המטרה: לצבוע את דאבלין בכחול-לבן

לראות את אירלנד ולקנא, גם מהן יש לנו מה ללמוד? נבחרת הנערות של ישראל הולכת לחוויה אירופית נדירה ברבע הגמר נגד אירלנד - משחק באווירה לוהטת. כל הכרטיסים אזלו האוהדים האירים ביציעים בטירוף לעשות היסטוריה. מה אצלנו? 12 שחקניות לוחמות ונחושות יעלו לגנוז את החלום הירוק ולהחזיר את הכחול-לבן לדרג א'. ה-משחק מחר ב-20:15.


| miriam
feel... Dream... And don't be afraid the dream's not real... Close your eyes, Make believe this moment's here to stay...

עם 31 נקודות הפרש מהמקום השני, זכה ג'וני לוגן ב-1987 בפעם השניה באירוויזיון. אחד מרגעי השיא של אירלנד, עם השיר Hold me now (הציטוט מתוכו). מחר, שישי, ינסו אירלנד לייצר עוד פרק היסטורי, הפעם בכדורסל הנשים כשנבחרת הנערות תעפיל לחצי הגמר ואולי לדרג א'. אירלנד בטירוף. הבוקר נותרו רק עוד 300 כרטיסים למכירה והערב התבשרנו שהם אזלו. כן, באירלנד מכרו כרטיסים למשחקי נשים דרג ב' וכולם קנו (ב-10 יורו לכרטיס). אולי כי המשחקים מתקיימים בבירה דאבלין, מקום מרכזי ונוח לקהל להגיע אליו (גם שיטוט אקראי באתר האיגוד האירי ואתרי הספורט, מראים כמה חשיבות בשיווק השקיעו שם). אירלנד שסיימה את השלב המוקדם במאזן מושלם ניצלה בית דיי נוח כדי להביס יריבות כמולדובה ומקדוניה ובכך הגיעו מרוכזות וכשירות לשני משחקי המפתח נגד סלובקיה ובריטניה שלא היוו גם הן יריב של ממש. לקראת המשחק המאמן האירי, טומי אומאהוני, פרגן לנבחרת ישראל "הן יריבה עיקשת", אמר, "יש לישראלי הרבה גארדיות וקלעיות. אנחנו נצטרך את ההגנה שלנו במיטבה כדי לעצור אותן". את היתרונות של הנבחרת שלו מצא דווקא בכך שהנבחרת מובילה את הטורניר באסיסטים "אנחנו מדברים כל הזמן על המשחק הקבוצתי ולקחת את ההחלטה הנכונה ולהגיב לסקאוט שעשתה היריבה, אין לנו שחקנית אחת דומיננטית", הסביר. מפתיע לשמוע שדוקא בכך רואה המאמן האירי את כוחו. אנחנו כנבחרת נמוכה יחסית בוודאי צריכים לדאוג יותר מהשחקניות קלייר מליה (192 ס"מ) ורייצ'ל הויסדנס (194 ס"מ). מדובר בשתי שחקניות דומיננטיות שמשחקות מעל 20 דקות למשחק בממוצע. לוקחת ביחד כמעט 18 ריב' בממוצע למשחק, וקולעות מעל 20 נקודות בממוצע יחד. מליה, גם פיבוט נפלאה עם 4.6 אסיסטים למשחק והיא הברומטר האירי. ברונה פאואר קאסידי היא עוד שחקנית מסוכנת, מהדור הצעיר יותר בנבחרת, גארדית 181 ס"מ וקולעת 9.2 נק' למשחק. הגארדית, לויס סקנל (12.8 נקודות בממוצע), סיכמה את הסיבוב הראשון, "זה מדהים! העבודה הקשה שעשינו בשבועיים האחרונים השתלמה, שיחקנו יחד כקבוצה וראינו תוצאות", לקראת רבע הגמר אמרה "אני מאושרת מההישג, הגענו לאן שכיוונו מהתחלה, אני מקווה שנעשה עוד שיפור ועם הרוח שלנו נמשיך עוד שלב אחד קדימה".

כן, אירלנד הפתיעו, אבל בואו נפסיק להתנצל, עם נבחרת ישראלית שסגרה סיבוב עם הפרש סלים 23.4 במשחק וסגל שחקניות שסיפק סיבוב מרשים, אנחנו יכולים להגיד כבר "דרג א"
 

יש לנו סיכוי (או: היי, זו עדיין אירלנד)

כן, זו אולי קצת התנשאות, אבל נבחרת הנערות מגיעה לאליפות עם סוג של מסורת. שנתיים רצופות בדרג א', שחקניות שמשחקות בליגת העל, נבחרת שניצחה 4 משחקים בבית המוקדם ואף הדיחה את הולנד – זו נבחרת שיכולה וצריכה להסתכל לנבחרת מהאי הבריטי, בלבן של העיניים, לשבור לאוהדיה את הלב ולהמשיך לחצי הגמר מחר. איך אירלנד מגיעה? היא אפילו לא מודרגת בפיב"א! נכון, אירלנד גם קולעות המון וסופגות מעט, אבל אם נבטל את התוצאות נגד 2 היריבות שסיימו אחרונות בכל אחת מהבתים, ללא ניצחונות (מולדובה ושוויץ) ההפרשים לא כאלה חד משמעיים. אירלנד קולעת בממוצע 78.25 נקודות למשחק וסופגת 48.75, סה"כ 29.5 הפרש בממוצע. נבחרת ישראל קולעת 74.25, סופגת 50.5 נקודות בממוצע וההפרש עומד על 23.75 – כל זה כשעוד לוקחים בחשבון שאחד המשחקים שנכנסו לממוצע הוא ההפסד לרומניה. פחות מ-6 הפרש בין הנבחרות, מבטיח משחק צמוד ושקול. קצת מספרים מהשבוע האחרון – שתי שחקניות סיימו את הסיבוב בממוצע נקודות דו ספרתי, שיר תירוש (14.6 בממוצע למשחק) ודור סער (10.8). אחריהן שיראל ברמן (8.4) ושלי סירקיס (8.2) המפתיעות לטובה. שם שנהדר לראות ברשימת טופ-אסיסט שלנו, היא הדר חדד עם 2.6 אסיסטים במשחק, שניה לדור סער (4.4) ומקדימה את שיר תירוש (2.2) כבר אמרנו שהטריו הזה יכול להוביל את הנבחרת לדרג א', אך מצופה שחדד תיקח על עצמה יותר גם במישור ההתקפי כשהיא ממוקמת רק שישית בנבחרת בכמות הזריקות שלוקחת למשחק (5.8). האיום מחוץ לקשת מגיע בעיקר ממיכאליץ (2 שלשות בממוצע ב-38%) ודור סער (1.4 שלשות ב-39%), אך בעוד סער משחקת 25 דקות למשחק, מיכאליץ קיבלה 15 ואולי דווקא נגד אירלנד יהיה זה הזמן להאמין בה יותר. איך מנצחים את הנבחרת האירית? חוזרים לבסיס. תמיד התגאינו בשחקניות שלוחצות חזק, ראשונות על הפרקט אחרי כל כדור אבוד, משחקות יחד ונותנות את הנשמה. כל זה היה נכון כשעוד סבלנו מרגשי נחיתות ולא כשיש לנו בסגל שחקניות כשיר תירוש, הדר חדד ודור סער שהגיעו אחרי קיץ מדרג א' ועונה בליגת העל, ובכל זאת מלחמה תמיד מוסיפה נקודות. אז נכון אירלנד שלישית באליפות בריבאונדים וישראל רק במקום ה-21 (אחרי אסטוניה, נורבגיה, גיאורגיה ו...מולדובה!!), אך אין סיבה שבאסיסטים אירלנד תהיה ראשונה וישראל רק שביעית ובחטיפות אירלנד שניה ואנחנו במקום השישי. אם רוצים לנצח חייבים לרצות יותר, להיות מרוכזות ולעשות את הדברים הנכונים – אלי רבי, לטיפולך. ובהתקפה? מאמן אירלנד כבר הבין את מה שכמעט לא ראינו בסיבוב הראשון, יש לנו קלעיות נהדרות. בינתיים מסילתי, מיכאליץ ומלכין ביחד קולעות בממוצע מחוץ לקשת 3.4 שלשות (2 מהן של מיכאליץ), זה מעט מדי לנבחרת שאין לה משחק פנים משובח. נכון תירוש מוסיפה מדי משחק עוד 2 שלשות לפחות בממוצע, אבל תירוש עושה הכל בהתקפה וזה לא יספיק ברבע הגמר. הנבחרת חייבת לשחק על הדר חדד, על הקלעיות , ולקבל יותר מאופיר קסטן רז. מעבר לכך? האקס פקטור. שלי סירקיס בגובה 177 כבר הוכיחה שיכולה לעצור שחקניות גבוהות וחזקות ממנה, היא תזדקק לעזרה של שחקניות האקדמיה תמר אנגל ונועה שרביט שחייבות לתת יותר ממה שהראו עד עכשיו. יחד עם ברמן הלחץ הישראלי, אם יהיה יעיל ואינטנסיבי – אין סיבה שלא יעבוד, כי בלי לזלזל.... זו אירלנד. ואיך לוגן סוגר את השיר? So tonight...let's build this memory.... ניצחון והנבחרת ממשיכה לכתוב את ההיסטוריה שלה בדרך חזרה למקומה הטבעי, דרג א'.