"להיות או לחדול": הזוית הווינרית

ביום שני, 6.3 בשעה 18:10, בהיכל הספורט בפתח תקווה, תקבע היורדת לליגה הלאומית. הפועל פתח תקווה תארח את הפועל זיכרון/מעגן מיכאל במשחק 'ראש בראש' בו המנצחת תישאר והמפסידה תרד. "ספסל" מתכונן למשחק הדרמטי עם "שלב השאלה הזהה" למאמנים ולשחקניות הקבוצות מעכשיו ועד לג'אמפ בול. הפעם עם ה'ווינריות' לירז קניג ועדן רוטברג על הסיכומים, ההכנות והאפשרות שייקחו את הזריקה האחרונה.


| מאיר פרייליכמן

קניג ורוטברג- ווינריות עם קרח בעורקים

26 לפברואר 2014, המשחק האחרון של העונה המנצחת שורדת המפסידה יורדת ללאומית. הפועל פ"ת התארחה אצל אליצור נתניה וקבעה שוויון 71. 3 שניות לסיום נופר שלום קיבלה כדור בפינה מול שמירה כפולה, מצאה במסירה גדולה את לירז קניג שבג'אמפ מחצי מרחק ובקור רוח מדהים, שלחה את הכדור פנימה, על הבאזר. סל ניצחון מדהים שהשאיר את אליצור נתניה בליגה על חשבון היריבה הכחולה. בשנה שאחרי נתניה כבר ירדה ליגה, אך את אותו סל ניצחון ענק אי אפשר לשכוח.

שנתיים וחצי אחרי, 30 ביולי 2016, משחק נגד הירידה לדרג ב', ניצחון משאיר סיכוי – הפסד ויורדים דרג. 5 שניות לסיום סלובקיה ביתרון נקודה, הכדור מגיע לעדן רוטברג שלוקחת את הזריקה המכריעה על הבאזר ועם .0.0 שניות על השעון סחטה עבירה. מי שחגגה, בסך הכל, יום הולדת 18 בתחילת אותו החודש נשלחה לקו כשגורל קמפיין על כתפיה ודייקה כדי להשאיר את הנבחרת בחיים. ניצחון מדהים. במשחק שאחרי הנבחרת נכנעה בהארכה וירדה דרג, רוטברג יצאה בחמש עבירות כמה דקות לפני, אך את אותו ניצחון ענק א אפשר לשכוח. עדן רוטברג (18, 168) חזרה בתום אותו הקיץ למועדון בו התחילה את הקריירה והגארדית הצעירה שולבה כבר מתחילת העונה בחמישייה ופתחה בכל 17 המשחקים עד כה, פעמיים העונה קלעה מספר שיא של 15 נקודות והממוצע שלה מול פ"ת עומד על 10 נקודות, רק בת 18 ואם מחפשים שחקנית מפתח אפשר לסמן אותה. לירז קניג (31, 175), אחרי אותו סל ניצחון היסטורי עברה לאליצור רמלה בליגת העל. השנה הגיעה לפ"ת ואחרי פתיחת עונה של גישושים של בניית רוטציה, קניג מצאה עצמה שוב שחקנית חמישייה. בפתח תקווה יודעים שמדובר בווינרית לא רק כי הסל שלה הוריד אותן לליגה הלאומית, אלא כי בשבוע הבא הן ישחקו בחצי גמר גביע המדינה הרבה בזכות 19 נקודות שקלעה על בנות הרצליה בשלב רבע הגמר. רוטברג וקניג הן לא השמות שמסומנות מיד בתור הקלעיות החשובות של הקבוצה, אבל כל פעם שהיה צריך הן הוכיחו שהן כאלה. במשחק אחד על עונה שלמה כשמחפשים על מי לסמוך לא תמיד "קובי בראיינט" הוא התשובה, לפעמים את ההיסטוריה כותבים שחקני הנשמה (ע.ע. רוברט הורי). קניג ורוטברג יכולות להיות ה-הורי של הקבוצה ביום שני כמה דקות לפני השעה 8 בערב. הסטטיסטיקה של השתיים העונה היא: לירז קניג שיחקה העונה 24 דקות בממוצע קלעה 5.5 נק', לקחה 2.2 ריב' וחילקה 1.1 אסיסטים עדן רוטברג שיחקה העונה 26 דקות בממוצע, קלעה 9 נק', לקחה 2.6 ריב' וחילקה 1.1 אסיסטים לקראת המשחק המכריע על ההישארות שיתקיים ביום שני, 6.3.17 ב-18:10 בין הקבוצות, ביקשנו מהן לסכם את העונה, להמר על זהות המנצחת ולשתף בישורת האחרונה של ההכנות.

לירז קניג: "הכל יסתכם ב-40 דקות של לחימה הקרבה ורצון"

איך את מסכמת את העונה עד כה? איך הגעתן לסיטואציה הזו? ביצענו חילופים של 2 זרות במהלך העונה, דבר שגרם לנו לשנות את סגנון המשחק שלנו וטבעי שלוקח זמן לבנות כימיה וחיבור בין השחקניות. בעונה כל כך קצרה אין הרבה זמן הסתגלות וכשלא הצלחנו לנצח כמה משחקי מפתח שיכלו להבטיח לנו את הפלייאוף העליון נגררנו למלחמת הישרדות.

כבר יצא לך לפני שלוש עונות לנצח משחק מכריע על ההישרדות עם הבאזר. זה עובר לך בראש לקראת המשחק? ובכלל איך ההרגשה להיזכר באותו רגע הניצחון? אי אפשר לתאר את ההרגשה של לנצח משחק כל כך חשוב בשנייה האחרונה אבל מקווה מאוד שלא נצטרך להגיע לסיטואציה הזאת. אלה מסוג הרגעים שכיף להיזכר בהם אבל זה שייך לעבר וכרגע כל מה שעובר לי בראש זה איך אנחנו מנצחות את המשחק ונשארות בליגה. אין לזה באמת משמעות שזה היה דווקא מול פתח תקווה, רק טיפה מוסיף לפיקנטריה...כמובן שאשמח לסגור מעגל ולעזור למועדון להישאר בליגה מה עושים בימים הקרובים עד המשחק כדי להגיע הכי מוכנה? איך התפקיד שלך כקפטנית בא לידי ביטוי בתקופה מתחילת הפלייאוף התחתון ועד משחק ההכרעה ביום שני? קודם כל מנסים לחשוב חיובי, יש לנו מאמן מנוסה מאוד שמכין אותנו בצורה הכי טובה שאפשר. מדובר בקבוצה צעירה כך שחשוב לשמור על שקט וקור רוח ובסופו של דבר הכל יסתכם ב-40 דקות של לחימה הקרבה ורצון. יש לי חוב קטן למועדון ואם המשחק יהיה צמוד בסוף אעשה כל מה שהקבוצה צריכה ממני כדי להבטיח את הניצחון. מה תהיה התוצאה בשני בערב? במשחק אחד על כל הקופה הכל יכול לקרות, כל פעולה יכולה להכריע את המשחק. מעגן קבוצה טובה מאוד עם לב גדול והם והוכיחו את זה לא פעם במהלך העונה. מי שתרצה את המשחק יותר ותילחם על כל כדור כנראה גם תנצח. לא רוצה לחשוב על תסריט אחר מלבד ניצחון.

עדן רוטברג: "אם נשחק ביחד כמו שאנחנו יודעות ובאמת נופיע למשחק – ננצח "

איך את מסכמת את העונה עד כה? איך הגעתן לסיטואציה הזו? זו היתה שנה עם המון עליות וירידות. הפסדנו משחקים שהיו צריכים להסתיים בניצחונות וניצחנו במשחקים שלא ציפו שננצח, אבל בסך הכל זה חייבת לומר שהיתה שנה מאתגרת מאד ועם מלא חוויות. הגענו למשחק מכריע בגלל רצף של אירועים שהשפיעו עלינו כמו למשל המוות של יושב ראש הקבוצה שלנו שהשפיע במיוחד על בנות הקיבוץ ובפן המקצועי היה לנו משחק מול ראשון לציון שהיינו צריכות לנצח אבל הסתיים בהפסד.

כבר יצא לך בקריירה הקצרה שלך לנצח משחק מכריע עם הבאזר. זה עובר לך בראש לקראת המשחק? ובכלל איך ההרגשה להיזכר באותו רגע הניצחון? (צוחקת)... תמיד עושה כיף על הלב להיזכר ברגעים כאלה משמחים. זאת תחושה של אחריות, רגשות שמרגישים באותו הרגע ותחושות שאי אפשר להסביר אות במילים, כשהראש מלא באדרנלין ומלא קולות שעוברים תוך כדי. אבל היה לי חושב להתרכז באותו הרגע ולנסות לסנן רעשים. במשחק ביום שני אני מקווה שלא נגיע למצב שאנחנו צריכות את ההצלה האחרונה על הבאזר. מה עושים בימים הקרובים עד המשחק כדי להגיע הכי מוכנה, למצב של נקודה הפרש בחמש שניות לסיום? את תרצי את הכדור אליך? ברור שזה משחק אחד עם צ'אנס אחד, לקראתו עובדים קשה, לומדים את היריבות, מכינים את עצמנו למשחק של החיים. מבחינה אישית אראה וידאו, אקרא ואכין את עצמי מנטאלית. לגבי החלק השני של השאלה אני מאמינה שהכדור ילך למי שהוא צריך ללכת בסוף המשחק. מה תהיה התוצאה בשני בערב? בשני בערב אני מאמינה שאם ניתן את עצמנו, נילחם, נשחק ביחד כמו שאנחנו יודעות ובאמת נופיע למשחק – ננצח.