מכבי ת"א העפילה לפיינל פור

עונת שפל? בסכנת הדחה? מכבי ת"א הוכיחה שוב שאת הכסף סופרים במדרגות וכשיש תואר על הפרק. כמו הזכיה בגביע שהגיע בתקופה רעה, גם הפעם הצהובים עושים את העבודה ומשלימים 3-0 מול בני הרצליה.


| מאיר פרייליכמן

אין לי מושג מי אמר שאת הכסף סופרים במדרגות. אבל הוא צדק. אחרי עונה שכללה שיא הפסדים, הדחה משפילה מאירופה, בריחה של אוהדים ובסה"כ אכזבה אחת גדולה ומתמשכת, מכבי ת"א היא הראשונה לעלות לפיינל פור. עם סוויפ קל (מידי) מול בני הרצליה, בסדרה שעל הנייר לפחות הייתה אמורה להיות הכי צמודה. 

זה התחיל מניצחון ביתי 73:87 בבכורה של אריק שיבק על הקווים. התוצאה די משקרת כי ההפרש כבר חצה את רף ה20, ורק הורדת רגל מהגז ורבע אחרון של 7 נקודות איפשר להרצליה למזער נזקים. במפגש השני הרצליה חזרה הביתה, וחשבנו הנה עם הקהל הביתי זה יהיה אחרת. אבל זה היה שיחזור כמעט מדויק של המפגש הראשון עם שליטה צהובה מההתחלה ועד הסיום. 89:63, 2-0. אתמול הרצליה עוד ניסתה קצת להילחם ברבע הראשון, אבל לאחר מכן הרימה ידיים לחלוטין וחטפה תבוסה קשה 68:105. 

האמת, התאכזבתי מהרצליה. הקבוצה של מיקי גורקה נראתה טוב העונה, מלוכדת, זורמת, עם קהל תומך ששמר לה על הבית. היו אפילו דיבורים על איום על התואר. לא נתעלם מהצרות שפקדו את הרצליה בשבועות האחרונים, עם פציעות ושחקנים שלא בכושר. אבל עדיין, ציפינו ממנה ליותר. ציפינו ממה להילחם גם עם סגל חסר, בדיוק כמו שהיא עשתה ב2 מחזורי סיום הליגה מול נהריה וראשל"צ. 

אם נסתכל על המספרים, נראה ירידה ביכולת של כמעט כל הישראלים (העליה בנתונים מצד די ג'י שארפ ויריב עמירם לא צריכה להיחשב שכן היא מובנת לאור עליית הדקות). טוריאן גרין למשל ירד בכ10 נקודות בממוצע, ורשם מדד שלילי, חליל קניסביץ קלע חצי ממה שתרם בעונה הסדירה. בגזרה הקבוצתית כמות הנקודות קטנה ב12, האחוזים מכל הטווחים ירדו, והמדד התכווץ. 

לא מזמן ראינו תופעה שקבוצות מקבלות רגליים קרות כזה מגיע למפגש מול מכבי ת"א. פתאום הביטחון הולך, פתאום קשה לשחק ומרימים ידיים בשלב מוקדם. דווקא בעונה כזאת, הייתה מצפה מקבוצה כמו הרצליה שנתנה לצהובים בראש במהלך הליגה, לעשות אותו דבר בפליאוף. אז אולי זה בכלל הפחד משיבק? 

ועכשיו בואו נפרגן לצד המנצח, כי בכל זאת הם עלו בצדק לפיינל פור וזה לא משנה אם היריבה הייתה חלשה או לא. מכבי ת"א עושה כמו שצריך בדיוק מה שהפועל ירושלים ניסתה לעשות, ובנתיים קצת לא הולך לה. ת"א הגיעה הכי מוכנה שאפשר ליוני, לרגע החשוב של העונה. תשכחו מכל מה שהיה (וכדאי שתקברו אותו עמוק עמוק כי העונה הייתה על הפנים), עכשיו משחקים על תואר. 

אפשר להתווכח על הדרך (פיטורי המאמנים), אפשר להגיד שהשחקנים לא היו מקצוענים עד כה מול המאמנים האחרים, מה שחשוב זה השורה התחתונה. לא ראיתי מספיק משחקים העונה של מכבי ת"א כדי לנתח מה לא עבד קודם מבחינת שיטת משחק, תרגילים, שמירות וכו'. הפרשנים אומרים ש-שיבק הכניס רוח חדשה, הגנה אגרסיבית ומשחק ריצה. רוח חדשה זה תמיד טוב, שמירה זה חיוני, ומשחק ריצה לקבוצה עם כישרון אישי של שחקנים בשמיים, אף פעם לא יכול להיות רע. שורה תחתונה - ראינו מכבי ת"א אחרת. 

האם שיבק בדרך לעשות זאת שוב? עוד שבועיים נדע.