מכבי רמת חן/בליך – הפועל פתח תקווה (20:00)

הקבוצה שירדה ליגה מול הקבוצה שמוליכה את הליגה ונראית בדרך הבטוחה לאליפות. האם פ"ת תצליח להפתיע, או שרמת חן תחזור לגמר בו הפסידה אשקתד?


| מאיר פרייליכמן
שופטים: צחי הבדלי, ברק ליברמן, ערן שמואל

מפגשים העונה

1-1. אם הנתון של מפגשי העונה בין רמה"ש לחולון מפתיע, מה נגיד על הפועל פתח תקווה שירדה לליגה הלאומית בשבוע שעבר, אבל עוד קודם הספיקה להנחיל למכבי רמת חן את אחד משני ההפסדים שלה העונה?

לרמת חן מתחילת העונה מאזן מדהים של הפסד בודד ו-8 ניצחונות על יריבותיה לפיינל פור (כולל מאזן מושלם מול אשדוד, השניה). כל אלה מעצימים את גודל ההישג של פ"ת שבמחזור ה-12 בזיסמן הצליחה לחזור מפיגור 7 נקודות ברבע האחרון (אחרי שכבר הובילה רוב המחצית הראשונה), לכפות הארכה ולנצח בה 81:79, במשחק שיא של אופיר לביא ולירז קניג שקלעו יחד 24 נקודות. המשחק הראשון בין הקבוצות שהתקיים במחזור השלישי של העונה הסתיים בניצחון קל של רמת חן, 95:56. 6 שחקניות אז קלעו בספרות כפולות לזכות המנצחת, הבולטות שבהן היתה אליסה בארון עם 24 נקודות וצ'לסי הופקינס שהשלימה טריפל-דאבל שלישי ברציפות.

הקרבות המרכזיים

הקרב הצבע  אין ספק שדניאל אדאמס היא השחקנית הטובה בליגה בין שחקניות הפנים (ואולי הטובה בליגה בכלל) ועוד מעט נגיע גם אליה. אבל היתרון הגדול של רמת חן העונה היא דווקא דניאל אחרת – דניאל דיאמנט. אין הרבה שחקניות פנים ישראליות ברמות הגבוהות (או בכלל) והמצוקה בעמדות האלה גורמת לקבוצות הליגה להחתים זרות לעמדות הפנים. כך שאחד ההישגים הגדולים של רמת חן בקיץ היה בהשארתה של דיאמנט, המתאזרחת, לשנה נוספת.

ישראלית שמספקת 8.7 נקודות בממוצע ולוקחת 6.6 ריבאונדים (מקום 18 בליגה) היא נכס ושקט נפשי למאמנת שהיתה יכולה לחזק את הקבוצה בזרה מוכשרת לעמדה 2-3 כבריה הולמס. דיאמנט שמשחקת כ-30 דקות בממוצע העונה היא הראשונה בין שחקניות הליגה במדד " +/- " שמשמעותו שכשהיא על המגרש קורים דברים טובים. אדאמס שלצידה היא הדבר האמיתי עם 21.2 נקודות בממוצע ב-28 דקות בלבד, היא שוברת שוויון. 4 פעמים העונה קלעה מעל 30 נקודות במשחק כשהשיא היה במשחק העונה נגד אשדוד, לפני שבועיים. אז קלעה 36 נקודות והשלימה 39 דקות משחק המצביעים על הכושר הגופני הנהדר שנמצאת בו. הפועל פתח תקווה התחילה את העונה עם צ'אפמן בצבע ולמרות היכולת הלא רעה שהציגה השדרוג שהגיע במהלך העונה הפך את פ"ת לקבוצה "חדשה" עם קו פנים מהאיכותיים שיש. קריסטל ברדפורד, שחקנית WNBA שנבחרה שביעית בדראפט, הובילה את פ"ת למעמד חצי גמר הגביע כשבמשחקה הראשון בארץ סיימה עם 17 נק' ו-15 כ"ח בניצחון על הרצליה. מספר ימים אחרי עם 18 נק' ומספר דומה של ריבאונדים הובילה לניצחון על רמת חן ומאז מחזיקה בממוצע דאבל-דאבל ומדורגת במקום השלישי בליגה בריבאונדים (11.6 למשחק). מי שמדורגת מקום אחד מעליה היא חברתה לקבוצה, רובנה קמפבל, עם 11.9 ריבאונדים במשחק. נקודת התורפה של קמפבל היא שרק פעם אחת העונה קלעה 20 נקודות או יותר לעומת 5 פעמים בהן קלעה כמות חד ספרתית של נקודות. בקבוצה צעירה כמו פ"ת חוסר היציבות של הזרה המשמעותית בצבע הוא מהגורמים לכך שהקבוצה ירדה בשבוע שעבר לליגה הלאומית. הגנתית ועל הנייר שחקניות הפנים של פתח תקווה יכולות להתמודד עם הקו המקביל של רמת חן, הן גם הוכיחו את זה בניצחון שלהן על היריבה. מאידך, הניצחון של פ"ת הושג במשחק אליו עלתה אדאמס חולה ושיחקה רק 24 דקות (כולל בהארכה) וזרקה רק 9 פעמים מהשדה, כשהיא בריאה... סיפור אחר. קו החוץ קצת מצחיק לומר שצ'לסי הופקינס "נחלשה" מאז תחילת העונה, כשהציגה רצף משחקי טריפל-דאבל. הכוונה היא שכעת חסר לה אסיסט לממוצע עונתי כזה. אך הרכזת עדיין מוליכה את הליגה במסירות עם 8.9 אס' למשחק (סגניתה מוסרת 3 אסיסטים פחות ממנה!), לא פחות מרשימה עמודת הריבאונדים שם מדורגת הופקינס רביעית בליגה. השחקנית בגובה 173 ס"מ לוקחת בממוצע 10.9 כ"ח למשחק וכשכל זה משולב ב-15.5 נקודות למשחק, באופן טבעי היא ראשונה במדד היעילות. לצידה בריה הולמס שעם ממוצע 18.6 נקודות העונה בליגה היא פקטור משמעותי, אך לא כזה שרמת חן לא יודעת להסתדר בלעדיו והניצחונות האחרונים על רמה"ש, הרצליה ואשדוד רק מוכיחים זאת. כשבריאותה בסימן שאלה, היא תיקח חלק במשחק הקבוצתי, אך הקבוצה יודעת להסתדר גם בלעדיה. בפתח תקווה לצד 2 זרות גבוהות, יש גארדית זרה אחת, ואטרקטיבית ככל שתהיה אשלי בברלי, היא עלולה שלא להספיק. בברלי עברה לפ"ת מראשון לציון והיכולות שלה שהציגה בחודש ינואר אותו סיימה עם כ-17 נקודות בממוצע הפכו אותה לשחקנית חשובה ומשמעותית כולל בניצחונות על הרצליה ורמת חן. רק שאז הגיע חודש פברואר, אחוזי הקליעה ירידו ובברלי סיימה משחקים עם מספר נקודות חד ספרתי. ההתאוששות במשחק המכריע של העונה אותו סיימה עם 25 נקודות אמנם לא הספיקו לפ"ת כדי להישאר אבל המשכיות שכזו היא קריטית אם רוצים בפ"ת להיות צמודים ליריבה בגביע.

קרב הישראליות 3 מתאזרחות ברמת חן, קפטנית אחת מנוסה ושתי צעירות בעמדות הפנים הן הסגל הישראלי של רמת חן. פציעות של פדר ורבר במהלך העונה והבוסריות של רייכמן הצעירה הפכו את רמת חן לקבוצה קצרה במיוחד עם ספסל שלעיתים כלל רק את שירן צעירי לצידן של בארון ודיאמנט שפתחו בחמישייה.

אבל רמת חן עבדה בסבלנות, הניצחונות הגיעו גם עם הספסל הקצר, דניאל רבר החלימה וחזרה לשחק כבר בינואר ובתחילת החודש גם פדר עשתה צעדים ראשונים בחזרה על המגרש. כך שלגביע יעמוד לרשותה של שירה העליון סגל מלא ועמוק של הישראליות שיכולות להשלים את קו הפנים ולאפשר לאדאמס מנוחה (רבר) ולגוון את עמדת הקלעית עם פדר. במשחקים ששיחקה פדר קלעה בממוצע 9.7 נקודות למשחק וצעירי שניה בין מוסרות האסיסטים בקבוצה (4.4 למשחק). בפתח תקווה מתגאים בקפיצת המדרגה שסיפקו השחקניות הישראליות הצעירות. עמית טולמן (17 נקודות במשחק ההישרדות) ושיר לוי שכמעט והכפילה את ממוצע הדקות (וגם הממוצעים) מעונתה הקודמת בחולון הן דוגמאות טובות לכך. אך מעל כולן אופיר לביא שלקחה את מושכות הרכזת הראשונה ובעונתה השניה בליגה קיבלה הזדמנות עם 27 דקות בממוצע בהן קלעה 6.6 נק' מסרה 2.7 אס'. לצידן של הצעירות לירז קניג וירדן גוט נותנות עונה דומיננטית ויציבה. לקניג אולי החלק המרכזי ביותר בכך שפתח תקווה תופיע על במת חצי הגמר (וגם בניצחון על רמת חן). אין כוכבת גדולה אבל הרבה שחקניות שקיבלו הזדמנות ולקחו אותה בשתי ידיים ולקראת העונה הבאה- משחק הגביע שבאופן טבעי מושך עניין וקהל יכול להוות קרקע לשדרוג החוזה. המילה האחרונה הרבה מאד ניתוחי מאצ'-אפ, השוואות בין הסגלים וניתוחים של ההתמודדות העונה נועדו להגביר את העניין סביב המשחק, אך העובדה היא שיש פייבוריטית אחת והיא רמת חן. העובדה שרמת חן הגיעה בכל אחת מ-10 השנים האחרונות לפחות למעמד חצי הגמר ובשנת 2009 גם הניפה את הגביע היא מרשימה במיוחד כשבארון יש לה עוד שני גביעים נוספים. פתח תקווה הגיעה פעם אחת (היסטורית) לחצי גמר הגביע, משם המשיכה לגמר כסינדרלה מובהקת, אך זו היתה סיטואציה נדירה ודיי זרה לה. רק לפני שבוע נקבע שהקבוצה תסיים אחרונה בליגה ותרד ללאומית. משיא של מאבק על הירידה שהסתיים בהפסד צריכה פ"ת להרים את עצמה לשבוע המשחקים האחרון שלה העונה באופן מוחלט ולשחזר את הישג ההעפלה לגמר. גם הפציעות של רמת חן לא אמורות להקל עליה את המלאכה וניצחון שני שלה העונה על רמת חן יהווה את אחת הסנסציות הגדולות שהיו בענף – אבל לגביע חוקים משלו וניצחון אחד כבר יש לה. הגביע האחרון שזכה בו אלי רבי היה בשנת 2008, אז עם רמלה השיג ניצחון דרמטי 65:61 על רמת השרון. מאז התקשה לחזור למעמד הגמר וגם כשהגיע עם אשדוד נכנע לרמלה. שירה העליון הגיעה כמאמנת פעמיים לחצי הגמר, בפעם הראשונה עם הפועל ראשל"צ נכנעה בחצי לרמלה ובעונה שעברה העפילה לגמר הראשון שלה כמאמנת על הקווים. כשחקנית התחילה את הקריירה בבני יהודה אצל אותו אלי רבי שיעמוד מולה על הקווים, אך זכתה העליון בגביע הראשון ב-2001 במדי מכבי רעננה (בהמשך זכתה גם במדי רמת השרון). עשור וחצי אחרי תנסה לחזור לגמר וגם להניף את הגביע לראשונה כמאמנת.