ארצית: זמן ה-מצטיינים.

חיפשתם הפתעות? ובכן - הן לא כאן. אחרי שהצגנו לכם את חמישיות העונה והשחקנים הצעירים, קבלו את מאמני העונה וה-MVP של שני מחוזות הליגה הארצית. כתבת סיכום שלישית מתוך ארבע. (צילומים: נתנאל בן חורין, פרטי)


| אלירן כהן

 

מצטיין המחוז הצפוני: טל פרסלני (הפועל מגדל / יזרעאל)

כל כך הרבה מילים נכתבו ב״ספסל״ על טל פרסלני לאורך העשור האחרון, ותנו לנו לנחש שכל כך הרבה מילים עוד יכתבו. לא מעט שחקנים נאבקו על תואר ״השחקן המצטיין של המחוז״, רבים עוד יותר שהיו יכולים להכנס לרשימה הזו. אבל הנוק-אאוט שרשם פרסלני למתחריו והעובדה שהוא עצמו זכה ל- 50 אחוז מהקולות (ולעוד מספיק קולות שהיו מכניסים אותו לחמישיית העונה) רק מעצימה את גודל ההישג שלו.

עבור פרסלני, עליית הליגה הנוכחית היא הרביעית שלו בשנים האחרונות - אחרי שעשה זאת אשתקד עם עכו, ולפני 5 עונות עם הפועל חיפה ובעבר גם עם קרית ביאליק. בין לבין הוא העביר עוד שנתיים נהדרות בליגה הלאומית (במדי חיפה ועפולה), חזר לליגה השלישית והוכיח עד כמה משמעותי הוא יכול להיות בה. פרסלני סיים את העונה כסקורר המוביל של מגדל / יזרעאל, אבל את זה לבטח שהייתם מנחשים בעצמכם. הוא התייצב כמו גדול לכל משחק חשוב, תמיד הוביל את הריצות הגדולות שהכריעו משחקים, וגם שיפר מאוד את היכולת ההגנתית שלו. זו הייתה עונה נהדרת של מגדל, ועונה פנטסטית לא פחות לפרסלני, שהשתלט על הליגה ופשוט היה רמה אחת יותר מעל כולם.

פרסלני, כאמור, זכה לקולותיהם של 50 אחוז ממאמני הליגה. את יתר הקולות חלקו: גראנט גרינברג, אור מורדוך, אילן ברקוביץ׳, אופק בגודנובסקי, עומר אל-על, איתי קרביוב.

"אין הרגשה טובה מלזכות עם הקבוצה שלך באליפות, על אחת כמה וכמה כשנלווה לכך תואר נוסף של ״שחקן העונה״. " אמר פרסלני בתגובה לאתר. "עברנו עונה לא פשוטה, החל מדחיית משחקים אין סופיות, פציעות, והפסד חוץ כבר במשחק השלישי של העונה. למרות כל זאת ידענו להישאר מחוברים, דרוכים ולנצח במשך סיבוב שלם עד להפסד בנקודה מול כפס בבית, ושוב לאחר מכן לחזור לנצח עד סוף העונה כשכל משחק נעשה יותר קשה מקודמו.

כל השחקנים ללא יוצא מן הכלל הגיעו לכל משחק והביאו את ה200 אחוז שלהם ועמדו בלחץ מתמשך לאורך כל העונה, זה לא היה קורה ללא החיבור המיוחד שלנו כקבוצה והפרגון ההדדי , ולכך תרם הצוות המקצועי כמובן- המאמן אסף שעשה עבודה מדהימה על הקווים ומחוצה להם, ברק שידע לתמוך בנו ולתת עצות נכונות בזמן הנכון, והנהלת הפועל מגדל העמק שנתנו לנו את השקט וכל האמצעים להצליח.

אני מלא תודה והערכה לכל הבוחרים בי, אני לא לוקח שום דבר כמובן מאליו. אין ספק שרגעים כאלה מדרבנים אותי להמשיך לעבוד קשה ולהצליח."

פרסלני. עליית ליגה רביעית שלו

 

מצטיין המחוז הדרומי: ברק אוריון (מכבי מעלה אדומים)

זה לגמרי היה עניין של זמן עד שתגיע ההתפוצצות, וכשהיא מביאה איתה גם עליית ליגה - זו הופכת להיות חגיגה כפולה ומכופלת. ברק אוריון רק בן 23, אבל כבר ציין את עונתו השישית בליגה, ועשה את מה שלא הרבה שחקנים צעירים הצליחו לעשות לפניו - להוביל קבוצה לליגה הלאומית. זו הייתה עבודה משותפת, כמובן, השחקנים שלידו ידעו לבלוט איש איש בתורו, אבל הוא היה העוגן - וכשמחצית ממאמני הליגה בוחרים בך לשחקן המצטיין של העונה - בהחלט יש לכך הסבר.

ברק אוריון הוא החבילה המשולמת. סקורר נהדר שעושה הכל מהכל ומשתדרג מעונה לעונה. אחרי 4 עונות במחוז הצפוני - עם האקדמיה, עמק חפר וכפר יונה - הוא הצטרף בקיץ שעבר למעלה אדומים, שרד איתה את עונת הקורונה, והוביל אותה על כתפיו בעונה הנוכחית. לא בכל משחק הוא סיים כטופ-סקורר (לא קל כשלידך שמחה הלפרט, בר שפע וייבגני חולודוב), אבל כמעט מכל משחק הוא השאיר איזו מזכרת - דאנק מהדהד, מהלך מבריק או סל משנה מומנטום.

מיותר לציין שאוריון (הירושלמי) אמור לעשות את הקפיצה ללאומית יחד על מעלה אדומים ולהיות אחד מאבני היסוד של סגל הקבוצה בעונה הבאה. הרבה מתגליות העונה של הליגה הלאומית בשנים האחרונות הגיעו בדיוק מהמקום ממנו הגיע אוריון. תנו לנו להמר. נו טוב, עזבו - תראו בעצמכם.

למעלה מ- 50 אחוז מהנשאלים בחרו באוריון לשחקן המצטיין של העונה ועוד 30 אחוז נוספים בחרו בו לחמישיית העונה. עוד שחקנים שזכו לקולות בתואר "מצטיין העונה" הם חבריו של אוריון במעלה אדומים - שמחה הלפרט, בר שפע וייבגני חולדוב, טום ספיר מחבל איילות ויניב סולומון מפתח תקווה.

אוריון אמר לאחר הבחירה: "שמח מאוד על קבלת הפרס. עם זאת מעלה אדומים זאת קבוצה מדהימה שלא תלויה בשחקן כזה או אחר. כולם תרמו ולא יכולתי להגיע להישג הזה בלי עזרה מחבריי. אוהב אותם והפרס הזה מוקדש להם ולצוות המאמנים התותחים שלנו."

אוריון. התפוצץ השנה (צילום: פרטי)

 

מאמן המחוז הדרומי: יאיר גבירץ (מכבי מעלה אדומים)

אפשר לכתוב כל כך הרבה על הסיבות שהביאו להצלחתה של מכבי מעלה אדומים העונה - ההמשכיות בסגל, הגיבוש החברתי, הסגל המאוזן, השקט התעשייתי - ואפשר פשוט לזקוף את כל אלה לזכותו של האיש שעמד על הקווים וניווט את הספינה אל עבר היעד שהיא כל כך רצתה להיות בו. יאיר גבירץ העפיל עם הקבוצה לליגה הארצית לפני 9 שנים, כשחקן מן המניין, ועוד המשיך לשחק בה במשך שנים נוספות בליגה הארצית והיה שותף למסע ולדרך שעברה. היו שנים מוצלחות יותר, היו כאלה שקצת פחות, אבל במעלה סימנו מטרה והאמינו בדרך, ועם פרישתו של גבירץ ממשחק פעיל ההצעה לאימון הקבוצה הונחה בפניו על השולחן, והוא לקח אותה בשתי ידיו.

לא קל להביא שחקנים למעלה אדומים. כל שכן שלא קל לעשות זאת תחת תקציב ליגה ממוצע וכשאי אפשר לדבר לגמרי ובפה מלא על עליית ליגה כמטרה מוצהרת. גבירץ, במלאכת מחשבת, הצליח לתפור את כל הנקודות הללו והעמיד קבוצה שיש בה הכל מהכל. בעונה בה כולם ראו את רחובות כמועמדת בכירה לעליה - איש לא נתן סיכוי לאף אחת אחרת, ומעלה אדומים אפילו לא נספרה. אבל פתיחת העונה הנהדרת והתלכיד הקבוצתי שרק הלך והתעצם לאורך העונה לא השאירו ספק באשר ליכולתה של מעלה אדומים להצליח במשימה, כשהיא, כמובן, הגיע בניצחון הביתי הענק על מכבי רחובות במחזורי הסיום של העונה. גם אם היה שם פלייאוף, תנו לנו להעריך שזה לא היה מסתיים אחרת.

גבירץ זכה בתואר ״מאמן העונה״ ברוב של כ- 65 אחוז מהקולות אחרי שגבר בקרב ראש-בראש על עידן דניאל, מאמנה של א.ס. אשקלון, שסיימה את העונה במקום הרביעי בטבלה כהפתעה הגדולה של הליגה.

"זה מחמיא מאוד להיבחר לתואר מאמן העונה, במיוחד כשיש מאמנים כל כך טובים בליגה הזו. אני מודה לכולם על הברכות והמילים החמות שקיבלתי מאנשים ברחבי הליגה, זה מאוד מחמם את הלב." הגיב גבירץ ל-'ספסל'. "יש לי עוזר מאמן, רותם שמואלי, שהוא פשוט בן אדם ענק, מנטור של השחקנים וגאון כדורסל ברמות הגבוהות. הרבה מהצלחת הקבוצה היא בזכותו ואני בורכתי שהוא נמצא איתי. ננסה להמשיך לעשות דברים יפים ולתקוע יתד גם בליגה הלאומית ביחד."

גבירץ. הצליח למרות כל האתגרים (צילום: נתנאל בן חורין)

 

מאמן המחוז הצפוני: אסף רוטשטיין (הפועל מגדל / יזרעאל)

אחד התפקידים המאתגרים שהיה לכדורסל הישראלי החצי-מקצועני להציע בשנים האחרונות הוא את משרות האימון של כל אותן הקבוצות מהמחוז הצפוני של הליגה הארצית שסימנו לעצמן כמטרה להעפיל לליגה הלאומית. בארבע השנים האחרונות המאבקים הללו היו קשים, קבוצות וויתרו באמצע הדרך (במיוחד השנה, כשלא היו משחקי פלייאוף), ואחרות עשו את כל הדרך כדי להבטיח לעצמן את המקום הראשון בטבלה רק כדי להיווכח שבפלייאוף הוא לא הקנה להן דבר.

עבור אסף רוטשטיין הייתה זו העונה השניה בלבד כמאמן בליגה. בעונה שעברה אימן את מעלות ולפני שנתיים עוד כדרר על הפרקט. מגדל - שכשלה במאבקי העליה שלה בשנתיים האחרונות - שמה את יהבה על רוטשטיין, והוא - הלך עם הניסיון והלך בטוח. מגדל - לא עם הסגל הכי עמוק, לא עם הקבוצה הכי צעירה, השלימה עונה נהדרת שהחלה באינספור דחיות של משחקים והוכרעה במאבקים קשוחים על הפרקט וגם בקצת מזל שנלווה אליהם.

בסופו של יום, יהיה מי שיגיד שבסך הכל שלשה אחת הייתה זו שעשתה את ההבדל בין מגדל יזרעאל לכפר סבא. אבל הדרך אל ההבדל הדק ההוא עברה בכך שמגדל יזרעאל הייתה פשוט טובה לאורך העונה כולה, והקרדיט לכך מגיע כולו לרוטשטיין שידע לשמור את הקבוצה הלא צעירה שלו בכושר נהדר לאורך העונה כולה, ולהביא אותה לפיק בדיוק ברגע הנכון. למעלה מ- 50% מהנשאלים נתנו את קולם לרוטשטיין.

מי שעוד זכו לקולות הם אילן ברקוביץ', שהוביל כמאמן-שחקן את בית"ר כפר יונה למקום הרביעי ושמר אותה בתמונת העליה כמעט עד למחזורי הסיום, דנג'י שפתח בסערה את העונה יחד עם העולה החדשה משומרון וסיים איתה במקום החמישי והמפתיע בטבלה, יואב הרשקוביץ' שלקח את כרמיאל - המועמדת לירידה - והפך אותה ל"קוטלת הגדולות" של הליגה, ומאורו ספאק - שהוביל את הקבוצה הצעירה של גלבוע ברוש לעונה טובה, מפתיעה, ונינוחה במרכז הטבלה.

תגובתו של אסף רוטשטיין: "תודה רבה על הבחירה המרגשת לאחר עונה ארוכה ומתישה בסיומה העפלנו לליגה לאומית,שמח על הבחירה בי למאמן העונה על ידי מאמני הליגה,רוצה להודות לשחקנים ולהנהלה שלהם חלק גדול מאוד בבחירה זאת."

 

רוטשטיין. עונה שניה וכבר אליפות (צילום: פרטי)