ארצית - 3 ביום: היי צפונה

בצפת ומעלות כבר למדו את הקטע, ובנו קבוצה שתנסה להתמודד על כרטיס הכניסה לפלייאוף. בעונה כמו זו שעומדת בפתח, זו לא תהיה משימה פשוטה במיוחד. כרמיאל, שזכתה אשתקד באליפות ליגה א' צפון, מעמידה תקציב נמוך וסגל שיקווה להצליח במאבקיו נגד הירידה. עולים צפונה.


| miriam
בצפת ומעלות כבר למדו את הקטע, ובנו קבוצה שתנסה להתמודד על כרטיס הכניסה לפלייאוף. בעונה כמו זו שעומדת בפתח, זו לא תהיה משימה פשוטה במיוחד. כרמיאל, שזכתה אשתקד באליפות ליגה א' צפון, מעמידה תקציב נמוך וסגל שיקווה להצליח במאבקיו נגד הירידה. עולים צפונה. --- אדי מינץ ---

הפועל מעלות

אחרי עונת הסתגלות (בכל זאת, עולה יחסית חדשה), מעלות כאן, לעונה תחרותית נוספת. סימון הפלייאוף / עליה ללאומית היה מטרה מעט יומרנית אבל זה לא אומר שאי אפשר לנסות שוב. היו"ר איריס ועקנין נפרדה מהמאמן זיו תבור ומי שיעמוד השנה על הקווים הינו שי מיניסטר הוותיק והמנוסה ששב לרמות המקצועניות לאחר מספר שנים בהן עבד בעיקר עם בני נוער.

היו"רית היחידה בליגוה הארצית (והשנייה בליגות העליונות, לצד זיוה לב-דגן מעירוני רעננה) שילבה השנה המשכיות לצד ריענון. אורן בן חמו, ניב זקס ובני אלשיר ממשיכים לעונה נוספת כשאליהם הצטרפה חבורה נהריינית צעירה שרצה יחד (לסירוגין) כבר מגילאי נוער. מגובה באחד מראשי העיריות הוותיקים והמוערכים (שלמה בוחבוט ששולט ביד רמה בעיר כבר למעלה מ 30 שנה) ביותר בארץ פלוס (שוב) תקציב מכובד שהועמד לרשותה כל דבר שאינו פלייאוף יהיה אכזבה. הבעיה היא שעל הנייר אין לשם יותר מידי כרטיסים פתוחים. מעפולה גויס לעמדת הקלעי אופק בן יעקב, שפתח את העונה שעברה בלב השרון וכשאפסו סיכוייה לשרוד בליגה שוחרר לטובת הקבוצה מהעמק. בן יעקב צפוי להוביל את הקבוצה השנה ואם ישפר את משחק ההגנה שלו בהחלט יוכל לסחוב על גביו את מעלות לצמרת. הגארד אביב למברג חזר מהדרום הרחוק, בן פריינטה הפורוורד הגיע מעכו וכמוהו הרכז אסף רוטשטיין הוותיק. הקו האחורי של מעלות בהחלט נראה מרשים אבל הקו הקדמי, איך לומר, נראה דליל משהו. לא מעט בנים יש בקבוצה (בן יעקב, בן חמו, בן פריינטה ובן מסעודה) ואיך אומר הפתגם? מרבה בנים - סימן לפליי אוף. שימו לב ל... לא פחות מארבעה "בנים" מונה הסגל של מעלות, אבל בין כולם מי שהתבלט במשחקי ההכנה הוא דווקא הנציג המעלותי העונה לשם "תומר כהן" - שגם כמוהו תמצאו לא פחות משלושה ברחבי הליגה. בשנה שעברה שיחק כהן בנהריה בליגת העל (עוד בוגר של מחלקת הנוער שהתגלגל למעלות) ולפחות על פי הנתונים עד כה בהחלט יש פה פוטנציאל לתגלית העונה. סגל השחקנים: אורן בן חמו, אסף רוטשטיין, ניב זקס, בני אלשיר, אופק בן יעקב, אביב למברג, כפיר אסייג, בן פריינטה, בן מסעודה, רם זקס, תומר כהן, אורי רצ'בסקי. מאמן: שי מינסטר. מה יהיה? הגעה לפיינל פור היא בהחלט מטרה שבמעלות יכולים לכוון אליה, אבל. לקבוצה של שי מינסטר אין יתרון יחסי על פני לא מעט קבוצות אחרות שבסך הכל חולקות איתה את אותן השאיפות, ומעמידות סגלים לא פחות טובים משלה. הרבה יהיה תלוי ביכולת של הקבוצה למצוא שחקן מטרה בצבע, או לכל הפחות - לדעת איך להתמודד בצורה מספיק טובה גם בלעדיו.

הפועל צפת

צפת, שעלתה לארצית לפני שלוש שנים, ממשיכה להתבסס בליגה ולמצב את עצמה כאחת הקבוצות שתמיד יהיה קשה לשחק מולן, במיוחד באולמה הביתי. בעונה שעברה הקבוצה לא הייתה רחוקה מהשתחלות לפלייאוף, ולשם בדיוק היא מכוונת השנה, אחרי שעברה בקיץ האחרון מקצה שיפורים ושדרוגים.

רוב הסגל המקומי, אותו יאמן זו השנה המי-יודע-כמה-ברציפות פופי חדד, נשאר - בהובלת שי קדוש ותומר ביטן. אולם משחקני הרכש שהצטרפו לקבוצה אשתקד, במהלך העונה, לא נשארו הרבה שחקנים, כשהמשולש האמריקאי - סטארק-וואנדי-סאלופ פינה את מקומו לטובת חבורה ישראלית שמכירה היטב את הליגה. בעוד שהקו הקדמי של הקבוצה יתבסס בעיקר על הנוכחות המאסיבית של מתן סונגו בצבע, הקו האחורי של צפת יספק לחדד הרבה יותר כלים ואפשרויות: הן מצד הקלעי הוותיק עופר דיגמל שעבר ממעלות והגארד הקשוח לירן שוורצוולד, והן מצד החבורה הצעירה יותר, אותה יובילו הרכז איתי אלון והקלעי תום סלוצקי, ששיחק בשנים האחרונות בליגה הלאומית (אשתקד בעפולה). היתרון של צפת נעוץ בעיקר בהמשכיות רבת השנים ובהכרות הקרובה בין השחקנים. הוותק, הניסיון והעומק אופטימליים למדי לליגה ובמועדון, שמקבל לא מעט דחיפה מראשי העירייה, מקוים לעונה לא פחות טובה מקודמתה. שימו לב ל... לא מעט שחקנים מקומיים תמצאו בסגל של צפת, חלקם נמצאים שם כבר למעלה מעשר שנים, אחרים, כפי הנראה, ישמחו להיות שם גם בעוד עשר שנים. העונה הקרובה תהיה גם עוד עונה בלתי ספירה של המאמן המקומי פופי חדד, שעבר לקווים לאחר שפרש ממשחק פעיל. אולי זה המרחק, אולי זאת המשפחתיות אבל נראה שאם זה עובד טוב - באמת שאין צורך לתקן. סגל השחקנים: מתן סונגו, עופר דיגמל, איתי אלון, תום סלוצקי, לירן שוורצוולד, שי קדוש, תומר ביטן, רז מור, שגב גרילק, טל חדד, משה ביטון, בראל נקש, עדן סמדג'ה, אוראן רוט .מאמן: פופי חדד. מה יהיה? כמו מעלות, צפת היא מסוג הקבוצות שעם החיבור הנכון בהחלט תוכל לעשות את קפיצת המדרגה. צפת תסה להשלים את מה שניסתה בשנה שעברה אך כשלה בו ברגעי ההכרעה - להשתלב בפלייאוף העליון, או לכל הפחות - להלחם על הכרטיס עליו עד לרגע האחרון. מבחינת עומק, אפשרויות ויכולות, צפת נראית כמו אחת הקבוצות שיהיה להן יותר מה להציע במאבקים הללו. תוסיפו לכך את הביתיות הנהדרת, ותקבלו קבוצה שהגיע זמנה לקחת צעד נוסף קדימה.

מכבי כרמיאל

עולה חדשה שמגיעה אלינו כאלופה הגאה של ליגה א' צפון (לצד סגניתה, נצרת עילית, שעשתה זאת לאחר שניצחה במשחקי הפלייאוף), אחרי שדרסה את הליגה בפתיחת העונה והבטיחה לעצמה את האליפות מוקדם מכפי שחשבה.

גם כרמיאל, כמו צפת (תסמונת צפונית חדשה?) בנתה העונה קבוצה שיש בה לא מעט המשכיות, למרות שבעליית ליגה די מקובל להחליף את רוב הסגל. המאמן הנהדר מארק בריסקר שהצעיד את הקבוצה אשתקד חתם לעונה נוספת ובנה קאדר מסקרן שמשלב ותיקים לצד צעירים. הרכז הצעיר והמוכשר גיא בר שלום ימשיך עונה נוספת וינהיג את הקו האחורי עם הגארדים הקשוחים והוותיקים ערן סעודאי, יועד גולץ ונמרוד גנון. הצעירים אסף פתיה הקרייתי ומאיר כהן ויאיר קצוטי החיפאים, יתנו כתף מהספסל. כרמיאל לא משופעת במסה בקו הקדמי שלה העונה, והרבה מאוד יהיה תלוי ביכולת של מיכאל זילברמן הותיק והמוכשר להשתלט על העמדה ולהיות העוגן של הקבוצה מתחת לסלים. שימו לב ל... כשכבר חשבנו שהבחור פרש סופית (עקב פציעה לא קלה), נמרוד גנון שוב איתנו. מאז נפצע בעונת 2014/15 בהפועל חיפה נמרוד ניסה לחזור לשחק אבל הסתפק בקריירה בנקאית ובקריירת אימון נוער במקביל אליה. אבל פעם שחקן זה תמיד שחקן ואם החיידק שוכן בך אתה כנראה לא יכול להפסיק. הבחור קלעי מדהים, שומר פנטסטי ומנהיג. אם הקרסול לא יאכזב - הקאמבק יהיה מושלם. סגל השחקנים: ערן סעודאי, נמרוד גנון, שאולי שלוים, גיא בר-שלום, אסף פתיה, אמיר פלג, מאיר כהן, יעד גולץ, מיכאל זילברמן, יאיר קצוטי.. מאמן: מארק בריסקר. מה יהיה? עם אחד התקציבים הנמוכים בליגה, אבל עם מאמן שהיה אגדה גדולה במהלך קריירת הכדורסל שלו, כרמיאל מגיעה לעונת הקאמבק שלה בארצית עם מטרה מאוד צנועה - לשרוד. זה לא יהיה קל, אבל הכימיה בין השחקנים שכבר שיחקו יחד עוד בעונה שעברה, לצד הניסיון של סעודאי וגונן במאבקים בליגה הזו - יכולים להיות אלה שיעשו את ההבדל.