ארצית: קרבות פליאוף

בגזרת היורדות העסק מתחיל להיסגר, והקרבות בצמרת מעלים הילוך. שלושה קרבות ישירים בשני המחוזות בין קבוצות הצמרת כשלאף אחת אסור להפסיד. בצפון צפת מארחת את מוצקין ועכו את נתניה, בדרום רמלה תצא למעלה אדומים.


| מאיר פרייליכמן
-- אדי מינץ, ענר חתואל --

דרום - מחזור 18

הפועל חבל איילות - אליצור יבנה 65:61

מכבי בת-ים - מכבי שוהם (19:00, אולם החשמונאים, בת-ים) בבסיבוב הקודם זה היה משחק העונה בין הראשונה לשנייה. מאז, דרכיהן נפרדו. בת-ים ניצחה, עקפה את יריבתה והשתלטה על המקום הראשון בעוד שוהם גילתה בעיקר חוסר יציבות שדרדרו אותה אל המקום החמישי וכרגע מחוץ לפלייאוף. בת-ים אמנם ניצחה בקושי רב את 'איתו' אשקלון מהתחתית במחזור האחרון אבל היא גם קרובה מאוד להבטיח את המקום הראשון ואת יתרון הביתיות לאורך כל הפלייאוף. הקבוצה של יניב ויצמן טובה הרבה יותר בבית ומול שוהם הבינונית היא כנראה גם תעשה את זה. אליצור עירוני אשקלון - עירוני קרית אונו (19:30, אולם אגמים, אשקלון) היורדת הראשונה מגלה בשני המחזורים יכולת משופרת, גם אם זה מגיע מעט מדי ומאוחר מדי, ולא הציל את העונה שלה. בקרית אונו שנאבקת על חייה בליגה חייבים לנצח כאן ולא רוצים לקחת בחשבון אפשרות של הפסד שיכול לתת מכה אנושה לשאיפות ההישארות שלה. אשקלון מצד שני משוחררת מכל לחץ ואין לה על מה להיאבק פרט לספורטיביות הטהורה. האם אשקלון תפתיע כפי שעשתה לאיילות וכמעט גם לרמלה? יהיה מעניין לראות. הפועל לוד - אליצור 'איתו' אשקלון (19:30, אולם בי'ס מדעים, לוד) המשחק המרתק של המחזור. קרב תחתית לוהט, אולי על כל הקופה בין שתי קבוצות שככל הנראה אחת מהן תמצא עצמה בסיום העונה בליגה אחרת. "איתו" ניצחה רק פעם אחת בסיבוב השני בעוד לוד אחרי רצף הפסדים הפתיעה וניצחה את יבנה במחזור שעבר. שתיהן מסובכות קשה בתחתית ושתיהן משוועת לניצחון כמו אוויר לנשימה. כששתי קבוצות באות להיאבק על החיים שלהן, לא יהיה מפתיע אם נקבל כאן משחק חם ומרתק. הפועל באר טוביה – הפועל חבל מודיעין (19:30, אולם בי'ס רגבים, מושב אמונים). בזמן שכל הליגה נחה, באר טוביה שיחקה השבוע פעמיים במסגרת גמר גביע האיגוד. הגביע בסוף לא נסע למושב אמונים אבל באר טוביה הראתה שמדובר בקבוצה איכותית למדי. אחרי תבוסה במשחק הראשון, נתנה הופעה מרשימה בגומלין וניצחה את אליצור נתניה מוליכת הצפון. הפעם מצפה לקבוצה משוכה לא פחות גבוהה - חבל מודיעין הלוהטת שטרם הפסידה בסיבוב השני ורוצה להמשיך את מסע ההצלחות שלה שאולי אולי יסתיים רק בפלייאוף. בבאר טוביה שמסובכת בתחתית ועדיין נאבקת על מקומה בליגה, ינסו להביא לכאן את היכולת מהמשחק השני מול נתניה ולא להיכנע לעייפות המצטברת מהמשחק השלישי תוך שבוע. מכבי מעלה אדומים – אליצור רמלה (יתקיים ביום שלישי, 19:00, מעלה אדומים) משחק צמרת קריטי במאבק על המקום בפלייאוף, השלישית נגד הרביעית. שתיהן לא נראו טוב במחזור האחרון (ובמחזורים האחרונים בכלל): מעלה הובסה בידי חבל מודיעין בעוד רמלה גירדה ניצחון דחוק נגד אשקלון האחרונה בטבלה. למרות ההפסדים האחרונים והיכולת הלא מספקת, הפלייאוף בשביל שתיהן עדיין בהישג יד ולניצחון כאן יכולות להיות השלכות משמעותיות על כך. זו שתהיה יותר נחושה גם תעשה זאת.

צפון - מחזור 22

מ.ס. צפת - מכבי קרית מוצקין (20:00, אולם הפיס ז'בוטינסקי, צפת) אחד משני משחקי המחזור וקרב ישיר על הפלייאוף. למארחת מהמקום הרביעי (משחק עודף) הזדמנות לבסס מועמדות מפתיעה לפיינל פור מול הסגנית. מוצקין מגיעה אחרי שבוע מנוחה וצפת (בלתי מנוצחת בביתה מנוב' 16) מגיעה אחרי ניצחון ענק מול מועמדת פלייאוף נוספת, בכפר יונה.

מי שיגיע (בהחלט כדאי) ייהנה מקרבות בצבע בין סונגו, ליוטרין וקוז'יקרו. מוצקין מגיעה עם יתרון כמעט בכל עמדה אבל בהחלט נמצאת בתקופה פחות טובה, צפת תהנה מיתרון הביתיות המדהים שלה. כל תוצאה אפשרית. מכבי פ"ת - בית"ר כפר יונה (19:00, עולמות, פ"ת) פ"ת ממקום 9-10 המוביל למבחנים מול כפר יונה ממקום 5-6 הנושק לפלייאוף. המשחק יותר מקריטי לכ"א, בטח כשנותרו רק 4 מחזורים לתום העונה הסדירה. כבר למעלה מחודשיים פ"ת לא מצליחה לנצח קבוצה שאינה בין שלושת האחרונות וביתה אינה מבצרה, זאת לאחר 3 הפסדים ביתיים רצופים. כפר יונה בתקופה טובה יותר אבל פציעתו של הברקוביץ גרמה לשני הפסדים כואבים מול קבוצות פיינל פור בשבועיים האחרונים. בסיבוב הקודם האורחים ניצחו במשחק צמוד. האם גם הפעם? הפועל עכו - אליצור נתניה (19:00, משה שרת, עכו) אחד משני משחקי המחזור, בין שתי קבוצות שנאבקות בעיקר על הזכות לא להיפגש בחצי הגמר. צריכים לקרות דברים יוצאים מהכלל בכדי שהן לא יסיימו את העונה הסדירה במיקומן הנוכחי (שלישית וראשונה) ונראה שהן יבוא לבחון אחת את השנייה ולנסות ליהנות. נתניה מגיעה אחרי זכיה קלילה בגביע האיגוד ועכו תנסה להפתיע. בסיבוב הקודם נגמר צמוד לאורחים. הפעם ההרגשה שכל תוצאה אפשרית. הפועל נשר - הפועל ג'ת (20:30, מקיף תיכון נשר) המקום ה 12 מארח את המקום ה 7. המארחים, עם רגל ו 3/4 בליגה א', מול האורחים שב4 המחזורים שנותרו יכולים לנשור למקום 10 (פער של 2 ניצחונות) או להמריא לפלייאוף (פער של ניצחון בודד) והכל תלוי רק בהם. האם הם יהיו אלה שגם יורידו את המסך על ימי הליגה הארצית של נשר? נראה שכן. בסיבוב הקודם נגמר 30 לאורחים. הפועל עמק חפר - מכבי חדרה (20:30, רופין) דרבי שרוני בין המארחת ממקום 8 (פער של ניצחון בודד מהפלייאוף) מול האורחת ממקום 10 (המבחנים, המבחנים) כשלכ"א מטרות משלה. עמק אחרי 3 הפסדים רצופים, חדרה ניצחה 2 מתוך 3 משחקיה האחרונים. האם חדרה תצליח לברוח מהמקום המוביל למבחנים ? האם עמק חפר תצליח להתקרב שוב לרביעייה הראשונה? כל תוצאה אפשרית. יהיה לוהט. הפועל מעלות - אקדמיית וינגייט (20:00, אגם מונפורט, מעלות) המארחת מהמקום החמישי (צפת, הרביעית, עם משחק עודף) שואפת לחזור לרביעייה הראשונה. נערי האקדמיה, בכושר טוב, ינסו להפתיע. קשה להאמין. מעלות טובה יותר. היא רק צריכה לשחק כדורסל, מה שהיא עושה הרבה פחות טוב לאחרונה (4:4 בלבד בחודשיים האחרונים).