על נשים: כל התרחישים

הליגה הסדירה תסתיים מחר (שני, 10.2), כשבר ברור לנו מי אלופת העונה הסדירה, וגם 5 מתוך 6 הקבוצות לפלייאוף העליון. מה שהמחזור המכריע ייקבע זה את הדירוג (ויתרון הביתיות) במקומות 2-5, אך מעל לכל במוקד המחזור יש לנו 'ראש בראש' בין חולון לחיפה על הכרטיס השישי. זמן חישובים.


| שי ברק

 

על הכרטיס השישי: אליצור חולון / מכבי חיפה

אליצור חולון - מכבי חיפה (19:00, אולם "השרון" חולון) - ה-משחק. ככה סוגרים סיבוב! משחק אחד בהתמודדות ישירה בין שתי קבוצות שרוצות פלייאוף עליון, המנצחת נכנסת לשישייה , המפסידה נשארת בחוץ. באופן מפתיע דווקא חולון שהיתה בחלק העליון של הטבלה כל העונה נמצאת בסכנת נפילה למקום השביעי ואילו חיפה שהתמודדה בין מקומות 7-9 מוצאת את עצמה, בשנתה הראשונה בלאומית, בעמדת פלייאוף עליון בנסיון ללכת בדרכה של רעננה (ולפניה הרצליה, הבקעה וראשל"צ).

המפגש הדרמטי שולח אותנו 3 שנים אחורה. עונת 2016-2017, בליגת העל 2 מועדונים שעלו רק בקיץ לליגה (מכבי רעננה והפועל מעגן מיכאל), הליגה פתוחה מתמיד, 2 כרטיסים פנויים ומאבק על מקומות 5-9 פתוח. חולון יצאה להתארח ברמת השרון. חולון חייבת ניצחון לפליאוף העליון.דקה לסיום חולון עוד היתה בפיגור ומול יתר התוצאות גם בפלייאוף התחתון לפני שסיום דרמטי (76:71) הכניס אותן לפלייאוף העליון ומשם עד הפיינל פור. מאז ובשלוש השנים האחרונות אליצור חולוןחברת קבע בפלייאוף העליון ולמעשה גם בפיינל פור. במקביל, במשחק בין רעננה למעגן מיכאל ניצחה רעננה ניצחון חוץ קשה 63:56, בערב בו קריזמה פן סיימה עם 21 נק' ו-11 ריב' הכניס את המאמן הצעיר לירון שרף לפלייאוף העליון בשנתה הראשונה של קבוצתו בליגה. 

המחזור הנוכחי דרמטי הרבה יותר. אין לנו אפשרות ל"גם וגם", הפעם זה או חולון או העולה החדשה (חיפה). הפעם האחרונה שחולון סיימה בתחתית הליגה היתה בשנת 2016, כשבליגה היו 8 קבוצות וזו סיימה במקום השביעי.

סטטיסטיקה: חולון מגיעה למשחק במאזן בייתי טוב, רק אשדוד ור"ג הפסידו פחות משחקי בית ממנה (5 ניצחונות ו-3 הפסדים), חיפה ניצחה בליגה "רק" 3 פעמים. אבל... ויש כאן אבל גדול. חיפה העונה במשחקי חוץ ווינרית. כשהמשחק חשוב חיפה מנצחת אותו. כדי לשמור לעצמה סיכוי לפלייאוף העליון ניצחה את ראשל"צ באולמה הבייתי בשבוע שעבר. חיפה העפילה גם לחצי גמר גביע המדינה אחרי 2 ניצחונות חוץ (הרצליה ורעננה).  חולון הפסידה בבית ברבע גמר הגביע וניצחה בליגה את רעננה בנקודה בלבד. בייתיות היא חשובה אך היא לא הכל. חיפה עוצרת יריבות בחוץ על פחות מ-70 נקודות (שלישית רק לראשל"צ ורמת גן) 

למה להגיע למשחק? כי זה לא סתם עוד משחק. כמו גמר גביע, משחק שאין ממנו דרך חזרה. חולון היא אחת מ-4 קבוצות שהצליחו לנצח במגרשה הבייתי של חיפה. היא עשתה את זה בקושי 74:70, בסיבוב הקודם. אך מאז ספגה חולון 5 הפסדים והגיעה לאותו מאזן כמו של חיפה, מה שאומר שההפרשים חסרי משמעות וכל מה שמעניין הוא הניצחון.

 

משחקי הדירוג 2-5: רמלה / ראשל"צ וגם אשדוד / רמה"ש

אליצור רמלה - הפועל ראשון לציון (19:00, "קרית מנחם" רמלה)
מכבי בנות אשדוד - ל.כ.ן רמת השרון (19:00, תיכון מקיף ז', אשדוד)

קודם כל נאמר שכל 4 הקבוצות העפילו לפלייאוף העליון וכבר יכולות לסמן "וי" ראשון, אבל מכאן חושבים פיינל פור וכל ניצחון חשוב. הקבוצות צמודות ביניהן משחק אחד הבדל וייפגשו בקרוב פעם נוספת, במשחקים שהביתיות שבהן תקבע, בין היתר, לפי תוצאות הערב (חשיבות של ממש יש בלסיים במקומות 2-3 שמבטיחים משחק בית אחד יותר).

אליצור רמלה, במצב הטוב ביותר לסיים במקום השני. ניצחון שלה יבטיח שתשמור על מקומה הנוכחי. במקרה של הפסד יכולה לסיים בכל אחד ממקומות 2-4. אם רמה"ש תנצח את אשדוד ורמלה תפסיד לראשל"צ ההפרש במשחק ייקבע את המיקום. הפסד עד 8 נקודות ורמלה תסיים שניה, מעל 8 נקודות ורמלה במקום השלישי.  במקרה בו רמלה מפסידה ואשדוד מנצחת את רמה"ש, רמלה תתדרדר עד המקום הרביעי בליגה.

הפועל ראשון לציון, במצב טוב בזכות 2 ניצחונות על אשדוד. כל בית משולש מבטיח לה מיקום גבוה. במקרה בו מנצחת את רמלה ורמה"ש מנצחת את אשדוד - ראשל"צ צריכה לנצח בהפרש גבוה מ-8 נקודות כדי לסיים במקום השני, אחרת תסיים שלישי. אם ראשל"צ תנצח ואשדוד תנצח את רמה"ש, הקבוצה של זיו ארז תסיים במקום השני בליגה.  במקרה של הפסד, תסיים במקום השלישי במידה ורמה"ש תנצח ובמקום הרביעי בלבד אם אשדוד תנצח במשחק המקביל.

בנות אשדוד,  אשדוד יכולה לסיים במקום השלישי בליגה במקרה בו תנצח, ללא תלות בשאר התוצאות. אם אשדוד תפסיד בהפרש הנמוך מ-8 וראשל"צ תנצח את רמלה תסיים אשדוד במקום הרביעי, אם תפסיד בהפרש גבוה יותר תרד למקום החמישי. אם רמלה תנצח את ראשל"צ ואשדוד תפסיד, בית משולש ייקבע שאשדוד תסיים את הליגה הסדירה במקום החמישי.

רמת השרון, עד ליום חמישי האחרון עמדה רמה"ש בחשש שתחמיץ את הפלייאוף העליון וכעת מתפנה לחשוב על הפיינל פור. אם תפסיד רמה"ש תסיים במקום החמישי ללא קשר לשאר התוצאות. אם תנצח את אשדוד וראשל"צ תנצח את רמלה, כדי לסיים במקום הרביעי רמה"ש זקוקה לניצחון ב-8 ומעלה.  אם תנצח את אשדוד ורמלה תנצח במשחק המקביל - רמה"ש תסיים במקום הרביעי.

למה להגיע למשחק? 3 מתוך 4 הקבוצות ייכנסו לפיינל פור ושם בעונה כ"כ שקולה הכל יכול לקרות. כמו שהתרחישים מראים, הקבוצות צמודות מדי, הן ייפגשו עוד פעם אחת רק העונה כך שלתוצאה הערב יכולה להיות השלכה ישירה להמשך העונה (הרבה מעבר למאבקי המיקום). אם אתם אוהדים את אחת הקבוצות, זה השלב בעונה שהן זקוקות לתמיכה שלכם.

 

אלופת הליגה הסדירה: מכבי עירוני רמת גן

מכבי עירוני רמת גן - בנות הרצליה (19:00, אולם "זיסמן" רמת גן) - משחק לפרוטוקול בין מי שתסיים ראשונה לזו שתסיים במקום ה-9, ללא קשר לתוצאת המשחק.  

עונה מצוינת של מכבי רמת גן מסתיימת במקום הראשון ובפער של שלושה משחקים מהמקום השני (מה שמעמיד אותן כפייבוריטיות ברורות למקום הראשון ויתרון ביתיות בסדרות חצי הגמר והגמר). לרמת גן יספיק ניצחון אחד כדי להבטיח פיינל פור, וכל זה כשנותרו עוד חמישה משחקים לסיום (אחרי המחזור הנוכחי). הדומיננטיות הזו מעמידה את המשחק נגד הרצליה כמשחק לפרוטוקול עבור 2 הקבוצות.

בנות הרצליה אמנם נראתה טוב יותר בחמישי האחרון כשחזרו לשחק עם כל 3 הזרות שלהן, אך מסיימות עונה מאכזבת מבחינתן כשהן בפלייאוף התחתון. יתרון 4 משחקים מהקו האדום ופיגור 2.5 משחקים מהמקום השמיני , מבטיחים שהרצליה תחל את הפלייאוף התחתון במקום התשיעי ללא קשר לתוצאה הערב ולשלב הפלייאוף יגיעו משוחררות מלחץ, ינסו לקדם צעירות ולשפר את מיקומן הסופי אולי מקום אחד למעלה.

למה להגיע למשחק? כי היוקרה מונחת על הכף. זה המפגש האחרון בין הקבוצות העונה ורמת גן מגיעה אליו אחרי שבסיבוב הקודם הפסידו להרצליה הפסד נדיר 71:61. רק פעמיים הפסידה ר"ג העונה, אחת מהן להרצליה (30 נקודות בראשון, 41 נקודות לדיין, גארדנר ודיוויס) הן לא ירצו לדעת שיש קבוצה שלא מסוגלות לנצח. הרצליה מנגד מבינה שמה שעשתה פעם אחת אפשר בוודאי לעשות שוב ותנסה להפריע למוליכת הליגה ולפתוח את התחרות על הצמרת.

 

קרבות מיקום בפלייאוף התחתון: מכבי רעננה / הפועל פתח תקווה

מכבי רעננה - הפועל פתח תקווה (18:00, אולם "אביב" רעננה) - הזדמנות טובה לפתח תקווה להשיג ניצחון ראשון. רעננה יודעת שאין סיכוי לרדת ליגה וגם אין סיכוי לפלייאוף עליון ואמנם הרוח הספורטיבית תוביל את הקבוצה של עדני דגן להיאבק על המקום השביעי, אך מבט ריאלי למציאות יאמר שאולי נכון יותר להתחיל לחשוב ולהיערך לעונה הבאה ולקדם את השחקניות הצעירות להתנסות בליגה. פתח תקווה נראית טוב יותר ממחזור למחזור אך עדיין לא השיגה ניצחון ליגה. נמרוד מיטל העומד על הקווים פגש את פתח תקווה לפני 4 שנים במשחק נגד הירידה, ניצח והוריד אותן לליגת המשנה. הפעם כשהוא על הקווים של הכחולות ינסה ב-7 המחזורים שנותרו לעשות בלתי יאומן ולהגיע פעם נוספת למשחק מכריע במחזור הנעילה. אולי זה גם יצליח.