סדרה בחצי יום: קרב דרומי-צפוני

גם אשדוד וגם עפולה נבנו בקיץ האחרון במטרה אחת - לחזור לליגת העל. אבל בעוד אשדוד הצליחה להתייצב לאורך העונה בצמרת, לעפולה זה הלך קצת יותר קשה. על אף פערי המיקום בטבלה, בשני המפגשים העונה ראינו יופי של פייט בין הקבוצות וכנראה שאף תוצאה במפגש הזה לא תפתיע אותנו. (צילום: לימור מלינוף)


| יניב סהראי

 

על אף המיקום בטבלה ומרחק של 4 נצחונות שהפרידו בין הקבוצות, שני המשחקים בין הקבוצה מעיר הנמל לקבוצה מבירת העמק הוכרעו בדקות סיום דרמטיות ומורטות עצבים. מעטות הפעמים שקבוצה ממקום 7 הדיחה את הקבוצה המדרוגת 2, אך האם לאור צמד המשחקים הצמודים בין הקבוצות בעפולה יכולים לפנטז על הפתעה? או שאשדוד תמשיך במסורת של קבוצות שירדו ליגה והשלימו עלייה בתוך עונה אחת?


איפה היינו ומה עשינו?

גם אם העונה של אשדוד לא הייתה הכי עוצמתית ומרשימה, הקבוצה מעיר הנמל הייתה מאוד יעילה ומיעטה להשמיט משחקים במקומות בהם הייתה צריכה לנצח. כמו לא מעט קבוצות שירדו מליגת העל, גם אשדוד חוותה קשיי קליטה בפתיחת העונה, אך ידעה להתאושש די מהר ולשמור לאורך רוב העונה על מקומה בצמרת הגבוהה.

אשדוד הגיעה לחלק האחרון של העונה כשהיא נאבקת על המקום ה-2 עם גליל עליון, חבל מודיעין וקרית אתא. הקבוצה של עופר רחימי עשתה את העבודה שלה ויצאה לרצף של 5 ניצחונות כולל שניים מול חבלמו ואתא וראתה את גליל שומטת כמה משחקים בדרך להבטחת המקום ה-2 בסיום העונה הסדירה ויתרון ביתיות פוטנציאלי בשלב חצי הגמר.

על העונה שעברה על עפולה אפשר לרשום סיפור שלם. הקבוצה פתחה את העונה עם רועי חגאי על הקווים, פתחה בצורה לא רעה ויצאה לפגרת הקורונה שהיא מחזיקה במאזן נאה של 4-5. אלא שמהפגרה עפולה חזרה לאחר יותר מחודש וחצי (!) עקב הידבקות של מספר גדול משחקני ואנשי הצוות של הקבוצה. וחזרה לא טוב ישר אל הלו"ז העמוס ורשמה מספר הפסדים שהובילו להתפטרותו של רועי חגאי.

במקומו של חגאי מונה ניר קפלן שפתח טוב, אך גם תחתיו המשיכה הקבוצה להיות לא יציבה ולדשדש בין מקומות 7-8 שמובילים לפלייאוף לבין מקום 9 שמשאיר את הקבוצה מחוץ לשם. בשבועיים האחרונים של העונה הציגה הקבוצה מבירת העמק כדורסל טוב ועם 5 ניצחונות מ-6 משחקים בסיום העונה הבטיחה לעצמה את המקום בפלייאוף העליון.

 

המצ'אפ – דוראנד סקוט וג'ורדן כהן מול קרון דשילדס

מבלי לעשות ספוילר לפסקה הבאה, היכולת של עפולה לעבור את הסדרה של מול אשדוד תלויה לא מעט בקרון דשילדס. כשדשילדס טוב וגם גורם לשחקנים שמסביבו ובפרט לשחקנים הישראלים להיראות טוב יותר, קשה מאוד לעצור את הקבוצה מבירת העמק. באשדוד ינסו לעשות הכל על מנת למנוע מדשילדס להשתלט על הסדרה ויציבו מולו את השומרים הטובים ביותר של הקבוצה שינסו להתיש ולעצור את קרון דשילדס.

דוראנד סקוט לא היה הכי יציב העונה, אך ידוע ביכולות ההגנתיות הטובות עוד מימיו מהפועל תל אביב בליגת העל. ג'ורדן כהן הוכיח לא מעט פעמים שמעבר לכישרון ההתקפי שלו הוא יודע גם לשמור. לשניים הללו יכולות להיות מניות רבות במידה ואשדוד תצליח לעצור את דשילדס ולעבור את עפולה. מעבר לרצון לעצור את דשילדס יקוו באשדוד לקבל סדרה יציבה מדוראנד סקוט וליכולת הטובה מהספסל (אלא אם רחימי מתכנן כמה הפתעות) של ג'ורדן כהן ששינה לא מעט משחקים מהספסל.

 

הזר שיכול להכריע את הסדרה – קרון דשילדס

את מירב הדברים רשמנו כבר בפסקה הקודמת, אבל אפשר להוסיף את העובדה שמדובר בשחקן שכבר העלה קבוצה ליגה ואם לא די בכך – גם זכה ב – MVP של סדרת הגמר לפני שנתיים. עם כל הכבוד לבילי מקשפרד, דוראנד סקוט וג'ימי הול שביום נתון יכולים גם הם להכריע סדרה, דשילדס הוא שחקן שכבר היה במעמדים האלה בליגה הזאת ויודע מה דרוש כדי לעלות ליגה. בעפולה, אגב, זוכרים טוב מאוד איך לפני שנתיים דשילדס הדיח אותם בסדרת רבע הגמר, ויקוו שהפעם, כשדשילדס בצד שלהם, הם גם יצליחו לצלוח את מחסום רבע הגמר.

 

טריוויות

- אשדוד מגיעה לפלייאוף בכושר נהדר עם 5 ניצחונות רצופים כשההפסד האחרון של חניכיו של עופר רחימי היה במשחק חוץ ב...עפולה, אז ניצחה הקבוצה המקומית 94:89 לאחר סיום דרמטי. זמן לנקמה?

- נועם מטלון ושגיב דוד אלו שני שחקנים שכבר היו במעמדים גדולים בליגה הזאת ולפלייאוף הזה הם ייכנסו כששניהם תופסים מקום גבוה בטבלת האחוזים מחוץ לקשת. מטלון מקום 2 עם 50% (לא כולל התקופה בקרית מוצקין) ושגיב דוד תופס את המקום ה-5 עם 45%. לאשדוד אגב יש עוד 3 שקולעים מעל ל-40% מחוץ לקשת - ג'ורדן כהן, נועם לייש ודולב דראפיץ'.

- הנה נתון שמאוד ישמח את אשדוד - בכל 3 הפעמים האחרונות שעפולה הודחה מהפלייאוף זה היה מול הקבוצה שירדה מליגת העל. בעונת 18/19 בסדרת רבע הגמר מול מכבי חיפה, בעונת 15/16 בסדרת חצי גמר מול גלבוע גליל ובעונת 14/15 בסדרת רבע גמר מול אליצור נתניה. הרצף יימשך?

- וסתם פרט נוסף שבא לנו להוסיף הקשור לנתון הקודם – בכל אחת מ – 3 ההדחות הביאה עפולה את הזר שסייע ליריבה להדיח את הקבוצה. קרון דשילדס למשחק אחד בעונה שעברה, דימטריוס טרידוול בעונת 16/17 וברנדון בראון בעונת 15/16. כל השלושה אגב לא השלימו עונה שלמה. האם זה אומר שנראה את בילי מקשפרד או דוראנד סקוט בעפולה בעונה הבאה?

 

למה זו ה"סדרה"?

למרות ההבדל בטבלה, בסה"כ שתי הקבוצות מגיעות בכושר טוב לפלייאוף - אשדוד עם 5 נצחונות רצופים, עפולה עם 4 (5 מ-6 האחרונים). שני המשחקים בין שתי הקבוצות בעונה הסדירה היו צמודים ושתי הקבוצות כבר הוכיחו שהאחת יכולה לנצח את השנייה. אשדוד אמנם פייבורטית די ברורה בסדרה הזאת, אך עפולה יכולה לעשות לקבוצה מעיר הנמל לא מעט צרות ולהביא את הסדרה הזאת להיות הסדרה המעניינת ביותר בשלב רבע הגמר.

 

דשילדס. יקח את עפולה לחצי הגמר? (צילום: מנהלת הליגה הלאומית)