אגף ההיסטוריה

 

מדור ההיסטוריה המחודש של ספסל, המבוסס על רישומיהם של ישראל פז ואלישע שוחט

חלק מהדפים עדיין בשלבי עידכון, ויכול להיות שגם פה ושם פספסנו דברים

נשמח לקבל תיקונים, עידכונים והצעות לדפים נופים במייל או בתיבת צור קשר בתחתית הדף

(צילום: לע"מ)

 

אלישע שוחט

נולד ב-1954 בכפ"ס, וכבר מגיל צעיר תיעד את הספורט בארץ. בהמשך עבד כעיתונאי ספורט במקומות רבים ביניהם העיתונים "חדשות" ו"עולם הספורט", המגזינים "כדורסל" ו"עולם הריצה", ובאתר האינטרנט "וואלה" וגם כאן בספסל.

 

 

ב-2008 יצא לאור ספרו הראשון "100 שנות כדורגל 2006-1906", שמאגד בתוכו את כל ההיסטוריה של הכדורגל בארץ. אלישע שוחט עבד על ספר נוסף על הכדורסל בארץ, "ספר הכדורסל הישראלי", אך נפטר ב-2014 בטרם השלים את העבודה. ב-2018 בניו עוז ועומר יחד עם שלומי פרי ואורי סביר הוציאו את הספר לאור, והוא זכה להצלחה רחבה בקרב חובבי הכדורסל בארץ.

 

 

ישראל פז

נולד בשנת 1926 בליטא, ועלה ארצה בגיל 10. היה ספורטאי פעיל בענפים כדורסל, כדורעף וכדורגל בקבוצת הפועל ת"א מגיל 13, ולאחר מכן שימש כשופט כדורסל עד שנת 1962. שימש חמש שנים כסגן יו"ר איגוד הכדורסל (1968-1973), וכן היה חבר בועד האולמפי משנת 1976.

 

 

ממייסדי תא עיתונאי הספורט בארץ, שימש כיושב ראש התא תקופה מסויימת. לאחר מלחמת הקוממיות, היה מראשוני המוציאים לאור של צה"ל בנושא אימון גופני. ערך את מדור הספורט בעיתון "על המשמר" משנת 1946 ברציפות עד 1992, וכן היה ממייסדי ועורכי העיתונים "קול הספורט", "ספורט לעם" ו"חדשות הספורט".

מותיקי עיתונאי הספורט בארץ, שחיבר ספרים רבים כגון "מי ומי בספורט", "אלפים ואלופים", "הכדורסל בישראל 1948-1968", "אלבום ה50 של ההתאחדות לכדורגל", "כדורסל 1982" (יחד עם שמואל יעקבסון) וכן סידרת ידעני ספורט. הלך לעולמו בשנת 2002, כאשר עד יום מותו ערך ועקב בקפדנות רישום קלעי ומשחקי הכדורסל בארץ. יהי זכרו ברוך.

 

 

 

 

שלומי פרי על ישראל פז:
לא פגשתי מעולם את ישראל פז, אבל עבורי מדובר באב הרוחני שלי. בשקידה מדהימה ומתוך ידיעה שעל כתפיו מוטלת אחריות לאומית לתעד את הכדורסל הישראלי, ליקט ישראל פז במחברותיו כל נתון ונתון אפשרי בכדורסל הישראלי מאז הקמת הליגה ועד מותו. רעד עבר בידי כשאחזתי במחברותיו המסודרות בארכיון איגוד הכדורסל, מחברות אותן תרמה משפחתו לארכיון. בכתב יד מסודר ונאה, באדיקות ובקפדנות לכל נקודה ונקודה, רשם ישראל פז את הקלעים בכל משחקי נבחרות ישראל, בכל משחקי ליגת העל ובכל משחק בינלאומי. כל מה שנותר לנו זה להמשיך את דרכו ולקוות שנעמוד ברף הגבוה אותו השאיר לנו.


על מדור ההיסטוריה
מדור ההיסטוריה של ספסל רחוק מלהיות מושלם. חומרים רבים עוד מחכים לנו שנלקטם ונרכזם. לישראל פז היו מחברות בלבד, לנו בימינו יש מאגרי נתונים ממוחשבים. עבדנו הרבה על הכנסת נתונים שונים לקבצי מחשב מהמחברות של ישראל פז ומארכיונו של אלישע שוחט ז"ל, מתעד מסור נוסף של הכדורסל הישראלי אבל עבודתנו איטית וקשה מחמת אילוצי זמן. אנו מקווים שבעתיד הקרוב נוכל להוסיף כאן למדור קבצים נוספים שיאפשרו לכם שעות של נבירה נעימה בנבכי היסטוריית הכדורסל הישראלי.


תודות
תודה גדולה לאלישע שוחט ז"ל שנתן לנו חומר רב מארכיונו הפרטי.
תודה גדולה לנפתלי גושן, יהודה שיקמה ואיגוד הכדורסל שאיפשרו לנו לנבור בארכיון האיגוד.
תודה למשפחת פז.