ברגע האחרון מי תהיה בבית העליון?

הליגה הסדירה תסתיים עם מחזור נעילה דרמטי במיוחד. הרביעייה כבר נקבעה, רמת חן (תתארח בראשל"צ) אלופת הסיבוב השני, אשדוד (תתארח בפ"ת) היא הסגנית ואחריהן הרצליה ורמת השרון. כל השאר פתוח לחלוטין. 4 קבוצות יכולת לסיים בין המקום החמישי לתשיעי. חולון חייבת ניצחון כדי להיות בבית העליון ולעולות החדשות רעננה ומעגן מיכאל מפגש ראש בראש שאחת מהן, כנראה, תסיים גם היא בשישייה. המשחקים כולם בשעה אחידה 18:10.


| מאיר פרייליכמן

המשחק המרכזי: א.ס. רמת השרון – אליצור חולון (18:10, בי"ס "אורנים", רמת השרון) – שידור ישיר 5+

שופטים: דוד איזמירלי, ירון צ'צ'יק, בני מרקו

לפני 49 ימים נפגשו הקבוצות במשחק על המקום הרביעי. חולון ידעה שעם ניצחון ו הסיבוב בתוך ה'פיינל פור'. חודש וחצי אחרי נפגשות הקבוצות כשחולון יודעת שאסור לה להפסיד. הפסד יוביל קבוצה שחשבה צמרת למשחקים נגד הירידה. מהצד השני, רמת השרון בכושר מצוין ומומנטום טוב, כשגם ההפסד לאשדוד במחזור הקודם היה בתום משחק צמוד (77:70). רמה"ש יכולה להרגיש דיי בטוחה במקום הרביעי, גם במקרה של הפסד שכן הפער יהיה של 2 משחקים והמקום הרביעי דיי בטוח להן, אך הקבוצה שרוצה תואר יודעת שעוד מצפה להן משחק גביע נגד חולון ואולי משחק בסיבוב השלישי ולהגיע עם מאזן של 0 ניצחונות יכול לעבוד לרעתן. נהוג לומר שהקבוצה שצריכה יותר את המשחק היא זו שמנצחת בו ובמקרה כזה "את הכסף כדאי לשים על חולון", אבל הכוונה היא שהקבוצה שצריכה יותר היא גם זו שרוצה יותר ורגע לפני סוף הסיבוב השני רמת השרון תחפש את הניצחון כדי לסיים סיבוב במאזן 6-2 ועם מסר ברור ליריבות שהן כאן להיאבק על התואר. זליבנסקי, קולודני וגם בר גילינסקי (שבינתיים הצטרפה) חוזרות לאולם בו שיחקו בעונה שעברה וינסו להמשיך את היכולת מהמשחק הקודם בין השתיים (קלעו יחד 22) נקודות. ברמה"ש שסבלו מנחיתות משמעותית בצבע יקוו לקבל יכולת טובה יותר משאנטיי בלאק שאחרי 2 משחקים של 14 נק' ו-7 ריב', קלעה במשחק האחרון רק 6 נק' ומול יניגיפה שהחלימה מהפציעה וצפויה לשחק יכולתה קריטית. מה היה בסיבוב הקודם: רמת השרון הגיעה בשיא המשבר אחרי תבוסות להרצליה (25 הפרש) ואשדוד (45 הפרש) וכשהיא עם 2 זרות בלבד (בורדיק במשחקה הראשון בקבוצה) נכנעה לחולון בתום משחק צמוד 71:65 (2 דקות לסיום היתה התוצאה שוויון 65). חולון עם 4 נקודות של ינגיפה ומשחק טוב של אורטל אורן הצליחו לנצח בסיום. ינגיפה 18 נקודות ו-ווקר 16 נקודות בלטו אצל המנצחת. ברמה"ש יעל אהרונוב וסיירה בורדיק (16 נקודות כל אחת) הצטיינו אצל רמת השרון. מה השתנה מאז?: רמת השרון התייצבה. המשחק הקודם היה שיאו של המשבר ואחריו בורדיק התחברה לקבוצה והחלה להציג מספרים נהדרים, שאנטיי בלאק הצטרפה והוסיפה את הכוח בצבע וסגרה את סגל הזרות ונועה גנור החלימה וחזרה לכושר משחק כך שרמה"ש נמצאת בסיטואציה רחוקה כמעט 180 מעלות או לפחות 6 ניצחונות רצופים מאז ההפסד. בחולון מהצד השני אורטל אורן פצועה ותחסר, בר גילינסקי תוסיף את העומק לספסל כשגם שני לוין שחזרה לקבוצה (בתום סאגה וסערה אליה נקלעה) יכולה לתרום.

הפועל זיכרון/מעגן מיכאל – מכבי רעננה (18:10, מרכז מיר"ב, מ.א. חוף הכרמל)

שופטים: אורי שלהבי, אסף אנגלברג, אור זרור

לפני הכל, בשעה 17:50, ייערך טקס לזיכרו של אורן לינדר, ז"ל והקהל מוזמן להקדים ולכבד. המשחק המרכזי האמיתי. ענייני עדיפויות שידור השאירו את המשחק בצל, אך מדובר במשחק שבסבירות דיי גבוהה תצא ממנו קבוצה שתגיע בעונתה הראשונה בליגה לפלייאוף העליון. מהצד השני, הקבוצה שתספיד תסתבך מאד במאבקי ההישרדות. בשיטת המשחקים הנוכחית נקודה יכולה לעשות את ההבדל בין עונה נהדרת ומקום חמישי לירידת ליגה ואף אחת מהקבוצות לא תרצה להיות בצד היורד. בניגוד לסיבוב הקודם, בנוכחי שתי הקבוצות, העולות החדשות, מגיעות למשחק אחרי ניצחונות משכנעים על יריבותיהן חולון וראשל"צ. למרות שהמאזן של מעגן מיכאל הוא זהה בבית ובחוץ (2 ניצחונות בית ו-2 בחולון ובראשל"צ) היא גם קולעת אותו מספר נקודות בבית ובחוץ, אך בבית סופגת פחות ואולי בכך נעוץ ההבדל (בזכות תמיכת הקהל המקומי). רעננה קבוצת בית טובה הרבה יותר עם 4 ניצחונות בבית ורק ניצחון חוץ אחד (נגד פ"ת לפני כחודש). מצד שני, ייתכן והדבר נעוץ בלוח המשחקים. רעננה בסיבוב השני עם ניצחונות על כל יריבותיה במקומות 5-8 וכדי להשלים סיבוב שני נהדר מצידן הן חייבות לנצח את המשחק הכי חשוב שלהן – "משחק העונה" במעגן מיכאל. המפתחות של רעננה במשחק הן ברורות ובראשן יכולת יציבה של קריסמה פן. במחזור הקודם פן סיפקה משחק חלש ביחס לעונתה הטובה כשקלעה רק 10 נק' ב-33 אחוזים מהשדה (הכי נמוך בכל ניצחונות הקבוצה) ואולי זו אחת הסיבות שרעננה הסתבכו פעם אחר פעם ולא שמרו על ההפרש הדו ספרתי נגד ראשל"צ. לשם ההשוואה נגד מעגן מיכאל קלעה 29 נקודות בסיבוב הקודם. גם הישראליות חייבות לתרום הרבה יותר. 18 נקודות נגד ראשל"צ היו ערך מוסף חיובי (כולל שלשה חשובה של הדר לוי) אבל הן חייבות לתת יותר כדי להפתיע במעגן. בסופו של דבר לרעננה יכול להספיק גם הפסד ב-11 הפרש, אך מצד שני בסיטואציה מסוימת גם הפסד ב-3 נקודות יכול להשאיר אותן מחוץ לפלייאוף העליון ורצוי לא להגיע בשאננות. המארחת, מעגן מיכאל הביסה את חולון במשחק הקודם בערב נדיר בו 3 הזרות הגיעו בשיאן וקלעו יחד 64 נקודות. אבל מספר חד ספרתי של ריבאונדים מצידה של מילר (7 ריב') ורק 2 נקודות של עדן רוטברג הן מעט מדי למשחק אחד על כל הקופה. בתסריט "הגרוע" ביותר מעגן מיכאל תהיה חייבת ניצחון ב-11 הפרש, רק פעם אחת השיגה אותו (במחזור שעבר), הניצחון השני הכי גדול היה במחזור השני של העונה נגד ראשל"צ (82:72), בו בנוסף ל-53 נקודות של הזרות קלעה רוטברג 15 נקודות וזה כאמור – המפתח. מה היה בסיבוב הקודם: רעננה בתום סיבוב ראשון לא קל, עם ניצחון בודד, השיגה ניצחון שני בליגת העל עם תרומה משמעותית של הישראליות ובראשן יערה יצחקי שקלעה 13 נקודות שאמור הצטרפו ל-29 של פן ועוד 31 שקלעו יחד האוטס ופיין. במעגן מיכאל למרות 28 נקודות של דומינגז והארדן, בריטני מילר קלעה רק 4 נקודות אחרי שהסתבכה בעבירות ו-15 נקודות של רוטברג עם 11 של יולי גרוסמן לא הספיקו. 85:74 במשחק בלי הרבע הגנות. מה השתנה מאז?: הביטחון העצמי. רעננה השיגו ניצחונות על פ"ת, חולון וראשל"צ, מעגן מיכאל על פ"ת וחולון והשתיים מרגישות שיכולות לעשות את זה אחרי 18 מחזורי ליגה. מבחינת הסגלים – ללא שינוי.

הפועל ראשון לציון – מכבי רמת חן/בליך (18:10, "גן נחום" ראשון לציון)

שופטים: דוד קולנגי, תומי וובר, שלומי מערבי

יחסי הכוחות ברורים, רמת חן, היא אלופת הסיבוב והליגה הסדירה! אם לא ההפסד המפתיע בפ"ת, רמת חן בדרך לסגור סיבוב מושלם (כולל ניצחונות על הרצליה, אשדוד ורמת השרון). למרות כל אלה ולמרות ההבדלים הברורים בסגלים, כשבראשון לציון יחסרו את דניאל מקריי שחזרה לארה"ב מנסיבות אישיות ובכך שהמשחק הקודם בין השתיים הסתיים ב-34 הפרש, רמת חן פייבוריטית ברורה. ועדיין....חשוב להדגיש- ראשון לציון תלויה בעצמה וניצחון שלה מבטיח מקום חמישי ופלייאוף עליון (בניגוד לסברה שהקבוצה לא תלויה בעצמה ערב המחזור האחרון). גם הפסד של רמת חן לא ייקח מהן את המקום הראשון (בזכות ניצחון כפול על אשדוד). אבל הפסד כן יפתח את המאבק על המקום הראשון לקראת הסיבוב השלישי אז ניצחון של אשדוד ולו בנקודה יכול להספיק לה כדי לזכות ביתרון ביתיות בסדרת הגמר ורמת חן תעשה הכל כדי להימנע מכך ותתחיל בלנצח את ראשון לציון. ראשל"צ אחרי ההפסד במחזור שעבר לרעננה הסתבכה ויודעת שאם תפסיד לרמת חן זקוקה לניצחון של רמת השרון כדי להישאר בפלייאוף העליון והמגבלות בסגל שלה עלולות להיות כאלה שיותר עיניים יופנו למשחק ב"אורנים" מאשר לפרקט עליו מתמודדות האדומות. מה היה בסיבוב הקודם: ניצחון גדול לרמת חן (84:50) עם 33 נקודות של דניאל אדאמס ומספר נקודות דו ספרתי גם לאליסה בארון ודייזי פדר. בראשל"צ רק שיי קלי סיימה עם מספר דו ספרתי (18 נק') כששתי הזרות האחרות יחד תרמו 10 נקודות. מה השתנה מאז?: ברמת חן נפצעה דייזי פדר ולמעשה מאז שיחקה רק עוד משחק ליגה אחד. בראשון לציון שיחררו את לורין מינסי המאכזבת שקלעה באותו המשחק רק 6 נקודות (מקריי שהגיעה במקומה לא תיקח חלק במשחק).

הפועל פתח תקווה – מכבי 'בן' בנות אשדוד (18:10, היכל הספורט העירוני, פתח תקווה)

שופטים: ליאור ביניש, זיו רדומסקי, ערן שמואל

לפני כמעט חודש, ב-16.1 ניצחה הפועל פתח תקווה את מכבי רמת חן כשכמה ימים קודם הדיחה את הרצליה מגביע המדינה. התחושות אז היו שהנה הכחולות ממלאבס עושות את הבלתי ייאמן ועולות לפלייאוף העליון, תוך שבדרך הביסו את ראשל"צ 86:56. אבל אז משהו השתנה, הקבוצה נקלעה לרצף של שלושה הפסדים ומבין כל קבוצות החלק התחתון היא היחידה שגם ניצחון על אשדוד לא יספיק לה בשביל איזשהו תרחיש – מופרך ככל שיהיה, שיבטיח פלייאוף עליון. אשדוד מהצד השני, החלו למצוא את האיזון בקבוצה עם שילובה של טיפני הייז ועם התרומה של ג'ניפר פליישר מהספסל ועוד לפני שטיפני ג'קסון חוזרת הן כבר עם 3 ניצחונות רצופים. אבל ההפסדים לרמת חן מצד אחד והניצחונות על הרצליה מהצד השני קבעו שאשדוד תסיים את הסיבוב במקום השני כך שלמעשה המשחק הנוכחי חסר חשיבות לטווח הקצר בשתי הקבוצות. מצד שני, לטווח הארוך, הקבוצות הולכות לפלייאוף מכריע ואשדוד לא ירצו לאבד עוד נקודות בשביל הסיכוי לתפוס את המקום הראשון בליגה בתום הבית העליון ובפתח תקווה ניצחון יכול לשפר מאד-מאד-מאד את סיכוייהן לשרוד (סיכויים שעלולים להפוך לקלושים במקרה של הפסד). מה היה בסיבוב הקודם: אשדוד גברה בקלות יחסית על הפועל פתח תקווה, זאת למרות שבמחצית הראשונה עוד נע המשחק ברובו סביב הפרש חד ספרתי (במחצית רק 45:34), אבל זהות המנצחת לא עמדה בספק כשברבע השלישי 21-12 גם יצרו את ההפרש הגדול. קטיה לויצקי, שי דורון ונעמה שפיר קלעו בדו ספרתי, כשאמנם הזרות קלעו יחד 43 נקודות, אבל אף אחת מהן לא תהיה במשחק הקרוב אז מיותר להזכיר. בפ"ת עוד שחקנית "לשעבר" שבלטה, ניקי דיקסון סיימה עם 22 נקודות, כשרובנה קמפבל ואשלי בברלי יחד קולעות את אותו המספר (22 נקודות משותפות). מה השתנה מאז?: פתח תקווה שיחררה את דיקסון וצרפה את קריסטל ברדפורד שאמנם מאז שהגיעה נותנת תצוגות כדורסל מרשימות אבל לאחרונה זה לא עוזר לפ"ת להשיג ניצחונות. באשדוד שהיתה אז במקום השני עם הפסד לרמת חן ביצעו – 3 חילופים בזרות (בשארה גרייבס, אריקה ווילר וטיפני הייז הגיעו) וצרפו ישראלית נוספת, ג'ניפר פליישר כדי...להגיע למקום השני עם הפסד לרמת חן.

מבין 4 יוצאות שתיים

מה צריכה ראשון לציון כדי להיות בפלייאוף העליון? 1. ניצחון על רמת חן והיא מבטיחה את הפלייאוף העליון, עפ"י הטבלה הנוכחית שממקמת אותה במקום החמישי עם עדיפות על רעננה (הפרש חיובי 7+) וניצחון כפול על מעגן מיכאל.

2. במקרה וראשון לציון מפסידה חייבת גם הפסד של חולון אחרת היא בפלייאוף התחתון. א. בהפסד של חולון שכן אז גם ניצחון של רעננה יוביל לבית משולש עם חולון ומעגן מיכאל בו ראשל"צ עדיפה (בזכות ניצחון כפול על חולון) וגם ניצחון של מעגן מיכאל ישאיר את ראשל"צ עדיפה בבית מרובע. ב. אם חולון מנצחת, היא תהיה מעל ראשל"צ ואז במקרה של ניצחון של רעננה ראשל"צ בפלייאוף התחתון ואם מעגן מיכאל מנצחת יהיה בית משולש בו ראשל"צ לא יכולה להיות ראשונה בגלל הפרשי סלים. מה צריכה רעננה כדי להיות בפלייאוף העליון? 1. ניצחון על מעגן מיכאל והיא מבטיחה את הפלייאוף העליון. כשבמידה וראשל"צ או חולון יפסידו היא ביתרון נקודה עליהן ואם ינצחו שתיהן, בית משולש ישאיר אותה במקום השישי. 2. במקרה ותפסיד למעגן מיכאל היא מסתבכת וההפרש הופך להיות מכריע- א. אם ראשל"צ וחולון מפסידות- רעננה חייבת להפסיד בהפרש קטן מזה שניצחה את מעגן מיכאל, כלומר פחות מ-11 נקודות. ב. אם ראשל"צ וחולון מנצחות – רעננה בפלייאוף התחתון. ג. אם חולון מנצחת וראשל"צ מפסידה- רעננה יכולה להפסיד ב-2 נקודות בלבד (בגלל המאזן בבית המשולש). ד. אם ראשל"צ מנצחת וחולון מפסידה – רעננה יכולה להפסיד ב-6 נקודות (בגלל המאזן בבית משולש). מה צריכה חולון כדי להיות בפלייאוף העליון? 1. ניצחון על רמת השרון יבטיח את הפלייאוף העליון רק בתנאי שראשל"צ או רעננה יפסידו. 2. במקרה ותפסיד בכל מקרה תהיה בפלייאוף התחתון - א. אם ראשל"צ ורעננה מפסידות ומעגן מיכאל מנצחות- חולון בפלייאוף התחתון (בבית מרובע) ב. אם ראשל"צ מנצחת ורעננה מפסידות ומעגן מיכאל מנצחות – חולון בפלייאוף התחתון (בית משולש כשחולון אחרונה עד הפסד של 23 הפרש לרעננה). ג. ראשל"צ מפסידה ורעננה מנצחת- חולון בפלייאוף התחתון (בבית משולש כראשל"צ עדיפה עם 2 ניצחונות. מה צריכה מעגן מיכאל כדי להיות בפלייאוף העליון? 1. חייבת ניצחון על רעננה, במקרה של הפסד הן בפלייאוף התחתון. אם ינצחו יחולו התרחישים הבאים: א. אם ראשל"צ וחולון מנצחות- הן יהיו מעליה במספר הנקודות ומעגן בפלייאוף התחתון ב. אם ראשל"צ וחולון מפסידות- מעגן מיכאל זקוקה לניצחון ב-11 הפרש ומעלה כדי להיות בפלייאוף העליון. ג. אם ראשל"צ מנצחת וחולון מפסידה- מעגן מיכאל צריכה לנצח ב-4 הפרש ומעלה כדי להיות בפלייאוף העליון ד. אם ראשל"צ מפסידה וחולון מנצחת- מעגן מיכאל צריכה לנצח ב-3 הפרש ומעלה כדי להיות בפלייאוף העליון מה הוא בית מרובע? במקרה שחולון וראשון לציון יפסידו ומעגן מיכאל תנצח את רעננה לכל ה-4 יהיה אותו מספר נקודות. אז לפי התקנון בודקים את המצב במאזן הפנימי ובבית המרובע המצב כזה: 1. ראשון לציון 4 ניצחונות 2-3. רעננה ומעגן מיכאל 3 ניצחונות 4. אליצור חולון 2 ניצחונות. המשמעות, ראשל"צ תהיה חמישית ואת המקום השישי רעננה אם תפסיד בפחות מ-11 הפרש או מעגן מיכאל אם תנצח ב-11 הפרש ומעלה.