"חוויתי כבר עליות ליגה, זאת מיוחדת"

אליפז באלוה שכל את בנו סמל ראשון נדב באלוה במהלך מלחמת לבנון השניה, בקרב במארון א-ראס. לצד פרוייקטים נוספים להנצחת הבן, ב-2014 הקים את קבוצת הבוגרים מכבי 'נדב' כרמיאל. השנה הקבוצה רשמה היסטוריה קטנה כשזכתה באליפות ליגה ב' צפון במשחק מרגש לעיני הקהל הביתי.


| לילך וייס

 

 

נדב באלוה ז"ל נולד בכרמיאל ב-1985. כילד אהב מאוד כדורסל, ואחרי שליווה את אביו שהיה מאמן ושחקן במכבי כרמיאל למשחקים, גם העביר כמה שנים על הפרקט באגודה המקומית, והיה גם תקופה באקדמיה למחוננים של וינגייט. באלוה סיים בהצטיינות לימודים במכללת בראודה במגמת מכרוניקה, ולפני הצבא החליט שהוא רוצה לקרבי משמעותי. אחרי שהצטרף ליחידה לקראת גיוס "כושר אקסטרים", התגייס לסיירת אגוז  בחטיבת גולני ושירת כקלע חוד. במהלך שירותו זכה במספר אותות הצטיינות.

נדב נפל ב-20.7.2006 במהלך מלחמת לבנון השניה, כאשר הוליך צוות להשתלטות על בית שבו שהו מחבלים בכפר מרון א-ראס. בהיתקלות נהרגו גם מפקדו, רב-סרן בנימין הילמן, ושלושה מחבריו לצוות – סמ"ר יונתן ולסיוק, סמ"ר רפנאל מוסקל וסמ"ר לירן סעדיה.

 

 

"החלטנו להנציח אותו בכל הדברים שהוא באמת אהב, כל הדברים שהוא עשה, שהיו מאוד מחוברים אליו." מספר אביו, אליפז באלוה, אותו אנחנו פוגשים בהכנות למשחק האליפות של מכבי 'נדב' כרמיאל. מחוץ לאולם כבר פרושים השלטים המזמינים את הציבור לבוא להשתתף בחגיגות, בתוך האולם עומדים רולאפים עם תמונות שלו, ואליפז גם דואג לכיבוד מפנה אותנו לקטעי העיתונות על הקבוצה.

"נדב גם שיחק כדורסל, גום היה מלווה אותי כבר בגיל צעיר למשחקים כשהייתי מאמן ושחקן. ואחת ההנצחות שעשינו מעבר להנצחות נוספות זה להקים קבוצת כדורסל על שמו. קיבלנו פלטפורמה מאוד טובה מאגודת מכבי כרמיאל שגם אני וגם נדב שיחקנו בה, ולפני 5 שנים הרבה בזכות האגודה הקמנו פה קבוצה.

בשנה הראשונה התבססנו על שחקנים ותיקים ששיחקו בכרמיאל, ובמהשך השנים הצטרפו הרבה שחקנים ששיחקו ופרשו בגלל שהלכו לצבא, ולאט לאט התגבשה פה קבוצה מאוד טובה של חברה ותיקים עם צעירים. המטרה של הקבוצה, מעבר להנצחה, זה להחזיר את הכדורסל לכרמיאל, ואת השחקנים הכרמיאלים לפה, וזה הוכיח את עצמו. שילבנו גם שחקני נוער כדי לקדם אותם. השנה גם העברתי את שרביט הניהול למרק קליינר, מאמן צעיר ומבטיח."

 

במקרה יצא שמשחק האליפות של הקבוצה יוצא בסוף חודש מרץ, מול הישגי כרמיאל אלון. כרמיאל אלון קרויה על שמו של אלון בקל ז"ל, שנרצח בפיגוע בת"א ב-2016. כמה עשרות אוהדים מתיישבים ביציע, ולמרות פתיחה פחות טוב, נדב כרמיאל משתלטת לאט על המשחק עד הניצחון 74:82 וחגיגות האליפות.

"במהלך השנים, גם בתור שחקן וגם בתור מאמן, חוויתי הרבה פעמים עליות ליגה וגם עם מכבי כרמיאל. אבל יש בזה משהו מיוחד, זאת קבוצה שמנציחה" מספר באלוה על ההתרגשות לאחר הזכיה. "התגבשה קבוצה תחת השם נדב, זה משהו שמאוד מרגש. ובכל משחק לפני ובפסק זמן ובסוף, מילת קריאת עידוד היא 'נדב'. ברור שיש בזה רגשות הרבה יותר מסתם משחק שהוא עלייה שתמיד הוא מרגש והוא מיוחד.

זה מעין הגשמת חלום. היתה לנו שאיפה לשחק ביחד כדורסל. בקבוצה הזאת היא יש בה אב ובן (אסף ומרדכי דמרי), נכון שלא נדב ואני הגשמנו את זה, אבל בקבוצה הזאת זה נמצא זה תכלית הקבוצה - הקהילתיות והשיתוף."

 

בנוסף לקבוצת הכדורסל, משפחת באלוה עוסקת בפרוייקטים נוספים להנצחת נדב. "יש לנו כבר 12 שנים פרוייקט מאוד גדול שאנחנו מחלקים כל שנה מלגות לסטודנטים לוחמים, השנה חילקנו 65 מלגות ללוחמים. זה הפרוייקט הכי משמעותי להנצחה ועוזר לסטודנטים, זה מוקיר את אלה שגם נתנו בצבא וגם עושים מילואים. הילדים שלי עושים מילואים ואנחנו יודעים מה זה, וזה באמת הערכה והוקרה ללוחמים שהמצב הכלכלי שלהם יותר קשה וצריך לעזור להם.

אנחנו גם מאמצים קבוצה של כושר אקסטרים והכנה לצה"ל, נדב גם השתתף בקבוצה כזאת. אנחנו מדי שנה עושים מסע 10 על שמו שנערך פה בכרמיאל, עושים ריצת לילה לזכרו, רצנו במרתון ת"א בפרוייקט רצים לזכרו, משתדלים לעשות כל מה שהוא אהב וכל מה שיכול לעזור ולסייע לקהילה."