ארצית דרום: מארבע תצא אחת

חשבתם שהמחוז הצפוני פתוח? בואו תראו מה קורה בדרום. ארבע קבוצות מגיעות לשלבי ההכרעה עם סיכויים נהדרים ללכת עד הסוף. חבל מודיעין תפגוש את פתח תקווה בסדרה הראשונה, מעלה אדומים שוב תפגוש את המועמדת הבכירה לעליה, מאשקלון, בשנייה. קל זה לא יהיה לאף אחת.


| safsal

המשחק הראשון: יום ראשון, 22/04 (19:30 באשקלון, 19:30 בשוהם)

המשחק השני: יום רביעי, 25/04 (19:00 במעלה אדומים), יום חמישי (20:00 בפתח-תקווה)

--- ענר חתואל, אלירן כהן ---

אליצור "איתו" אשקלון (7-15) - מכבי מעלה אדומים (8-14)

איזו סדרה גדולה מחכה לנו. שתי הקבוצות נבנו בתקציבי ענק במטרה אחת ברורה - לעלות ליגה. ולמרות ששתיהן בפלייאוף בסופו של יום, הדרך לשם לא הייתה קלה כמצופה. אשקלון, למרות הסגל המרשים והיקר פתחה בצורה חלשה ואחרי ארבעה הפסדים בשבעת המחזורים הראשונים, החליטו פרנסי הקבוצה על זעזוע, נפרדו מהמאמן אוהד גל והחזירו אל הקווים את רועי בן יהושע שאימן אותה בתחילת העונה שעברה. יחד איתו הקבוצה הלכה והשתפרה מדי שבוע וסיימה את העונה עם רצף מרשים של 9 ניצחונות, שהביאו אותה בסופו של יום עד למקום השני.

מעלה אדומים כמעט כמו תמונת מראה, הנחיתה בקיץ בהרבה מאוד כסף את הסנטר המתאזרח ג'פרי פריד וביחד עם אלעד קנפו, אחד ממצטייני העונה שעברה, העמידה את הקו הקדמי המבטיח בליגה שרק זה של אשקלון (אחיעד בוקרא וסטנלי ברנדי) מתחרה בו. מעלה פתחה מצוין כשעד פברואר היא רושמת 3 הפסדים בלבד שמיקומו אותה בצמרת הטבלה. מחודש פברואר ואילך חלה ירידה תלולה ביכולתה כשהקבוצה מסיימת את העונה עם 5 הפסדים מ-8 משחקיה האחרונים, כשגם ניצחונתיה מושגים בקושי רב ושניים מהם אף נגררים להארכות (איילות ומבועים). מבין כל הארבע שהעפילו לפלייאוף, נראה שמעלה מגיעה בכושר הפחות טוב וללא הביתיות עליה עבדה כל כך קשה במהלך העונה, הסיכויים שלה לעבור שלב נפגעו משמעותית.

שחקנים בולטים באשקלון: סטנלי ברנדי, אבי פוגל, תומר פיסצקי, יונתן שטרקמן, אחיעד בוקרא, יוני דרעי. מאמן: רועי בן יהושע.
שחקנים בולטים במעלה אודמים: אלעד כנפו, ג'פרי פריד, דניאל גור אריה, אלן סקוורר, אלון ניניו, אבישי דרעי. מאמן: אבי סוכר.

בעונה הסדירה

כל קבוצה ניצחה בחוץ אחרי משחק צמוד ומותח. מעלה ניצחה באשקלון 56-52, אשקלון ניצחה בשבוע שעבר במחזור הסיום של העונה 76-74 עם שלשת ניצחון על הבאזר של יוני דרעי שסייעה לה לעבור את מעלה בטבלה. נקווה לדרמות כאלה גם בפלייאוף.

שחקן המפתח באשקלון: תומר פיסצקי

בדיוק לפני שנה דיברנו כאן על החשיבות של תומר פיסצקי למעלה אדומים ועל העובדה שבלעדי התפוקה שלו תתקשה הקבוצה של אלון חסיד לעבור את סדרת חצי הגמר נגד מי שלימים תהיה אלופת הליגה, אליצור יבנה. עברה שנה, יבנה כבר מצאה לה ליגה אחרת, פיסצקי מצא לו קבוצה אחרת, והנה איכשהו, הוא שוב כאן איתנו.

מכל זווית בה לא תסתכלו על הסגל העמוק של אליצור אשקלון - תמצאו על הספסל מחליף לכל שחקן ושחקן. פיסצקי, לעומת זאת, יש רק אחד. הגארד-פורוורד, בלא מעט משחקים העונה, היה השחקן הכי משמעותי במערך של רועי בן-יהושע ובהרבה מאוד מקרים גם ספק הנקודות העיקרי של הקבוצה. את רזומה ההצלחות שלו עם ק"ג אתם בטח זוכרים (3 עליות ליגה ב- 4 עונות) ואחרי הכשלון בחצי הגמר אשתקד, הוא יקווה הפעם לסוף שונה.

שחקן המפתח במעלה אדומים: אלן סקוורר

מעלה אדומים אמנם בנתה קו קדמי מפחיד, אבל ההתמכרות שלה לשני הענקים מתחת לסלים הפך את המשחק שלה לצפוי וחד גוני יתר על המידה, כזה שבסיבוב השני קבוצות הליגה הפסיקו לפחד ולמדו להתמודד בהצלחה לא מבוטלת. במידה ומעלה לא תגוון את המשחק שלה, מה שבעיקר אומר שהגארדים שלה יפתחו אופציות נוספות בהתקפה, קשה לראות הקבוצה של אבי סוכר עוברת שלב. יכולת טובה של אלן סקורר, הרכז המקומי, קריטית כאן לשאיפות של מעלה להתמודדות מול העומק של אשקלון.

זוהי לא העונה הראשונה של סקוורר בארצית, ואחרי שנת התחשלות אשתקד עם רמלה, בה הוא בעיקר למד איך להפוך משחקן משלים - כפי שהיה במשך רוב שנותיו בליגה הלאומית, לשחקן מוביל, סדרת חצי גמר הפלייאוף אמורה להיות המבחן הגדול שלו. אם יצליח לעמוד במשימה ולהוביל את מעלה לגמר (ולליגה הלאומית) - הוא בהחלט יוכל לקנות את מקומו ולהוביל את הקבוצה בליגה השנייה, אותה הוא כבר מכיר היטב.


טריוויות


- בעוד הסגל של אשקלון שופע בשחקנים שעלו ללאומית, בעידן הפלייאוף או לפניו, מסטנלי ברנדי קשישא לדוד בן ישי צעירא (שאגב, עלה ללאומית שנתיים לפניו) דרך יוני דרעי, יונתן שטרקמן, תומר פיסצקי ואבי פוגל - בסגל של מעלה אודמים תמצאו רק שניים כאלה: אבישי דרעי ודורון קצף, שעלו לפני שנתיים עם רחובות.

- אבי סוכר הוא המאמן השלישי בתולדות הפלייאוף של הליגה הארצית שרושם הופעה שנייה, והראשון שעושה זאת עם שתי קבוצות שונות - רמלה לפני שנתיים ומעלה אדומים השנה. שני האחרים - יוסי בוכניק (3 הופעות ב- 3 עונות) ויניב וייצמן (2 הופעות ב- 3 עונות) עשו זאת עם אותה הקבוצה: עכו ובת-ים בהתאמה.

- עד לפני שנתיים זכתה אשקלון לייצוג ראוי בצמרת הכדורסל הישראלי בשתי הליגות הבכירות. אלא שאותה קבוצה ייצוגית-עירונית ירדה מנכסיה והתפרקה בתחילת העונה. אשקלון "החדשה" תקווה לטפס ללאומית בסיום העונה, אבל כדי שזה יקרה היא תצטרך לעצור את אחד האנשים הוליכו את אשקלון ההיא לצמרת הכדורסל הישראלי לפני כשני עשורים. קוראים לו אבי סוכר.

בשורה התחתונה

אשקלון, שלא הפסידה מאז ינואר, מגיעה להתמודדות בתנופה נהדרת מהליגה, עם יתרון הביתיות ועם סגל עמוק ומנוסה יותר. המומנטום אמור להפסיק לה על מנת להגיע לגמר, אבל מעלה אדומים כבר הוכיחה לא אחת במהלך העונה שהיא יודעת להרים את עצמה במשחקים בהם הכסף הונח על השולחן.


הפועל חבל מודיעין (6-16) - מכבי פ"ת (8-14)

כשמדברים על חבל מודיעין (או חבלמו כפי שהיא מכונה במערכת) מדברים קודם כל על רז ניסים כהן. הגארד שנמצא בעונת M.V.P כמוה לא ראינו שנים בליגה, הגיע באמצע העונה שעברה כשהקבוצה הייתה מתחת לקו האדום, עזר להציל אותה מירידת ליגה תוך תצוגות אישיות גדולות והעונה המשיך במשימה כשהוא מוביל את קבוצתו לסיים במקום הראשון עם תצוגות כדורסל מופלאות הרבה יותר. חבלמו הראתה שאפשר להסתדר מצוין בליגה גם בלי קו קדמי אימתני וחבורה נהדרת של גארדים יכולה לקחת אותך רחוק. כמה רחוק? בעונה הסדירה זה הספיק למקום הראשון, ובפלייאוף? כנראה שנדע בקרוב.

פתח תקוה ששבה לדרום אחרי עונת 'גלות' עגומה משהו במחוז הצפוני נבנתה בקיץ בקול תרועה רמה כשהחתימה בזה אחר זה את דן שפי, אור זינדרמן ורז אלבז. אם זאת, הסיבוב הראשון היה מאכזב מאוד והסתיים במאזן שלילי של שישה הפסדים מול חמישה ניצחונות בלבד. זאת, בנוסף לסדרת חיכוכים בין השחקנים למאמן עידן דורון הביאו להתפטרותו של האחרון ולמינוי של אבי קצנברג הותיק בפגרה. בין אם זה המאמן החדש או השחקנים שהבינו שכך זה לא יכול להמשך, נראה היה שזה בדיוק מה שפ"ת צריכה בשביל להתעורר ובהדרכתו של קצנברג יצאה הקבוצה לסיבוב שני מופלא בו ניצחה 9 מ-11 המשחקים, כשהיא מפספסת את המקום השני ואת יתרון הביתיות ממש עם הבאזר בהפסד במשחק האחרון של העונה למכבי בת-ים.

שחקנים בולטים בחבל מודיעין: רז ניסים כהן, גל כוהנר, דורי אסף, תום חבקין, בן שוהם. מאמן: יוסי מזרחי.
שחקנים בולטים בפ"ת: נדב נאור, דן שפי, אור זינדרמן, תומר רבינוביץ', צאלי נוימן, רז אלבז. מאמן: אבי קצנברג.

בעונה הסדירה

כל קבוצה ניצחה בביתה. בסיבוב הראשון חבל מודיעין ניצחה 82-104 מוחץ הרבה בזכות משחק יוצא דופן של רז ניסים כהן ש'התעלל' באקסית עם שיא ליגה של 49 נקודות. בגומלין שחקני פתח תקוה כבר הצליחו לעצור אותו על 30 נקודות "בלבד" ולנצח 62-69.

שחקן המפתח בחבל מודיעין: רז ניסים כהן

אלא מה. התלבטנו אם אנחנו צריכים להמשיך לכתוב או להשאיר לכם לעשות את ההשלמות בכוחות עצמכם, בסוף נשברנו. השחקן הכי דומיננטי בליגה והאיש שהביא במו ידיו את חבלמו לאן שהיא נמצאת. ניסים כהן קולע בערב ממוצע 40 אחוז מהנקודות של קבוצתו ואחראי לפחות לעוד 10 אחוז באסיסטים (לא. לא באמת בדקנו) ועל פיו יפול ויקום דבר. ביום טוב שלו, כמו שפ"ת כבר חוותה העונה על בשרה, הוא בלתי עציר. השאלה היא כמובן, על איזה צד ניסים כהן יקום בבוקר.

למעשה, דומיננטיות כמו זו של ניסים כהן על הליגה לא זכורה לנו לפחות מ- 15 השנים האחרונות. הסגל של חבלמו התבלט לאורך כל העונה בתלות שלו ברז ניסים מחד, ובחוסר העומק שלו מאידך, אבל מה שעבד טוב שבוע אחרי שבוע והוביל את הקבוצה של יוסי מזרחי למקום הראשון ולפלייאוף, אמור לעשות את שלו גם בשבועיים האחרונים של העונה.

שחקן המפתח בפ"ת: נדב נאור

פלייאוף שלישי ברציפות של נדב נאור, שחוזר לעשות את זה השנה עם קבוצת נעוריו אחרי שאשתקד הגיע לשם עם שוהם. נאור הוא לא שחקן הבית היחיד של פתח תקווה שחזר לקבוצה העונה, אבל הוא הוכיח במשך יותר מפעם אחת עד כמה הוא חשוב ומשמעותי עבור הקבוצה.

נאור מנהל את ההתקפה של פתח תקווה מחד, מסדר ומרגיע את ההגנה מאידך, וזוכה לאמונו המלא של מאמנו אבי קצנברג, איתו הוא משתף פעולה בעונה-המי-זוכר-כמה. כמו ניסים כהן, הרבה מאוד מהיכולת של נאור תלויה באנרגיות שהוא מביא איתו למשחק. לא אחת הוא יצא משיווי משקל וזה השפיע גם על האופן בו פתח תקווה שיחקה.


טריוויות


- דן שפי מגיע לפלייאוף עונה שלישית ברצף. בשנתיים הקודמות זה הסתיים בהפסדים כואבים והדחה במשחק שלישי. האם הפעם זה יסתיים אחרת? עם זאת, בפעם האחרונה שהוא שיתף פעולה עם אור זינדרמן ותומר רבינוביץ' (בהפועל ר"ג / גבעתיים) - זה הסתיים בעליית ליגה קלילה. אגב, לשלישייה הזו, בהובלת רבינוביץ', תהיה השפעה לא מעטה על האופן בו תוכרע הסדרה.

- מהצד השני - רז ניסים כהן כבר קלע העונה 79 נקודות מול פתח תקוה, ורק בשני משחקים. האם הוא שומר לנו משהו גם לפלייאוף? כך או כך - את הופעתו האחרונה בחצי גמר הפלייאוף הוא פספס, כשהוביל לשם את פתח תקווה אך שוחרר רגע לפני בשל בעיית משמעת.

- בשנתיים הראשונות של עידן משחקי הפלייאוף, עדיין לא זכתה המדורגת ראשונה בכרטיס הנחשק לליגת העל. חבלמו רוצה לשבור את הסטטיסטיקה, אבל לפני שבפתח תקוה קופצים - בשנתיים הללו גם לא קרה שהמדורגת במקום הרביעי עברה את שלב חצי הגמר.

בשורה התחתונה

חבל מודיעין הוכיחה לאורך העונה הסדירה שהיא הקבוצה הטובה בליגה, ולמרות ששמטה את המקום הראשון לתקופת מה, הצליחה לחזור אליו ולשמור עליו עד לסיום העונה. פתח תקווה הציגה סיבוב שני נפלא, וסך הכל גם היא מגיעה למעמד במומנטום חיובי, אבל קשה לנו לראות את חבלמו נפרדת מהעונה הזו לפני סדרת הפלייאוף האחרונה שלה.