על נשים: לקראת המחזור ה-16

"דרבי" בשרון כששתי הקבוצות מגיעות בכושר מצוין הוא דרך נהדרת לפתוח את המחזור ה-16. משחק על הפלייאוף בין ראשל"צ וחולון הוא ה-דרך להמשיך את המחזור ולסיים בשני משחקי קצוות כשרעננה רוצה להצטרף לקבוצות שביצעו העונה "סנסציה" ולנצח קבוצת צמרת כשתתארח אצל רמת חן ומעגן מיכאל נגד אשדוד יתקיים באולם חדש במיר"ב!


| מאיר פרייליכמן

המשחק המרכזי: א.ס. רמת השרון – בנות הרצליה (18:10, בי"ס "אורנים", רמת השרון) – שידור ישיר 5+

שופטים: עופר מנהיים, איציק טולדו, מרקו בני

ההזדמנות של רמת השרון לתקן. בתחילת העונה שודרה רמת השרון נגד רעננה והשיגה ניצחון גדול, אך בסוף חודש דצמבר במפגשים מול הרצליה ואשדוד סבלה מחוסר מזל. קולדוול נפצעה בפתיחת המשחק, מחליפה ראויה לפיין לא נמצאה (גרנט התבררה כלא מתאימה) ורמת השרון נכנעה בהפרשים דו ספרתיים גבוהים על הבמה המרכזית. בשבוע שעבר רמת השרון שוב נראתה טוב נגד יריבה מהתחתית ועכשיו כשהיא מתחברת ובסגל מלא זו ההזדמנות שלה ב"דרבי" ועוד באולמה הבייתי מול הקהל המקומי לגבור על הרצליה במה שאולי יכול להיות נקודת מפנה במשחקים על המקום השלישי. סיירה בורדיק היא אחד הסיפורים המעניינים של המשחק. עזיבתה במקביל לפציעתה של קולדוול פינתה לה את המשבצת. מאז היא מרשימה במיוחד בשורות רמה"ש בעוד מחליפתה בואייט התקשתה להציג יכולות גבוהות. בשבועיים האחרונים בואייט השתפרה ומזכירה את היכולת של בורדיק אך עשתה זאת נגד יריבות שיש לה יתרון משמעותי עליהן בצבע והמשחק הקרוב צפוי להיות מבחן מסקרן עבור כולן, אם מחפשים עוד סיבות ל-"למה המשחק צפוי להיות כ"כ אטרקטיבי". מה היה בסיבוב הקודם: המשחק שהרחיק את רמת השרון מהצמרת, נפתח כשטליה קולדוול נפצעה ברבע הראשון של המשחק ובהיעדרה של מחליפה לפיין ששוחררה רמת השרון שיחקה עם זרה אחת ברוב דקות המשחק ונכנעה להרצליה 87:63. באותו המשחק הצטיינה בורדיק עם דאבל-דאבל ו-10 ימים לאחר מכן עברה לשחק בשורות היריבה. נוף קדם היתה הבולטת בקלעיות רמה"ש, היל עם 24 נקודות אצל המנצחת. מה השתנה מאז?: עפ"י מקורות יודעי דבר, בשעה שסיירה בורדיק סיפקה את משחקה הגדול בניצחון על רמת השרון היא כבר ידעה שלא תמשיך בהרצליה מעבר לשנת 2016, היא גם ידעה לאן פניה מועדות. כך שלמעשה מאז המשחק האחרון הרצליה שיחררה את בורדיק והחתימה במקומה את אימאני בואייט, גם טיילר היל הפצועה תעדר ובמקומה תופיע קלי פאריס שבחמישי ערכה את משחק הבכורה שלה בליגה. ברמת השרון יעלו לשחק סיירה בורדיק (האקסית) ושאנטיי בלאק לצידה בצבע.

הפועל ראשון לציון – אליצור חולון (19:00, "גן נחום" ראשל"צ)

שופטים: רותם קוזה, שרון נחמן, אור זרור

המשחק על הפלייאוף העליון. נכון, מצבה של חולון טוב הרבה יותר משל ראשל"צ וקשה להאמין שבמחזורים שנשארו לה תתדרדר לפלייאוף התחתון, אך במשחק הישיר בין השתיים ניצחון שווה כמעט בוודאות את אחד המקומות 5 או 6 שמוביל לפלייאוף העליון. שתי הקבוצות מגיעות למשחק עם רצף הפסדים משמעותי, 4 הפסדי ליגה רצופים יש לכל אחת מהקבוצות, כשההבדל בין השתיים הוא בניצחונה של חולון בגביע על אשדוד. בעוד לחולון 18 נקודות במקום החמישי לראשון לציון 17 נקודות ואם תנצח ותשווה, יתרון 2 הניצחונות על היריבה יאפשר לה לחלוף על פניה ועדיין לחולון תהיה עדיפות מול פ"ת ורעננה שכנראה ישאיר אותה בפלייאוף העליון, אך אף אחד לא רוצה להתבסס על "כנראה". ראשל"צ עם מקריי הראתה סימני התאוששות ושיפור ביכולת בשבועות האחרונים, אך התבוסה בשבוע שעבר לאשדוד ופציעתה של ג'וליאן רובינס שבספק למשחק עלולה להכריע מול יניגיפה ומרקל, שחקניות הפנים שנמצאות בכושר מצוין ובר גילינסקי שיכולה להוות אקס-פקטור במשחק מול קבוצה לשעבר. בראשל"צ, כרגיל, חייבים את התרומה של לימור פלג. אמנם עדי לוקס כבר התחילה להראות שיפור וכבר 5 משחקים רצופים קולעת בדו-ספרתי, כולל משחק שיא של 18 נקודות, אבל עד כה זה לא הספיק לניצחון (לא בגללה כמו בגלל הזרות שהיו לצידה). מה היה בסיבוב הקודם: תקופה לא טובה של ראשון לציון הסתיימה בניצחון ההוא על חולון. מי שהיתה עם ניצחון ליגה יחיד עד ערב המחזור הצליחה לקטוע רצף הפסדים ולנצח בחוץ 72:65 במשחק טוב של שיי קלי. חולון כבר סגרה אז פיגור של 16 הפרש עד מינוס 2, אך לא הצליחה לנצח משחק בו בלטה יניגיפה עם 24 נקודות. מה השתנה מאז?: ראשון לציון ששיחקו אז עם אשלי בברלי הספיקו להחליפה במינסי ופעם נוספת בדניאל מקריי שתהיה זו שתעלה על הפרקט במשחק הקרוב בין השתיים. בחולון אורטל אורן שיחקה וקלעה 8 נקודות אך מהמשחק הקרוב צפויה להיעדר עקב פציעה ובמקומה הגיעה לקבוצה לפני כחודש בר גילינסקי.

מכבי רמת חן/בליך – מכבי רעננה (19:00, "זיסמן" רמת גן)

שופטים: יואב לובושיץ, ירון צ'צ'יק, ערן שמואל

רמת חן של התקופה האחרונה פחות מאיימת, אבל קטלנית. אחרי הניצחון של פ"ת, גם חולון הצליחו להוביל מולה במחצית וגם מעגן מיכאל. מצד שני, את 2 הקבוצות האלה ניצחה בקלות ברבע אחד טוב במהלך המחצית השניה ומכאן שלרעננה יהיה קשה להפתיע את רמת חן. זה לא שמדובר בקבוצה לא פגיעה או ביתית במיוחד. את שני הפסדיה העונה ספגה בבית וגם משחק צמוד נגד חולון שהסתיים בסופו של דבר ב-3 הפרש, הכל קרה ב"זיסמן", אבל קשה להאמין שבישורת האחרונה לפני הפלייאוף הן יורידו את הרגל מהגז. מהצד השני ישנה רעננה. קבוצה שנותנת הצגות יפות מאד גם נגד הרצליה (75:81) וגם נגד רמת השרון (60:66) אותן היתה קרובה להפתיע בשבועות האחרונים אך הפסידה בהפרשים קטנים. את הנקודות צוברת רעננה נגד יריבותיה לתחתית וכשרוב הסגל מורכב מנערות והשבוע מחכה להן 2 משחקים חשובים (ראשל"צ בליגה וחצי גמר גביע המדינה) וכשלשחקניות הכרטיס הכפול ממתין משחק ביום שלישי, קשה להאמין שרעננה תשתמש בכל מה שיש לה, בטח כשבשבועיים הקרובים מחכות לה היריבות האמיתיות על ההישארות. מה היה בסיבוב הקודם: המשחק נפתח צמוד עם 16:13 בסוף הרבע הראשון וגם יתרון 17:16 בתחילת הרבע השני, אבל משם רמת חן ברחה והשיגה ניצחון קל 70:49 על רעננה כשאליסה בארון היא היתה השחקנית הבולטת עם 23 נקודות ורעננה פן עם 18 ופיין עם 12 קלעו למעלה ממחצית נקודות הקבוצה. מה השתנה מאז?: המפגש בין השתיים היה סוף תקופת השינויים ברעננה שחיברה את פיין והאוטס לקבוצה ומאז רעננה רצות יחד. בסיבוב שחלף ליעד אורבך החלה לקבל דקות משמעותיות, דניאל רבר חזרה לסגל רמת חן, אך הסגלים עצמם נותרו ללא שינוי.

הפועל זיכרון/מעגן מיכאל – מכבי 'בן' בנות אשדוד (19:45, מרכז מיר"ב חוף הכרמל)

שופטים: אלעד ליבוביץ, תומי וובר, יוסף גזל

משחק קצוות בין השניה בטבלה לזו שנמצאת במקום האחרון. על פניו, מדובר במשחק בו לקהל המקומי (שנוהג להגיע במאות למשחקי הליגה, לזכות הקבוצה יש לציין זאת) תהיה הזדמנות לפגוש את הטופ שבכדורסל כמו שי דורון, קטיה לויצקי וטיפאני הייז. אבל מעגן מיכאל היא הרבה יותר מכך, במיוחד אצלה בבית. נכון, פערי הכוחות ברורים, אבל העולה החדשה כבר ניצחה את הרצליה בביתה והקשתה מאד על רמת חן (7 הפרש בתחילת הרבע האחרון) ורמת השרון (8 הפרש תוצאת המשחק) לפני שנכנעה להן רק ברבע האחרון ואפילו באשדוד היו צמודות עד אמצע הרבע השלישי (ר' בפסקה הבאה), כך שאם יכולה להיות הפתעה בהחלט כדאי להסתכל על אולם "המושבה" ככזה ממנו יכולה לבוא הבשורה למרות הסגל העמוק וההולך ומשתפר של אשדוד. המקומיות זקוקות בראש ובראשונה למשחק טוב של כל 3 הזרות נתון שלא קרה כבר תקופה ארוכה ואם הכל יתחבר וגם הזריקות של המקומיות, הכל יכול להיות. מה היה בסיבוב הקודם: מעגן מיכאל ניסתה והראתה שהיא מסוכנת כשפיגרה רק 36:34 במחצית. גם ברבע השלישי המשחק עוד היה צמוד שרוטברג ודומינגז התקרבו עד 49:47, אבל אז אשדוד רצו 35-15 וסגרו את סיפור המשחק 84:35. ג'קסון (23 נק') ולויצקי (14 נק') הצטיינו מול מילר ודומינגז עם 13 נקודות כל אחת (ועדן רוטברג עם 11 נקודות אישיות). מה השתנה מאז?: אשדוד החליפה זרות, צירפה ישראליות ומעגן מיכאל מהצד השני לא שינתה פניה. טמיקה ג'ונסון עזבה ובמקומה אריקה ווילר, במקום אבדי שעזבה הגיעה טיפני הייז ואת ג'קסון הפצועה החליפה בשארה גרייבס. גם ג'ניפר פליישר, שחקנית עבר בנבחרת ישראל חזרה ביום חמישי מפרישה של שנתיים וחתמה בקבוצה כך שבאשדוד הספיקו בחודש וחצי לבצע 4 שינויים. מדהים!