ינואר בלאומית: המצטיינים

קבוצה אחת בלבד שמרה על מאזן מושלם, ושלחה לנו שני נציגים. קבוצה אחרת ניצחה שש משחקים, ושלחה לנו את הישראלי המצטיין. מי עוד בנבחרים? בואו לגלות.


| מאיר פרייליכמן
-- יניב סהראי, אסף ברגר, אלירן כהן -- -- צילומים: גלעד חזון, לימור מלינוף --

הישראלי המצטיין: יובל זוסמן (עירוני רעננה)

גם ברעננה לא האמינו שיצאו כל כך מהר ממשבר "אליפות אירופה לנוער" שנחת עליהם, בטח לא אחרי שבחודש דצמבר לא הצליחו לרשום אפילו ניצחון אחד (שלושה הפסדים בשלושה משחקים) אבל כשיש דרך ויש שיטה - הרבה יותר קל לנהל משברים ולהחזיר את הרכב למסלול. יותר מסמי גיבנס, יותר מגיא לביא (שלמעשה היה שותף פעיל רק בשניים וחצי משחקים) יותר מג'וש היירסטון - היה זה החודש של יובל זוסמן, שאולי לא העמיד מספרים סופר מדליקים, אבל היה השחקן הכי משפיע בהתקפה של רעננה. בניצחון הגדול על קריית אתא הוא רשם דאבל-דאבל, את נס ציונה הוא ניצח עם שתי שלשות מומנטום, ובין לבין כמעט ולא ירד מהפרקט נגד חיפה, גליל ורחובות. הרבה מועמדים לתואר "תגלית העונה" סומנו בחודש ספטמבר, אבל נכון להיום - זוסמן הוא מהבודדים שעמדו בציפיות, והביטחון שהוא מקבל מברק פלג בעיקר דוחפים אותו לשם. הרי ברור לכם שעוד שנה-שנתיים לא נראה אותו בלאומית, כן?

יובל: "היה לנו חודש מאוד מוצלח מבחינה קבוצתית, נהנינו לשחק ביחד וראו את זה גם על המגרש וגם בתוצאות. הקבוצה הייתה במאזן 1:6 החודש, ולמעט המשחק נגד רחובות, בו לא שיחקנו כל כך טוב - היינו טובים מאוד. לוח הזמנים בחודש האחרון היה מאתגר, אבל התגברנו עליו והוצאנו ממנו את המירב. אני מאמין שאם נמשיך להציג יכולות כאלה ונשחק בתור קבוצה כמו שאנחנו עושים כל העונה מצבנו יהיה טוב. אנחנו צריכים להמשיך ולשמור באותה רמה ואף יותר טוב כי המשחקים נעשים יותר ויותר קשים. מבחינה התקפית אנחנו שם, אנחנו משחקים יפה וטוב אבל אסור להפסיק עכשיו, צריכים להתמיד ולהשתפר כל הזמן. גיא חסר לנו מאוד בשבועות האחרונים ואנחנו מקווים שכבר יחזור כמה שיותר מהר". סטטיסטיקה חודש ינואר: 11.7 נקודות (48% ל- 2, 48% ל- 3), 4.4 ריבאונדים ו- 2.6 אסיסטים בממוצע למשחק.

הזר המצטיין: ג'ייסון וויליאמס (הפועל באר שבע / בני שמעון)

גרף השיפור של באר שבע לאורך העונה השתקף כמעט במדויק בגרף השיפור של המוציא לפועל העיקרי שלה - ג'ייסון וויליאמס. אחרי פתיחת עונה הססנית, שהשתקפה גם במאזן שהעמידה הקבוצה וגם בתפוקה של וויליאמס, משהו השתחרר. וויליאמס, כמו בעונותיו בבני השרון, ידע להיות האיש למשימות מיוחדות - כשצריך, והטופ-סקורר המרכזי - כשלא היה מי שיעשה את זה. באר שבע עברה לשחק עם שני גבוהים בחמישייה, מה שהציב את וויליאמס כגבוה שלישי שניצל היטב את היתרון הפיזי שלו וידע לצבור נקודות בקלות רבה יותר: 31 נגד רמת השרון, 30 נגד קריית אתא ו- 23 נגד חיפה, אבל הגדולה של וויליאמס הייתה דווקא בפעולות הקטנות - במלחמה על הכדורים האבודים, באנרגיות הבלתי נגמרות בהגנה, בחיפוי על בעיית העבירות של ג'ף אלן. עכשיו רק נשאר לו לשמור על הקצב ולהגביר אותו לקראת משחקי הפלייאוף שהולכים ומתקרבים.

ג'ייסון: "החודש האחרון היה גדול עבור הקבוצה כולה. כקבוצה, אנחנו יודעים לשחק אחד עם השני, וכל אחד כבר יודע בכל הזדמנות מי השחקן החם ועל מי ללכת בהתקפה. אנחנו משחקים חזק יותר, אינטנסיבי יותר, ומשתפים בינינו יותר את הכדור וזה מביא תוצאות. וכמובן - גם ההגנה עזרה לנו לנצח משחקים. אנחנו שמחים לעת עתה, אבל עדיין נמצאים במרחק חודשים רבים מהפלייאוף, ומקווים להמשיך להשתפר כצוות וכיחידים". סטטיסטיקה חודש ינואר: 20.4 נקודות (50% ל- 2), 7.2 ריבאונדים ו- 2.8 אסיסטים בממוצע למשחק.

משלימים חמישייה:

עדי כהן סבן (הפועל כפר סבא) מה כבר לא נכתב על העונה הנהדרת שעוברת על כפר סבא? גם כשהיה נראה שהקבוצה מתחילה לאבד איזון ואת מקומה ברביעייה-חמישייה הפותחת של הליגה, ידעה הקבוצה להתעלות על עצמה, ולראייה חודש ינואר שאותו סיימה עם 4 ניצחונות מתוך 5 משחקים. כשמדברים על כפ"ס, אי אפשר שלא לדבר על עדי כהן סבן, הרכז הפותח של הקבוצה, שבוודאי יהפוך בקיץ הקרוב "למלפפון החם" ולבטח כבר נמצא בפנקסים של כמה קבוצות מהליגה הראשונה. התלות של כפר סבא בכהן סבן היא עצומה, בהתחשב בעובדה שהוא ממעט "לבלות" על הספסל ומשחק לא פחות מ- 36:57 דקות למשחק, קצת יותר מחברו לקבוצה, דנזל ליווינגסטון, שגם לו היה חודש נהדר, בו רשם בכל אחד מהמשחקים דאבל-דאבל וירד רק פעם אחת מגבול ה-20 נק'. סטטיסטיקה חודש ינואר: 14.2 נק' (45% ל-2 ו-75% מהקו), 3.8 ריב' ו- 6.4 אס' למשחק. סטרום וורן (מכבי הוד השרון) אם יש משהו שנזכור יותר מכל מחודש ינואר הנהדר שעבר על סטורם וורן וקבוצתו, זה יהיה ללא ספק ההצגה שנתן מול מגדל העמק, הצגה שכללה לא פחות מ-50 נק' (רחוק נק' אחת בלבד משיא הנק' למשחק של אלכס קארקמו, עפ"י הסטטיסטיקה הרשמית שהוכנסה לפני 11 עונות) ו-11 ריב', אך זו לא הייתה ההצגה היחידה שסיפק- בין לבין קלע 31 נק' מול כפר סבא בתחילת החודש, וקינח עם 24 נוספות על הראש של עפולה בסוף החודש. המספרים שהעמיד במהלך חודש ינואר הקפיצו את וורן למקום הראשון בטבלת מלך הסלים והפכו אותו לאחד הזרים המפחידים בליגה. דבר נוסף שמאפיין את סטורם וורן ומבדיל אותו משאר גבוהי הליגה, זוהי היד הרכה מחצי מרחק ומחוץ לקשת ה-3, מצרך נדיר לשחקן גבוה. אל תתפלאו אם עוד תראו את שמו נכלל כחלק מרשימת המועמדים לתואר "השחקן הזר של העונה", שלא תגידו שלא אמרנו. קרדיט למאזן הנהדר של הוד השרון בחודש ינואר (1:4) מגיע גם לעודד שעשוע, שבלי הרבה רעש ומספרים אבל עם ניהול משחק נהדר (או כמו שאוהבים לומר - "דברים שלא רואים בסטטיסטיקה") - הוביל את הקבוצה לעמדת מרחק נגיעה מהפלייאוף העליון. סטטיסטיקה חודש ינואר: 27.8 נק' (64% ל-2 ו- 91% מהקו), 10.2 ריב' ו-2.8 חט' למשחק.

יוני ניר (הפועל רמת גן / גבעתיים)

יוני ניר ממשיך להשתפר ומעבר להגנה שהוא נתן במשך כל העונה הוא התחיל להיות פקטור משמעותי מאוד בהתקפה של רמת גן/גבעתיים עם ממוצע חודש ינואר של מעל 14 נק' ו-6.6 ריב' למשחק (לעומת 10 נק' ו-5 ריב' ממוצע עונתי). ניר היה גורם חשוב בניצחונות של הפועל רמת גן/גבעתיים (מאזן 2-3 בינואר) כאשר משחק השיא שלו היה בנס ציונה כשרמת גן/גבעתיים הדהימה את נס ציונה בביתה. בסוף הרבע השלישי רמת גן/גבעתיים רצה וארבע רצופות של ניר הביאו אותה לרבע האחרון ביתרון 14, כשיוניר נבחר למצטיין המשחק עם 18 נק' ב-26 דקות בלבד. סטטיסטיקה חודש ינואר: 14.2 נקודות ו- 6.6 ריבאונדים בממוצע למשחק. מאמן החודש: יניב בורגר (הפועל באר שבע / בני שמעון)

לא הרבה דברים ברורים היו לנו בליגה העונה, אבל אם יש משהו אחד שהוא כן - הרי שזו העובדה שמשהו השתחרר בהפועל באר שבע מאז אותו ניצחון סנסציוני על מכבי ראשון לציון בגביע המדינה. תקראו לזה אמונה בדרך, תקראו לזה שיטה, אבל בשורה התחתונה אלה התוצאות. ממאזן 4:6 נזיל בתחילת דצמבר, שייטו האדומים מבירת הנגב לשבעה נצחונות רצופים, כבשו את המקום הראשון, והוכיחו שהם כאן כדי ללכת עד הסוף. ג'ייסון וויליאמס, כטופ-סקורר של האדומים, קיבל את הקרדיט ונבחר לשחקן הזר המצטיין של חודש ינואר, אבל את ההצלחה הגדולה של הקבוצה הוביל מהקווים יניב בורגר, שחזר העונה לעמדת המאמן הראשי אחרי שנתיים כעוזרו של צביקה שרף באשדוד. בורגר בנה רוטציה תוך כדי עונה, ידע למצוא פתרונות לבעיות שהתגלו באמצע הדרך, וסידר לקהל בבאר שבע סיבה נוספת לצאת מהבית ולבוא לראות כדורסל תחרותי ומהנה. טוטו-טרנר לא לבד.

יניב: "תודה רבה על הבחירה. באופן כללי אני לא מייחס חשיבות גדולה לתארים אישיים בענף קבוצתי, בטח שלא במהלך העונה. להצלחה של הקבוצה בחודשיים האחרונים ישנן הרבה סיבות - מהבעלים והצוות הניהול שמקנים שקט ותנאים מעולים לקבוצה, דרך הצוות המקצועי שעובד סביב השעון ועד כל אחד מהשחקנים ששמו את האגו שלהם בצד למען הצלחת הקבוצה. יש לנו עדיין הרבה לאן להתקדם כקבוצה אבל עם חבורה כזו של גברים שעובדים קשה ורוצים להצליח אין לי ספק שנמשיך להשתפר וזה יעזור לנו להיות ביחד ומחוזקים גם בתקופות קשות כשפחות ילך. אני מקווה שגם הקהל הנהדר שלנו ימלא את הקונכייה ויעזור לנו לקראת הישורת האחרונה של השנה".