גיבורות! , טראגי

זה היה קרוב, כשהשחקניות שלנו הפגינו עליונות, וגרזון, גבעון וציפל היו נהדרות נגד בלארוס החזקות. גם כשהן חזרו ידענו לשלוח את המשחק להארכה... ועוד אחת...אבל שם זה נגמר כשבלארוס הצליחה לקלוע 2 נקודות יותר ולהמשיך לחצי הגמר. המון מחמאות והערכה למאמץ האדיר, אבל מחר כבר משחקי דירוג נגד פורטוגל (17:00)


| לילך וייס

 

על הנייר, ידענו שנבחרת בלארוס יריבה חזקה, אבל בפועל זה לא היה נראה כך. הנבחרת הישראלית שיחקה היטב (אם לא מסתכלים על הרבע הראשון), הוליכה כבר ביתרון 9 נקודות (61:52) בתחילת הרבע האחרון, הראתה הרבה אופי כשהצליחה לכפות הארכה ועוד יותר אופי כשחזרה מפיגור והיתה יכולה לנצח לפני שהמשחק הלך להארכה שניה, אך בדברים הכי קטנים ובקליעות עונשין (כולל פציעה של תמר ברגל), בלארוס עשתה את הדברים טיפה יותר נכון, כשזה היה חשוב והמשיכה לחצי הגמר. נבחרת ישראל עם כמה תצוגות ענק (ירדן גרזון, נועה גבעון ועדן ציפל בראש) היו שוות לטפס עוד שלב, אבל אחרי 5 ניצחונות רצופים הנבחרת נעצרה ותמשיך למשחקי הדירוג.

 

נבחרת הקדטיות ישראל 80 - נבחרת בלארוס 82 (אחרי 2 הארכות, 68:68, 74:74)

המחצית הראשונה היתה צמודה, כשהנבחרת הישראלית עשתה התאמות והתארגנה תוך כדי המשחק. למעשה, היה זה המשחק הראשון באליפות בו מול הנבחרת הישראלית שיחקה יריבה של ממש. הבית הראשון היה נוח במיוחד ואז הגיעה בלארוס. כך שבפתיחה היו דקות של גישושים, הבלארוסיות עלו ליתרון מוקדם 3:0, הראו אגרסיביות אבל לא באמת שמרו והנבחרת למדה ואחרי שתי דקות וחצי התחילה לשחק. ירדן גרזון מחצי מרחק ושני ברמן שסיימה מתפרצת מעבר הפכו את התוצאה ליתרון 4:3 ישראלי. המשחק התאזן ועליו השתלטה עדן ציפל.

דקות נהדרות של ציפל החלו ב-4 נקודות רצופות והגנה טובה, אמנם בלארוס עוד הוליכה 11:8, אבל ציפל באסיסט לשירה חג'ג' ואז בעוד מבצע אישי משלה קבעה יתרון 12:11 כשלמעשה היתה מעורבת בכל שמונה הנקודות הישראליות,ארבע דקות לסוף הרבע. דווקא אז נתקעה ישראל ולא הצליחה עד לסוף הרבע ליצר נקודות ומולן בלארוס, לא הרשימו אך היו יותר יעילות בצבע ורצו 9-0 ליתרון 20:12 אחרי עשר דקות של משחק.

הרבע השני נפתח בצורה הפוכה לחלוטין. היתה זו הנבחרת הישראלית שעלתה לשחק בריכוז, בלארוס איבדה ולא ממש ניסתה לשמור , אחרי נקודות של גרזון ושתי דקות של גישושים, מצאה את עצמה תמר בר גל פנויה מחוץ לקשת ושינתה את המומנטום, השלשה שלה, עם החזרה של ציפל לפרקט, שינו את הקצב, גרזון קיבלה כדור יפה מאמי רינת וסיימה בנקודות, נועה גבעון חטפה ורצה למתפרצת ושלוש דקות מפתיחת הרבע 9-0 ישראלי החזיר את הכחולות ליתרון. מפסק זמן חזרה בלארוס קצת יותר מרוכזת אבל לא ממש שומרת, על כל סל שלהן, הגיבה הנבחרת בנקודות ישראליות כשפעם ציפל ופעם גרזון מצאו את נועה גבעון בודדה בצבע הבלארוסי לנקודות קלות ויתרון 25:24 באמצע הרבע השני.

עד סוף המחצית אף אחת מהקבוצות לא הצליחה להתרחק מעבר ל-3 נקודות הפרש, בלארוס עשתה את הנקודות תוך ניצול יתרון הגובה של שתי שחקניות שקלעו יחד 21 נקודות, אבל לא הצליחו לברוח ואחרי נקודות של אמי רינת, קלעה תמר ברגל מחצי מרחק את תוצאת המחצית, שוויון 31, הכי צמוד שיש. היו אלה גבעון, גרזון וציפל עם 6 נק' כ"א שהובילו את הקלעיות ו-3 אסיסטים של רוני זהות שניהלה היטב ועשתה סדר במשחקה של הנבחרת.

המחצית השניה נפתחה בריבאונד התקפה ונקודות של שירה חג'ג' ומיד אחריה שתי שלשות של גרזון שתוך שתי דקות הכפילה את כמות הנקודות שלה. תחילה בלארוס עוד ענתה אבל הנבחרת שיחקה נכון ובנחישות כשזהות וגרזון המשיכו והגילו את הפער עד 42:36, שלוש דקות וחצי מתחילת הרבע. ההפרש נשמר עם 4 נקודות יפות של שירה חג'ג' והאדומות הזעיקו פסק זמן. ממנו חזרה בלארוס עם 7-0, אבל בישראל לא התרגשו, חיכו להזדמנות והשלימו מתפרצת יפה של 3 על 1 ונקודות של גבעון. המשחק המשיך להיות צמוד ושוויוני עד שהגיע הבאזר לסוף הרבע השלישי ושלשה גדולה של גבעון מרחוק עם יד על הפנים צללה פנימה, 56:52 לקראת הרבע המכריע.

הלחץ וההגנות דיברו בדקה הראשונה של הרבע האחרון וכל שניה שירדה שירתה את הנבחרת הישראלית. התקפה ארוכה שוב מצאה את גבעון בשלשה בסוף שעון, שוב הכדור הלך פנימה והנבחרת הישראלית המשיכה ועלתה ליתרון שיא 61:52, שמונה דקות לסיום. בלארוס עוד חזרה פעם אחת עד 61:57 , אבל גרזון היתה שם פעמיים לתקן ולשמור את היתרון הישראלי מרחק 2 פוזשנים. בלארוס לא ויתרה, עלתה ליתרון משלשה קריטית, דקה ועשרים שניות לסיום 68:66, אבל ירדן גרזון, שוב, בפעם המי יודע כמה במשחק, עם הנקודה ה-22 שלה, לקחה אחריות והלכה לסל כדי לקבוע שוויון 68, 25 שניות לסיום. בהתקפה האחרונה ההגנה הישראלית עוד כפתה איבוד על בלארוס אך לא הצליחה לייצר סל ניצחון בחמש השניות שנותרו לה והמשחק המשיך להארכה.

בלארוס פתחה את הארכה עם שתי קליעות עונשין מדויקות, אבל ההגנה הישראלית היתה במיטבה וחיכתה בסבלנות עוד דקה במשחק עד שהכדור הגיע לשלשה של עדן ציפל מריבאונד התקפה (ה-17 של ישראל במשחק) ושלשה קריטית שלה קבעה מהפך ויתרון 71:70, אל תוך שתי הדקות האחרונות. עוד דקה חלפה, רוני זהות הפעם לקחה את האחריות וצלפה שלשה במאני טיים, ישראל כבר ביתרון 4. הדרמה נמשכה כשחצי דקה לסיום בלארוס הצליחה לחזור לשוויון ופסק זמן ישראלי, אחריו אף אחת מהקבוצות לא הצליחה לייצר סל והדרמה נמשכה להארכה שניה.

את ההארכה פתחה בלארוס עם שלשה מהירה ואחריה עוד נקודות, רק שבין לבין הגיע מהלך שקצת ערער את הנבחרת עם פציעתה של תמר ברגל. לשחקניות הלבנות לקח דקה להתאושש ולהגיב וכשהן חזרו לשמור ולהילחם על כל כדור גם את ההפרש קיזזו. גרזון נשלחה לקו והורידה את ההפרש לשתיים. לבלארוסיות היה מזל עם זריקת התאבדות שנפלה לידיים אדומות וסל מוזר שהעלה אותן ליתרון 82:77, אבל הדרמה נמשכה עם נקודות של ציפל וגרזון נשלחה לקו 1.6 שניות לסיום, דייקה פעם אחת החטיאה בכוונה את השניה הכדור החוזר עוד נפל לידיים ישראליות (בפעם ה-20 במשחק) , אבל הפעם הזריקה האחרונה הלכה החוצה וסיום קורע לב, הראה אדומות חוגגות, את הניצחון שהגיע לנבחרת הישראלית (אם יש מגיע בספורט....)

מחר, משחקי הדירוג, הנבחרת תנסה להתאושש מההפסד נגד פורטוגל החזקה, 17:00 שעון ישראל.

 

קלעיות נבחרת ישראל:

ירדן גרזון  26 נק', 8 ריב', 2 אס', 3 חט', 1 חס'
נועה גבעון 14 נק', 7 רב', 4 אס', 2 חט'
שירה חג'ג' 12 נק', 14 ריב', 1 אס'
עדן ציפל 11 נק', 6 רב', 4 אס', 1 חט'
אמי רינת 6 נק, 3 ריב', 2 אס', 2 חט'
תמר ברגל 5 נק', 3 ריב', 5 חט'
רוני זהות 4 נק', 6 ריב', 3 אס', 3 חט'
שני ברמן 2 נק', 2 ריב', 1 חט'
שיחקו ולא קלעו: עדי אלטמן (2 ריב'), רותם שוסטר.