בקושי ל-50%. אפילו שחקן של 87% כמו הריסון החטיא בדקות האחרונות 4 זריקות קריטיות (פעמיים 0/2).

בקיצור, זה יוכרע על הגנה וקשיחות. אפילו ת"א המוכשרת לא הייתה עוברת את גלבוע אם לא היתה מנצחת ב-3-4 מצבי 50%-50% כשכדור על הרצפה. לעניות דעתי ראשון פייבוריטיתית כי עוד משחק של 25% ל-3 של הריסון ואריאל ו-50% מהקו כמו מול ירושלים לא יהיה לה. אבל מצד שני לת"א יש גו טו גיא-וילבקין. מצד שלישי-אריאל. נהיה שם בכדי לעדכן. תהנו.