ארצית: הקרב האחרון

4 קבוצות, 2 סדרות, הטוב מ-3, רק מנצחת אחת מכל צד תעלה ללאומית. נתניה שרוצה לחזור לימיה הגדולים, מוצקין שרוצה להחזיר את הקריות למפה, בת ים שיצאה מאוכזבת שנה שעברה ויבנה שלא רוצה להישאר בארצית יותר מעונה אחת. מחר, 19:00, מתחילים.


| מאיר פרייליכמן
-- אדי מינץ, ענר חתואל --

צפון: אליצור עירוני נתניה - מכבי קרית מוצקין

נתניה ועוד 12? ככה זה בהחלט נראה כי החל מאמצע נובמבר 2016 היהלומים ניצחו 30 משחקים והפסידו רק אחד. הגביע כבר בארון, האם הצלחת תצטרף אליו גם כן? מי יצליח לעצור את הפרוייקט של רובי בלינקו מלהשלים 3 עליות ליגה ב 3 שנים? ההגנה הנתנייתית הינה הטובה בליגה והיא סופגת בממוצע כ 66 נק' בלבד למשחק. הקבוצה מאומנת ברמה גבוהה אבל ישנו פער בין החמישייה הראשונה (והאיכותית עד מאוד) לבין השנייה כך שהכל תלוי במי יהיה זה שיצליח להשליט את סגנון משחקו על היריב.

גם מוצקין נבנתה השנה לעליית ליגה כשהיא שההתה במקום הראשון לאורכו של רוב הסיבוב הראשון. אבל אז הגיע ההפסד במשחק הליגה בבית מול נתניה שגרר הפסדים נוספים מולה גם בחצאי גמר הגביע. האם שלושת ההפסדים הרצופים במשחקי ראש בראש יכניסו את נתניה לשאננות או את מוצקין לחוסר בטחון? העומק של הקרייתים הינו חסר תקדים לליגה הארצית ויש להם לפחות 10 שחקנים שיכולים לשחק בכל ערב נתון בין 25-30 דק', להקריב עבירות ולתרום רגליים בהגנה. במפגש הראשון ביניהן כבר במחזור השלישי מוצקין חזרה מנתניה עם ניצחון 78:70 עם 18 נק' של אלמוג ברק ורק 3 נק' של איתי קרביוב. הגומלין במוצקין, אליו הגיעה המארחת במומנטום נהדר של 13 ניצחונות רצופים, כבר היה אופרה אחרת לגמרי. האורחים נעלו את ההגנה, הפציצו מכל טווח אפשרי ועם 22 נק' של איתי קרביוב הביאו לנתניה ניצחון שלא הוטל בספק. המגמה המשיכה בצמד מפגשי הגביע שגם בהם הדומיננטיות הנתנייתית לא הוטלה בספק.

שחקן המפתח בנתניה: איתי קרביוב

הסמול פורוורד הנתנייתי כבר בן 32 ועדיין השחקן הכי מבוקש בליגה כשמחפשים קבלן עליות מוכח. אחרי קריירה ארוכה שחצתה את הארץ מאילת שבדרום, דרך באר יעקב, בת ים, חדרה, לב השרון, רעננה, עפולה ועד נהריה שבצפון איתי סגר מעגל העונה וחזר לאגודת האם שלו מגיל הנוער. שחקן שובר שוויון ומצטיין העונה הסדירה במחוז הצפוני. יוסי שוורץ, מאמן מוצקין, צריך למצוא לו פתרונות בכדי לעלות ליגה.

שחקן מפתח במוצקין: ליאור שגב

הצטרפותו של הפוינט גארד הקרייתי, מספר ימים לפני סיום מועד ההעברות, היה המהלך שאמור לשנות את כללי המשחק אחרי שלושת התבוסות הרצופות מול נתניה. הוא חזר מפציעה של שנה וחצי ומאחוריו מעל לתריסר תחנות בכל ליגה אפשרית ומעמדים רבים של עליות ליגה כמו גם סגנות כמלך האסיסטים בליגת העל במדי חולון. אם חודשי מרץ-אפריל נוצלו לשפשוף והתאמות אזי חודש מאי כבר כאן להגשמת הדבר האמיתי- עליית ליגה נוספת. במהלך כל העונה מוצקין הציגה שלישיה קטלנית בצבע מה שלא ממש עזר לה במפגשיה מול נתניה. האם עיבויו של הקו האחורי בדקה ה90 יוכיח את עצמו? האם מה שהיה חסר זה ניהול משחק וקליעה משלוש או עוד זוג רגליים בהגנה?

טריוויה: רותם ברזילי ויבגני ליוטרים נפגשו בגמר הפליאוף שנה שעברה משני צדדי המגרש. השנה הם ינסו לקחת את מוצקין ביחד ללאומית. לסיכום: מוצקין מביאה איתה סגל עמוק בצורה בלתי רגילה כשעל כל עמדה יש לה 2 שחקנים מוכחים. נתניה מביאה איתה מנהל מקצועי ברמת ליגת על/נבחרות ושני מצטיינים בדמותם של איתי קרביוב ואדיר הרוש שהתחרו ביניהם על המשבצת היוקרתית של שחקן העונה. שתי הקבוצות במאזן בייתי של 1-11 מה שאומר שיתרון הביתיות של נתניה חשוב. או שלא? הרי שתיהן היו אלה שהנחילו ליריבה את הפסדה הבייתי היחיד בעונה בליגה...

דרום: מכבי בת-ים – אליצור יבנה

פלייאוף הארצית מגיע לרגע האמת ולזמן השיא שלו. שתי הקבוצות הטובות ביותר לאורך כל העונה ואלו שאיישו את שני המקומות הראשונים כמעט לכל אורכה, עשו את הצעד המתבקש ונפגשות גם בגמר הגדול והמסקרן. מכבי בת-ים, אחרי הכישלון להעפיל לגמר בעונה הקודמת, בנתה קבוצה בתקציב צנוע יחסית ונתנה עונה נהדרת. הרבה מעבר לציפיות וסיימה את העונה במקום הראשון.

יבנה מנגד, שירדה מהלאומית בעונה שעברה כיוונה וציפתה להגיע לכאן עוד מהקיץ. יבנה בנתה את הסגל שלה למטרה הזו וההגעה לגמר היא בשבילה רק עוד מדרגה שצריך לעבור על מנת להשלים את המשימה ולחזור ללאומית בהקדם האפשרי. במפגשי העונה הסדירה: שני ניצחונות גדולים לבת-ים. בסיבוב הראשון ניצחה ביבנה 86-63 (הצטיין: בר ויגדומן) ובסיבוב השני ניצחה בבית 72-93 (הצטיין: אלכס וינוקור).

שחקני המפתח במכבי בת-ים: אופיר פרחי ואלכס וינוקור

לשמחתה של בת-ים, אופיר פרחי, ה-MVP של הליגה עומד לרשותה. וכפי שראינו במשחק השלישי מול שוהם, הוא גם נמצא בכושר נפלא ורוצה להשלים עליית ליגה שנייה ברציפות. אם פרחי ימשיך ביכולת הזו ובעיקר במנהיגות שהוא מביא לקבוצה, סיכוי גדול שזה גם יקרה. ל

צידו עומד מי שבוודאי ראוי לתואר 'הגניבה' של העונה, אלכס וינוקור. וינוקור, חמש שהוא אפילו לא שני מטר, הגיע בקיץ מכפר יונה, ובשקט בשקט נמצא בעונת שיא. וינוקור מסונכרן בצורה מושלמת עם החברים שסביבו, וכשהוא טוב, הסיכויים של בת-ים לנצח עולים פלאים. שימו לב אליו.

שחקני המפתח באליצור יבנה: עידן רג'ואן וארז מרקוביץ

עוד אחד שהיה שם ביחד עם פרחי ועלה ליגה בעונה שעברה הוא קבלן העליות ארז מרקוביץ'. מרקוביץ' הגיע ליבנה בדיוק בשביל המעמד הזה, ולעשות איתה בדיוק מה שעשה עם קבוצתיו האחרות - להעניק לה את הכרטיס הנכסף ללאומית. עם מרקוביץ (ושותפו לצבע סטנלי ברנדי) ישכילו לנצל את יתרון הגובה מתחת לסלים ולהעניק לחבריהם מטריה אווירית, הדבר עשוי להשתלם ליבנאים בגדול.

מי שאמור להנות מכך ולהנהיג את היבנאים מהקו האחורי הוא עידן רג'ואן שגם היה בגמר בעונה שעברה והפסיד, והעונה רוצה ללכת עד הסוף. יכולת טובה של רג'ואן עשויה להיות מפתח לניצחון יבנאי בסדרה. טריוויה: בדומה לצפון, גם בסדרה הדרומית יש לנו את אלה שכבר היו שם, רק הפוך. אופיר פרחי וארז מרקוביץ ששיחקו יחד אשתקד, הפעם אחד מול השני. לסיכום: סדרה קשה מאוד לחיזוי. מצד אחד, מדובר בשתי הפייבוריטיות להגיע לכאן ובשתי הקבוצות הטובות בליגה, מה שאמור, על הנייר, להבטיח לנו סדרה מרתקת וצמודה. מצד שני יבנה, שסיימה עונה מצוינת במקום השני בה ספגה בסך הכל שישה הפסדים, לא אוהבת לפגוש את בת ים. יבנה ספגה שתי תבוסות מוחצות לבת-ים בליגה שהגיעו לאחר משחקים חד צדדיים ובהפרשים שחצו בסיום את ה-20 (וגם זה אחרי שבת-ים הורידה את הרגל מהגז בסוף). ואם להסתמך על כך, הולכת להיות לנו סדרה מאוד חד צדדית. מצד שלישי, קשה להאמין שזה מה שנראה גם בגמר. יבנה טובה וחכמה יותר מלרדת מובסת פעם שלישית ומן הסתם תבוא מוכנה יותר כדי שזה גם לא יקרה. בת-ים שכאמור הביסה את יריבתה פעמיים, צריכה להזהר משאננות שאולי עשויה לנבוע מכך. בת ים צריכה לנצל את יתרון הביתיות, שנראה שהוא קריטי מאוד כאן, כפי שראינו בסדרה מול שוהם. אולי הפעם תצליח להגשים את חלום העלייה ללאומית שחמק ממנה בשנתיים האחרונות? זה הזמן להזכיר לקבוצות ולנו, שעם כל הכבוד לליגה, לפלייאוף חוקים משלו (לפרטים: מכבי רחובות).