על: ברוכה הבאה מכבי חיפה

הירוקים מהכרמל השיגו את ניצחונם הראשון העונה, מול האדומים מת"א, בעיקר הודות לבריסקר המושאל מפה לשם. החיפאית השניה ספגה הפסד שני ברציפות, מול מכבי ת"א, אילת ממשיכה במומנטום כשהפעם הנחילה לגלבוע גליל את הפסדה הראשון, וירושלים גברה על היריבה הניצחית מחולון. (צילום: מנהלת ליגת העל)


| אדי מינץ

 

הפועל ת"א 83 - מכבי חיפה 92

קרב תחתית בדרייב אין בין שתי הקבוצות המאוכזבות של הליגה. המארחים נאלצו להתייצב עם 3 זרים בלבד (זאנה והמרפק), ועלו בחמישייה עם זר בודד מה שנוצל ע"י חיפה לפתיחה טובה. מור, קופרברג ואפשאו ניסו להוכיח לקבוצה שוויתרה עליהם אבל דווקא זה שהושאל מהפועל למכבי (ואמור לחזור לשם בסוף העונה לעוד שנתיים), אחד בריסקר, עשה את ההבדל וקבע (שוב) שיא קריירה.

בחצי הראשון חיפה הובילה בבטחה בין 8-12 נק' והדבר היחיד שהיה מהנה אצל האדומים היה הפלייליסט בין הרבעים ובפסקי הזמן. קבוצה לא הייתה שם. בשלישי בר טימור עוד ניסה לסחוב את חבריו על גבו כשהוא מצמצם כמעט לבדו ל-61:60 אורח בסוף שלישי, אבל ריצה חיפאית של 11-2 מול הצבע המקומי הפרוץ (קופרברג ומור עם 5 עב') ו-3 איבודים רצופים באדום סגרו עניין.

אהבנו: אחרי רצף תבוסות ואחרי שכבר כל העולם ואחותו שלחו את הזרים ואת המאמן חזרה לדרום אמריקה, חיפה הגיעה עם הגב לקיר, נלחמה, וניצחה. בצדק. דאו עם 23 נק', 14/14 מהקו ו-6 אס' ובריסקר עם 20 נק' (שיא קריירה כאמור), ועם 50% קבוצתי ל-3 ו-47 כ"ח לעומת 34 של ת"א. קרן האור של האדומים היה גם הוא חיפאי, בר טימור, עם 21 נק'. טוקוטו עם 15 ניסה אבל די מהר צבר 4 עב' והיה חור בהגנה.

לא אהבנו: מדר חזר בהיי אחרי הדראפט המוצלח ונסחט 33 דקות, ולמרות שסיפק 12 נק' ושיא אסיסטים אישי של 10 כאלה, לא היה מסוגל לשמור ואיבד לא מעט. אפשאו עם 2/9 ל-3, למון עם 1/9מהשדה, ת"א במקום לשמור עושה 30 עבירות, קופרברג ומור, הגבוהים היחידים, יצאו כ"א ב-5 עבירות אחרי 13 ו-18 דקות בהתאמה וליווני לא נשאר עם מי לשחק.   

 

מכבי ת"א 81 - הפועל חיפה 75

מפגש מסקרן בין שתי קבוצות שישלימו בעוד שבועיים וחצי 4 מפגשים ב-4 מסגרות תוך פחות מרבעון. מזל שת"א לא נרשמה לבלקנית. זה נפתח טוב עבור האורחים (שלא ניצחו ביד אליהו מאפריל 69), כשבאמצע הרבע הראשון הלוח הראה 11:7 אדום. אבל הישראלים של ת"א הגיעו הערב לעבודה ובלייזר בערב נהדר (21 נק') השווה. גם כספי וג'ון-די נכנסו די מהר לעינינים (שניהם לראשונה ב-2020) והצהובים פתחו פער שהגיע בשיאו ל-18, 7.5 דקות לסיום. משחק גמור? האמת, כולם חשבו ככה, חוץ מאוונס, שמחון ומשעור (וזה אפילו מתחרז) שתפרו 25 נקודות בפחות מ-7 דקות. 45 שניות לסיום, בפער 5, חיכתה לבאקלס שלשה פנויה במעבר אבל היא פשוט סירבה להיכנס וזיזיץ' הרגיע בסל שסגר את הפינה. 

אהבנו: את ההגנה של ת"א שנתנה את התחת כשגם האנטר וגם וילבקין יצאו ב-5 עבירות וזה מראה כמה קשה הם עבדו בכדי לנצח. את החזרה לפרקט של כספי וג'ון-די שהייתה א) מרגשת. ב) יעילה להפליא. לחיפה היו דק' טובות, בעיקר ברבע הראשון והרביעי והחמישייה שלה (-/+ 5.5+) הייתה פשוט אדירה.

לא אהבנו: הזרים של ת"א מגיעים מותשים מהיורוליג ומשחקים בליגה שלנו בהילוך שלישי. לא פלא שהקבוצה התקשתה מול אשדוד והרצליה. חזרתם של שלושת הגדולים (זוסמן כבר בדרך) תעשה לה את החיים יותר קלים בליגה. חיפה חייבת תרומה יותר גדולה מהספסל שלה (-/+ 14-) ועל הבעיה הקבועה שלה בריבאונד כבר דיברנו לא פעם.    

 

הפועל גלבוע גליל 77 - הפועל אילת 100

קרב צמרת צפון/דרום. אם זה היה מבחן בגרות, אזי התוצאה בהחלט מרמזת על הציון שלו זכאית כל קבוצה. אילת עומדת באתגר וגוברת תוך 3 ימים על בלתי מנוצחת שניה ברצף כשהיא מבססת את מקומה בצמרת הליגה. הכחולים לקחו את ההובלה מהרגע הראשון ולמעט צמצום מסוים של הביתיים ברבע השלישי, המשחק היה בשליטה מלאה של הכחולים מהדרום. ולא שגלבוע לא ניסתה, לאילת פשוט היו פתרונות לכל דבר.

אהבנו: זרים בארץ אבל לא זרים למשחק. הזרים בכחול תרמו 70 נקודות לעומת ה 52 של הזרים בלבן, וזה היה פחות או יותר כל ההבדל בין הקבוצות. אילת משחקת מסודר להפליא, עם 7 איבודים בלבד, זאת לעומת 18 איבודים (ו-18 אס', יחס איבודים אסיסטים של 1 ל-1 מעולם לא הביא אף אחד רחוק) של גלבוע. פראתר היה כרגיל הטופ סקורר של הדרומיים.

לא אהבנו: חוץ ממה שכבר צוין ב"אהבנו"? אין. אה, איכות השידור נוסח שנות ה-70 בערוץ 57. אבל זה עדיין הרבה יותר טוב מלא לשדר בכלל, מה שבאמת כמעט קרה.

 

הפועל ירושלים 82 - הפועל חולון 73

משחק בין שתי יריבות מושבעות, שהיה צמוד עד סופו, הבטיח וקיים. ירושלים הגיעה בלתי מנוצחת וגם נשארה כזו, חולון הגיעה בלתי מנצחת וגם היא נשארה כזו בדיוק. אבל שיחקה מצוין. ונלחמה. עד המחצית ירושלים תיחזקה פער מינימלי אבל שלשה של בורדיון המצוין השוותה וכך היה רוב הרבע השלישי. בידודים של מגי וגו'נסון המצוין הוציאו מקטש טכנית וחולון פתחה לראשונה פער של 6 נקודות. במשך 19 דקות ברבע השני והשלישי ירושלים קלעה שלשה בודדת ופתאום בדקה האחרונה העסק השתחרר ושתי שלשות סגרו פער, סוף שלישי 59:59. אמצע רביעי 65:66 ירושלמי ושוב 2 שלשות שוברות את השוויון. מפה חולון כבר לא חזרה ובסיום 73:82 מקומי. 

אהבנו: קרב גלדיאטורים בארנה. שני הביג מנים משני הצדדים סיפקו משחק פשוט נהדר. תומאס עם 23 נק', 11 כ"ח, 7 אס' ומדד 40, וג'ונסון עם 28 נק', 10 כ"ח ומדד 38. ירושלים שיחקה עם 3 זרים בלבד ברוטציה של 7 שחקנים והסתדרה, 48% ל-3 בטח לא הזיקו.

לא אהבנו: האמת היה סבבה לגמרי. כדורסל חכם של שתי הקבוצות, דבקות במשימה, מצ' אפים טובים. כן ירבו.