ארצית - 3 ביום: יורדים דרומה

אליצור אשקלון בנתה סגל עמוק וגדוש בכוכבים, כשהמטרה היא חד משמעית: לעלות ליגה. חבל איילות נפרדה מגוראן מילייביץ, אבל גם השנה תעמיד קבוצה קשוחה ואנרגטית. וגם העולה החדשה מליגה א', הפועל מבועים / מרחבים, לא מתביישת להצהיר שהיא מכוונת לחלק העליון של הטבלה.


| miriam
אליצור אשקלון בנתה סגל עמוק וגדוש בכוכבים, כשהמטרה היא חד משמעית: לעלות ליגה. חבל איילות נפרדה מגוראן מילייביץ, אבל גם השנה תעמיד קבוצה קשוחה ואנרגטית. וגם העולה החדשה מליגה א', הפועל מבועים / מרחבים, לא מתביישת להצהיר שהיא מכוונת לחלק העליון של הטבלה. --- ענר חתואל, אלירן כהן ---

אליצור "איתו" אשקלון

את עונת הבכורה של אליצור "איתו" אשקלון בליגה הארצית אפשר בסך הכל להגדיר כ"רגועה". נו טוב, אם נתעלם לרגע מהעובדה שעברו שם שלושה מאמנים ושפה ושם היו כמה אירועי אבוקות חריגים שבהנהלת הקבוצה עשו את מה שיכלו על מנת לטפל בהם ולמנוע את הישנותם. אבל חוץ מזה - הכל היה רגוע.

כבר בקיץ שעבר דיברו באשקלון על "עונת מעבר", כזו שתאפשר את טבילת האש הראשונה של הקבוצה בליגה הארצית לקראת העונה הבאה, כלומר הנוכחית - בה כל דבר אחר פרט לעליית ליגה יחשב לכשלון. מרבית שחקני הסגל המובילים מהעונה שעברה נשארו לעונה נוספת, אולם זה לא מנע מראשי הקבוצה לעבות אותו כמעט מכל כיון אפשרי. אל אחיעד בוקרא, מעוז ההגנה בקו הקדמי צרפה הקבוצה את סטנלי ברנדי הבלתי נגמר, שעלה אשתקד עם יבנה ללאומית. בנובמבר הקרוב יחגוג ברנדי 50 (!!!), זה לא ממש משנה לו כמובן. תומר פיסצקי הגיע אחרי עונה סולידית במעלה אדומים והוא יחלוק את עמדה 4 עם ארתור ציפלוביץ' שנשאר לעונה נוספת ומת'יו קפלן שהגיע יחד עם ברנדי מיבנה. גם את הקו האחורי שלה חימשה אשקלון כהוגן, כשצרפה את הקלעי יונתן שטרקמן ששיחק אשתקד ברמת השרון בלאומית וחוזר לסיבוב נוסף בארצית, אבי פוגל, שמגיע אחרי 3 שנים ביבנה במהלכן ירד ועלה ליגה עם הקבוצה, ורגב זנזורי, שיגבה את יוני דרעי בעמדת הרכז הראשון וממשיך לעונה נוספת, כמו דוד בן ישי וכמובן אסף אוחנה. את כל החבורה הזו יאמן אוהד גל, שיצטרך למצוא דקות (וכדורים) לכולם ולהיות המאמן הראשון, והאחרון, לעונה. שימו לב ל... כמעט ואין שחקן אחד בסגל של אשקלון שלא רשם לפחות עלייה אחת מהארצית ללאומית. דרעי ופיסצקי עשו את זה עם קריית גת, שטרקמן ובן-ישי עם באר שבע, ברנדי, פוגל וקפלן אשתקד עם יבנה, וגם בוקרא וזנזורי חגגו עליית ליגה עם אשקלון עצמה - מליגה א' לארצית. סך הכל אפשר לומד שהמלאכה ידועה לכולם, ומעבר לעומק האדיר שיש לאשקלון על הספסל, הניסיון שצברו השחקנים שלה במעמדי הכרעה לבטח יקנה לה יתרון משמעותי על פני האחרות. סגל השחקנים: סטנלי ברנדי, דוד בן-ישי, אבי פוגל, תומר פיסצקי, יונתן שטרקמן, ארתור ציפלוביץ', אסף אוחנה, יוני דרעי, אחיעד בוקרא, רגב זנזורי, מת'יו קפלן. מאמן: אוהד גל. מה יהיה? בליגה מאוד שקולה כמו זו המצטיירת לנגד עינינו, אשקלון בהחלט נראית כקבוצה שהיא "קצת יותר" מכל השאר - יותר עמוקה, יותר מנוסה, יותר נחושה. רחובות ויבנה, שהיו כאלו לפניה - הצליחו לעבור את העונה בשלום ללא אף שינוי משמעותי בסגל, ולמרות שלא הרשימו במהלך העונה הסדירה, הגיעו לפלייאוף בשיא הכושר וגרפו את כל הקופה. אשקלון אמורה ללכת בדרכן, היא רק צריכה לדעת לעשות זאת עם הסבלנות המתאימה.

הפועל מבועים / מרחבים

שנים ארוכות של נסיונות כושלים הגיעו אל קיצם בעונת המשחקים האחרונה, כשהפועל מבועים / מרחבים הצליחה לעלות על הנוסחה שסידרה לה את המקום הראשון וההעפלה ההיסטורית לליגה הארצית. לפני שבכלל נתחיל, נספר לכם שמבועים הוא ישוב קהילתי המונה כ- 1,200 תושבים ונמצא על הדרך שבין בית קמה לנתיבות - חצי שעה מבאר שבע, 20 דקות מרצועת עזה, אבל אל חשש - כבר ביקרתם במקומות מסוכנים יותר. המועצה האזורית אגב ("מרחבים") מונה כ- 13,000 תושבים והיא מונה 17 ישובים בסך הכל.

אז מה מביא את הפועל מבועים / מרחבים לליגה הארצית? בעיקר יו"ר ומעטפת רחבה שמאוד רצתה להיות שם. העולה החדשה מליגה א' תעבור לשחק העונה באולם חדש, ותקווה שכמו במשחקיה היפים בליגה הרביעית - גם הוא יהיה מלא באוהדים שידחפו אותה קדימה. סגל הקבוצה מונה לא מעט שחקנים שגדלו במחלקת הנוער של הפועל באר שבע, לצד כמה שחקנים מהסביבה הקרובה ושלושה שחקני רכש. את הקבוצה יאמן רועי ליכטנברג, שהצטרף באמצע העונה שעברה, ייצב אותה, והוביל אותה לליגה השלישית. הלוקסוס הגדול של מבועים הוא למעשה בנו של יו"ר הקבוצה, אדר בן עליזה, שחקן הנבחרות הצעירות של ישראל שכבר עבר כמה עונות בליגות בכירות יותר, וישחק בקבוצה עונה נוספת אחרי שאשתקד הוביל אותה ועל הדרך החלים מפציעה בגבו. בקו הקדמי יחבור אליו אליה סרור על 208 הס"מ שלו ויחד עם רון רחמים ומתן בן אקן - צעירים מוכשרים שיבואו להוכיח את מקומם בליגה, מבועים תעמיד קו קדמי עמוק ומסקרן. בקו האחורי הלכה מבועים על רכש אמריקאי כפול, כשצרפה את הקלעי אוון קונטי שכבר שיתף פעולה עם ליכטנברג בעבר בהפועל באר שבע, כשהאחרון שימש כעוזרו של ישראל ברוך, ואת הרכז טרוור סטארק שמגיע אחרי שנתיים נהדרות בצפת במחוז הצפוני. אור אלוש, גולן אמסלם ועדי מרקוביץ', שנשארו לעונה נוספת, ישלימו את הקו האחורי המוביל של העולה החדשה. שימו לב ל... בזמן שהפועל באר שבע ממשיכה להיאבק על כרטיס הכניסה לליגת העל, לא מעט מבוגרי מחלקת הנוער שלה מצאו להם בית אצל השכנה ממבועים. רון רחמים (בנו של שוער העבר אסי), אור אלוש, עדי מרקוביץ' ורועי בובליל - כולם גדלו בבאר שבע ולקחו חלק משמעותי במסע העליה של מבועים לארצית, המתאזרח אוון קונטי עבר שם את טבילת האש הראשונה שלו בארץ, ואפילו המאמן, רועי ליכטנברג, החל את דרכו כשחקן בב"ש ושימש כעוזר מאמן במועדון האדום 3 שנים ברציפות. סגל השחקנים: אדר בן-עליזה, אליה סרור, מתן בן-אקן, אוון קונטי, טרבור סטארק, אדיר יפרח, רון רחמים, גולן אמסלם, עדי מרקוביץ', אור אלוש, רועי בובליל, דולב קינן. מאמן: רועי ליכטנברג. מה יהיה? בסגל של מבועים אמנם לא תמצאו יותר מידי שמות מוכרים, אבל הבסיס הוא בהחלט טוב - שני גבוהים שכבר עשו כמה דברים בליגה הלאומית לצד שני גארדים אמריקאיים עם יכולת קליעה משובחת, וחבורה מקומית לא רעה בכלל. זה אמור להספיק להימנעות ממאבקי התחתית, אבל לא בטוח שיספיק להתמודדות ישירה על כרטיס לארבעת הגדולות.

הפועל חבל איילות

אחרי עונת הבכורה המרתקת של הפרויקט החדש שנבנה שם, נכנסו באיילות לעונה האחרונה עם ציפיות גבוהות להמשיך ולהתקדם, אך למרות שהביאו שלל צעירים מבטיחים (ביניהם אורי גרמיזו, דניאל ששון, אלי שיפטון ואביב למברג) שהפכו את איילות לקבוצה הצעירה בליגה, הקבוצה הייתה בעיקר יציבה באי היציבות שלה.

כשהתפזר העשן של עונת 16-17 גילו במועדון הדרומי שהיא הסתיימה בדיוק כפי שהסתיימה עונת 15-16: במקום השמיני ועם מאזן זהה לחלוטין של 9 ניצחונות ו-13 הפסדים, והפעם - גם הישארות בליגה ברגע האחרון בזכות הפרש סלים בלבד. בקיץ נפרדו באיילות מחלק גדול מאותם צעירים וכן מגוראן מילייביץ הסרבי, המאמן שמונה להנהיג את הפרויקט בשתי עונותיו הראשונות ותחתיו מונה עוזרו בשנתיים אלו, ארז לוי, לו זו תהיה טבילת האש הראשונה כמאמן ראשי בליגה. באיילות שמרו על הגרעין הותיק שהוביל את הקבוצה בשנים האחרונות, הגארדים גור פנחס ויונתן שולמן והפורוורד הצעיר והמוכשר לירן מרקדו. מאידך, הפעם הלכו באיילות על קונספט מעט שונה כשהרכיבו סגל מנוסה וכישרוני בראשותו של עידו חליפה הלאומי לשעבר שהגיע מחבל מודיעין, סול לשם שהגיע מהפועל רמת גן / גבעתיים שם שיתף פעולה עם חליפה בחצי העונה הראשונה, תומר סנקר שחוזר לארצית אחרי עונה בקרית אתא מהלאומית וליעד משען שנדד בין קרית גת לאליצור 'איתו' אשקלון. חמישייה ראשונה דומיננטית מאוד, שלבטח תעשה חיים לא קלים לכל קבוצה בליגה. שימו לב ל... איילות היא הקבוצה שעושה את הקילומטראז' הגבוה ביותר בליגה ועקב כך גם היחידה בליגה המגיעה בדרך קבע למשחקי החוץ שלה בטיסות. בדיוק משום כך כל משחקי החוץ של הקבוצה השנה ישוחקו בשעה המוקדמת של 17:30, כשגם משחקי הבית ישוחקו (בד"כ) בימי שישי בצהריים. הזדמנות טובה לחובבי המשחק לשלב סופ"ש בעיר הדרומית עם עצירה לכדורסל מקומי ואיכותי. סגל השחקנים: גור פנחס, יונתן שולמן, לירן מרקדו, תומר סנקר, סול לשם, עידו חליפה, ים סלמן, ינאי דוברוקין, תום ספקטור, עידן שופן, ליעד משען. מאמן: ארז לוי. מה יהיה? האם גם העונה הנוכחית תסתיים במקום השמיני? קשה לדעת. איילות מיצבה עצמה בשנתיים האחרונות כקבוצת מרכז טבלה קלאסית שביום נתון יכולה לנצח כל אחת, אבל גם להפסיד לכל אחת (לפרטים: אליצור עירוני אשקלון). נראה שבקיץ הקבוצה עשתה רכש איכותי של שחקים מנוסים כדי לטפל בדיוק בחוסר היציבות הכרוני של הקבוצה. עם זאת, כנראה שגם הפעם לא יתמודדו באיילות על מקום בתוך הרביעייה הראשונה אבל בהחלט יוכלו לסיים את העונה במקום גבוה יותר.