נערות: הנציגות הישראלית בדנמרק

בעולם אידיאלי אביגיל כהן היתה אמורה היום להיות מכוכבות נבחרת ישראל שתוביל אותנו לאליפות אירופה. לצערנו פציעות הובילו אותה לפרוש ממשחק והמרוויחה הגדולה היא נבחרת הנערות של דנמרק, שכהן עם צוות האימון שם מובילה אותן לרבע גמר (צילום: FIBA)


| שי ברק

 

נבחרת דנמרק לפני שנה בכלל לא הופיעה לאליפות אירופה לנערות וכל משחקיה הסתיימו בניצחונות טכניים (20-0). שנה קודם לכן הנבחרת סיימה במקום ה-14 עם ניצחון יחד במשחקי הדירוג. אז איך השנה היא אחת ההפתעות המרעננות של האליפות? התשובה, אולי, בצוות האימון בכלל ובעמדת עוזרת המאמן בפרט. אביגיל כהן.

כן זו לא טעות. אביגיל כהן, שהיתה אחת השחקניות המובילות בישראל בגיל הנערות ואחת התקוות להיות ה-שחקנית שתוביל את הענף, פרשה לפני מספר שנים ממשחק עקב רצף פציעות שהשביתו אותה לתקופה ממושכת. היום היא בצוות האימון בנבחרת הנערות .... של דנמרק. כהן גדלה במחלקה הצעירה של רמת השרון (היום אחותה, עתליה, במסלול דומה שם). כהן הובילה את המחלקה להישגים גדולים כשהיתה חלק גם מימיו הגדולים של תיכון רוטברג. בשנת 2010 עברה כהן למכללת ברקלי, היוקרתית, שבקליפורניה. אך הפציעות מנעו ממנה לממש את הפוטנציאל ובהמלך תקופתה שם הודיעה על פרישתה ממשחק.

באליפות הנוכחית דנמרק כרגע במקום השני אחרי 2 ניצחונות נגד היריבות המובילות לרבע הגמר. מחר, נגד הולנד, דנמרק יכולה להבטיח את המקום הראשון וכרטיס לרבע הגמר.

נבחרת הנערות דנמרק 75 – נבחרת הנערות תורכיה 65

אחרי שתורכיה כשלה מלהעפיל לדרג א' בעתודה הגיעו נחושות יותר לטורניר הנערות עם כמה שחקניות צעירות ומבטיחות, אך לדנמרק ובעיקר למלינה פדרסן היו תוכניות אחרות. דנמרק פתחו עם 7-0 ולא איבדו את ההובלה אפילו לרגע. תורכיה הצליחה להתקרב עד 13:10 וברבע השני עד 24:21, אך לא יותר מכך כשדנמרק ברחה עד יתרון שיא 45:24 ברבע השני (45:31 במחצית) בדרך לניצחון מפתיע וגדול שמסדר להן הזדמנות נהדרת לרבע גמר. פדרסן שסומנה כבר בתחילת הטורניר כהבטחה הדהימה עם 22 נקודות ב-61 אחוזים מהשדה והוסיפה 4 ריב' ו-2 אס'.

עוד בלטו לדנמרק: קרולין ברונמן 12 נק' וקתרין יארסן 10 נק'.

נבחרת הנערות דנמרק 55 – נבחרת הנערות מונטנגרו 48

מונטנגרו הגיעה למשחק נגד דנמרק אחרי ניצחון גדול על הנבחרת ההולנדית ועשתה לדניות חיים קשים במחצית הראשונה. אחרי רבע ראשון צמוד (18:14 לדנמרק) השחקניות ממונטנגרו הצליחו לחזור ולהוביל ועלו ליתרון שיא 30:25 בתחילת הרבע השלישי. אבל משם בדנמרק התאוששו ורצו 20-6 עד סוף הרבע, הוליכו 45:36 (שהיה הפרש השיא במשחק) אבל לא נתנו ליריבה לחזור עד לסיום.

בלטו בשורות דנמרק: ג'וליאנה אוקוסון 13 נק' ו-12 ריב', מלינה פדרסן 13 נק', קתרין יאסן ופרידה פורמן 8 נק' כ"א