"לא יוצאים מגדרנו מניצחון כזה או אחר"

מתן חרוש, מאמן רמת גן / גבעתיים שומר על פרופיל נמוך ולא מתרגש מהניצחון הגדול בנס ציונה. אופטימיות גם בצד השני של העיר, וגם ברמת השרון ובעפולה, שם לא מורידים את הראש למרות ההפסדים השבוע. וגם: במנהלת הליגה יוצאים בהבהרה בעניין השמועות בדבר הגדלת מכסת הזרים בליגה, וממי קיבל עדני דגן שיחת טלפון מפתיעה?


| safsal

המחזור ה- 14 בלאומית מאחורינו, ומלבד זהות מוליכת הטבלה שהתחלפה, לא הרבה השתנה. את תוצאת המחזור רשמה, כמובן, הפועל רמת גן / גבעתיים, שהגיעה ללב המושבה והנחילה לנס ציונה את הפסדה החמישי העונה - 87:78, הפסד שלמעשה השווה את מאזני הקבוצות וסלל את דרכה של הפועל אר שבע למקום הראשון בטבלה.

"יש לנו עוד הרבה עבודה העונה", סיפר מאמן האורדונים מתן חרוש, שהעדיף לשמור על פרופיל נמוך בסיום המשחק. "המטרות שלנו העונה הן מאוד צנועות, ואנחנו לא יוצאים מגדרנו אחרי ניצחון כזה או אחר. החבר'ה עובדים קשה וחשוב לכולנו לקחת כל משחק לגופו. הפער בין הקבוצות בליגה הוא מאוד קטן, שני ניצחונות יכולים להרים אותך כמו ששני הפסדים עלולים להוריד אותך. נמשיך לעבוד קשה במטרה להשתפר ולהתקדם ממשחק למשחק".

במועדון כבר נערכים לדרבי השני של העונה, שייערך בזיסמן בשבוע הבא, ויודעים שעל אף הפערים בטבלה - משחקים מהסוג הזה יכולים ללכת למקומות שונים לחלוטין מהמתוכנן, בעיקר נוכח היכולת הטובה שגילתה אמש הקבוצה של עדני דגן, שלא הייתה רחוקה מניצחון שני העונה על מכבי רחובות (הפסד 96:94), במשחק אליו עלתה ללא צמד הזרים שלה - מרקו קילינגסוורת', שיעדר בחודשים הקרובים בשל פציעה, וארון בראון, שלא היה כשיר למשחק אמש.

"היינו צריכים לנצח את המשחק הזה", סיפר דגן, "יש לנו סגל יחסית צעיר ולא לגמרי מנוסה, ובסוף המשחק הניסיון של גל איתן וגור פורת עשה למעשה את ההבדל". על ההחלטה להצטרף לרמת-גן ולמעשה לחזור לאמן בליגה הלאומית אחרי קרוב ל- 10 שנים (אימן את אליצור רמלה בביקור האחרון שלו בליגה): "חיפשתי אתגר. אתגרים הם דבר חשוב, יש כאלה שהתמזל מזלם והאתגר שלהם הוא לקחת אליפות, האתגר של להשאיר קבוצה בליגה הוא לא פחות גדול. אני אוהב לאמן, אני מאמין בשחקנים שנמצאים כאן ואני בטוח שעוד יהיה לנו מה להגיד העונה".

ומי שחיפש את פריט הטריוויה התורן של השבוע - קיבל אותו ממקום די מעניין. "כשהתחלתי לאמן", סיפר דגן, "אפי בירנבויים הביא אותי למחלקת הנוער של מכבי ר"ג, עוד כשהייתי חייל. אחרי שחתמתי בקבוצה אפי התקשר אליי מארה"ב ואמר לי - 'עדני, התקשרתי כדי להגיד לך תודה שאתה מנסה להציל את קבוצת נעוריי'. בעיניי, זה שווה את כל הדברים".

אופטימיות רבה, למרות מצבה בטבלה, תמצאו גם בשורות רמת השרון, שאמנם הפסידה 91:65, אך עדיין שואבת עידוד מהשיפור הניכר שהציגה בשבועות האחרונים. "הייתה לנו אתמול ירידה ביכולת ביחס למשחקים האחרונים נגד רעננה ובאר שבע", סיפר גיא קנטור, "וחשוב לנו להביא את גרף השיפור שהצגנו בשבועות האחרונים להמשך הדרך. החבר'ה אצלנו מאוד חיוביים, מאוד רוצים להצליח, וזה כלל לא טריוויאלי נוכח המצב שלנו בטבלה. יכול מאוד להיות שלפעמים האובר מוטיבציה מוסיפה לנו קצת לחץ, אבל לי כמאמן זה מוסיף המון ביטחון".

על השינוי שביצעה הקבוצה בעמדות הזרים, הוסיף: "מהרגע שקיבלנו החלטה לעשות את המהלך, דברים קרו יחסית מהר. את לורנזו רצינו לראות אצלנו עוד בקיץ ממשיך לעונה נוספת אבל העניינים לא הסתדרו והוא חיפש דברים אחרים. בראיין הוא שחקן שכבר היה בארץ, אנחנו מכירים אותו, ולמרות שנראה שלשניהם יש עוד חלודה להסיר הבחירה בהם הייתה שקולה והתאימה לצרכים שלנו".

קבוצה נוספת שעוברת גם היא סאגת זרים לא פשוטה העונה היא הפועל עפולה, שנגררה לעונת בלהות ואחרי ההפסד לכפר סבא - 64:63, מתחילה לאבד אחיזה במקומות שמובילים לפלייאוף בסיום העונה. "הגענו למהלך אחרון בו לא הצלחנו לעשות נקודות. לפעמים זה הולך, לפעמים לא", סיפר המאמן רועי פרל, "אני מניח שכשטרידוול יחזור דברים יראו טוב יותר, אבל קשה לצפות לקסם משחקן שבמשך שלושה וחצי חודשים לא שיחק כדורסל באופן סדיר". על התלות הרבה של הקבוצה בסנטר שלו, הוסיף: "ההסתכלות על מבט לאחור לא נכונה מיסודה. הבחירה בטרידוול אמנם מנעה מאיתנו להתחזק בשחקן נוסף שיכולנו לצרף, אבל אני מאמין בבניה לעומק, והיתרון שהוא מקנה לנו בליגה הוא גדול. אף אחד, כמובן, לא יכול היה לחזות את הסיטואציה שנוצרה".

בשבוע הבא תפגוש עפולה את מגדל העמק, למשחק אותו מגדיר פרל כקריטי. "כדי להיכנס לפלייאוף אנחנו צריכים להתחיל לנצח, ואם נפסיד בשבוע הבא למגדל העמק הסיכויים שלנו להיות שם יהיו מאוד קטנים. יש היום 5-6 קבוצות שמתמטית הסיכוי שלנו לעבור אותם לא גבוה. נצטרך לנצח עוד שבעה-שמונה משחקים כדי להיות בין 8 הראשונות".

ובעניין אחר. בימים האחרונים צצו שמועות בהן צוינה העובדה שהחל מהעונה הבאה יגדל מספר הזרים בליגה משניים לשלושה. במנהלת הליגה, בראשות היו"ר עוגן יוחננוב מבקשים להבהיר: "בימים האחרונים אנו עדים לתופעה בה מתפרסמות הודעות על בסיס מידע המגיע מגורמים שאינם מוסמכים. בין הודעות אלו ליבן המציאות אין שום קשר. שיאה של תופעה זו הגיעה הערב עם ההודעה על הגדלת מספר הזרים בליגה. לא התקבלה החלטה שכזו ואף הנושא האמור לא עלה כלל לדיון בקרב חברי מנהלת הליגה. נושא הגדלת מספר השחקנים הזרים אכן יעלה לדיון בתקופה הקרובה. אם וכאשר תתקבל החלטה בנושא, נוציא זאת בהודעה מסודרת".