העתודה הפסידה לליטא

היריבה הבכירה בבית הישראלי היתה גדולה הערב על הנבחרת (78:73), כשהקאמבק בסיום ומשחק טוב של פלג פלץ עם 19 נקודות הספיקו רק להפסד בהפרש חד ספרתי שיכול לעודד לקראת ההמשך ואולי ההצלבה, אך כעת העיניים להמשך השבוע בהתמודדות על הכרטיס השני. (צילום: FIBA.COM)


| שי ברק

נבחרת העתודה ישראל 73 - נבחרת העתודה ליטא 78

אחרי תוצאות המשחקים אמש ובעיקר איך שהתפתחו הגיעה נבחרת העתודה עם הרבה ביטחון למשחק נגד ליטא. כבר במהלך הראשון נוגה פלג פלץ הלכה חזק פנימה והשלימה מהלך של שלוש נקודות עם סל ועבירה. ליטא הגיבה, ניצלה הגנה לא מתואמת של הנבחרת ובתוך שתי דקות עלתה ליתרון 7:3. ההפרש המשיך לצמוח עד 11:3 מעבירות "זולות" מדי ששלחו את ליטא לקו. וטורי ייצרה נקודות בהתקפה, אבל חוסר ריכוז מול ההגנה הליטאית הוביל לכך שאחרי חמש דקות נשארה ישראל על 5 נקודות ובפיגור שבע נקודות הפרש. שתי הקבוצות התקשו למצוא את הטבעת ברבע הראשון עם הרבה החטאות ואיבודים משונים של "שלוש שניות" ומנקודות עונשין חזרה העתודה עד 14:11, שתי דקות וחצי לסוף הרבע.

למרות דקות לא מרשימות הצליחה הנבחרת לחזור לשוויון משלשה של פלג פלץ (16:16). הקבוצות המשיכו לאבד ועד סוף הרבע המשחק הצמוד נמשך כשליטא ירדה ביתרון מינימאלי 19:18.

 

הרבע השני נפתח עם אינטסיביות הגנתית של הנבחרת ויציאה מהירה מאד להתקפות מעבר, אבל ליטא הדביקו את הקצב, תקעו את ההתקפה הישראלית ושתי דקות הגנתיות טובות הסתיימו בשוויון 19 בלבד לפני שליטא צלפה שלשה והתחילה בריחה. במשך 4 הדקות הראשונות של הרבע החזיקו הליטאיות הפרש 3-5 נקודות כשפלג פלץ ורוטברג עוד החזיקו את העתודה בתמונה. ליטא לא הרשימה אבל ניצלה טעויות של הנבחרת כשלמרות הגנה טובה במשך רוב השניות בהתקפה, שניה אחת של חוסר ריכוז בריבאונד או בחדירה שלחה את היריבה לקו או לנקודות קלות מריבאונד התקפה ושלוש דקות למחצית עלו הליטאיות ליתרון 35:23. רק אחרי 4 דקות ללא נקודות הצליחו הכחולות-לבנות לייצר מתפרצת שהסתיימה בנקודות של רוזנבלום, ברבע חלש התקפי חלש במיוחד ניצחה ליטא 20-9,  כשהנבחרת ירדה גם בפיגור 39-17 בריבאונד ובעיקר יותר מדי עבירות ששלחו 19 את ליטא לייצר 19 נקודות מהקו. כשבהתקפה רק 1 מ-7, נדמה שאי אפשר לרדת בפחות מפיגור דו ספרתי 39:27.

 

גם הרבע השני נפתח עם הגנה אגרסיבית של ליטא ומתפרצת שמצאה שלשה חופשית. המשחק הגיע להפרש שיא של 17 נקודות (46:29), עד שהנבחרת חזרה לבסיס שלה, פעם אחת חסימה לדור סער ופעם שלישית יצחקי במסירה החוצה לשלשה של סער בהתקפת מעבר, 46:34 אחרי 3 דקות ברבע ופסק זמן של ליטא.

 

ההגנה הישראלית לא הסתדרה עם הליטאיות שאחרי משחק אגואיסטי בפתיחה הגיעו רגועות למפגש נגד ישראל, שיחקו התקפות ארוכות וניצלו חוסר תיאום פעם לחדירה ופעם לשלשה, המשיך ההפרש לנוע סביב 15 הפרש. דור סער שוב ברבע שלישי מצוין הוסיפה עוד שלשה, יצחקי הוציאה מתפרצת שהסתיימה בנקודות של רוטברג, אבל הנבחרת המשיכה לטעות בסגירה לריבאונד ואיפשרה לליטא לנשום עם עבירה בלתי ספורטיבית שהחזירה את ההפרש ל-11 (52:41), חמש דקות בתוך הרבע. הקאמבק נמשך עם שלוש נקודות עונשין מדויקות של רוטברג שסחטה עבירה בשלשה.

שלשה שלישית של דור סער (11 נקודות ברבע) החזירה את הנבחרת למינוס 8 בלבד (57:49) ומקו העונשין הורידה הנבחרת את ההפרש למינוס 6, למשחק חדש ופתוח לחלוטין ברבע האחרון, 59:53.

 

פתיחה מוזרה לרבע האחרון, כשהרבע נפתח עם עונשין לליטא אחרי עבירה טכניטת לספסל. שתי דקות וחצי ללא נקודות איפשרו לליטא לחזור ליתרון דו ספרתי, 63:53, לפני שיצחקי מהקו הצליחה לשבור את הבצורה. אבל לנבחרת לקחו עוד שתי דקות עד שקלעו סל שדה ראשון שהספיק להחזיר את ההפרש ל-10 (67:57), חמש דקות לסיום. למרות המאמצים ההתקפיים לחזור, ההגנה היתה רכה מדי ונתנה לליטאיות זריקות נוחות מחצי מרחק ועם עוד מתפרצת אחת היריבה ברחה ליתרון 73:59 בדרך לסגור את המשחק.

את המאמץ לקאמבק התחילה הנבחרת כשנותרו שתי דקות וחצי על השעון. אחרי 78:65, פלג פלץ לקחה אחריות פעם אחת אסיסט לליעד אורבך ועוד 4 נקודות משלה רק 78:71 חצי דקה לסיום, אבל משם ליטא הצליחה לשמור על הטבעת ולמרות שלוש דקות ללא סל שדה שמרו על הניצחון כשאלי רוזנבלום קבעה את התוצאה בסיום 78:73. אמנם הפסד, אך בחמש הפרש בלבד הכל עוד יכול להיות.

 

אם לא יקרה הבלתי צפוי מחר, ליטא תבטיח את המקום הראשון עם ניצחון על רומניה וההתמודדות הישראלית תהיה נגד האוקראיניות ביום האחרון של האליפות, על הכרטיס השני.

בינתיים מחכה מחר יוון, ששוב הובסה היום, הפעם 71:55 לאוקראינה וצפויה להיות יריבה נוחה, לפני יום המנוחה.

 

קלעו לנבחרת העתודה:

נוגה פלג פלץ 19 נק' (4 ריב', 3 אס', 2 חט')

עדן רוטברג 13 נק' (2 ריב', 5 אס', 3 חט')

דור סער 11 נק', (1 ריב', 1 אס', 2 חט')

אלי רוזנבלום 10 נק' (2 ריב')

יערה יצחקי (4 ריב', 2 אס', 4 חט') וצליל וטורי (6 ריב', 2 חט') 6 נק' כ"א

ליעד אורבך 4 נק' (2 ריב')

שירה בןב דוד (1 אס') והדר חדד (3 ריב', 2 אס', 1 חט') 2 נק' כ"א