הערב: רמת חן תקבע את יריבתה

את הזכיה בגביע השיגה רמת חן בניצחון על חולון. רמת חן ישבה וצפתה בענין בחולון ורמה"ש ששיחקו ביניהן על הכרטיס לגמר. בשני בידי רמת חן השפעה לשאלה האם הדרך לגמר תעבור בסדרה מול חולון או רמה"ש, אז את מי תעדיף? עוד במחזור, האם רמה"ש תעשה מה שעוד לא עשו לפניה העונה ותהיה הקבוצה השניה בליגה שמנצחת את אשדוד. במשחק נוסף הרצליה ורעננה יחפשו ניצחון ראשון בפלייאוף. כל המשחקים ב-18:10.


| מאיר פרייליכמן
מרץ 2012, מכבי אשדוד התארחה בבקעה, אשדוד הבטיחה את המקום הראשון בליגה ומולה הבקעה. ניצחון של העולה החדשה על מוליכת הטבלה (ומחזיקת הגביע) יבטיח חצי גמר. אם המוליכה תנצח....רמת חן תהיה הקבוצה הרביעית בחצי הגמר (רמת חן, אגב, שיחקה נגד אליצור חולון). אשדוד אמנם הובילו במחצית (42:35) אבל אז נתנה מנוחה לשתי זרות ולרכזת המובילה והעדיפה לשחק דקות ארוכות עם חן וייסבורט על המגרש במקום שחקניות החמישייה ובסיום הבקעה ניצחה עשתה היסטוריה והשאירה בחוץ את רמת חן. משם אשדוד טיילה לסוויפ 3-0 בהפרשים דו ספרתיים כל הדרך לדאבל. מרץ 2017, מחזיקת הגביע ומוליכת הטבלה היא רמת חן, שהבטיחה את המקום הראשון בליגה ומולה חולון. ניצחון של חולון יבטיח (כנראה) חצי גמר. אם המוליכה תנצח רמת השרון תהיה הקבוצה הרביעית. רבותיי ההיסטוריה חוזרת. אורטל אורן ונעמי קולודני שהיו אז במדי המוליכה מאשדוד הפעם הן אצל הקבוצה שמתמודדת נגדן. שירן צעירי כמו אז גם היום היתה ברמת חן וזוכרת איך נשארה בחוץ. במחזור האחרון של העונה הן נפגשות, איך זה ישפיע?

המשחק המשודר: א.ס. רמת השרון – מכבי 'בן' בנות אשדוד (18:10, בי"ס "אורנים", רמת השרון) – שידור ישיר בספורט 5+

שופטים: יוחאי שולמן, רותם קוזה, אור זרור

המאזן בין הקבוצות עומד על 2-0. בסיבוב הראשון היה זה אחד מרגעי השפל של רמת השרון העונה. בהרכב חסר עם ג'סמין תומאס וללא קולדוול הפצועה ולאחר ששוחררה פיין, עלתה רמת השרון נגד אשדוד וספגה את הפסדה הגדול העונה 85:40. בסיבוב השני בסגלים מלאים רמת השרון היתה צמודה יותר לאשדוד ונכנעה רק 77:70. המשחק בין השתיים שהתקיים לפני חודש לא היה בדיוק בסגלים מלאים כפי שיעלו במחזור הקרוב, כשגרייבס פינתה את מקומה עם חזרתה של טיפני ג'קסון, אך מלבדה כל יתר שחקניות אשדוד שיחקו באותו משחק וגם הוליכו 34:13 בסוף הרבע הראשון. רמת השרון של הסיבוב השני למרות ההפסד לאשדוד ועוד לפני לרמת חן ובהמשך לחולון, היתה טובה יותר כשבורדיק הצליחה להתמודד עם שחקניות הפנים של אשדוד וכשהישראליות כטל לב וקדם תרמו מספר דו ספרתי של נקודות היו לרמת השרון הכלים לחזור עד פיגור נקודה (71:70) לפני שנכנעו בסיום מבלי לקלוע בשלוש הדקות האחרונות של המשחק. למשחק האחרון של שלב הפלייאוף העליון ולפני חצאי הגמר, מגיעות הקבוצות בסיטואציות כ"כ שונות זו מזו. אשדוד מגיעה אחרי שבועיים מנוחה במהלכם היתה התקופה הארוכה ביותר (כולל טרם פתיחת העונה) לעבוד עם הסגל המלא, לטפל בפציעות ולחבר את הקבוצה לשיטת המשחק. את כל אלה עשו אחרי שני ניצחונות רצופים שהחזירו את השקט למועדון. לאשדוד מדובר בלא יותר מ"משחק אימון" הכנה לקראת חצי הגמר שיתחיל ביום חמישי הקרוב. אשדוד יודעת שתסיים במקום השני ללא תלות בתוצאת המשחק ויודעת שב-99 אחוז לפחות (אם לא יותר) יריבתה תהיה הרצליה, כך שמכאן המשחק מול רמה"ש הוא ניסוי הכלים האחרון בתום שבועיים של הכנות. אשדוד בוודאי תנסה לבחון את כושר המשחק של ג'קסון ואת החיבור בין ווילר להייז ואולי תנסה גם להכניס לרוטציה גבוהה נוספת, ג'ניפר פליישר כמחשבה על השלבים המכריעים ואולי לקראת המפגש האפשרי עם אדאמס אם וכאשר יגיעו לגמר. מצבה של רמת השרון שונה ב-180 מעלות כמעט, הקבוצה לא רק שלא נחה בשבוע האחרון, אלא אף הודחה מחצי הגמר לאחר הארכה מול חולון, כשהיה זה הפסד רביעי העונה לאותה היריבה ובסך הכל רמת השרון כבר עם 3 הפסדים רצופים ופתאום גם המקום בחצי הגמר לא מובטח. רמת השרון יודעת שגורלה תלוי בהתעלות מרשימה נגד אשדוד (קבוצה שלא הפסידה העונה לקבוצות הליגה שהן לא רמת חן) או שגורלה בידיה של רמת חן שכבר הבטיחה את המקום הראשון ואת הגביע ויכולה לבחור את מי לפגוש בחצי הגמר – רמה"ש במצב קשה כשאולי תרצה לשכנע את רמת חן Pick-me. אבל אולי דווקא בגלל כל זה תגיע ההתעלות, משחק אחד להציל את העונה, תומאס, בורדיק ובלאק, עם גנור, לב, קדם, אהרונוב ואלכס כהן הן רשימה ארוכה של שחקניות שיכולות למען הסמל לנצח גם את השניה בטבלה ולעלות "ללא טובות" של אחרות. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 4. עבור רמת השרון חשיבות המשחק היא הגבוהה ביותר שיש, עבור אשדוד לא חשוב כלל. עבור הליגה והתחרותיות מדובר במשחק עם חשיבות של ממש כדי להשלים את פאזל העולה הרביעית – אבל הציפיות להפתעה הן לא גבוהות במיוחד.

אליצור חולון – מכבי רמת חן/בליך (18:10, בי"ס "קציר", חולון )

שופטים: דוד איזמירלי, איציק טולדו, אסף אנגלברג

המאזן בין הקבוצות עומד על 3-0 לרמת חן. במחזור הראשון התארחה חולון ברמת חן והפתיעה כשהיתה צמודה ליריבה במחצית הראשונה ואחרי שנפלה לפיגור 67:53 חזרה עד הפסד ב-3 נקודות בסיום 79:76. גם במשחק השני היו הקבוצות צמודות זו לשניה. ברבע השלישי ברחה רמת חן ליתרון 61:45 ושמרה עליו עד לסיום (86:75). המפגש השלישי ביניהן היה לפני מספר ימים בלבד בגמר הגביע. שם רמת חן הכריעה את ההתמודדות עוד לפני ההפסקה שלטה במשחק וניצחה ב-28 הפרש, כל הדרך לתואר הראשון של העונה. קשה לדבר על המשחק במבט טקטי-מקצועי. בסך הכל הקבוצות מכירות היטב אחת את השניה וראו את כל מה שיש ליריבה להציע רק ביום חמישי האחרון על הבמה המרכזית לעיני שרת התרבות ועוד 1000 צופים. רמת חן כמו במשחק הקודם בין הקבוצות נהנתה ממשחק מצוין של דניאל אדאמס. בגביע קלעה אדאמס 27 נקודות והורידה 16 כ"ח, במשחק שהתקיים בסיבוב השני קלעה אדאמס 24 נק' ולקחה 13 כ"ח. הולמס שהסתפקה בגביע ב-16 נקודות קלעה 21 נקודות במשחק שלפני והופקינס שיחזרה דאבל-דאבל של נקודות ואסיסטים. אז מה ישתנה הלילה הזה? אפשר יהיה להבין ירידת מתח ועייפות ברמת חן אחרי שבוע כה אינטנסיבי. אפשר גם יהיה להבין את אותה העייפות בחולון. אפשר להבין שמדובר במשחק על כל הקופה עבור חולון וכמו שהראתה העונה מספר פעמים כשהכסף על השולחן היא מתעלה – אבל רמת חן הוכיחה רק בחמישי האחרון שכשהכסף על השולחן וחולון יושבת לידו היא קוראת 'All In' ודורסת. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 5. עניין לא יוקרה, תחרותיות וספורטיביות. רמת חן הראתה שכשיש תואר על השולחן היא טובה מחולון ב-28 נקודות הפרש. אבל אין תואר ויש הרבה מחשבות על חלוקת הכוחות לקראת המשחק ביום חמישי ואולי גם על זהות היריבה שעדיף לפגוש. עבור חולון זה משחק של להיות או לחדול, עבור רמת חן את ההפסד הן יכולות לתקן בסדרת חצי הגמר. מה תחליט לעשות.

בנות הרצליה – מכבי רעננה (18:10, תיכון "היובל", הרצליה)

שופטים: דוד קולנגי, שי מרון, גיא ינון

המאזן בין הקבוצות עומד על 2-0, להרצליה. במחזור השלישי של העונה העולה החדשה מרעננה הגיעה לדרבי אחרי ניצחון על פ"ת ונחתה לקרקע במכה גדולה בהפסד 80:50, רעננה אז עם שתי זרות שהוחלפו זמן קצר לאחר מכן לא היו יריבה של ממש להרצליה שהמשיכה משם לניצחון על רמת חן. בסיבוב השני רעננה הראתה שיש לה מה להציע גם מול הרצליה, רק 74:63 ברבע האחרון היה ההפרש הדו ספרתי היחיד במשחק. רעננה הובילה בשלבים ארוכים שבמחצית הראשונה ואף היתה בשוויון ברבע השלישי אך נכנעה בסיום 81:75 עם 32 נקודות של פן ו-15 של פיין, מול 31 נקודות של היל ו-17 של המפטון. כל האמור בפסקה הקודמת חסר חשיבות של ממש לקראת המשחק הקרוב בין הקבוצות שצפוי להיות שיא-שיאו של הגארבג' טיים של העונה. נתון מדהים הוא שהרצליה בסיכויים גבוהים במיוחד לסיים במקום השלישי על אף שכבר עם 4 הפסדים רצופים והמשחק בו ניצחה יריבה מהפלייאוף העליון היה נגד אותה רעננה לפני חודשיים. כך שלמעשה מאז המפגש האחרון המאזן של השתיים זהה עם 3 ניצחונות לכל אחת. הרצליה, כמו אשדוד, תשתמש במשחק כהכנה לקראת סדרת חצי הגמר נגד אשדוד. נכון, עוד יש להרצליה סיכוי לסיים גם במקום הרביעי, אבל בשביל זה צריכה להפסיד ליריבה שתגיע עם זרה אחת וסגל ישראלי חסר... במילים אחרות, הרצליה תשחק נגד אשדוד בחצי הגמר. רעננה, עם זרה אחת (האוטס) ועם אוסף פציעות בסגל הישראלי, יקוו לסיים את העונה בטעם טוב ולתת פייט להרצליה במשחק שינעל עבור רעננה את העונה. הרצליה שקיבלו בשבועיים האחרונים את הפצועות שלהן חזרה לסגל ינסו להמשיך ולחבר ולהשלים מחדש את כל שחקניות הסגל כדי להוות יריבה לאשדוד ואולי להפתיע. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 2. המשחק לא קיבל את הציון הנמוך ביותר רק למקרה ופתאום נערות רעננה יגברו על שחקניות ה-WNBA שמולן ורמת השרון תכניע את אשדוד מה שישנה את הסדרות הצפויות. אבל לכל מי שלא מאמין בניסים, יכול לתת למשחק את המספר "1".