בחום של תל-אביב

5 נבחרות אירופאיות חזקות, מי יותר מי פחות, נחתו השבוע בארץ למשחקי בית ב' באליפות אירופה. ליטא הפייבוריטית, גרמניה עם שחקני הNBA, איטליה הפצועה, גיאורגיה שרוצה להפתיע ואוקראינה שלא תוותר לאף אחד. הכירו את היריבות של הנבחרת הישראלית.


| miriam

ליטא, סגנית אלופת אירופה בשתי אליפויות אירופה האחרונות, תגיע לתל-אביב כדי לנסות להתחיל במסע לשחזור הזכיה מ- 2003. איטליה של מסינה תנסה להגיע רחוק גם בלי גלינארי ובריניאני, גרמניה בעידן ש(באמת) אחרי נוביצקי לא תסתפק בפחות משמינית הגמר, כך גם גיאורגיה עם פאצ'וליה. ואוקראינה? היא תנסה להפריע לכל אחת מהחמש האחרות. מבט על היריבות של ישראל בבית ב' באליפות אירופה.

ליטא

שתי הופעות רצופות בגמר היורובאסקט, מדליית ארד באליפות העולם של 2010, ולא מעט שמות שכפי הנראה כבר שמעתם יותר מפעם אחת (או היה נדמה לכם ששמעתם יותר מפעם אחת, שזה גם בסדר). הרבה דברים צריכים לקרות כדי שהחבורה של דניוס אדומייטיס (שהחליף את יואנס קאזאלוסקאס) לא תסיים במקום הראשון בבית, וסביר מאוד להניח שכאן לא באמת נופתע. יונאס ולנצ'יונאס הענק, שחקנה של טורונטו ראפטורס, אמור להיות שחקן המטרה המרכזי של הליטאים, כשיחד איתו צפויים להוביל את הנבחרת גם מינדאוגס קוזנמינסקאס, שנתן עונת רוקי נאה במדי הניקס ודונטס מוטיונאס, ששיחק בשנים האחרונות ביוסטון רוקטס, וצפוי להחמיץ את פתיחת האליפות בשל מפגעי סופת "הארווי" בטקסס, שם הוא שוהה לצד זוגתו בלידת בנו. מנטאס קלנייטיס יוביל את הקו האחורי של הליטאים ויצטרך לעשות זאת אחרי עונה פושרת, כשלוקאס לקאביצ'יוס הצעיר צפוי לגבות אותו, כשהרבה עזרה תגיע גם מצד יונאס מאצ'וליס הותיק. מאזן נגד ישראל: 7-0 ליטא (4-0 באליפות אירופה). המפגש הרשמי האחרון: יורובאסקט 2003, 94:62 ליטא (יניב גרין - 12 נקודות, מאמן: מולי קצורין). המפגש הרשמי הראשון: טורניר קדם אולימפי, 95:85 ליטא (עדי גורדון - 38 נקודות, מאמן: צביקה שרף). הכי הרבה הופעות: יונאס ולנצ'יונאס (80). מאזן במשחקי ההכנה: 5-4. באליפות אירופה האחרונה: מקום 2. הסגל המלא: יונאס ולנצ'יונאס, מינדאוגאס קוזמינסקאס, יונאס מאצ'יוליס, מנטאס קלנייטיס, מרטינאס גקויצ'יוס, דונטאס מוטיונאס, מריוס גריגוניס, לוקאס לקאוויצ'יוס, אדגרס אולאנובס, ארתוראס מילאקניס, ארתוראס גוואדייטיס, אימנטאס בנדזיוס.

איטליה

אפשר לדבר הרבה על הנבחרת האיטלקית, אבל אי אפשר לעשות זאת לפני שמדברים על המאמן שלה - אטורה מסינה, מהמעוטרים שבמאמני היבשת, שחזר לקדנציה שניה בנבחרת הלאומית. את מסינה אנחנו לא באמת צריכים להציג לכם, ויכול מאוד להיות שגם לא את כוכביה הגדולים של הנבחרת האיטלקית - שתגיע לתל-אביב ללא שניים מהמשמעותיים שבהם דנילו גלינרי ואנדראה ברינאניאלסנדרו ג'נטילה הכשרוני, שלא הותיר חותם גדול בקדנציה הקצרה שלו בהפועל ירושלים, לא ינחת שוב בישראל גם הוא. בהיעדרם, מי שצפוי להוביל את הנבחרת הוא מרקו בלינלי, שחקנה של שארלוט הורנטס, לואיג'י דאוטמה, ניקולו מלי ודניאל האקט, שמחלים מפציעה קשה בברך. את האליפות הקודמת סיימה הנבחרת האיטלקית במקום השישי, כשבדרך לשם חלפה על פני הנבחרת שלנו. את המדליה האחרונה שלה לקחה איטליה אי שם בשנת 2003. מאזן נגד ישראל: 31-9 איטליה (16-3 לאיטליה באליפות אירופה). המפגש הרשמי האחרון: יורובאסקט 2015 (שמינית גמר), 82:52 איטליה (גל מקל - 20 נקודות, מאמן: ארז אדלשטיין) המפגש הרשמי הראשון: יורובאסקט 1953, 47:42 ישראל (פרדי כהן - 15 נקודות, מאמן: יעקב שאלתיאל). הכי הרבה הופעות: מרקו בליניאלי, ניקולו מלי (74 כ"א). מאזן במשחקי ההכנה: 4-7. באליפות אירופה האחרונה: מקום 6. הסגל המלא: דניאל האקט, מרקו בלינלי, פייטרו אראדורי, אריאל פילוי, פול ביליגה, ניקולו מלי, דויד פסקולו, אנדראה צ׳ינצ׳יאריני, אוודו אבאס, כריסטיאן ברנס, לואיג׳י דאטומה, מרקו קוזין.

גרמניה

הנבחרת הגרמנית היא אחת הנבחרות המסקרנות בבית, והאתגר המעניין שלה באליפות יהיה בהתמודדות עם חסרונו של דירק נוביצקי האגדי, שפרש מהנבחרת הלאומית. בהיעדרו, מי שיוביל את גרמניה הוא רכזה של אטלנטה הוקס, דניס שרודר, שנראה מצוין במשחקי ההכנה. לצידו של שרודר צפויים לבלוט גם הפורווד האתלטי דניאל תייסשחתם הקיץ בבוסטון סלטיקס ויוהאן וואיטמן מבאסקוניה שיעשו צרות ליריבות בבית הישראלי. המטרה של גרמניה ברורה - להעפיל לפחות לשלב שמינית הגמר - משימה בה כשלו הגרמנים בשתי האליפויות הקודמות. מאחורי הקווים יודרכו "המאנשאפט" גרסת הכדורסל, על ידי כריס פלמינג, שמכהן בתפקידו כמאמן הנבחרת מאז 2015, לצד תפקידו כעוזר מאמן ברוקלין נטס. היכולת של פלמינג לשלב בין הדומיננטיות של שרודר לצמד הגבוהים הנהדר של הגרמנים תהיה, כפי הנראה, נקודת המפתח מבחינתה. מאזן נגד ישראל: 10-7 גרמניה (3-3 באליפות אירופה). המפגש הרשמי האחרון: יורובאסקט 2013, 80:76 גרמניה (עמרי כספי - 22 נקודות, מאמן: אריק שיבק) המפגש הרשמי הראשון: יורובאסקט 1985, 94:88 ישראל (דורון ג'ימצ'י - 42 נקודות, מאמן: צביקה שרף). הכי הרבה הופעות: דניס שרודר (79). מאזן במשחקי ההכנה: 5-3. באליפות אירופה האחרונה: מקום 18. הסגל המלא: דניס שרודר, איסמט אקפינר, קארסטן טאדה, מאודו לו, לוקה שטייגר, רובין בנצינג, דנילו בארטל, אייזיאה הרנשטיין, פטריק האקמן, דניאל תייס, יונאס ווייטמן, יוננאס ת'יימן.

גיאורגיה

נבחרת גיאורגיה, שכפי הנראה תהיה היריבה העיקרית שלנו, לא נמנית בין אריות היבשת, היא מעולם לא עברה את שלב שמינית הגמר, אך לאליפות הזו היא מגיעה עם לא מעט ציפיות, ולא מעט שחקנים מוכרים. העיקרי שבהם, והכוכב של הנבחרת הוא חברו של עמרי כספי לחדר ההלבשה ואלוף ה- N.B.A הנוכחי זאזא פאצ'וליה, שמגיע למרות פציעה קלה שעבר ומפגין נאמנות רבה לנבחרתו. שחקני מפתח נוספים הם הפורווד המצוין טורניקה שנגאליהשמגיע לאחר עונה מצוינת במדי באסקוניה, הגארד המתאזרח מייקל דיקסון ג'וניור והפוורוד הצבעוני מנוצ'אר מרקושווילי שאת פריצתו עשה כבר בגיל 16 כאשר שיחק ביורוליג(!) וכיום משחק באיטליה. את האדומים לבנים ידריךאליאס זורוס היווני המנוסה שיכול להתהדר בעובדה שאימן בשבע ליגות שונות במהלך קריירת האימון שלו. זורוס ינסה להסיט את האש מהקו האחורי החלש יחסית של הנבחרת אל הקו הקדמי האיכותי שלה. מאזן נגד ישראל: 5-3 ישראל (0 מפגשים באליפות אירופה). המפגש הרשמי האחרון: מוקדמות אליפות אירופה 1996, 86:74 ישראל (מוטי דניאל - 22 נקודות, מאמן: צביקה שרף). המפגש הרשמי הראשון: מוקדמות אליפות אירופה 1995, 89:84 ישראל (דורון ג'מצי 26 נקודות, מאמן: צביקה שרף). הכי הרבה הופעות: זאזא פאצ'וליה (70). מאזן במשחקי ההכנה: 2-7. באליפות אירופה האחרונה: מקום 15. הסגל המלא: זאזא פאצ'וליה, מייקל דיקסון, אנאטולי בויסה, גיורגי גמקרלידזה, מונכאר מרקושווילי, דודא סאנדזה, גוגה ביטדזא, מיכאל ברישווילי, גיורגי ציצדזה, אילייה לונדרידזה, טוקו שנגליה, גיורגי שרמאדיני.

אוקראינה

הנבחרת האוקראינית מגיעה לטורניר בלי הרבה ציפיות, ועם סגל חסר במיוחד, נוכח העדרותם של אלכס לן, קיריל פסנקו וסרגיי גלאדיר. בהעדרם, העול יוטל על הסנטר המסיבי ויאצלב קראבסטוב ששיחק בולנסיה בעונה החולפת ומגיע לטורניר למרות שכשירותו מוטלת בספק. בקו האחורי ייצגו את האוקראינים צמד הגארדים הגבוהים אולקסנדר ליפוביי ודניס לוקאשוב. בספסל יחכה לו ארטם פוסטבוי שלאור כשירותו החלקית של קראבסטוב צפוי לקבל דקות רבות במהלך הטורניר. את הקבוצה מאמן איבגיין מורזין, לו יהיה זה הטורניר השני עם התכולים-צהובים. כל תוצאה אחרת מלבד המקום האחרון בבית תהווה הפתעה והישג עבור הנבחרת האוקראינת, ששחקניה, כמובן, יגיעו לתל-אביב עם רצון להוכיח ולהצדיק את מקומה של נבחרתם בטורניר. מאזן נגד ישראל: 13-3 (1-1 באליפות אירופה). המפגש הרשמי האחרון: יורובאסקט 2013, 74:67 אוקראינה (אפיק ניסים - 12 נקודות, מאמן: אריק שיבק). המפגש הרשמי הראשון: מוקדמות אליפות אירופה 1995, 65:62 ישראל (נדב הנפלד -15 נקודות, מאמן: מולי קצורין. הכי הרבה הופעות: מקסים פוסטוזנוב, מקסים קורניינקו (49 כ"א). מאזן במשחקי ההכנה: 7-1. באליפות אירופה האחרונה: מקום 22. הסגל המלא: דניס לוקשוב, אלכסנדר מישולה, אולכסנדר קולצ'נקו, אולכסנדר ליפוביי, ולדימיר קונייב, מקסים קורניינקו, איור זייצב, ויכסלב קראבצוב, ארטם פוסטובוי, מקסים פוסטוזנוב, ויאכסלב בוברוב, רסלאן אוטוורצ'נקו.