ניצחון שני: העתודה שרדה מותחן

בערב בו תורכיה מודחת מהאליפות וליטא נכנעת ב-11 הפרש לבריטניה. כל ניצחון גדול, גם אם בתחילת הרבע האחרון עוד הולכנו ב-17 הפרש. האופי וההגנה בסיום עשו את שלהם ועם שלשה גדולה של דור סער, הנבחרת עם ניצחון שני וסיכוי למקום ראשון. רוטברג הצטיינה עם 18 נקודות. מחר נחים וברביעי מחכה רומניה.


| שי ברק

 

נבחרת העתודה ישראל 71 – נבחרת העתודה יוון 67

אחרי ההפסד לליטאיות ורגע לפני יום המנוחה הראשון פגשה הנבחרת את היווניות. על פניו, בתחילת הטורניר סומן המשחק להיות על העלייה לחצי הגמר. אבל ערב הטורניר הנבחרת היוונית עברה מהפך, כמה שחקניות בכירות לא הופיעו לאליפות ויוון פתחה את הטורניר עם שני הפסדים בהפרשים דו ספרתיים ולמעשה סיימה כבר את דרכה באליפות.

 

נבחרת העתודה ידעה שהמשחק תלוי בה וכבר הצליחה להוביל ביתרון 16 נקודות בהפסקה ו-17 הפרש אחרי שלושה רבעים, אבל הסתבכה ושלוש דקות לסיום יוון סגרה את ההפרש ל-2 (66:64). שלשה גדולה של דור סער ומהלכים הגנתיים חשובים, השאירו בשיניים את הנבחרת עם אפשרות מצוינת לראשות הבית (בעקבות ההפסד המפתיע של ליטא לבריטניה 65:54).

 

משחק המפתח הפך להיות למשחק שצריך לצלוח בשלום לפני שני משחקי ההכרעה האמיתיים (רומניה ובעיקר אוקראינה) שייפגשו ביניהן הערב) והנבחרת עמדה במשימה בהצלחה. הפתיחה היתה של רוזנבלום ויצחקי שהעלו את הנבחרת ליתרון 5:2 מהיר תוך שתי דקות במשחק. יוון עוד נשארו קרובות וחזרו פעם אחר פעם למינוס 2, עד 10:8 שתי דקות לסוף הרבע.

הנבחרת לא הרשימה אבל עם יכולת אישית גבוהה של רוטברג ופלג פלץ ידעו הלבנות מישראל לסגור את הרבע ביתרון 14:10 ולעבור את שלב הגישושים בשלום.

 

הרבע השני עוד נפתח בחילופי סלים שלשה של פלג פלץ נענתה בשלשה יוונית, סל של רוזנבלום ומולן נקודות של יוון ובסך הכל 23:19 באמצע הרבע. אז הגיעו דקות מצויינות של הנבחרת שהצליחו לסגור את ההגנה הרמטית ולטוס למתפרצות. ההגנה היוונית לא היתה מתואמת ואיפשרה פעם שלשה של רוטברג פעם שלשה של סער ופעם של פלג פלץ וביניהן נקודות מהצבע, כך שתוך שתי דקות הושלמה ריצת 12-2 ויתרון דו ספרתי, 35:21 , שתי דקות להפסקה.

הנבחרת המשיכה לשחק טוב ולהגיב לכל נסיון יווני לחזור למשחק ואת הרבע סגרה רוני גולדין בסל בינלאומי ראשון. יערה יצחקי מצאה את גולדין לבד בפינה והשלשה שלה צללה פנימה עם הבאזר 41:25 בהפסקה.  בלטה במיוחד אלי רוזנבלום שניצלה את הבור בצבע היווני והרכות של הגבוהות בלטה ברבע הראשון עם 10 נקודות אישיות באחוזים גבוהים וסיימה כקלעית המובילה.

 

המחצית השניה נפתחה אמנם בשלשה יוונית, אבל לא הצליחו לעשות יותר מזה כשעדן רוטברג בדקות נהדרות עשתה מה שסער עשתה בשתיים הקודמים וייצרה 7 נקודות בשתי דקות בדרך ליתרון 50:34.  יוון עוד הורידה ל-50:37 ואז נתקעו שתי הקבוצות דקות ארוכות ללא נקודות. סל ועבירה של וטורי במתפרצת קבעו 53:37, ואפילו שלשה ראשונה באליפות של טסינקה לא עזרה ליוון כשהדר חדד השלימה 6 נקודות בדקה כשאחרי עונשין סחטה עבירה אחרי שלשה וסיומת מדהימה לרבע הפכה 13 הפרש ברוב הדקות ל-59:42, בדרך לניצחון קל.

 

קל? העתודה ניסו לאתגר את עצמן כשלא עלו לרבע האחרון ואיפשרו ליוון ללחוץ, לחטוף ולרוץ למתפרצות ובסך הכל 7-0 בדקה, רק 59:49.  מפסק הזמן חזרה הנבחרת , יוון חלמה ויצחקי הוציאה חוץ לרוטברג שעמדה לבד לשלשה חופשית. הנבחרת קיבלה בחזרה את האוויר לריאות, יוון ניסתה לחזור בהפצצות מבחוץ שלא נכנסו, והמשחק נע סביב 13-11 הפרש כשפלג פלץ שמרה באותן דקות את הנבחרת במשחק. 66:53, חמש דקות לסיום.

היווניות לא ויתרו והצליחו בשלשה להוריד את ההפרש לשמונה, 66:58, 3 דקות לסיום. עוד דקה חלפה, הנבחרת נתקעה ויוון המשיכה לנגוס בהפרש עד מינוס 2 בלבד, 66:64 וכשהכל נראה הולך להיות קודר הגיעה שלשה גדולה של דור סער, שהחזירה את ההפרש לחמש. יוון עוד חזרו למרחק פוזשן אחד, בן דוד ויצחקי שמרו על הפרש 4 נקודות מהקו ואת המשחק נעלה ליעד אורבך שחסמה זריקה חשובה של יוון וישראל שרדה משחק שהיה צריך להסתיים בהפרש דו ספרתי.

 

שלושת הימים הראשונים מסתיימים כצפוי עם שני ניצחונות ומשחק שקול לליטא, מחר נחים ואז המאני טיים עם משחקים נגד רומניה ואוקראינה.

 

קלעו לנבחרת העתודה ישראל:

עדן רוטברג 18 נק' (4 ריב', 3 אס', 1 חט')

נוגה פלג פלץ (7 ריב', 3 חט'), אלי רוזנבלום (5 ריב', 1 חס') ודור סער (5 ריב', 1 אס', 1 חט') 10 נק' כ"א

הדר חדד 6 נק' (1 חט')

יערה יצחקי 5 נק' (4 ריב', 1 אס', 1 חט')

צליל וטורי 4 נק' (4 ריב', 4 אס', 1 חט')

שירה בן דוד (1 ריב') ורוני גולדין 3 נק' כ"א

ליעד אורבך 2 נק' (7 ריב', 1 אס', 1 חס')