עושים ליגה חוזרת

היום, יום חמישי, יתקיים מפגש מיוחד ב"זום" של שחקני 'עושים ליגה', ליגת הכדורסל של מתמודדי הנפש, עם שחקן נבחרת ישראל בכדורסל וכוכב העונה הנוכחית של "הישרדות VIP", עידו קוז'יקרו להרצאת השראה ומוטיבציה. (צילום: עמותת אנוש)


| safsal

 

משבר הקורונה כמעט מאחורינו, ובקרוב "עושים ליגה" – ליגת הכדורסל של מתמודדי הנפש, חוזרת לפרקט.

"עושים ליגה" היא יוזמה משותפת של אנוש– העמותה הישראלית לבריאות הנפש, משרד התרבות והספורט ומשרד הבריאות. לקראת חידוש הליגה, בהתאם לכל ההנחיות והכללים הנדרשים בימים אלה, ובמטרה לגייס שחקנים נוספים לליגה, תארח עמותת אנוש היום (יום חמישי) את עידו קוז'יקרו, שחקן נבחרת ישראל בכדורסל וכוכב העונה הנוכחית של "הישרדות VIP" להרצאת השראה ומוטיבציה ב"זום" על סיפור חייו כשחקן.

מתמודדי הנפש נמצאים ברמת סיכון גבוהה פי 3 למחלות גופניות כרוניות ותמותה בטרם עת. תוחלת חייהם נמוכה בממוצע בעד 10-15 שנים בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. 

בשל כך, הוקמה יוזמה משותפת לעמותת אנוש, למשרד התרבות והספורט ולמשרד הבריאות, "עושים ליגה", הקמת קבוצות כדורסל לנפגעי נפש. הקבוצות פתוחות למתמודדי נפש תושבי הרשות המקומית ללא תשלום. מעבר להתאמת הפעילות הגופנית לצרכים הספציפיים של המשתתפים, הקבוצות מהוות מסגרת חברתית ייחודית לאוכלוסייה הסובלת מסטיגמה חברתית ובדידות. 

כמו כן, פעמיים בשנה מתקיימים טורנירים תחרותיים בין קבוצות הליגה ובחלק מהקבוצות ישנם משחקי ידידות ושיתופי פעולה עם ליגות עירוניות.

 

עושים ליגה:

שנת הקמה- 2016

מספר קבוצות-  11 (+ 2 כרגע בהקמה)

מספר שחקנים- כ-120 שחקנים בפריסה ארצית

מאמני הליגה - מתמודדי נפש בעלי תעודת הסמכה פורמלית לאימון כדורסל ומאמנים שאינם מתמודדים. כל המאמנים עם אוריינטציה חברתית גבוהה.