לאומית גברים: רוצים אפילו יותר

עונה נהדרת קיבלנו אשתקד בליגה הלאומית, כשלמרות ענייני קורונה פה ושם היא הסתיימה על הפרקט. משחקים נהדרים, סדרות פלייאוף צמודות ודרמטיות וגם לא מעט חגיגות ביציעים של הקהל שקיבל אישור לחזור. והשנה - אנחנו רוצים אפילו יותר מזה. לקראת פתיחת העונה, עושים לכם את ההכרות המסורתית עם קבוצות הליגה. (כתבה שניה בסדרה)


| יניב סהראי

 

אחרי שסקרנו את הקבוצות שלדעתנו יפתיעו, אנחנו עוברים לקבוצות שכנראה יצטרכו להילחם העונה בחלק התחתון של הליגה מבוא לקו האדום. קיץ לא פשוט, בניה מאוחרת, הכנה לא לגיטימית וחוסר נסיון, כל אלה דברים שיכולים לתאר את הקבוצות הנ"ל שיצטרכו לעבוד קשה מאוד ולנסות להתעלות מעל התחזיות. יחד עם זאת, יש כמה נקודות אור לכל אחת מהן שאולי יצליחו לדחוף אותן קדימה וחלקן אולי גם יצליחו לאיים על הפלייאוף.

 

אליצור עירוני נתניה

בכמה מילים: בתסריט האידיאלי מבחינת נתניה, לא היינו אמורים בכלל לכתוב עליה בפרויקט פתיחת העונה של הלאומית אלא בזה של העל. הקבוצה, שכזכור, רשמה עלייה סנסציונית בסיום העונה שעברה, לא הצליחה, בסיומו של קיץ מפרך, למממש את הכרטיס ותשחק גם העונה בלאומית. למרות הקיץ הלא פשוט שעברה הקבוצה מעיר היהלומים, בנתניה התאוששו מהר מהבשורה על ההישארות בליגה והחלו לבנות במהרה את הסגל לעונה הקרובה. עמית אהרוני, רועי פריצקי ושחר לזר שהיו שם בעונה שעברה ימשיכו. השניים הראשונים היו חלק עיקרי בעונה הנהדרת שעשתה נתניה בעונה שעברה וימשיכו להיות הישראלים המרכזיים של הקבוצה.

לצידם ישחקו חן גיא שעלה גם הוא ליגה עם גליל עליון, תום ספקטור מהוד"ש, עידו פליישר הרכש המרכזי של הקבוצה ועוד מספר צעירים שישלימו את סגל הקבוצה וינסו לנצל את ההזדמנויות שיקבלו מרובן נייברגר. בגזרת הזרים לנתניה עדיין חסר זר אחד, אך מי שכן נמצא שם זה דשון פרסונס שהרשים מאוד במשחק ההכנה הבודד שערכה הקבוצה עד כה. נתניה קיבלה שבוע נוסף של הכנה לאחר שתהיה חופשית במחזור הפתיחה והיא תנסה לנצל זאת כדי למצוא את הזר שישלים את הסגל וכדי להרוויח עוד זמן הכנה שהיה כה חסר לה במהלך הקיץ.

שימו לב ל: חן גיא. בזמן שאיתי מושקוביץ' עבר לגליל עליון מליגת העל, בנתניה קיבלו, במעין עסקת חבילה, את חן גיא. הרכז הצעיר אמנם קיבל פה ושם את ההזדמנויות שלו בליגה הלאומית במדי גליל עליון, אך עדיין לא קיבל מספיק קרדיט. העונה, כשנתוני הפתיחה ידועים, יהיה מעניין לראות אם גם הרכז המוכשר מכפר בלום יצליח לפרוץ תחת הפרוייקט הזה של "שחקן אמיתי".

תסריט אופטימי: חוסר ההכנה עלול לפגוע בקבוצה בתחילת העונה במיוחד כשהיא תפגוש קבוצות שערכו הכנה מסודרת יותר לעונה, אך גם בעונה שעברה נתניה פתחה את העונה לא טוב וכולם זוכרים איך זה הסתיים... התסריט של העונה שעברה לא יחזור, אבל בתסריט האופטימי אפשר לראות את נתניה מפתיעה שוב ומשתחלת לשמינייה הראשונה.

תסריט פסימי: נתניה לא תהיה באיזור שבו נאבקים על מקום בפלייאוף העליון ותאלץ להיאבק בפלייאוף התחתון נגד ירידת ליגה. בסופו של דבר גם תצליח להשאר בזכות הישראלים הצעירים המוכשרים אבל רק לאחר מאבק עיקש.

סגל: עמית אהרוני, שחר לזר, אוריאן רביב (מגדל העמק/יזרעאל), דניאל ראובן (חבל איילות), אריאל לחוביץ' (מכבי שהם), חן גיא (גליל עליון), יובל בן טולילה, הלל בלו (הפועל עמק חפר), איתן בורג (מכבי שוהם), רועי פריצקי, תום ספקטור (מכבי הוד"ש), דשון פרסונס (איסקרה סביט, סלובקיה), עידו פליישר (מכבי ראשון לציון).

מאמן: רובן נייברגר.

 

הפועל ר"ג / גבעתיים

בכמה מילים: עונה לא רעה עברה על האורדונים בעונה שעברה כשרק במחזורי הסיום איבדה הקבוצה את המקום בפלייאוף העליון ליריבה העירונית. ר"גבעתיים אמנם איבדה את אחד הנכסים החשובים שלה מהעונה שעברה (גיא פלטין), אך נראה שגם השנה הלכה הקבוצה על קונספט דומה כשהחתימה לא מעט שחקנים צעירים מוכשרים שינסו לעשות את דרך זהה לזו של פלטין באדום. השלישייה גיל נויוביץ', אפי טיומקין ועמית עבו אמורה להיות השלישייה שתנהל את הקבוצה של חרוש מהקו האחורי.

בכל הקשור לקו הקדמי הישראלי של הקבוצה – דיוויד מוסינדי חצה את הכביש ויצטרף מעירוני ר"ג, ים סלמן הגיע מהוד"ש והראל רינסקי ימשיך לעונה נוספת באדום וינסה להמשיך בפריצה. את הסגל הישראלי של הקבוצה יסגרו מספר שחקנים שמגיעים מהנוער ויעשו את דרכם הראשונה בקבוצת בוגרים – עומר חממה, גיא דורון, ניב נחשון, אריאל אייזיק ולב גבריאלוב. בגזרת הזרים חרוש לא לקח סיכונים מיותרים כשהשאיר לעונה נוספת את ג'רמי קומבס שעם הפריזורה המיוחדת והדאנקים המרהיבים ימשיך להלהיט את האורדונים ביציע. אל קומבס יצטרף דימטריוס טרידוול שבמידה ויהיה כשיר (מגיע אחרי פציעה לא קלה) ירכיב יחד עם קומבס קו קדמי איכותי במיוחד.

שימו לב ל: כמות הכישרון המטורפת שיש למתן חרוש בקו האחורי. לא סתם בחר חרוש ללכת על קונספט של 2 זרים גבוהים. מבט על הישראלים בקו האחורי של חרוש מלמד כי כמות הכישרון שיש שם היא בלתי מוגבלת כשהשחקנים העיקריים שצפויים להוביל את הקבוצה הם השלישייה נויוביץ' - עבו - טיומקין שביום נתון כל אחד מהם יכול לתת תפוקה של זר. לא נתפלא אם גם אחד מהשחקנים שמגיעים מהנוער ירשמו עונת פריצה ויספקו מגוון אפשרויות למתן חרוש.

תסריט אופטימי: אם לומר את האמת המזל בהגרלת המשחקים די שיחק לטובת האורדונים. משחקי הפתיחה מזמנים לקבוצה של חרוש משחקים יחסית נוחים (קבוצות שלא עשו הכנה טובה לעונה) כשיתחילו מול הוד"ש (בהמשך עוד משחק גביע מולם) שתגיע בסגל חסר מאוד, יארחו את נתניה שהתחילה את ההכנה לעונה מאוחר מאוד ויפגשו את אשדוד שעדיין לא ברור עם כמה זרים תגיע למשחק. בקיצור, ייתכן והאורדונים יתחילו את העונה עם מאזן 3-0 חיובי ומעבר שלב בגביע מה שייתן המון ביטחון לחבורה הצעירה של חרוש ויטריף את הקהל שיעזור לקחת עוד נקודות בהמשך. עם פתיחה טובה אפשר לחלום על פלייאוף עליון + לפחות ניצחון אחד בדרבי.

תסריט פסימי: חוסר הניסיון בסגל הישראלי ישחק תפקיד והקבוצה לא תצליח לתפוס עונה נוספת את המקום בפלייאוף העליון כשגם את הדרבי לא תצליח לנצח הקבוצה. במקום זאת תיאבק הקבוצה בפלייאוף התחתון נגד הירידה ובזכות הקהל התומך תבטיח את ההישארות בליגה.

סגל: גיל נויוביץ, עמית אבו (נס ציונה), חסון ג'ונסון (מודיעין-מכבים), ניב נחשון, אפי טיומקין (מכבי הוד"ש), גיא דורון (אליצור יבנה), עומר חממה (מכבי ראשל"צ), אריאל אייזיק (הפועל עמק חפר), דיוויד מוסינדי (עירוני ר"ג), הראל רינסקי, ים סלמן (מכבי הוד"ש), לב גבריאלוב, ג'רמי קומבס, דימיטריוס טרידוול. 

מאמן: מתן חרוש.

 

מכבי מעלה אדומים

בכמה מילים: לא בטוח שבמכבי מעלה אדומים האמינו שאת העונה הנוכחית הם יפתחו בליגה הלאומית, אבל עונה אדירה בעונה שעברה שבה הצליחה להפתיע את המועמדת הראשית לעלות, מכבי רחובות, סידרה לה את הכרטיס ההיסטורי לליגה הלאומית. כמו לא מעט קבוצות שעלו בשנים האחרונות מהארצית, גם במעלה אדומים החליטו להאמין במי שהובילו אותם לשם וסיכמו על השארותם של בר שפע, דניאל סטולרו, ברק אוריון והמתאזרח שמחה הלפרט.

לצידם צירפה הקבוצה את דור ענבי שהיה חלק מהסגל של בני הרצליה בעונה שעברה, נועם פוקס שהעביר את העונה שעברה בין רעננה מהלאומית לנחל שורק מהארצית, יניר בנימין שמגיעה אחרי עונה בה מיעט לשחק בעפולה ואריאל נבון שיהיה הרכש המרכזי והישראלי המוביל בסגל של יאיר גבירץ. את הסגל הבכיר של הקבוצה יסגרו קיית' ברקסטון, גארד אמריקאי שיעשה את צעדיו הראשונים מחוץ לארה"ב במעלה אדומים, וג'יילן קנטי שגם הוא די חדש באירופה וירשום את עונתו השלישית מחוץ לארה"ב לאחר שבעונה האחרונה רשם ממוצעים מפלצתיים בליגה הפינית השנייה.

שימו לב ל: אריאל נבון. ההחלטה של נבון להגיע דווקא למעלה אדומים נבעה כנראה מהקרדיט הרב שהוא צפוי לקבל מיאיר גבירץ. נבון אמור להיות אחד השחקנים הבכירים בקבוצה לצד צמד הזרים ויהיה שווה לשים לב האם השחקן המוכשר גם יוביל את מעלה אדומים לעונה טובה.

תסריט אופטימי: המטרות של מעלה אדומים הן די צנועות – הישארות בליגה. התסריט האופטימי, כמובן, יהיה הישארות בליגה. גם אם זה יקרה, סביר להניח, שזה יקרה אחרי לא מעט קשיים ועונת בכורה לא פשוטה.

תסריט פסימי: העונה הראשונה בליגה הלאומית אחרי עליית ליגה היא לא פשוטה לאף קבוצה, על אחת כמה וכמה כשמדובר בקבוצה שלא הייתה שם בעבר. הסיפור הנפלא של מעלה אדומים יסתיים כבר אחרי עונה עם חזרה לליגה הארצית.

סגל: אריאל נבון (הפועל חבל מודיעין), קיית' ברקסטון (מכללת סנט פרנסיס, ארה"ב), נדב תורג'מן, בר שפע, דניאל סטולרו, יניר בנימין (הפועל עפולה), אריאל דרעי (הפועל לוד), ברק אוריון, שמחה הלפרט, דור ענבי (בני הרצליה), נועם פוקס (נחל שורק), ג'יילן קנטי (לוקוקו ביסונס, פינלנד).

מאמן: יאיר גבירץ.

 

הפועל מגדל  יזרעאל

בכמה מילים: מגדל העמק שבה לליגה הלאומית, אך הפעם בתצורה מעט שונה בתור הקבוצה המאוחדת של מגדל העמק עם עמק יזרעאל. בדומה למעלה אדומים, גם במגדל שמרו על המשכיות על הקווים ובסגל השחקנים שהוביל את הקבוצה. טל פרסלני שרשם עוד עלייה (אנחנו כבר הספקנו לספור כמה) ואליה סרור שהובילו את הקבוצה בעונה שעברה בארצית ימשיכו לעוד עונה. אל השניים יצטרפו גם מספר שחקנים ששיחקו בעונה האחרונה בקבוצות מצפון הארץ ויישארו גם השנה בצפון – תומר אסייג, יהל פלג, דור וכנר, דור גולדנברג, לירן מורן וגיא עלוש. השלושה האחרונים אמורים גם להיות השלישייה שתוביל את הצוות הישראלי של הקבוצה.

בגלגול הקודם של הקבוצה בלאומית הצליחה הקבוצה להנחית לא מעט זרים טובים וגם השנה הנחיתו במגדל שמות מעניינים. סי ג'יי ג'קסון שאמור להיות המוציא לפועל העיקרי של רוטשטיין מגיע אחרי שנתיים נהדרות בקופינג מהליגה הראשונה בשבדיה, כשאיתו ישתף פעולה גם ראוון ברבר שמגיע אחרי עונה לא רעה בליגה הספרדית השנייה שנחשבת לליגה חזקה מאוד.

שימו לב ל: המושאלים שמגיעים למגדל העמק מקבוצות ליגת העל. יותם שמול ונועם בן הרוש מגיעים בהשאלה מהפועל חיפה מליגת העל ויהל פלג (הבן של ברק) מגיע גם כן לעונת השאלה מהקבוצה אותה מאמן אביו. השלושה נחשבים לשחקנים צעירים מוכשרים מאוד ויהיה מעניין לראות אם ומי מהם יפרוץ העונה. כדאי לשים לב אולי מאחד מהשלושה יזכה בסיום העונה בתואר תגלית העונה.

תסריט אופטימי: בשקט בשקט מגדל העמק בנתה קבוצה לא רעה בכלל – מספר ישראלים בכירים לצד כמה צעירים מוכשרים. לצפות ממגדל העמק לעשות פלייאוף עליון כנראה יהיה תסריט לא ריאלי, אבל בתסריט האופטימי מגדל אמורה להבטיח את ההישארות בליגה עוד הרבה לפני המחזורים האחרונים של הפלייאוף התחתון.

תסריט פסימי: עונה אחרי ששבה לליגה הלאומית תשוב הקבוצה המאוחדת לליגה הארצית. הניסיון וההיכרות של הנהלת מגדל העמק/עמק יזרעאל (שיחקו שם עד לא מזמן בתור מגדל העמק) עם הליגה הלאומית לא באמת תעזור ובקבוצה ימצאו את עצמם שוב בליגה ארצית צפון.

סגל: תומר אסייג (הפועל עפולה), יהל פלג (הפועל גליל עליון), יותם שמול (האקדמיה של הכוכב האדום בלגרד, סרביה), סי ג'יי ג'קסון (קופינג, שבדיה), לירן מורן (עכו/מטה אשר), דור וכנר, גל בייטנר, גיא עלוש (קרית מוצקין),טל פרסלני, נועם בן הרוש, אוהד דקל (גליל עליון), ראוון ברבר (קאסרס, ספרד), אליה סרור, דור גולדנברג(הפועל עכו).

מאמן: אסף רוטשטיין.מכבי הוד"ש

בכמה מילים: קיץ קשה מאוד עבר על הקבוצה הוותיקה בליגה שכבר ראתה את עצמה מתפרקת, אבל באורח פלא מצאה פיתרון ותתחיל עונה נוספת בליגה הלאומית (מישהו יודע להגיד כמה?). ההכנה לא אידיאלית וגם משחקי אימון כמעט ולא הספיקה לערוך הקבוצה, אבל סגל שחקנים – שעדיין הולך ומתגבש בימים אלה – יש גם יש. את ההחתמה הגדולה ביותר שלה עשתה הוד"ש בדמות ניב ברקוביץ' שאמנם ירד ליגה עם אליצור יבנה אך עדיין נחשב לאחד הרכזים הבכירים שיש בליגה הלאומית.

נכון לעכשיו הרכז הוותיק יהיה הישראלי הבכיר היחידי בקבוצה שלצידו יכדררו דן בן נון שרשם עונה שעברה מספר משחקים טובים וימשיך לעונה נוספת, נדב ינקוביץ' צעיר מוכשר שמגיע מאשדוד, יובל מיכאלי מעירוני ר"ג, גיא רושקין שכבר הספיק לעבור במספר קבוצות מהשרון, שגיא זילבשרלג שאמנם עלה ליגה עם נתניה אך לא זכה ליותר מדי הזדמנויות, בן ממן שמגיע מהנוער של גלבוע / מעיינות והמתאזרח דאג לוי שינסה לתקן את הרושם שהשאיר בהפועל עפולה. בגזרת הזרים נכון לעכשיו לקבוצה יש רק זר אחד והוא ג'סטין טויו ששיחק בין היתר בליגות הבכירות בשוויץ, פולין והונגריה ובליגה המשנית באיטליה.

שימו לב ל: דן בן נון. אחרי מספר עונות בליגה הארצית, הגיע הרכז הצעיר בעונה שעברה לליגה הלאומית ואף קיבל מספר הזדמנויות והיה לא רע בכלל. עקב הסיטואציה שנוצרה צפוי בן נון לקבל קרדיט מורחב שאותו ינסה לנצל כדי להוכיח שהוא שווה את המקום בלאומית. עוד שווה לשים לב לנדב ינקוביץ' בן ה-18, בוגר מחלקת הנוער של מכבי תל אביב שמסומן כפוטנציאל ענק, ובן ממן שמגיע מהנוער של גלבוע/מעיינות שנחשבת גם היא לאחת ממחלקת הנוער הטובות בארץ.

תסריט אופטימי: נכון שהקבוצה הזאת היא כמו חתול בעל 7 נשמות, אבל גם בתסריט האופטימי ביותר קשה לראות את הוד"ש נשארת בליגה. ובכל זאת, עונה טובה מבחינת הוד"ש תהיה אחת כזאת שבו היא מציגה לראווה את השחקנים הצעירים ומציגה כדורסל תחרותי. הישארות בליגה תהיה בגדר הישג ענק.

תסריט פסימי: ירידת ליגה. קשה לראות את זה לא קורה. בתסריט הפסימי הוד"ש יורדת ליגה כשגם כדורסל תחרותי מתקשה הקבוצה להציג ומסיימת את העונה עם 5-8 ניצחונות שמזכירים לנו עונות אפלות בליגה בהן הפלייאוף התחתון היה לפרוטוקול בלבד.

סגל: ניב ברקוביץ' (אליצור יבנה), נדב ינקוביץ' (מכבי אשדוד), דן בן נון, יובל מיכאלי (עירוני ר"ג), גיא רושקין (רמה"ש), שגיא זילברשלג (אליצור נתניה), בן ממן (גלבוע/מעיינות), דאג לוי(הפועל עפולה), ג'סטין טויו (ג'נבה, שוויץ).

מאמן: איתי לוי.