ארצית דרום: מצטייני העונה

אנחנו הצקנו, מאמני הליגה בחרו. קבלו את החלק הראשון (מתוך שלושה) של סיכום עונת 20/21 עם (כמעט כל) מצטייני העונה במחוז הדרומי. באופן לא מפתיע - נציגות מכובדת לאלופת המחוז ולשאר קבוצות הצמרת, אבל גם נציג אחד מהחלק התחתון של הטבלה. (צילומים: דיגישארק, חמי קדוסי מכבי רחובות)


| אלירן כהן

 

חמישיית העונה

 

בר שפע (מכבי מעלה אדומים)

רשימת השחקנים של מעלה אדומים שהציגו עונת שיא השנה יכולה להתארך אל מעבר למה שקונספט בחירת המצטיינים יכול לאפשר לנו. אולם אחד השמות היותר משמעותיים שעלו שוב ושוב בפי מאמני הליגה היה זה של בר שפע, שמצא את דרכו לחמישיית העונה די בקלות. שפע היה צלע דומיננטית במשחק ההתקפה של מעלה (והרשימה ארוכה מלהכיל) ובעיקר הציג בגרות במשחקו ושיפור נהדר ביכולת שהגיע לשיאו במאני טיים של העונה.

שפע, שחזר לסביבה הירושלמית אחרי שהספיק לעבור גם בגבעת שמואל ובעירוני רעננה מהלאומית - יקווה שהדחיפה מהעונה הנוכחית תתן את האות לסיבוב מוצלח יותר בליגה השנייה. עם השיפור ביכולת והניסיון שצבר - בכוחה של העונה הזו בהחלט להפוך למקפצה משמעותית עבורו. כ-50 אחוז ממאמני הליגה נתנו את קולם לבר שפע והכניסו אותו לחמישיית העונה.

שפע. הגיע לשיא במאני טיים (צילום: דיגישארק)

 

אפיק ניסים (מכבי רחובות)

אפיק ניסים כבר היה עם רגל וחצי במכבי רחובות בקיץ שלפני העונה האחרונה שלה בליגה הלאומית. הדברים לא הבשילו משם לחוזה, ויכול מאוד להיות - אם כי קשה שלא להתעלם מהעובדה שהנבואה ניתנה לשוטים - שאיתו כל ההיסטוריה של מכבי רחובות הייתה נכתבת אחרת. הרבה משחקני רחובות הוזכרו ע״י מאמני הליגה כמועמדים לחמישייה, מה שהביא לפיזור נרחב מאוד ולא בכדי - רחובות הציגה עונה קבוצתית נהדרת בה כמעט בכל ערב התבלט שחקן אחר.

אבל מי שהיה שם ברגעי ההכרעה וניפק לא מעט מהמהלכים החשובים שלה הוא הגארד בן ה-40 שעלה מהספסל אך היה דומיננטי מספיק כדי ללחוץ על דוושות הגז בדיוק מתי שצריך. בסופו של דבר לרחובות חסר הגרוש ללירה, אבל ללא התרומה של אפיק ניסים - יכול מאוד להיות שתחושת הפספוס הייתה מתחלפת בתחושה אחרת - של אכזבה. כ- 40 אחוז מהנשאלים בחרו בניסים לחמישיית העונה.

ניסים. עלה מהספסל ברחובות ונכנס לחמישיה של העונה (צילום: חמי קדוסי, מכבי רחובות)

 

טום ספיר (הפועל חבל איילות)

כשקרבות העליה התנקזו לשתי קבוצות וקרבות התחתית קיבלו את צורתן, מרכז הטבלה הפך לבטן רחבה מאוד, כשהפער בין הקבוצה שסיימה את העונה במקום השלישי לבין זו שסיימה אותה במקום העשירי היה של 4 נצחונות בלבד. זה הכל. הפועל חבל איילות הייתה אחת מקבוצות הבטן הללו, אחרי עונה סופר מאתגרת מבחינתה, אבל גדולתה הייתה לא במקום בו סיימה אלא בדרכה אליו.

רנגי, בעונתו הראשונה כמאמן בליגה, העמיד סגל צעיר בתוספת ולרי גנדלין, אולם קיבל תוספת מפתיעה (יש שיגידו - לא כה מפתיעה) בדמותו של טום ספיר, שבעונתו השניה בקבוצה הפך להיות לשחקן הכי משמעותי בה. ספיר, שגדל בב״ש, המשיך לאקדמיה של וינגייט ושיחק בשנותיו הראשונות במחוז הצפוני של הליגה - בין השאר במדי האקדמיה עצמה - כבר הוכיח בגיל צעיר שהוא יכול להיות בה שחקן סופר משמעותי. כ- 40 אחוז מהנשאלים בחרו בו לחמישיית העונה, ואולי שלחו לו איתות - זה הזמן לקחת את הניסיון הרב והשדרוג ביכולת ולדלג לליגה גבוהה יותר.

ספיר. עזר לאיילות להישאר בליגה (צילום: חמי קדוסי, מכבי רחובות)

 

תומר אלוני (א.ס. אשקלון)

נציג ראשון (ולא אחרון) להפתעת העונה של המחוז הדרומי ולא בכדי. לא הרבה האמינו שאשקלון הצעירה והאלמונית תשרוד בליגה בעונת הבכורה שלה, בפרט בעונה של שלוש יורדות, אילוצי קורונה ואפס סבלנות לטעויות. ובכל זאת - הגיבוש, החיבור הקבוצתי והפתיחה הנהדרת לעונה נתנו את האות למה שיבוא בהמשך.

אשקלון אמנם לא איימה על העלייה, וגם לא רצתה בכך, אבל הייתה חברת צמרת במשך כל שלבי העונה וגם נהנתה מעוגן משמעותי בצבע בדמותו של תומר אלוני. אלוני הצטרף לקבוצה באמצע העונה שעברה, העפיל איתה מליגה א' והוכיח - עם תרומה דו ספרתית כמעט קבועה של נקודות וכדורים חוזרים - שהוא יכול להיות שחקן משמעותי ומשפיע מאוד גם בליגה הזו. כ- 40% ממאמני הליגה נתנו לכך חותמת כשהכניסו אותו לחמישיית העונה במחוז.

אלוני. הוכיח שהוא שייך גם לארצית (צילום: דיגישארק)

 

 

סקרנים לדעת מי נבחרת ל- mvp ולמאמן העונה? התשובות בהמשך השבוע

 

השחקן הצעיר: רון ציפר (א.ס. אשקלון)

גם האופטימיים שבאנשי אשקלון לא ציפו לעונת בכורה כל כך מרגשת בליגה הארצית. אבל מסתבר שגם עם סגל די אלמוני ומאמן שציין את עונת הבכורה שלו על הקווים בליגה אפשר להגיע רחוק כשהדרך מסומנת וכשהבסיס הוא טוב. וחלק מהבסיס הזה הוא מחלקת הנוער הנהדרת של המועדון, שהולכת ומתרחבת וטיפחה בשנים האחרונות את אחד הצעירים המבטיחים שגדלו בעיר.

ציפר, רק בן 18 (עדיין תלמיד כיתה י״ב), היה העונה אחד השחקנים המשמעותיים בסגל האשקלוני (כשבמקביל גם התבלט מאוד במדי קבוצת הנוער של המועדון). גארד ורסטילי, חכם, שתורם משני צידי המגרש והלך והתפתח ככל שהעונה התארכה (והיא התארכה). למעלה מ- 50 אחוז מקולות הבוחרים ל״שחקן הצעיר של העונה״ הגיעו לציפר, שגם זכה למספר קולות גם לחמישיית העונה.

מי שנתן פייט יחסית צמוד לציפר בקרב על תואר השחקן הצעיר של העונה הוא איתן בורג משהם, שהעמיד מספרים נהדרים ורשם יופי של עונה ברמה האישית (כ- 30 אחוז מהקולות). גם עוז חולי מנחל שורק היה בסביבה וזכה במספר קולות וכך גם שגיא שטיינמן ממכבי שדרות שנכנס לרשימה עם קול משלו.

ציפר בדרך לסל (צילום: דיגישארק)