סיכום שבועי: מרכיבים לכם חמישיה

אשדוד אחת נאבקת בתחתית, השניה העפילה לגמר הפליאוף. שתיהן שלחו נציגים השבוע לחמישיה. עוד נציג דרומי גם לליגה הלאומית, ולא שכחנו גם את נציגי הליגה הארצית. מצטייני השבוע.


| מאיר פרייליכמן
--- בועז נוריאלי, שי ברק, ענר חתואל, אדי מינץ, אלירן כהן ---

על: יפתח זיו (מכבי אשדוד באר טוביה)

יכולנו להיות צפויים ובנליים ולבחור שוב ברפי מנקו הנפלא שסיים ערב מדהים נוסף. מנקו הציג השבוע 21 נק', 10 ריב' ומדד מדהים של 36 בנצחון החוץ של אילת בגליל. אבל הפעם החלטנו על כניסה חדשה למדור: יפתח זיו.

הרכז הצעיר והמוכשר של מאיר טפירו מקבל המון קרדיט בקבוצה הנחמדה מאשדוד. והפעם, עם הגב לקיר, מנצחת אשדוד את הרצליה העדיפה במשחק שנגמר כבר ברבע הראשון שהסתיים ב 15 הפרש שנשמרו לאורך כל ההתמודדות. 15 נקודות, 7 ריב', 6 אס', 2 חטיפות, חסימה, מדד 19 וניהול משחק יוצא מן הכלל מול האקסית. הקבוצות הבכירות כבר לוטשות עיניים ויהיה מעניין לראות היכן יבחר לשחק בעונה הבאה.

על נשים: שי דורון (מכבי "בן" בנות אשדוד)

במונחים ה"שי=דורונים" שהתרגלנו לייחס לה, אין כאן שבוע יוצא דופן. התעלות של 30 נקודות או סלי ניצחון. דווקא בגלל זה דורון היא שחקנית השבוע.

25 דקות הספיקו לה בשני כדי לתרום 13 נקודות , 4 כ"ח ו-1 אס' (15 נקודות מדד) וביום חמישי ב-23 דקות משחק תרמה 9 נקודות ו-3 אס' במדד 11. היציבות שלה ביחס לחברותיה בליגה ובכלל, התרומה שלה כשהיא על המגרש או על הספסל בשקט ובמנהיגות הובילה את אשדוד לגמר נוסף. מאז שהגיעה לקבוצה בכל שנה הקבוצה מגיעה למעמד הזה ולדורון חלק גדול בהישג, כך גם העונה ובעיקר השבוע.

לאומית: אנטוני פישר (הפועל באר שבע)

מחזורי סיום, כמו מחזורי סיום, תמיד מתפצלים לשניים. מצד אחד - קבוצות שאין להן על מה לשחק ומעבירות את הזמן. מצד שני - קבוצות שכל משחק עבורן הוא קריטי. השנה זכינו לצמרת לוהטת ולתחתית קצת פחות, אבל מצטייני המחזורים האחרונים מגיעים בדיוק מהמשחקים הגדולים הללו.

באר שבע, כשהיא במומנטום לא טוב, יצאה למשחק חוץ ברעננה בידיעה שהפסד עלול לסכן באופן משמעותי את יתרון הביתיות שלה בפלייאוף. במשך מחצית שלמה היא רדפה אחרי הקבוצה המקומית, במשך 35 דקות היא נגררה למשחק צמוד ולא הצליחה לקחת את היתרון. ואז הגיע אנטוני פישר, שבמפגן מדהים של קור רוח תפר שלשה אחרי שלשה כתגובה לכל התקפה מוצלחת של רעננה. פישר סיים ערב נהדר של 20 נקודות (6 שלשות) והבטחה כמעט וודאית של אחד מארבע המקומות הראשונים עבור באר שבע. ראוי לציון גם דולב דראפיץ' ממכבי רחובות, שסיים עם 15 נקודות היה אחד הגורמים המשמעותיים לבריחה של הקבוצה ברבע האחרון במשחק נגד קריית אתא. הניצחון אולי לא שינה משמעותית את המיקום הסופי אליו יכולה רחובות לכוון בסיום העונה הסדירה, אך בהחלט נותן לה עוד דחיפה משמעותית לקראת מאבקי הפלייאוף.

ארצית צפון: טל יזרעאלי (הפועל עמק חפר)

אם לפני שבוע כתבנו על קורי בן ה 41 השבוע נכתוב טל, אוטוטו בן 21, שנותן עונת פריצה נהדרת. טל משחק כרכז ומתנשא לגובה של 1.83. גדל בעפולה ואחרי ניסיונות השתלבות בלאומית שצלחו פחות (ולא שהצבא עזר- כלא/חימוש וכו') הוא החליט לרדת לליגה הארצית, החלטה שבדיעבד הייתה מצוינת.

השבוע, בקרב ישיר על ההשתלבות בפליי אוף בכפר יונה, הוא סיים ערב נפלא בטריפל דאבל נדיר של 13 נק', 10 כ"ח ו 10 אסיסטים והיה האחראי העיקרי לניצחון 79:64 שדחק את כפר יונה למקום 7 והקפיץ את עמק חפר למקום 4 ע"ח מעלות. יופי ילד. המון הצלחה גם בהמשך.

ארצית דרום: אופיר פרחי (מכבי בת-ים)

זה אולי יפתיע אותכם לגלות, אבל למרות שמכבי בת-ים מובילה את הטבלה של המחוז הדרומי כמעט מתחילת העונה, היא שלחה לנבחרות המצטייני השבועיות שלנו עד עכשיו רק נציג בודד. אז הנה, שלושה מחזורים לסיום העונה מגיע בשעה טובה השני. זה לדעתנו לאו דווקא מעיד על מחסור במצטיינים אלא יותר מהכל על העבודה הקבוצתית הנהדרת שעושים שם.

במחזור האחרון יצאה בת-ים למשחק סופר קשה מול חבל מודיעין היומרנית. המארחת הגיעה למשחק בפורמה מצוינת של שבעה ניצחונות רצופים וכשהיא חייבת לנצח את המשחק כדי לשמור על סיכויי הפלייאוף שלה. השאיפות הגדולות של שחקני מודיעין הספיקו למחצית אחת אליה ירדו ביתרון, אבל למחצית השנייה בת-ים בהובלתו של הרכז המנוסה שלה אופיר פרחי כבר עלתה אחרת לגמרי. פרחי הנהיג את ההתקפה של בת-ים למהפך מהיר ועם התפוצצות התקפית של 61 נקודות רק במחצית השנייה. למקומיים לא נשאר סיכוי, ובת-ים שייטה לניצחון. פרחי עצמו היה מצוין ובנוסף למנהיגות לאסיסטים ולהגנה המצוינת הוסיף 24 נקודות אישיות, במשחק שהראה לכולם למה בת-ים מוליכה את הטבלה כל כך הרבה זמן.