נערות: מחר ננסה שוב

נבחרת הנערות חיפשה היסטוריה עם העפלה לדרג א' דרך זכיה בטורניר, אך נתקעה מול נבחרת בלארוסית אינטנסיבית ותנסה מחר לשחזר את ההישג מ-2014, עם ההעפלה מהמקום השלישי. למרות יכולת נהדרת של אייזנר, קארש וקסטן-רז. הנבחרת רדפה אחרי הבלארוסיות ולא הצליחה למחוק את ההפרש מהמחצית. ההכרעה, מחר, 19:00


| שי ברק

נבחרת הנערות ישראל 73 – נבחרת הנערות בלארוס 83

 

משחק על העליה נגד הנבחרת הנוחה יותר מבין 3 הנבחרות שהגיעו לחצי הגמר הבטיח משחק נהדר בין שתי השחקניות הטובות בטורניר בין ליאור גרזון לבין מלאשקה הבלארוסית. הנבחרות עם סייז דומה הצליחו להעפיל מהבתים היותר נוחים לשלב רבע הגמר ובכך צלחו את הדרך לחצי כשאחת מהן ידעה שתצא מהערב הזה עם כרטיס לדרג א'.

 

כמו נגד יוון קיבלנו פחות משחק של "כוכבות" ויותר טקטי, הקבוצות ניטרלו את המובילות אחת של השניה ובהיעדרן צריך היה לראות מי תקח אחריות, דניאל קארש וגילי אייזנר היו פשוט נהדרות, אופיר קסטן פתחה טוב במחצית הראשונה אבל בבלארוס הטריו (מלאשקה, סיארצ'ניה ובאחקארובה) סיפקו את הסחורה כשה"אס" אמבראזהביץ הפתיעה עם 13 נקודות (3 שלשות) והיתה ההבדל בין הנבחרות.

 

נבחרת הנערות הגיעה מוכנה ליריבה, עם התאמות בהגנה, סגירה טובה של השחקנית המרכזית בבלארוס וקצב משחק ישראלי, הנבחרת עלתה ליתרון 2:0 מנקודות של דניאל קארש. בלארוס השוותה בקליעה מחצי מרחק, אבל הנבחרת המשיכה לשחק נכון ובהתלהבות, גרזון חדרה בביטחון פנימה וסחטה סל ועבירה, איילה רוט סיימה מתפרצת בלייאפ ושוב נבחרת ישראלית מהממת את היריבה עם 7-2 בשתי דקות וחצי של משחק. עם קליעות מחוץ לקשת חזרה בלארוס למשחק. קודם לשוויון 7 ואז ליתרון ראשון 10:7. גאיה סלס מכוכבות הניצחון על פינלנד המשיכה את היכולת שלה וקבעה שוויון 10, אבל בלארוס המשיכה להנות מאחוזי קליעה טובים מרחק ופתחה יתרון 8 (18:10), כשאופיר קסטן רז בהרבה אחריות וביטחון סגרה עם חמש נקודות רצופות.

המשחק המשיך בסקור גבוה שלא מאפיין חצי גמר. מלאשקה הבלארוסית נכנסה למשחק עם 4 נקודות רצופות, אז גרזון שלחה מסר שגם היא הגיעה לחצי הגמר עם שלשה אישית ראשונה, בלארוס התקשו לעצור את הגארדיות הישראליות בלי עבירות וכשקארש נשלחה לקו הנבחרת חזרה למינוס 4, 24:20. ברבע שהסתיים 27:20 מטעות הגנתית אחרי עונשין. נבחרת ישראל שלא הצליחה לעצור את ההתקפה הבלארוסית והיתה יכולה לצאת מעודדת מרבע בו היתה קרובה מול משחק נהדר של היריבה, הבעיה היתה ששום שינוי לא הגיע גם ברבעים הבאים..

 

הרבע השני נפתח באותו מומנטום שהסתיים הקודם. בלארוס אמנם לא המשיכה מחוץ לקשת, אבל הגנתית הסתדרה עם התקפת ישראל ומהקו עלתה ליתרון דו ספרתי, 30:20 (3-0, בשתי דקות) ופסק זמן ישראלי. אחרי הפניקה של הדקות הראשונות השחקניות התעשתו חזרו לשמור ולעצור את בלארוס בלי סלי שדה דקות ארוכות והתקפה קבוצתית סבלנית מצאה את גילי אייזנר פעמיים חופשיה מחוץ לקשת ועם שתי שלשות ההפרש ירד לחד ספרתי, 32:26, ארבע דקות בתוך הרבע השני. אופיר קסטן המשיכה את הקליעה האדירה של הנבחרת מבחוץ ועם שלשה נוספת 34:29, הנבחרת התקרבה. בלארוס ביכולת לא מרשימה נתקעה מול ההגנה הישראלית, אך קיבלה פריבילוגיות מהשופטים ומהקו הצליחה לחזור ליתרון דו ספרתי שנשמר גם אחרי נקודות של קארש, 41:31, שלוש דקות למחצית. בלארוס עוד הצליחה להגדיל את יתרונה לשיא של 14 נקודות, אבל בדקות הסיום של המחצית הצליחו הישראליות לבצע עצירות עם לחץ על מובילות הכדור, אבל בהתקפה רק קארש הצליחה לייצר נקודות 45:33 במחצית. קארש וקסטן עם 8 נקודות כ"א עם 6 נקודות של גרזון ואייזנר החזיקו את הנבחרת. מול אחוזי קליעה מחוץ לקשת שהתחילו להתיישר בצד הבלארוסי. 10 הנקודות מהעונשין הן סיפור ההבדל.

 

המאצ'-אפ המסקרן בין כוכבות הטורניר ליאור גרזון וקסניה מלאשקה הסתיים בשוויון. המאמנים הגיעו מוכנים וההגנות נטרלו את השתיים. גרזון עם 2 מ-5, מלאשקה 2 מ-6, כשהשאלה שנותרה פתוחה למחצית השניה, מי מהקבוצות יצליחו לשחרר את השחקנית שלהן מהר יותר שתכריע את המשחק.בפועל שתיהן התקשו מאד מול השמירות אבל מלאשקה עברה ראשונה לעשות את הדברים הקלים יותר ואילו הנבחרת שיחקה פנימה לגרזון רק ברבע האחרון, כשכבר היה מאוחר מדי.

 

את המחצית השניה פתחה בלארוס עם שלשה מהירה, הנבחרת לקחה החלטות לא נכונות בהתקפה ואחרי דקה של משחק 50:33. קסטן רז הצהירה שהמשחק לא גמור עם שלשה מהירה בתגובה והגנה טובה על קלעית בלארוס, אבל עוד שלשה במעבר  שמר את ההפרש במשחק שהתחיל להתבלגן, כשההפרש צמח ל-19 נקודות השתחררה ניקול מיכאליץ לשלשה רק כדי שנספוג עוד 2 נקודות מהאסיסט השישי של מלאסקה. בפיגור 18 נקודות ירדה הנבחרת לפסק זמן וחזרה עם דניאל קארש אחת שהתחילה לשמור על מלאשקה כפתה עליה איבודים ועם 4 נקודות רצופות החזירה את הנבחרת למשחק.

כמו שבלארוס יצרה את היתרון כך הנבחרת הישראלית חזרה בתום הרבע השלישי, כששום דבר לא הולך הנבחרת התמקדה בהגנה , סחטה עבירות והלכה לקו בדרך לסגור את ההפרש ל-12 בלבד (60:48), דקה לסוף הרבע. הלחץ התחיל לדבר, אף אחת לא הצליחה לייצר נקודות ואחרי שכבר היה נראה שהמשחק בדרך להיסגר השחקניות הישראליות סגרו את הרבע בשוויון 15 ושמרו על פער מחיק לקראת הרבע האחרון.

 

הנבחרת המשיכה בקאמבק, נקודות של גילי אייזר ואסיסט שלה לגאיה סלס השלימו ריצת 13-3, והפרש שהיה 18 נקודות ירד ל-8 (60:52), שמונה דקות וחצי לסיום. דניאל קארש המשיכה להיות הברומטר במאני טיים גם ברבע האחרון עם 5 נקודות וחטיפות סופר חשובות ששמרו את ההפרש על שמונה (65:57). אחרי דקות ארוכות שהמשחק נע בין 8-10 הפרש בלארוס הצליחה לחזור ל-12 מנקודות של אנלינה אמברהזביץ שהיתה שוברת השוויון במשחק ה-"שח" בין הקבוצות.

הנבחרת עוד קיבלה בשורה נהדרת, שלוש דקות וחצי לסיום כשסקיבה (9 נק', 9 אס') ביצעה שתי עבירות רצופות וסיימה את המשחק בחמש עבירות ומול הלחץ הישראלי איבדה את הרכזת. הנבחרת חזרה למינוס 8 מנקודות של גרזון מהקו, אבל בלארוס הגיבה והצליחה בשיניים, מקו העונשין לשמור על יתרון דו ספרתי.

 

השחקניות שלנו ניסו לחזור למשחק מחוץ לקשת, אבל הכדורים לא נכנסו, בלארוס נשלחה לקו שוב ושוב ושמרה על ההפרש במשחק שעבר להיות על השעון. בלארוס ניסתה להוריד את השניות, הנבחרת ניסתה לייצר קאמבק . גילי אייזנר עם עוד שלשה קבעה 78:68, דקה לסיום . המשחק המשיך להיות כזה מהקו וגם השלשה הרביעית של גילי אייזנר (משחק נהדר! שלא הספיק) לא שינתה את זהות המנצחת.

 

מחר משחק על הכרטיס האחרון לדרג א', על פניו משחק קשה יותר מזה שהיה צפוי להיום, אבל צריך לחכות לזהות המנצחת ולקוות לליטא אותה כבר ניצחנו פעם אחת בטורניר.

 

קלעו לנבחרת הנערות:

דניאל קארש 18 נק', 5 ריב', 3 אס', 4 חט'

גילי אייזנר 14 נק', 4 ריב', 1 אס', 1 חט', 1 חס'

אופיר קסטן רז 13 נק', 10 ריב', 4 אס', 6 חט'

ליאור גרזון 11 נק', 7 ריב', 1 אס', 2 חט'

גאיה סלס 7 נק', 4 ריב', 3 אס', 1 חט'

ניקול מיכאליץ 6 נק', 2 ריב', 1 אס'

איילה רוט 4 נק', 2 אס', 2 חט'

 שיחקו ולא קלעו: רומי לוי (1 אס'), תמר אנגל ונועה שמשי