לאומית - נשים: לקראת מחזור נועל סיבוב

בצל הסערה, הסיבוב הראשון בשלב הפלייאוף יסתיים במחזור הקרוב במשחק צמרת על המקום הראשון בין רמלה ופתח תקווה. משחק על המקום הרביעי יתקיים ביפו בין אליצור תל אביב וירושלים. הגלבוע יקוו לנצח ולחזור למקום השני, יחפשו ניצחון בגליל בחזרה למאבקי הפיינל פור. בתחתית עוד משחק קריטי לתל כביר, כאוכב וגדרה.


| מאיר פרייליכמן
האם ועדת החריגים ומועדון אליצור תל אביב עברו על תקנון האיגוד? בימים האחרונים גועשת הליגה הלאומית לנשים בעקבות פרשת העברתה של שני לוין לאליצור ת"א. קבוצות הליגה הלאומית המתמודדות על ההעפלה לליגת העל, אמרו שגילו בימים האחרונים כי לאחר תום מועד ההעברות אושרה העברתה של שני לוין מאליצור חולון בליגת העל לאליצור תל אביב מהלאומית, כאשר לפי איגוד הכדורסל לשתי הקבוצות אותו בא כוח. על פי דברים שפירסמו בעלי קבוצות ובעלי תפקידים שונים ברשתות החברתיות, כעסם התגבר מאחר והתברר כי את ההעברה אישרה "ועדת החריגים של איגוד הכדורסל" וזאת בניגוד לסעיפים מפורשים בתקנון "החוק אומר שועדת חריגים אחרונה חייבת להתכנס עד 14 יום מתום מועד ההעברות, כלומר 3.1.17 ...שני לוין משחקת במדי אליצור חולון בליגת בתאריך 5.1.17 כלומר יומיים אחרי התאריך האחרון אחרון אחרון בו ניתן להעביר שחקנית בועדת חריגים על פי החוק!" , כך אמרו היום. יש לציין כי תקנון איגוד הכדורסל קובע כי שחקנית מליגת העל שעברה את גיל 21 נדרשת לקבל את אישורה של ועדת החריגים על מנת לעבור לליגה נמוכה יותר. בעבר נדחו בקשות דומות של שחקניות, בין היתר בעונת 2012-2013 כשהנימוקים אז היו ששחקנית אשר שיחקה יותר ממשחק אחד בליגת העל יכולה להשפיע על מאבקי האליפות בליגה הלאומית וכשמדובר בהעברה שאחרי מועד ההעברות, יוצרת יתרון לא הוגן כלפי שאר הקבוצות שאינן יכולות עוד לבצע שינויים. מסתמן כי בכוונת קבוצות הליגה הלאומית, שלא עודכנו בזמן אמת על הועדה והחלטתה וגילו אותה בדיעבד, לפנות בימים הקרובים בתלונה רשמית ליועצת המשפטית של איגוד ולבית הדין של האיגוד לבחינה משפטית של הנושא. גורמים שונים המעורים בפרשה הביעו הערב תמיהה וביקורת על המעורבים ש"מעבירים, חותמים על טפסים ".ומזיזים את השחקנים מקבוצה לקבוצה נמשיך לעדכן בפרשה ככל שיהיו התפתחויות. בית עליון: 1. הפועל פתח תקווה רוני 24 נק' (67+) 2. אליצור רמלה 23 נק' (76+) 3. הפועל קרן גלבוע מעיינות 23 נק' (32+) 4. אליצור תל אביב 22 נק' (14+) 5. אס"א ירושלים 21 נק' (1+) 6. מכבי חיפה 20 נק' (14-) 7. הפועל כפר סבא 20 נק' (42-) 8. הפועל גליל עליון/צפת 18 נק' (134-)

אליצור רמלה – הפועל פתח תקווה רוני (19:30, האולם העירוני 'דוד רזיאל', רמלה) 1. 1-1. המאזן בין שתי הקבוצות העונה. אחרי שרמלה ניצחה בקלות את פתח תקווה במשחק שפתח את העונה, במסגרת גביע האיגוד והדיחה אותה בסיבוב המוקדם. בליגה, במסגרת המחוז הדרומי, גברה פתח תקווה על רמלה ובכך סיימה את הסיבוב המוקדם בצמרת הבית הדרומי. שני המשחקים התקיימו בפתח תקווה. 2. רמלה תארח לראשונה העונה את פ"ת באולמה. עד כה רמלה שומרת על מאזן מושלם בבית, כולל נגד אס"א ירושלים ואליצור ת"א, להן הפסידו בחוץ. פ"ת מהצד השני מתקשה להרשים בחוץ כשהפסידה גם בירושלים וגם בגלבוע, זאת על אף שלפני שבועיים ניצחה ביפו וייתכן שמראה שינוי חיובי גם במדד הזה. 3. במשחק האחרון של הסיבוב הראשון ניצחה פתח תקווה את אליצור ת"א ובסיום דרמטי עלתה למקום הראשון. ניצחון של רמלה יעשה את אותו הדבר רק נגד פ"ת, כשבמחזור הנעילה תאבד פתח תקווה את הצמרת, אם תפסיד.

אליצור תל אביב – אס"א ירושלים (20:00, "המרכז היהודי-ערבי" יפו) 1. 1-1 המאזן בין שתי הקבוצות העונה. השתיים נפגשו באותו שבוע בהפרש 3 ימים בין המשחקים כשהראשון במסגרת הליגה הסתיים בניצחונה של ת"א ואילו השני בגביע הסתיים כשידה של ירושלים על העליונה ותל אביב הודחה מהגביע בשלב רבע הגמר. שני המשחקים התקיימו במגרש ביפו. 2. גם המשחק השלישי בין הקבוצות ימשיך ויתקיים ביפו. נתון שיכול לעבוד לטובת ירושלים שהוכיחה שדווקא בביתה היא פגיעה. אחרי שניצחה באולם זה בגביע, גם ניצחה במגרשים הקשים בגלבוע ובכפ"ס ובפתח תקווה הפסידה רק אחרי הארכה. מנגד בביתה למרות ניצחון על רמלה הפסידה ליריבות המדורגות נמוך ממנה כמו הגליל העליון וחיפה. 3. למשחק בין השתיים יכולה להיות חשיבות מכרעת על הפיינל פור, כרגע ההפרש בין שתי הקבוצות עומד על נקודה אחת וניצחון של ירושלים יכניס אותן לרביעייה על חשבון תל אביב, מנגד הפסד של ירושלים ות"א עם יתרון 2 נקודות יתקשו לסגור את ההפרש למרות שנותר עוד סיבוב משחקים שלם. מכבי חיפה – הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות (19:30, אולם "מכבי", חיפה) 1. 2-0 המאזן בין הקבוצות. גלבוע מעיינות ניצחו את חיפה פעמיים. המשחק הראשון בין השתיים התקיים בליגה באולמה של חיפה והגלבוע ניצחה ב-9 הפרש. במשחק הגביע שהתקיים בגלבוע ניצחו המקומיות בקלות רבה יותר. 2. זה המשחק הראשון בין השתיים שיתקיים במתכונת החדשה של חיפה, ללא מאיה איסרוב ועם אורלי זילברברג הפצועה. גם גלבוע מעיינות לא מגיעה במצב אידיאלי ולראשונה חיפה תקבל אותה אחרי הפסד ליגה (לרמלה) ותנסה לנצל את המצב הפגיע להפוך את הסיטואציה ליתרון ולהנחיל לגלבוע, לראשונה העונה, שני הפסדים ברצף. 3. גלבוע מעיינות, אם תנצח, תסיים את הסיבוב במקום השני סיטואציה נהדרת עבורה לקראת 7 המשחקים האחרונים של העונה, במקרה של הפסד תסיים במקום השלישי אך הנושפות בעורפה לתפוס את מקומה בפיינל פור יכולות להתקרב ולהפעיל הרבה לחץ לקראת הסיבוב הבא. אם חיפה תנצח יכולה למצוא את עצמה במאזן חיובי בסוף הסיבוב (4-3) ואולי אפילו מרחק נקודה מכניסה לפיינל פור. הפועל גליל עליון/צפת – הפועל כפר סבא (20:30, אולם "הר וגיא", דפנה) 1. 1-0 לזכות כפר סבא העונה. הקבוצות לא נפגשו בגביע ורק פעם אחת התארחה הגליל באולמה של כפ"ס. המשחק היה התבוסה הגדולה הראשונה אותה ספגה הגליל העליון, אחריו התאוששה בניצחון על וינגייט והעפילה לפלייאוף העליון כדי שיהיו לה עוד 2 מפגשים נגד כפ"ס. 2. בביתה הגליל העליון קבוצה הרבה יותר טובה ומסוכנת, אך על אף זאת, את ניצחונה היחיד בפלייאוף העליון השיגה דווקא במשחק חוץ בירושלים. המשחק האחרון של הסיבוב יכול להעניק לה גם ניצחון בכורה בייתי בפלייאוף העליון. כפ"ס הפסידה בכל משחקי החוץ שהיו לה בפלייאוף העליון ותרצה לנצח כדי לשמור על סיכוי לפיינל פור בסיבוב הבא. 3. ניצחון של כפ"ס יחזיר אותה למקום החמישי ולמאבקים על הפיינל פור כשאולי תתקרב מרחק משחק מהקבוצה במקום הרביעי. גליל עליון יקוו לסיים בטעם טוב את הסיבוב כשבכל מקרה תשאר במקום השמיני. בית תחתון: 1. בני יהודה 21 נק' (117+) 2. אקדמיית וינגייט 21 נק' (31+) 3. הפועל באר טוביה 20 נק' (37+) 4. מכבי תל כביר 18 נק' (12+) 5. הפועל כאוכב 17 נק' (9+) 6. מכבי גדרה 16 נק' (15-) 7. הפועל מג'דל כרום 14 נק' (97-) 8. הפועל נהריה 14 נק' (94-)

מכבי תל כביר – הפועל באר טוביה (19:00,מתנ"ס תל כביר) כך נמשיך לכתוב עד סוף העונה כנראה. זה "משחק העונה" של תל כביר (כשגם בשבוע שעבר היה ובשבוע הבא יהיה). תל כביר עדיין מרחק נקודה מהקו האדום וכל איבוד נקודות שלה יכול להוריד אותה ליגה כשגם כאוכב ואפילו גדרה עוד יכולות להישאר בליגה. בסך הכל המשימה הושלמה בפלייאוף כשהתחילה מתחת לקו ועלתה מעליו כולל ניצחון חשוב על היריבה המרכזית כאוכב, אך המשימה עדיין לא הושלמה ותל כביר ירצו נקודת מוצא נוחה יותר לקראת הסיבוב הבא. באר טוביה קצת איבדה גובה ביחס לתחילת הסיבוב עם ההפסדים לבני יהודה ו-וינגייט וכדי לתקן בסיבוב הבא חייבת לנצח את תל כביר. בסיבוב הראשון: 64:62 לבאר טוביה במחזור הראשון של העונה (ניצחון חוץ).

בני יהודה – מכבי גדרה (18:30, "בית דני" , תל אביב) בני יהודה בפסגה רחוקה 4 משחקים מהקו האדום אך מסתכלת למעלה ורוצה לשמור על צמרת הבית, להוכיח שלא שייכת לשם אלא קרובה יותר לרמת הפלייאוף העליון. בגדרה יחפשו את הניצחון כדי להפתיע ולסגור את הפיגור מהקבוצה שמעל הקו האדום לנקודה. לשם כך גם יהיו צריכות הפסד של תל כביר, אך ניצחון הכרחי כדי לשמור על סיכוי שכן הפסד עם ניצחון של תל כביר והפער יהיה 3 משחקים, בלתי מחיק במחזורים שנשארו. בסיבוב הראשון: 82:54 לבני יהודה במחזור השני (ניצחון חוץ). הפועל נהריה – הפועל כאוכב (20:00, אולם "נופר", נהריה) נהריה בתחתית הבית כבר השלימה עם ירידת הליגה כשאם תפסיד וניצחונות של היריבות שמעליה יכולה לרדת ליגה, רשמית, עוד לפני תחילת הסיבוב השני. כאוכב יודעת, בדיוק כמו תל כביר וגדרה שכל משחק שלהן קריטי והפסד יכול לפתוח פער של שני משחקים שיהיה להן קשה למחוק. לשם כך כאוכב יהיו חייבות ניצחון במגרש הקשה בנהריה, אך מגרש בו כבר ניצחו בסיבוב שעבר בסיבוב הראשון: 61:54 לכאוכב במחזור החמישי (ניצחון חוץ) הפועל מג'דל כרום – אקדמיית וינגייט (20:00, אולם "פיס" ליד תיכון מג'דל כרום) משחק קצוות. למרות שמג'דל כרום הולכות ומשתפרות אין להן את הכלים לנצח את וינגייט שצפויות להשיג ניצחון קל ויקוו להפסד של בני יהודה כדי לסיים את הסיבוב במקום הראשון של הבית התחתון. בסיבוב הראשון: 85:43 לוינגייט במחזור השישי (ניצחון בית).