"להיות או לחדול": הזוית של הקפטניות

ביום שני, 6.3 בשעה 18:10, בהיכל הספורט בפתח תקווה, תקבע היורדת לליגה הלאומית. הפועל פתח תקווה תארח את הפועל זיכרון/מעגן מיכאל במשחק 'ראש בראש' בו המנצחת תישאר והמפסידה תרד. "ספסל" מתכונן למשחק הדרמטי עם "שלב השאלה הזהה" למאמנים ולשחקניות הקבוצות, מעכשיו ועד לג'אמפ בול. הפעם עם הקפטניות שירלי שבתאי וירדן גוט על הסיכומים, התחושות וההכנות.


| מאיר פרייליכמן

גוט ושבתאי - קפטניות קלאסיות

שתי קפטניות "קלאסיות" יתמודדו יעלו לשחק על עונה נוספת בליגת העל. "קלאסיות" כי בליגת העל לנשים כמעט ואין שחקניות שממשיכות לעונה נוספת באותה קבוצה, השתיים יוצאות דופן.

שירלי שבתאי (29, 177) משחקת כבר עונה חמישית ברצף בהפועל זיכרון/מעגן מיכאל וסך הכל 8 עונות בעשר השנים האחרונות. בין הקדנציה הראשונה לשניה שיחקה שבתאי שנתיים בליגת העל באליצור ראשון לציון ואליצור נתניה. ירדן גוט (26, 181), משחקת זו השנה השלישית ברצף בהפועל פתח תקווה, כשלפניה שיחקה בהפועל גליל עליון. שבתאי וגוט מנהיגות את קבוצותיהן מעמדות הפנים. עמדת הפורוורדית היא נדירה באופן יחסי לשחקנית הישראלית והשתיים מצליחות לא רק לאייש את העמדה בבטחה עבור הקבוצה שלהן אלא גם להוות גורם מייצב ומחבר, כזה שמאחד את הקבוצה ומוסיף הרבה ביטחון וניסיון לשחקניות הצעירות שלצידן המשחקות בעמדת הגארדיות ומובילות הכדור. את ההבדלים בין השתיים אפשר לאפיין בסיטואציה בה מגיעות למשחק. ירדן גוט כבר התמודדה ב"קרבות" תחתית ואף ירדה ליגה כששיחקה בהפועל גליל עליון ובעונה שעברה עם הפועל פתח תקווה. שירלי שבתאי מהצד השני חוותה רק הצלחות במעגן מיכאל, עם שלוש עליות ליגה וגם בשתי העונות שלה בליגת העל אמנם היתה בחלק התחתון של הטבלה אך סיימה בכל עונה מעל הקו האדום, כולל סדרת הישרדות קלה מול הפועל ת"א. אחרי שהובילה את הקיבוץ בו מתגוררת לליגה הראשונה שבתאי תנסה להשאיר אותו לעונה נוספת, גוט תבקש לעשות אותו דבר בקבוצה ש"הפכה עבורה לבית". הרבה נקודות ממשק דומות לאורך הקריירה יש לשתיים. הן נולדו באותו חודש (ינואר) בהפרש 3 שנים זו מזו, שתיהן היו חלק מנבחרות ישראל הצעירות והסטטיסטיקה של השתיים דומה אף היא: שירלי שבתאי שיחקה העונה 23 דקות בממוצע קלעה 4.1 נק', לקחה 2.9 ריב' וחילקה 1.8 אסיסטים ירדן גוט שיחקה העונה 20 דקות בממוצע, קלעה 4.4 נק', לקחה 1.7 ריב' וחילקה 1.1 אסיסטים לקראת המשחק המכריע על ההישארות שיתקיים ביום שני, 6.3.17 ב-18:10 בין הקבוצות, ביקשנו מהן לסכם את העונה, להמר על זהות המנצחת ולשתף בישורת האחרונה של ההכנות.

ירדן גוט: "זה משחק של הכל או כלום"

איך את מסכמת את העונה עד כה? איך הגעתן לסיטואציה הזו? "לקח לקבוצה זמן להתחבר, גם היו הרבה שינויים בסגל הזרות ובעמדת המאמן, סגנון המשחק השתנה וביחס לעונה שעברה. רק אני ועמית טולמן המשכנו, כל השחקניות שהצטרפו באו מקבוצות אחרות ולא שיחקו יחד. בליגה של 4 חודשים זה לא בלתי אפשרי, אבל קשה לחבר משהו שירוץ כמו קבוצה שיש לה בסיס והמשכיות. בשלב כלשהו של העונה אלי (רבי, ש.ב.) הצליח להוציא משהו אחר מהשחקניות בקבוצה וניצחנו כמה משחקים חשובים, אבל לצערי ההפסד מול מעגן קטע את זה ומשם החלה המלחמה על ההישארות."

כמי שהיא חלק מהקבוצה כבר מספר עונות לא קטן, מה יש במועדון שחשוב שיישאר בליגת העל גם בעונה הבאה? "פתח תקווה הוא מקום שמאפשר לשחקניות צעירות, ישראליות וזרות, להראות את עצמן, להוכיח ולהשתפר תוך כדי המשחק וההשתלבות שלהן בליגה מהירה ויעילה יותר. אין הרבה קבוצות שנותנות לשחקניות צעירות לשחק כמות נכבדת של דקות ובטח להיות מובילות בקבוצה בליגה הראשונה. בשביל העתיד של ליגת העל נשים זה מאד חשוב שנישאר." מה עושים בימים הקרובים עד המשחק כדי להגיע הכי מוכנה? איך התפקיד שלך כקפטנית בא לידי ביטוי בתקופה מתחילת הפלייאוף התחתון ועד משחק ההכרעה ביום שני? "רואים משחקים של היריבה, לומדים את השחקניות על הדברים החיוביים והשליליים שלהן ואיפה נקודות התורפה שכדאי לתקוף. אנחנו מתמקדות אך ורק במשחק הזה ואיך כל אחת מביאה את עצמה לידי ביטוי בצורה הטובה והמועילה ביותר לקבוצה שלנו. בתור קפטנית תפקידי לדחוף את הבנות, לעורר כשצריך ובעיקר לוודא שכולן מוכנות ומרגישות טוב לקראת המשחק." מה תהיה התוצאה בשני בערב? "מעגן קבוצה טובה, יש לישראליות חלק נכבד במשחק ולא רק הזרות קולעות ויוצרות. יהיה משחק צמוד, 2 הקבוצות רוצות להישאר וילחמו בשיניים. זה הכל או כלום. אם אני צריכה להמר המשחק יסתיים בשלוש הפרש לנו, 70-67."

שירלי שבתאי: "הכדור עדיין בידיים שלנו"

איך את מסכמת את העונה עד כה? איך הגעתן לסיטואציה הזו? "היתה שנת התאקלמות לליגה. שנה של התנסות וצבירת ניסיון של כל המערכת. היו משחקים שבהם שילמנו את שכר הלימוד, משחקים שבקלות יכלו להיגמר בניצחון שלנו. בניצחון אחד יכולנו למצוא את עצמנו בפלייאוף העליון ולא במאבק על ההישארות. במצב הזה לשמחתנו הכדור עדיין בידיים שלנו."

כמי שהיא חלק מהקבוצה כבר מספר עונות לא קטן, מה יש במועדון שחשוב שיישאר בליגת העל גם בעונה הבאה? "הדבר הבולט ביותר שהמועדון המאוחד שלנו מביא הוא החיבור לקהילה ולשחקנים והשחקניות הצעירים, כמות הקהל שמגיע לאולם והמעורבות החברתית סביב הקבוצה. שלד שחקניות הבית שרצות יחד שנים יוצר הזדהות בין הקהל לקבוצה. כמועדון שדוגל בערכים וחינוך, הדברים האלה חשובים עבורנו לא פחות (ואולי אפילו יותר) מניצחון או הפסד – ובתקווה שבעונה הבאה יגיעו גם הניצחונות. :)" מה עושים בימים הקרובים עד המשחק כדי להגיע הכי מוכנה? איך התפקיד שלך כקפטנית בא לידי ביטוי בתקופה מתחילת הפלייאוף התחתון ועד משחק ההכרעה ביום שני? "העבודה היא בעיקר מנטאלית, להאמין בעצמנו קודם כל. ללמוד מטעויות וכמובן להמשיך להתאמן ולעבוד קשה כמו שעשינו עד היום. אנחנו מבלות הרבה יחד, מאד מחוברות אחת לשניה וסומכות אחת על השניה. אני בטוחה שכולנו נגיע ל'מאני-טיים'. לצד כל הלחץ שיש סביב המשחק, עם כל המשמעויות שלו, נצטרך שההתרגשות מהמעמד תהיה חיובית ושנתפוצץ על המגרש. אני מאמינה שאם נדע להנות מהדרך גם התוצאה תגיע. בסוף נצטרך להסתכל אחת על השניה והכי חשוב לי שנוכל להגיד שנתנו הכל." מה תהיה התוצאה בשני בערב? "מאחלת לנו שביום שני הכותרת של הכתבה באתר תהיה "זיכרון/מעגן מיכאל מרוויחה את הזכות להישאר בליגת העל! ה-MVP מגיע לקהל שמילא את האולם". אני מאמינה בקבוצה שלי וביכולות שלנו שנצליח לעשות את זה."