הגמר שכולם (לא) ציפו לו

ב-4:00 לפנות בוקר זה יקרה. הגמר הגדול של עונת הקורונה ב-NBA. המשותף לשתי הפיינליסטיות, הפיקנטריה בין פאט ריילי ללברון ג'יימס, ההגנות, ההתקפות, המאצ'אפים ומה לא. עמית זילברבוש מכין אותנו לסדרה ולא שוכח גם להמר מי תיקח. (צילום: Petty Officer, Keith Allison)


| עמית זילברבוש

 

הסטטיסטיקה של הסדרה

נתחיל עם קצת מספרים: זו הפעם הראשונה ששתי קבוצות שהחמיצו את הפלייאוף עונה קודם, ישחקו בגמר.  ההיט יהיו הראשונים בהיסטוריה של הליגה שהגיעו לגמר מהמקום החמישי בקונפרנס (לפניה הניקס עשו את זה מהמקום השמיני והרוקטס מהשישי).

לברון ג'יימס מגיע לגמר התשיעי שלו בעשר השנים האחרונות וה-13 בסה"כ. אנדרה איגודלה מגיע לגמר בפעם השישית ברציפות. לברון וג'יימס ג'ונס הם היחידים שלא מבוסטון שעשו את זה בעבר.



פיקנטריה

פאט ריילי בנה את שושלת השואו טיים ב-LA, עבר למיאמי לבנות קבוצה סביב לברון בשביל להביא לו אליפות ראשונה, ואז קיבל ממנו טריקת דלת שהוא העיד בכמה מקומות שפגעה בו מאוד. ועכשיו, לברון מנסה לבנות עוד לבנה בשושלת שלו דווקא בלייקרס, האקסית של ריילי. אם מישהו חושב שכל זה לא ישב בראש של ריילי ולברון הוא כנראה לא מכיר את הנפשות הפועלות.

 

הגנות
למיאמי שי כמה אלטרנטיבות ל"לברוןדטופרים" - איגי, קראודר ובאטלר. מן הסתם נראה גם נסיונות לנצל את האזורית שעבדה כל כך טוב מול בוסטון, אבל עם עושה משחק כמו לברון אני חושב שזה יהיה פחות יעיל. בצד השני לליקרס יש הרבה כלים לשים על באם ובאטלר, ולכן המקומות בהם אולי יוכלו לנצל יותר טוב יהיו באזורי הגארדים עם דראגיץ' הירו ורובינסון.

אני בעיקר מחכה לקבוצה שתלך אולאין ותשמור את לברון מאד נמוך, לחיות או למות עם הזריקות שלו מחוץ לקשת ומחצי מרחק.

 

התקפות

אפשר לצפות שלברון ינסה לצוד בפיק אנד רול את הגארדים של ההיט, בעיקר דראגיץ'. שאלה מעניינת האם באם ישמור על דיוויס מהתחלה ויסתכן בבעית עבירות או שינסה להתחבא על הארווד או מגי, אבל במקרה השני דיוויס יוכל כתמיד לעשות הרבה נזק מול כל שומר אחר שיוצב מולו. ההתקפה של מיאמי מאוזנת עם הרבה אופציות מעבר ל-פיק אנד רולס, נראה הרבה תנועה של רוביסנון והירו ואחוזי הקליעה שלהם יהיו גורם מכריע בסדרה.

 

מאצ'אפים

הסדרה הזאת יכולה להיות מאד חד צדדית, כי שני השחקנים הכי טובים בה הם ללא ספק בצד שלי הלייקרס. מצד שני היא יכולה להיות מאוד צמודה כי כנראה לפחות ארבעת הבאים בתור אצל מיאמי (באטלר, באם, הירו ודראגיץ').

אני רואה הרבה דמיון בין שתי הקבוצות האלה:
הכוכב - פורוורד אגרסיבי שמשחק בעיקר בחוץ. יתרון גדול לליקרס.
כוכב המשנה - סנטר שהוא בעצם יותר 4, שיכול לעשות הכל, בשני צידי המגרש - יתרון קל לליקרס.
קלעים מסביב - הירו וריבינסון מול KCP ודני גרין - יתרון קל להיט.
אקס פקטורס - רונדו, קוזמה, קרוסו, האוורד ומוריס מול איגי קראודר ואלי קצת אולינק- יתרון קל לייקרס.
מאמן - ספולסטרה שמקבל יותר ויותר הערכה לעומת ווגל שרק מתחיל לאסוף דיווידנדים -  יתרון מיאמי.
והכי קריטי - נסיון - אם יש משהו שהליגה הזאת הראתה לנו במשך השנים הוא שאתה צריך להפסיד בגמר לפני שאתה מנצח אותו. עם לברון, רונדו האוורד ודני גרין ל-לייקרס יש יתרון משמעותי בנקודה הזאת שלדעתי יכריע את המערכה. זה ואחד, לברון ג'יימס.

 

מה יהיה?

מיאמי קבוצה קשוחה ומאוזנת שלא מפחדת מאף אחד. אבל האם היא יכולה להיות הפסיטונס של 2004?
בגלל הנסיון, ובעיקר בגלל הלברון - אני מאמין שלא. וחוץ מזה, איך יכולה העונה זאת להסתיים חוץ מאליפות של הקבוצה של קובי?

לייקרס ב-5.