"חבל שאין עוד מקומות כאלה בכדורסל הישראלי"

כשחתם בקיץ מקסים קיקוס בגליל, הוא סיפר כמה הוא מועדון גדול. אחרי שנה אחת שם, הוא מאמין בזה אפילו יותר. העונה הסתיימה אומנם ללא פליאוף, אבל בסה"כ קיקוס מסכם עונה חיובית עבורו ועבור חבריו לקבוצה.


| מאיר פרייליכמן

-- שחר ברגר --

למרות שנשארו העונה מחוץ לפליאוף מקסים קיקוס לא חושב שהעונה הזאת הייתה מאכזבת. הגארד שגדל בצפון בחר להישאר שם גם העונה, והוביל את גליל עליון עם 14.5 נקודות למשחק, שלישי בדירוג הישראלים. 


לא כל כך הלך לכם העונה, אתה יכול לשים את האצבע על מה שפגע בכם? 


קשה לי להסכים עם האמירה הזאת. הייתה עונה לא פשוטה הן מבחינה מקצועית והן מבחינה לוגיסטית (זר שהגיע לאחר תחילת המשחקים). יחד עם זאת הייתה תקופה שהיינו מרחק ניצחון בהארכה בכפר סבא מהשתלבות בפלייאוף העליון והכתרת העונה כהצלחה. אבל חלומות לחוד ומציאות לחוד. לא עמדנו ביעדים שהצבנו לעצמנו בתחילת העונה. יחד עם זאת, אני מאמין שאם היינו מתחילים את העונה בסגל שסיימנו אותה, היינו שווים פלייאוף עליון ללא ספק. 


לא מעט תקוות תלתה בך התקשורת בפתיחת העונה. לאחר עונה מצוינת במגדל העמק כולם קיוו שתוביל את הקבוצה הצעירה מהצפון לצמרת על אף התקציב הדל. יכול להיות שלא עמדת בלחץ?
 

אם להיות כנים, כל התחזיות במהלך הקיץ ניבאו לקבוצה שתרד ליגה והמציאות מספרת שלא היינו רחוקים מהפלייאוף עליון. אני חושב שבתפקידי בכל הקשור למלא את הציפיות, עמדתי. בפן האישי, עמדתי בציפיות האישיות והשתפרתי מבחינה התקפית והגנתית יחדיו. 

במציאות ובתקציבים היום של הליגה הלאומית, זה לא מספיק להביא ישראלי בכיר אחד על מנת להבטיח פלייאוף עליון, או על אחת כמה וכמה היאבקות בצמרת. יש המון מרכיבים ומשתנים באיך קבוצה מצליחה נבנית וברובם לצערי, איני יכול לשלוט. לכן לא התעסקתי בהם , אלא רק בהתפתחות של הקבוצה, של חברי ושלי תוך כדי העונה והגשמת המטרות. הן מבחינה אישית והן מבחינה קבוצתית. 

לחץ לא היווה גורם מבחינתי במשך השנה, חובת ההוכחה תמיד עלינו השחקנים, ואני חושב שהתמודדתי עם זה טוב עד היום ואמשיך ואפגוש את זה לאורך הקריירה. 

סה"כ לאור האתגרים שניצבנו בפנינו השנה, חושב שלקרוא לעונה הזו אכזבה או כישלון זה חבל. אמנם לא עמדנו ביעד המרכזי כקבוצה, אך כאינדיבידואליים כל אחד מאיתנו עשה התקדמות עצומה. מבחינה אישית למדתי והתקדמתי המון מהשנה הזאת ואני בטוח כי הדברים שעברתי לאורך הדרך יתרמו לי רבות בעתיד. 


אבישי גורדון, אותו שחקן שקרע רשתות בכפר בלום עד לא מזמן עבר העונה לעמוד על הקווים. איך ההרגשה להתאמן תחת שחקן עבר שכזה? מה תיקח ממנו הלאה להמשך הקריירה?
 

תתפלא אבל הוא עדיין קורע אותן באותה תדירות... ההרגשה להתאמן תחת מישהו כמו אבישי גורדון היא חוויה שאני מאחל לכל שחקן וגארדים בפרט. קודם כל, אישיות ענקית שכל המוסיף גורע, שם בשביל השחקנים ברגעים הקשים ולא פחות חשוב ברגעים טובים. 

מבחינה מקצועית, לאור מה שעבר, לא היה לי ספק לרגע כי מדובר במאמן עם ידע בלתי נגמר, שעבר הכל בכדורסל. שמחתי לגלות שמעבר להיותו מאמן מצויין שיודע בדיוק את התחושות בתור שחקן ולכן יש לו יתרון עצום בגישה שלו לשחקניו, שמדובר גם בבן אדם ענק שללמוד ולשאוב ממנו כדורסל בכל יום הייתה עבורי זכות. אין לי ספק כי יגיע לכל מקום בו יחשוק. 

ללא ספק, אקח ממנו הלאה את הטיפים הקטנים בתור קלעי, את השקט הנפשי שהוא משריש, את מה עלי לעשות כדי להיות מוכן לליגת העל ואת הרעב להמשיך ולהשתפר ,בכל יום ,בכל אימון. 


בראיון לאתר ספסל אמרת בפתיחת העונה כי "גליל עליון הוא מועדון גדול עם מסורת וקהל, מועדון שידוע בתור חממה לפיתוח שחקנים וקידומים". אתה יכול לשים את האצבע על שחקן צעיר ששיחק העונה בגליל ויכול להיות שנראה אותו בעוד כמה שנים בליגת העל? 

מצחיק שגם אחרי שאמרתי את זה בתחילת שנה, עדיין לא באמת ידעתי עד כמה אני צודק. חבל שאין עוד מקומות כאלה בכדורסל הישראלי, קהל שצמא לכדורסל, חממה אמיתית שמעניקה תחושת בית, הן בהפסדים והן בניצחונות. לא פלא שיש כזו מסורת למועדון. 

חושב שלשחק בליגת העל זה המון עניין של תזמון נכון וסיטוציה טובה. יש המון דוגמאות בליגת העל של שחקנים שמיעטו לשחק בליגה הלאומית והיום עושים עונות טובות בליגת העל. מבחינת הרמה, לא אתפלא כלל אם בעוד שנתיים-שלוש, אפגוש שם כמה שחקנים מהשנה הזו. 


אלמנט הלחץ שיחק העונה תפקיד מרכזי אצלכם, אך למרות זאת אבישי גורדון נשאר לעמוד על הקווים ולא נעשה זעזוע כלשהו בסגל המקצועי. אתה חושב שאילולא היה מבוצע כזה מהלך הייתם מסיימים את העונה במקום גבוה יותר?
 

חד משמעית לא. מאמן, כמו שחקן, גם הוא טועה במשחקים. אבישי מאמן מצויין, לא חושב שמאמנים אחרים יכלו לעשות עבודה טובה יותר. 

יש המון יתרונות במקום שיש בו שקט, גם לאחר כמה הפסדים, אחד מהם זה שנותנים למאמן את הגב ואת היכולת להטמיע את הדרך שלו. אני שמח שנתנו לאבישי להעביר לנו את מה שהוא מאמין בו ועוד יותר שמח שזה השתלם ל2 הצדדים. 


בבניית הקבוצה התבססו על לא מעט משחקני העונה שעברה, שכזכור כמעט והסתיימה בפלייאוף העליון. יכול להיות שבחירת השחקנים הייתה פזיזה מדי והסגל היה צעיר בכדי לעמוד בלחץ? 

חושב שמקום כמו גליל זה ברכה לכדורסל הישראלי. אין הרבה במות ברמות האלה עבור חברה צעירים, שיקבלו את הצ'אנס ואת הגב לשחק, לצבור ניסיון ולקדם את עצמם. לא חושב שהסגל היה צעיר מדי, גאה באיך שתפקדנו לאורך כל השנה. לא קל להצליח בתקציבים פחות גדולים ואני חושב שגליל ההוכחה לאיך לעשות זאת נכון. 


איפה נראה אותך בעונה הבאה? 

בסיטואציה הנכונה, בליגת העל, תמיד עובד ומכוון הכי גבוה, מקווה ומאמין שאוכל לעשות את הצעד קדימה לרמה הבאה. 


פלייאוף ליגת העל בעיצומו. הימור שלך- מי תזכה באליפות? 

אלך על בטוח עם כמה שקשה להגיד משפט כזה השנה ואגיד - מכבי ת"א 


 
מבחינה אישית הוא התקדם. צפו בביצועים מהעונה (עריכה: שחר ברגר)