העתודה סיימה במקום השישי

פתיחת 12-0 ויתרון 35:23 לא הספיקו לעתודה כדי לנצח את טורקיה שהפכה את המשחק ברבע השלישי והמשיכה לניצחון. דרג ב' נפרד מצ'כיה, בלארוס וליטא שהעפילו לדרג א', אבל מקבל אליו את קרואטיה, סלובניה וסלובקיה לקראת הקיץ הבא.


| שי ברק

 

נבחרת העתודה ישראל 53 – נבחרת העתודה טורקיה 71

שתי הקבוצות המאוכזבות של הטורניר נפגשו למשחק נעילה על מקומות 5-6. שתיהן נראו כמי שהעדיפו לוותר על המשחק (כדי לראות את גמר המונדיאל, או סתם כי לא ראו בו טעם). הנבחרות הגיעו לאליפות בסגלים חסרים (טורקיה חסרה 4 שחקניות שמשחקות במפעלים אירופים) ושתיהן איבדו במהלך הטורניר שחקניות לפציעות. אם בישראל צליל וטורי ויערה יצחקי המשיכו להיעדר בנבחרת הטורקית נאלצו להסתדר ללא גוקשן פיטיק הגארדית המובילה של הקבוצה (12 נק', 2 אס' ו-4.3 ריב' – עד הפציעה) וללא קפנץ' שעד למשחק קלעה בממוצע 5.7 נקודות (רביעית בקבוצה).

 

למרות הכל נבחרת העתודה הגיעה מוכנה יותר למשחק ובפתיחה תקפה את הטורקיות ותסכלה אותן עם 12-0 מדהים, אך ככל שהתקדם המשחק, בעיית עבירות, עייפות ובעיקר התרופפות הגנתית של סוף טורניר הובילה את טורקיה לקאמבק כשגונר קלעה 26 נקודות ולא השאירה לנבחרת סיכוי.

 

הפתיחה כאמור היתה כולה כחולה-לבנה. אסיסט גדול של נוגה פלג השאיר את הדר חדד לבד לנקודות ראשונות במשחק. ההגנה הישראלית, כמו כל הגנה אחרת בטורניר, ידעה שצריך לסמן ולעצור את גונר הגבוהה האימתנית של טורקיה, אבל כמו כל הנבחרות שלפניה המשימה היתה כמעט בלתי אפשרית. עדיין בפתיחה הצליחו שחקניות העתודה לבלום אותה, אלי רוזנבלום הסתבכה בעבירות אבל אורבך ובן דוד נתנו את הגוף ותסכלו אותה כל הדרך ליתרון הגדול של 12-0 אחרי חמש דקות(!).  את הדרך לשם הובילה עדן רוטברג עם ארבע נקודות מחצי מרחק ואז שלשה גדולה של שירה בן דוד, היממה את הטורקיות שלקחו פסק זמן. שוב כדור לפינה והפעם הדר חדד שלחה את השלשה פנימה 12:0 מדהים.

גונר לבסוף מצאה את הטבעת אבל הנבחרת המשיכה לשחק נכון ולמרות 7 נקודות של הגבוהה הטורקיה, עדן רוטברג בשלשה וליעד אורבך עם ריבאונד התקפה ונקודות שמרו על יתרון דו ספרתי 17:7, 3 דקות לסוף הרבע. דווקא אז היריבה התעוררה, מצאה את הטבעת גם מחוץ לקשת, נימלה רפיון הגנתי וחזרה עד 20:17 בסוף הרבע הראשון, כשאחרי שלשה של דור סער לא הצליחה לייצר נקודות במשך שתי דקות והיריבה חזרה, אולי בדרך למשחק חדש.

 

משחק חדש? הכחולות-לבנות לא חשבו ככה ופתחו בסערה את הרבע השני. כמו בראשון, היריבה הטורקית נתקעה ללא סל שדה במשך כמעט חמש דקות ובהתקפה שוב אסיסט שהגיע להדר חדד לנקודות שפתחו ריצה, סהר דגן ראתה את נוגה פלג פלץ מחכה בצד לבד לקלוע את השלשה, דור סער עברה על חסימה לעוד שלשה ותוך דקה וחצי ההפרש שוב דו ספרתי. 28:17. אלי רוזנבלום עלתה לפחות מחצי דקה וביצעה עבירה שלישית, אבל בלעדיה הסתדרה, כאמור הנבחרת הישראלית עם משחק הפנים הטורקי. דווקא הגארדיות היו אלה שהצליחה להוסיף נקודות מהקו. אחרי 2 נקודות בחמישים אחוז מהקו וכשהתוצאה 30:19 לנבחרת, נתקענו ללא נקודות במשך דקה וחצי וגונר עם סל ועבירה קלעה נקודות שדה ראשונות, 4 דקות להפסקה והורידה את ההפרש לחד ספרתי (30:22). חלפה דקה לפני שרוטברג הוסיפה עוד שלשה ונקודות מחצי מרחק בדרך ליתרון 35:23, 2 דקות וחצי למחצית. אך אלה היו האחרונות מהשדה ובהפסקה 36:27 לנבחרת הישראלית, כשרוטברג תרמה 13 נקודות.

 

המחצית השניה כבר היתה סיפור אחר. למעשה ברבע השלישי היתה רק נבחרת אחת. תורכיה שנראתה במחצית הראשונה כנבחרת שרק רוצה שהאליפות הזו תגמר, פתאום נראתה כמו קבוצה והכחולות שנראו כמו קבוצה בחצי הראשון, לא נראו בכלל ברבע השלישי, כל זה תורגם לריצת 22-4 ברבע השלישי ומהפך גדול שהכריע את המשחק. בשתי הדקות הראשונות הכדורים בהתקפה נכנסו פנימה ובהגנה יורתו לפני שהתקרבו לטבעת. גונר עלתה נחושה לסגור את המשחק ברגל ימין ועם חטיפה, חסימה ו-6 נקודות מהירות חזרה טורקיה עד 36:33 תוך שתי דקות. פלג פלץ עוד הצליחה להעלות את הנבחרת על הלוח כשקבעה 38:33 אבל זה היה מעט מדי מול הריצה הטורקית. אחרי שתי שלשות רצופות מרב ארי העלתה את התורכיות ליתרון ראשון 39:38. עדן רוטברג עוד החזירה ליתרון אחרון 40:39 ומשם ועד סוף הרבע טיילו שחקניות היריבה בצבע הישראלי, רצו באין מפריע עד הטבעת ובסך הכל 10-0 בארבע דקות ובדקה וחצי האחרונות של הרבע שתי הקבוצות התקשו למצוא את הטבעת, בסך הכל 49:40 לקראת הרבע האחרון.

 

את הרבע האחרון פתחה עדן רוטברג בשלשה במה שנראה היה כבשורה לשינוי מומנטום, אבל נקודות בצבע העלו את הטורקיות ליתרון דו ספרתי 55:44. ארי המשיכה עם שלשה, סהר דגן ענתה לה (57:47), אבל בלי קשר לכך שעד לסיום קלעה טורקיה 14 נקודות... כשהעתודה קלעה 6 נקודות בלבד עד לסיום לא היה סיכוי לקאמבק, וכל זה דווקא שגונר היתה על הספסל, טאסאר הלכה בקלות לסל אחריה גם טופאלוגלו וכשגונר חזרה 3 דקות לסיום ועשתה 65:51 נגמה היה שהוכרע המשחק. ליעד אורבך הוסיפה עוד מבצע אישי יפה שהחזיר את ההפרש ל-12, אבל אלה היו הנקודות האחרונות של הנבחרת במשחק ובשתיים וחצי הדקות האחרונות טורקיה שיפרה את המאזן הקבוצתי כשקלעה 71 נקודות עד לסיום.

 

נבחרת ישראל אמנם שיפרה את מיקומה מהקיץ שעבר ועלתה למקום השישי, אך ההפסד במשחק האחרון של העונה נגד קבוצה חסרה ופגיעה כמו טורקיה משאיר תחושת החמצה, שננסה לתקן בקיץ הבא.

 

קלעו לנבחרת העתודה ישראל:

עדן רוטברג 18 נק' (3 ריב', 2 אס', 1 חט')

הדר חדד 9 נק' (6 ריב', 1 אס')

נוגה פלג פלץ (3 ריב', 1 אס') ודור סער (4 ריב', 2 אס') 8 נק' כ"א

ליעד אורבך 4 נק' (12 ריב', 1 אס')

שירה בן דוד (2 ריב', 3 אס') וסהר דגן (2 ריב', 3 אס') 3 נק' כ"א

שיחקו ולא קלעו: אלי רוזנבלום (1 ריב', 1 חט') ורוני גולדין