היסטוריה: מעלה אדומים בלאומית!

את זה כבר אף אחד לא יכול היה לקחת ממנה: מכבי מעלה אדומים גברה בחוץ על הפועל לוד במשחק הנעילה של העונה וחגגה העפלה היסטורית לליגה הלאומית. יאיר גבירץ, מאמן הקבוצה: ״גאווה ענקית לעיר הנפלאה שלנו וגם להתיישבות כולה״. (צילום: דוברות מעלה אדומים)


| אלירן כהן

 

תזכירו לנו, בפעם הבאה שששוב יבטלו לנו את הפלייאוף בליגה הארצית ונעלה על הקו להתלונן, שהייתה לנו את העונה הזו. כן - כבר חודשיים אנחנו מפוצצים במשחקי גארבג׳, כן - רוב ההכרעות הושגו עוד הרבה לפני השבוע האחרון וגם אלו שלא - היו יחסית ניתנות לחיזוי. אולם השבוע - למרות כל אלה - קיבלנו סיומת נהדרת לעונה שבתחילתה איש לא האמין שבאמת תסתיים על הפרקט, איש לא חזה שתוכרע כשהקהל עומד ודוחף מהיציעים, ואיש - גם אנחנו - לא העלה על דעתו שחגיגות העליה יהיו מנת חלקה של מכבי מעלה אדומים, שאחרי 9 שנים בליגה השלישית סימנה וי גדול ועשתה היסטוריה עם העפלתה לליגה הלאומית.

הדרך לא הייתה קלה והיא לוותה בדפיקות לב כמעט עד הרגע האחרון. מכבי רחובות - שנבנתה לעליה - נתנה פייט וסיימה את העונה במאזן זהה לזה של מעלה אדומים, אך כשלה במשחק אחד יותר מידי. העונה כולה התנקזה למשחק אחד מכריע בלוד, שם - אחרי מחצית ראשונה צמודה - לחצה הקבוצה של יאיר גבירץ על דוושת הגז וטסה כל הדרך לנצחונה ה- 22 העונה. ניצחון ששווה אליפות.

 

המשחקים

כאמור, מעלה אדומים יצאה למשחק חוץ בידיעה שניצחון יעלה אותה לליגה הלאומית. תחילת המשחק התאפיינה בעצבנות מצד שתי הקבוצות ואחרי 10 דקות, התוצאה עמדה על 16:10 למעלה. גם בפתיחת הרבע השני הפועל לוד הקשתה על השחקנים של יאיר גבירץ ורותם שמואלי והמשחק נשאר צמוד. יבגני חולודוב השתחרר ראשון ואחריו גם בר שפע וברק אוריון ומאותה רגע - הצגה. השחקנים של מעלה רצו עד ליתרון השיא של 17 נקודות, 46:29 . פתיחת המחצית השניה הסתיימה מאותו מקום, ועד הסיום השחקנים של מעלה רקדו על המגרש בדרך לניצחון ענק בפער של 36 נקודות במשחק האליפות.

לצד חגיגות העליה של מעלה אדומים נערכו שני משחקים נוספים: במחוז הדרומי גברה אליצור מחל שורק על מכבי שהם בחוץ 97:81. כבר ברבע הראשון נחל הצליחה לברוח ליתרון סביב הדו ספרתי, וירדה להפסקה כשהיא בפלוס 9. המחצית השניה המשיכה באותה מגמה - נחל קולעת ללא הפסקה ומגדילה את היתרון שלה עד לסיום. הבמחוז הצפוני, אליצור שומרון סיימה עונת בכורה נהדרת בליגה הארצית במאזן של 15 נצחונות ו- 9 הפסדים אחרי ניצחון על האחרונה בטבלה, הפועל מעלות - 81:104. במחצית הראשונה נועלת הטבלה עוד הצליחה לתת פייט ולהישאר בתמונה (53:41), אבל ככל שהתקדם המשחק כך גם גדל הפער של האורחים.

קלעו לשהם: איתן בורג 18, סתו פוקס 17, עידו רומי 10, נועם וינברג, אופק סירקיס ואריאל דרעי 9 כ"א, איתי שיריאן 6, עומרי יאסו 2.

קלעו לנחל שורק: איתן רוטנברג 22 (4 שלשות), תור שרעבי (10 כ"ח) ואביב קושמקוב (3 שלשות) 18 כ"א, עוז חולי 13, רון רחמים 11 (3 שלשות), עומרי פולברש ואמרי אנגל 5 כ"א, יואב דביר 3 (11 אס'), עומר גוסטמן 2.

קלעו למעלות: רועי בר חן 18, יעקב אלדר ועמית שטרית 16 כ"א, יאיר קצוטי 10, בן מסעודה 9, מאיר כהן 4, צחי יתאח, יובל מדם ודור רייפר 2 כ"א.

קלעו לשומרון: חן אחרק 28, דוד לוי 20, ג'ונתן בייז 15, דוד הרשקוביץ וצאלי נוימן 13 כ"א, תומר בר אבן 9, טל מנחם 6.

 

התגובות

ליאור מזור, מנהלה המקצועי של הקבוצה: ״עליית הליגה הזו היא הגשמת חלום שהתחיל אי שם לפני עשור כשהקמנו את הקבוצה וחלמנו להגיע לליגת העל. אני זוכר שבסיום העונה שעברה בה סיימנו במקום השלישי אמרנו בשיחת הסיכום שנעצרנו באמצע (בגלל הקורונה) ושנה הבאה נשלים את העבודה. אני שמח מאוד שזה מה שקרה, ויותר חשוב שזה קרה בדרך שלנו. הצבנו לעצמנו יעד שנשתפר בכל שנה באלמנט מקצועי וניהולי, וב"ה זה קרה ואף זכינו לקצור את הפירות.

הייתה לי הזכות לפגוש ולשבת כמעט מדי יום את הצוות והשחקנים שמרגע הראשון בתחילת העונה גרמו לי להאמין שכולם מוותרים על האגו ורוצים להצליח וליהנות ביחד. הביחד הגדול קרה בראש ובראשונה בזכות יאיר גבירץ המאמן, רותם שמואלי העוזר, יעקב מועלם מנהל הקבוצה ואלי סוויש ולהם מגיע מלוא הערכה. הלוואי ואזכה שנצליח גם בליגה הלאומית להמשיך בדרך ובכדורסל שלנו. לא סתם כבר לפני שנים קבעתי את הסלוגן של המועדון: לגדל אנשים ולבנות שחקנים. זה המפתח להצלחה. לא רק בכדורסל.״

יאיר גבירץ, מאמן הקבוצה: ״עשינו היסטוריה. מדובר בגאווה ענקית לעיר הנפלאה שלנו וגם להתיישבות כולה. מדובר בקבוצה הראשונה מיהודה ושומרון שמעפילה לאחת משתי הליגות הבכירות בכדורסל או בכדורגל. אני מודה לשחקנים הנפלאים שלי שנתנו עונה ענקית והתעלו בכל משחק ומשחק. אני מודה לצוות המקצועי ולאגף הספורט העירוני על המעטפת שכבר היום ברמת ליגת על. אני רוצה בהזדמנות הזאת לפרגן למכבי רחובות, שנתנו עונה נהדרת. אין לי ספק שהם יחזרו לליגה הלאומית בשנים הקרובות״.

נדב בלש, קפטן הקבוצה: ״אנחנו בעננים, עשינו הישג ענק שאף אחד לא האמין שנעשה. היה פה מרקם אנושי מדהים שהתחבר לקבוצה מדהימה. שמחים להביא גאווה לעיר ולהנהלה שנותנת לנו שקט ומעטפת לכל מה שאנחנו צריכים. בלי נסיון רק עם הרבה עבודה קשה וחיבור״.