"היה ספורטאי ובילה שעות עם הכדור"

לא מעט קבוצות נוער נושאות בשמם הנצחה לזכר חללי מערכות ישראל. השנה בחרנו להביא את סיפורו של עמר אל-קבץ, שהיה ספורטאי ושחקן בקבוצת הנוער של מכבי רחובות. אל-קבץ נפל בעת מילוי תפקידו בלבנון ב-1999, וקבוצת נוער לאומית של המועדון קרויה על שמו.


| לילך וייס

לפני כשבועיים ניצחה קבוצת הנוער מכבי עמר רחובות את קרית אונו, והבטיחה לעצמה זכיה באליפות המחוז הדרומי בנוער לאומית ועליה לליגת העל לנוער. בין החוגגים עם הקבוצה היתה גם משפחתו של סמ"ר עמר אל-קבץ ז"ל, שעל שמו קרויה הקבוצה.

"עמר היה ספורטאי ובילה המון שעות מהחיים שלו עם כדור. כל סוגי הכדור, בעיקר בכדורסל. הוא שיחק במכבי רחובות, והיתה להם קבוצה מצויינת." מספר אבי, אביו של עמר. "כשעמר נפל אז החברים לקבוצה ושבט הצופים של העיר החליטו לקרוא את הקבוצה על שמו, ובמשך שנים גם קיימו טורניר שנתי לזכרו."

כבר כמעט שני עשורים שהקבוצה נושאת את שמו של עמר, והמשפחה נמצאת איתם בקשר קבוע. "אני מלווה אותם ואנחנו בקשר. הם זכו השנה באליפות, והזמנתי אותם לארוחה לכבוד האליפות, אנחנו הולכים לחגוג את הזכיה."


עמר אל-קבץ נולד ב-1977 וגדל ברחובות. הוא היה פעיל בהרבה תחומי ספורט - כדורגל, טניס, שחיה וכאמור כדורסל. במקביל לפעילותו הספורטיבית הוא גם היה מדריך בצופים, ובהמשך גם ריכז את שבט הצופים בעיר. לפני גיוסו לצבא העביר שנת שירות באור יהודה בה גם ריכז את שבט הצופים.

ב-1996 התגייס לשירות קרבי בסיירת גולני, אבל בעקבות ניתוחים שנאלץ לעבור ברגליו הורד לו פרופיל והוא שובץ בתפקיד עורפי. לאחר מאבק כדי לזכור לתפקיד לחימה, עמר הצליח ושובץ כקשרו האישי של ארז גרשטיין מפקד יחידת הקישור ללבנון. במהלך פעילות בלבנון בסוף פרברואר 1999 נפגע הרכב בו נסעו עמר ומפקדו, וכל הנוסעים נהרגו. עמר השאיר אחריו הורים, אח ואחות.


מעבר להנצחתו של עמר בקבוצת הכדורסל, משפחתו דואגת להרבה פרוייקטים שקשורים לחייו ולמה שאהב. "עמר נפל לפני 19 שנים, ואנחנו פועלים המון להנציח אותו. ברוב ההנצחות שעשינו חיפשנו זיקה לנושא הספורט שזה היה משהו מאוד משמעותי ומהותי בחיים שלו. בביה"ס היסודי ברחובות, בכור לוי, יש אולם ספורט על שמו, בתיכון של רחובות, דה שליט, יש אולם ספורט על שמו.

כל מה שניתן לעשות כדי להנציח את זכרו של עמר אנחנו עושים את זה כדי שיזכרו שהיה בחור מאוד מיוחד שתרם הרבה והיה ספורטאי. אנחנו כל השנים מנציחים את עמר בכל אחת מהנקודות החשובות שלו בחיים. לפני חודש חנכנו גן ספורט לקראת גיוס בעיר אור יהודה. עמר היה באור יהודה בשנת שירות לפני שהוא התגייס, הוא ניהל שמה שבט של צופים, העיר כהוקרה יחד עם המשפחה עזרה בהקמה."

יהי זכרו ברוך.