סדרה בחצי יום: לחץ על חצי המגרש

אשקלון פתחה נהדר את העונה, התבססה לבדה בצמרת הטבלה, אבל רגע לפני הפלייאוף נעצרה - ובצעד תמוה - גם במונחים שלה - בחרה לבצע שינוי על הקווים. גם לעירוני ר"ג היו תקוות, גם היא החליפה מאמן, אבל עונה שהתחילה בקרבות צמרת הסתיימה במקום השמיני. אז כן, ברור לכולם לאיפה הלחץ מתנקז. (צילום: מדיה פלאש)


| אלירן כהן

 

שתיים מהאלופות האחרונות של המחוז הדרומי בליגה הארצית יפגשו לקרב הפלייאוף בין הראשונה בטבלה לשמינית. על פניו סדרת ה"קצוות" אף פעם לא מבטיחה במיוחד, אבל תמיד מצליחה להביא איתה דרמות, תוצאות נהדרות, ולעיתים גם הפתעות. אשקלון הפייבוריטית תקווה לא למעוד בדרך אל החצי, ר"ג כבר דמיינה את עצמה רואה את הפלייאוף מבעד למסכי הטלוויזיה, אבל הצליחה להשתחל ברגע האחרון לשמינייה הראשונה ובהחלט יש לה מה להציע מול מוליכת הטבלה.

 

איפה היינו ומה עשינו?

גם טורניר ה- 3 על 3 ופגרות הקורונה לא הפריעו לאליצור "איתו" אשקלון לדרוס את כל מה שעמד בדרכה בשליש הראשון של העונה. הקבוצה של חנן הירשוביץ', שכבר בקיץ הייתה עמוקה מאוד ורק הלכה והתרחבה, הרשימה במיוחד, ניצחה משחק אחרי משחק, לא נכנסה לתקופות שפל גם אחרי הפסדים, קיבלה חיזוק משמעותי בדמות אזרחות ישראלית לפול דילייני, ונראתה בדרך הבטוחה אל יתרון ביתיות בפלייאוף והעפלה היסטורית לליגת העל.

אבל משהו בדרך התפקשש. לא בדיוק בדרך ולא בדיוק התפקשש, אבל שלושה הפסדים רצופים בשבועות האחרונים, בפערים דו-ספרתיים, רגע לפני הפלייאוף, הביאו את ראשי הקבוצה להחליט על זעזוע בקווים, להיפרד מהירשוביץ' ולמנות במקומו את אריק אלפסי. על פניו התוצאות התייצבו, אבל נכונותה של ההחלטה תעמוד במבחן הפלייאוף.

גם עירוני ר"ג ביצעה חילופי מאמנים משל עצמה. בעוד שפתיחת העונה בזיסמן בישרה טובות, ההמשך היה קצת פחות טוב, ועל מנת לייצב את הספינה בחרו בהנהלת הקבוצה להיפרד מאורי קוקיה שהעלה את הקבוצה ללאומית, ולמנות במקומו את שמוליק ברנר. חוסר היציבות אמנם נמשך מספר שבועות, אבל בסופו של דבר הצליחה עירוני ר"ג לעלות על הגל, ניצחה בשבעה מתוך שמונת משחקיה האחרונים בעונה הסדירה, והבטיחה את מקומם בפלייאוף, בין 8 הראשונות.

אשקלון מציגה עומק בכל עמדה. שני זרים יעילים בצבע - אלונזו קולמן ואארון אפס, מגובים בבן אלטיט, ג׳וש פרוינד וכרמל בוכמן, לצד קו אחורי שמתנהל בקצב של פול דילייני ומונה בין השאר גם את דודו שמריז, קלארק רוזנברג, עידן פז ועומר בן דוד. ר״ג, מאידך, מצומצמת יותר, אבל לא ברמה שאמורה להפריע לה לנצח שני משחקים בשבוע. קו הפנים שלה מונה את רוברט רותבארט ויוני ניר לצד בני בוטרייט האמריקאי, גיא פרבר ודייויד מוסינדי, לצד קו אחורי רזה יותר שמונה את אייל שולמן, ריקי טראנט, שחר עמיר ותומר זלמנסון.

 

המצ'אפ: קלארק רוזנברג מול ריקי טארנט

תקרת הזכוכית שמפרידה בין קלארק רוזנברג לבין הזדמנות ממשית בליגת העל, תיפרץ כנראה ברגע שיהפוך משחקן טוב בליגה הלאומית לשחקן שעושה את השינוי, ופלייאוף 20/21 בהחלט נותן לו את ההזדמנות לעשות את זה. אשקלון יכולה לשחק 80 דקות של כדורסל ועדיין יחסרו לקלעים שלה כדורים, אבל רוזנברג הוא לא רק גאנר שיודע לשים את הכדורסל בסל בכל מצב שנותנים לו - הוא גם יכול, וצריך, לעשות את האקסטרה בריבאונד ובדברים הקטנים על הפרקט כדי לנצח משחקים ולהיות כוח משמעותי במערך ההתקפי של אלפסי.

ריקי טארנט מהעבר השני הציג עונה די יציבה, והוא ינסה להוכיח בפלייאוף שהוא מסוגל להרים את הרמה שלו במאני טיים, בדיוק כמו השחקן אותו החליף - קארון דשילדס - מה שלבטח יסדר לו מבחר מעניין של הצעות בקיץ הקרוב. טארנט הוא סקורר נהדר, ואת זה ראינו היטב בקדנציה הקצרה שלו ברמת השרון. הוא מצליח לייצר לעצמו מצבים ברמה גבוהה, אבל הפגין העונה יכולת קליעה בינונית מחוץ לקשת - ההפך הגדול ממה שיש לקלארק רוזנברג להציע. יהיה מעניין לראות איך יתפתח הדו-קרב בין השניים לאורך הסדרה.

 

הזר שיכול להכריע את הסדרה - בני בוטרייט

הסגל של אשקלון עמוס בשחקנים, שמות, הרכבים ואפשרויות, אבל בוני בוטרייט הוא כנראה הדבר היחיד שחסר בו. הפורוורד האתלטי של ברנר יצטרך לעבוד קשה מול אלונזו קולמן, אארון אפס ובן אלטיט בצבע, בפרט כשטרם ברור אם ועד כמה יוכל רוברט רותבארט להשפיע על מה שקורה בסדרה. בוטרייט אוהב לקבל את הכדור מחוץ לצבע ולייצר משם נקודות, אבל אם הוא לא יצליח להביא ליידי ביטוי את היכולות שלו בצבע - עירוני ר״ג תתקשה להפתיע.

 

טריוויות

- מאז העפילה לליגה הארצית, פעם אחת בלבד הצליחה אליצור "איתו" אשקלון לסיים את העונה עם אותו המאמן שפתח אותה. זה היה לפני שנתיים והמאמן ענה לשם אבי סוכר. גם העונה הזאת לא תיזכר כחריגה.

- ואם כבר היסטוריה - רק לפני שנתיים ביצעה קבוצה אחרת בליגה מהלך דומה לזה של אשקלון - מכבי חיפה פיטרה את ברק פלג רגע לפני הפלייאוף ומינתה במקומו את דניאל סוואנה. אז זה הסתיים באליפות ועליה לליגת העל. והפעם?

- אחרי שנים ארוכות בהן עמד על הקווים בליגת העל, אריק אלפסי ינסה לחזור לשם בעונה הבאה עם אליצור אשקלון. הקדנציה הקודמת שלו בליגה, אי שם בעונת 2008/09, הסתיימה בעונה לפנתיאון של אליצור נתניה במהלכה רשמה הפסד בודד וטיילה בקלילות לליגה של הגדולים.

- אחד מכוכביה של נתניה בשנים ההן בליגת העל, כשאלפסי עוד עמד על הקווים, היה שמוליק ברנר, שהוביל את הקבוצה לפיינל פור ונבחר לחמישיית העונה. הפעם הוא יפגוש אותו כמאמן מהצד השני.

- רוברט רותבארט מעירוני ר"ג יפגוש, אם ישוב לשחק, את דודו שמריז ועידן פז מאליצור אשקלון - איתם שיתף פעולה לפני 3 עונות במדי מכבי ק"ג שהגיעה עד לגמר הפלייאוף. שני שחקנים נוספים שהיו בקבוצה ההיא אבל לא סיימו את העונה בק"ג הם תומר זלמנסון, שמשחק העונה יחד עם רותבארט בר"ג, וכרמל בוכמן - שמשחק באשקלון.

 

למה זו "הסדרה"?

קודם כל, כי אנחנו אוהבים סינדרלות, וכבר ראינו שלא תמיד המקום פערי המקומות בטבלה משקפים את היכולת האמיתית על הפרקט. אשקלון אמנם פייבוריטית ברורה, אבל כפועל יוצא מכך היא גם תיאלץ להתמודד עם לחץ גדול במיוחד. ר"ג, מאידך, עשתה את שלה העונה, ולמרות זאת - היא מגיעה לפלייאוף בכושר נפלא ובמומנטום שיא, כמוהו היה בליגה השנה רק לאשקלון עצמה. אם מכאן תפתח ההפתעה, זו בטוח תהיה הסדרה. אם יהיה משעמם - תזכרו לא להאמין לנו בסדרה הבאה.

 

בוטרייט. יוביל להפתעה ברבע הגמר? (יעל הראל)