לקראת מחזור הנעילה: הכינו את המחשבונים

עד כמה הקרב על המקום הראשון נשאר פתוח? לאיזה מקומות מפתיעים יכולה להגיע נס ציונה? כמה קבוצות יגיעו בודאות עם יתרון ביתיות לרבע הגמר? איפה המיקומים יקבעו על פי הפרשי נקודות? ואיך לעזאזל יוצאים מסיטואציה של בית מחומש בלב הטבלה? רוב התסריטים, כל המיקומים האפשריים. יהיה שמח בשלישי הבא.


| מאיר פרייליכמן

סיומת מרתקת מזו לא יכולנו לבקש. מחזור הסיום של הליגה הלאומית ייפתח עם המון סימני שאלה ואי ודאות לגבי סדרות הפלייאוף ממש עד לרגעי ההכרעה. ניסינו לעשות קצת סדר, לא בטוח שהצלחנו, אבל אם אתם מאלה שמסתפקים בתמצית - פשוט תגללו עד למטה.

טבלת הליגה:

1. עירוני רעננה 17/8 42 2. הפועל כפר סבא 17/8 42 3. הפועל ר"ג/גבעתיים 16/9 41 4. הפועל באר שבע 16/9 41 5. עירוני נס ציונה 15/10 40 6. מכבי הוד השרון 15/10 40 7. מכבי רחובות 15/10 40 8. עירוני קרית אתא 14/11 39

משחקי המחזור האחרון:

המחזור האחרון יספק לנו שתי קרבות בשמינייה הראשונה, ועוד 4 קבוצות שינסו לא לאבד נקודות נגד קבוצות הפלייאוף התחתון:

הפועל כפר סבא - מכבי הוד השרון עירוני קרית אתא - הפועל ר"ג/גבעתיים הפועל באר שבע - הפועל מגדל העמק עירוני נס ציונה - הפועל גלבוע/עפולה הפועל גליל עליון - מכבי רחובות א.ס. רמת השרון - עירוני רעננה עירוני רמת גן - הפועל חיפה

הקרב על המקום הראשון: הכל בידיים של רעננה

נתחיל מהתסריט הפשוט. כדי לסיים את העונה במקום הראשון, רעננה פשוט צריכה לנצח ברמת השרון. מעשית, גם אם תפסיד - הקבוצה של ברק פלג עוד יכולה לסיים ראשונה אבל כאן היא כבר תצטרך ששלוש הקבוצות שמתחתיתה יפסידו גם הן. ומה יקרה אם לא?

ניצחון לכפר סבא - בלי קשר לתוצאות שישיגו ר"ג וב"ש ישים את הקבוצה של ברק דמציאן במקום הראשון בזכות ניצחון אחד יותר מכולן. - הפסד לכפר סבא - וכאן גם הירוקים פחות תלויים בעצמם וצריכים לקוות להפסד של באר שבע כדי להיות במקום הראשון. ניצחון של באר שבע והפסד של ר"ג ישים את האדומים במקום הראשון בזכות מאזן 1:3 בבית המשולש בין ב"ש, רעננה וכפ"ס. ניצחון של באר שבע וניצחון של ר"ג ישאיר את כפ"ס ראשונה בזכות מאזן 2:4 בבית המרובע שיווצר בין כפ"ס, ב"ש, רעננה ור"ג.

ומה קורה בלב הטבלה?

כאן העסק כבר הולך להיות מסובך יותר, עם אפשרות לקבל בית מחומש בו יהיו חברות ר"ג, ב"ש, נס ציונה, הוד השרון ורחובות. אבל חכו עם זה. כדי להיחלץ מסיבוכים מיותרים, ר"ג וב"ש צריכות לנצח ולשמור את עצמן עם נקודה אחת יותר מנס ציונה, הוד השרון ורחובות ולהבטיח שהמצב ישמר כרגע כפי שהוא.

כרגע המצב הוא שר"ג וב"ש עם 41 נקודות, בעוד נס ציונה, רחובות והוד השרון עם 40. כיון שישנן אינספור סיטואציות, פשוט ניתן לכם את הכלים להתמודד איתן: - רמת גן, במקרה של הפסד לקריית אתא, תכנס לבית משולש/מרובע שהיא תשמח שבאר שבע תהיה חלק ממנו, בזכות ניצחון כפול עליה. הקבוצה של מתן חרוש, בכל סיטואציה מורכבת, תהיה בעמדה יחסית טובה כי אין לה אף הפסד כפול בכל סיטואציה שהיא. - באר שבע, במקרה של הפסד למגדל העמק, תכנס לבית משולש/מרובע שהיא תשמח שהוד השרון תהיה בו (ניצחון כפול) אבל רמת גן לא תהיה בו (הפסד כפול), כלומר - היא תעדיף ניצחון של ר"ג על קריית אתא במקרה של הפסד כדי להגדיל את הסיכויים לשמור על המקום הרביעי. - נס ציונה, במקרה של ניצחון על עפולה, תשמח להיות בבית משולש/מרובע עם רחובות (ניצחון כפול) אולם ההפרשים נגד האחרות הם בסלך הכל לטובתה (ניצחה בהפרש גבוה יותר את ב"ש, ר"ג והוד השרון) כך שהסיכויים שלה לסיים ראשונה בכל בית מורכב הם הגדולים ביותר. - הוד השרון, במקרה של ניצחון על כפר סבא, תרצה להיות בבית משלוש/מרובע עם רחובות ורמת גן / גבעתיים, בגלל נצחונות בהפרשים גבוהים יותר, אבל לא בטוח שזה יעזור לה היות והיא לא מחזיקה בניצחון כפול בשום סיטואציה. - רחובות, במקרה של ניצחון על גליל, נמצאת למעשה בעמדת נחיתות בכל בית מורכב שיווצר במרכז הטבלה בשל הפסד כפול לנס ציונה ונצחונות בהפרשים נמוכים יותר על כל קבוצה אחרת שיכולה להיות בו (ר"ג, ב"ש, הוד השרון).

ומה יקרה בבית מחומש?

סתם כדי שלא תחשבו שאנחנו עובדים עליכם:

במידה וכל החמישייה תסיים את העונה עם 41 נקודות - נס ציונה תהיה ראשונה (כלומר - במקום השלישי בליגה) עם מאזן 3:5 בבית המחומש בזכות הפרש סלים עודף על ר"ג, שתסיים רביעית עם מאזן זהה. ב"ש תסיים חמישית עם מאזן 4:4, הוד השרון שישית ורחובות שביעית. השתיים האחרונות, אגב, יחלקו את אותו המאזן 5:3, אבל בבית שכזה הפרש הנקודות של הוד השרון הוא טוב יותר - מינוס 25 מול מינוס 33.

ומי תברח מהמקום האחרון?

כאן הסיבוכים "נוחים" יותר, ומקרה הקיצון שלנו הוא בית מרובע, שיווצר במצב בו קריית אתא תנצח, בזמן שנס ציונה, הוד השרון ורחובות יפסידו. אבל נתחיל עם המקרה הקל - הפסד של קריית אתא, והקבוצה של זיו ברתנא מסיימת במקום השמיני ושולחת את כל האחרות להסתבך עם הסיטואציות שהעלינו קודם לכן.

ניצחון של קריית אתא - והיא תקווה להפסד של נס ציונה כדי לקבל יתרון של נקודה בכל בית מורכב בו הן תהיינה יחד. קריית אתא תקווה שלא להיות בבית כזה עם רחובות, לה הפסידה פעמיים בהפרש מצטבר של 20 נקודות ובכך למעשה לאבד את היתרון הניצחון הכפול על נס ציונה. בשוויון עם הוד השרון - נס ציונה עדיין תהיה מעל בזכות יחס סלים עודף.

בסיכומו של דבר

שעת המשחק האחידה, והמתבקשת, תביא למצב לפיו יכול מאוד להיות שעד השעה 20:30 ביום שלישי הבא לא נדע מי תסיים באיזה מקום, אבל חשוב מכך - לא נדע מה יהיו סדרות הפלייאוף. כדי לפשט את הסיטואציה, או בעצם - להסביר עד כמה היא מורכבת, זוהי למעשה מפת המקומות האפשרית עבור כל אחת מהקבוצות:

רעננה - 1-4 כפר סבא - 1-3 רמת גן / גבעתיים - 3-6 באר שבע - 1-5 נס ציונה- 3-8 הוד השרון - 4-7 רחובות - 5-7 קריית אתא - 4-8 יכול להיות שפספנו מקום אחד או שניים בטבלת ההערכות הסופית, וכמובן שלא היה טעם לפרוט את כל האפשרויות או לנסות לאתר סיטואציות מסובכות מעט יותר. אחרי הכל, אם הכל יהיה כל כך פשוט עכשיו, מה ישאר לנו לעשות ביום שלישי הבא?