על נשים: לקראת המחזור ה-17

ליגת העל תיפרד במחזור הקרוב מאורן לינדר, יו"ר אגודת מעגן מיכאל שאחרי 7 שנים בלאומית הגשים את החלום והצליח להעלות את הקבוצה לליגת העל, ביום שישי האחרון הוא נפטר ומשחקי הערב ייפתחו בדקת דומיה. קבוצתו זיכרון/מעגן מיכאל תצא למשחק חוץ קריטי בחולון ובמקביל רעננה וראשל"צ ישחקו גם הן משחק תחתית חשוב. המשחק המרכזי יהיה מפגש בין רמת השרון ואשדוד, ואת המחזור ישלים המשחק בין הרצליה ופתח תקווה.


| מאיר פרייליכמן
בסוף השבוע נפטר אורן לינדר (57), יו"ר האגודה של הפועל מעגן מיכאל. לינדר הוביל את מעגן מיכאל לצמרת כדורסל הנשים ולהישגים היסטוריים. עם התמיכה בקבוצה לאורך השנים הפכו לקבוצת צמרת בליגה הלאומית ולאחר האיחוד עם הפועל זיכרון יעקב עשה לינדר הכל כדי להשיג את תמיכת הקיבוץ בהעלאת זיכרון/מעגן מיכאל לליגת העל, הישג היסטורי אותו השלים השנה וזכה לראות. ביום שישי האחרון נהרג באירוע טרגי ומשחקי המחזור הקרוב ייפתחו בדקת דומיה לזכרו. אתר ספסל משתתף בצער המשפחה ומודה ללינדר על הסיוע שסיפק לאתר ועל תרומתו לכדורסל הנשים.

המשחק המרכזי: מכבי 'בן' בנות אשדוד – א.ס. רמת השרון (18:10, "הקריה", אשדוד) – שידור ישיר 5+

שופטים: דוד איזמירלי, אורי שלהבי, אסף אנגלברג

עם 5 ניצחונות רצופים רמת השרון מרגישה שבכושר הנוכחי יכולה לנצח כל יריבה. המבחן הראשון היה נגד הרצליה בשבוע שעבר. בסיבוב הקודם הובסו ב-25 הפרש וכשסגל מלא לרשות מאמנות הקבוצה גברו על הרצליה ב-30 הפרש! עכשיו מגיע תורה של אשדוד. בסיבוב הקודם כשרמת השרון היו בסגל חסר נגמר המשחק ב-45 הפרש. קשה להאמין שתצליח לנצח ב-50, אבל מול האלופה גם ניצחון קטן (שישי רצוף) יהיה הישג אדיר. על פניו מדובר ב"עוד משחק ליגה", כזה בין שתי קבוצות צמרת ואולי כאלה שעוד ייפגשו בפיינל פור, אבל משחק כשבין הקבוצות מפרידות 4 נקודות ליגה, שתיהן הבטיחו, ככל הנראה, את הרביעייה הראשונה כך שהמשחק צפוי לשלב בין רצון לניצחון יוקרתי ו'ניסוי כלים' לקראת החודש הקרוב. מה היה בסיבוב הקודם: אחרי רבע אחד יתרונה של אשדוד היה נקודה (13:12), אחרי 3 רבעים היתרון כבר היה 27 הפרש עם 24-6 ברבע האחרון שכבר היה גם כך לפרוטוקול. 39 נקודות קלעו יחד אבדי וג'קסון, שתיהן לא יהיו מחר במשחק. מצד שני לתומאס שקלעה 7 נקודות יצטרפו 2 זרות ונועה גנור. מה השתנה מאז?: כפי שנכתב בסעיף הקודם, פארהייה אבדי, טיפני ג'קסון וגם טמיקה ג'ונסון עזבו את אשדוד. במקומן יופיעו מול רמת השרון עם שלוש זרות חדשות, גרייבס, ווילר והייז. גם ג'ניפר פליישר הצטרפה ונראית טוב במחזורים האחרונים. ברמת השרון יש 2 זרות חדשות עם סיירה בורדיק ושאנטיי בלאק בצבע ונועה גנור שהחלימה מפציעה וגם היא בכושר מצוין.

מכבי רעננה – הפועל ראשון לציון (19:00, תיכון "אביב", רעננה)

שופטים: פיני רימון, שי מרון, אהוד ארנברג

המשחק שיכול להבטיח לראשון לציון פלייאוף עליון הוא המשחק שיכול לסבך את רעננה בתחתית הבוערת. המשחק שיכול לקרב את רעננה לפלייאוף העליון הוא זה שיכול להוריד את ראשל"צ, לכיוון הפלייאוף התחתון אחרי שרק שבוע שעבר העפילה למקום החמישי. אי אפשר להפריז בחשיבות המשחק הקרוב לשתי הקבוצות, "קרב תחתית" שכרגע עוד לא ישיר על הירידה אך יכולה להתברר לו השפעה רבה בעוד שבועיים וחצי. ראשון לציון מגיעה עם הרבה ביטחון למשחק. אחרי 4 הפסדים רצופים הגיע המשחק החשוב נגד חולון ובתום מותחן גדול הצליחה לצאת עם הניצחון היקר. גם רעננה מגיעה עם ניצחון לא רחוק על חולון, אך בין לבין הספיקה להפסיד 93:52 לרמת חן, הפסד שהחזיר אותן לקרקע, אך המשחק הקרוב הוא מסוג המשחקים שמתחילים מ-0-0. היתרון הגדול ביותר במשחק האחרון של רעננה היה מספר הדקות שקיבלו שחקניות הספסל. אחרי שבמשחק הקודם בין הקבוצות תרם הספסל הרענני 0 נקודות, כעת כדי לנצח הן חייבות תרומה משמעותית יותר. מה היה בסיבוב הקודם: 15 הפרש לראשון לציון (75:60). 51:50 בלבד הוליכה ראשון לציון על רעננה בסוף הרבע השלישי, אבל לא עלתה לרבע האחרון ואפשרה לראשל"צ לרוץ 15-0 בדרך לניצחון בהפרש דו ספרתי. משחק קבוצתי אצל המנצחת סיפק 5 שחקניות שקלעו בדו ספרתי (מעל כולן שיי קלי עם 20 נק'). ברעננה פיין קלעה גם היא 20 נקודות, אבל רק 5 שחקניות קלעו בכלל (הישראליות קלעו יחד 6 נק') וזה אולי סיפור ההבדל. מה השתנה מאז?: ראשון לציון החליפה את אשלי בברלי במינסי ואת מינסי בדניאל מקריי וזו תהיה הזרה שברעננה יפגשו. ברעננה לא ביצעו שינויים מאז והקבוצה רק מתחברת ומנסה לעבות את הרוטציה.

אליצור חולון – הפועל זיכרון/מעגן מיכאל (19:00, בי"ס "קציר" חולון)

שופטים: יוחאי שולמן, שגיא שדה, ינון גיא

סוף שבוע לא קל עבר על זיכרון/מעגן מיכאל, כזה שמזכיר שיש דברים חשובים יותר מהכדורסל. דווקא בעיתוי הזה, הכי קשה מבחינת הקבוצה הן מגיעות למשחק בחולון כשהן חייבות את הניצחון עוד 4 משחקים נותרו להן עד סוף העונה, כולם נגד יריבות בסדר גודל שלהן וכעת צריך להתחיל ולצבור ניצחונות. בחולון כבר הרגישו קרובות לפיינל פור, אבל הפסדים לרעננה ולראשון לציון הביאו אותן מרחק משחק מהפלייאוף התחתון ואולי גם מהקו האדום. כדי לא להפוך את המשחק בשבוע הבא למשחק על כל הקופה הן חייבות להשיג את הניצחון נגד האחרונה בטבלה. מה היה בסיבוב הקודם: ניצחון ב-11 הפרש לחולון ב"מושבה" (74:63). למרות שמדובר באחד האולמות היותר ביתיים חולון פתחו מצוין עם יתרון 16 הפרש בסוף הרבע הראשון ו-22 הפרש במחצית. המארחות עוד הצליחו לקטין קצת את ההפרש אבל לא למחוק את הפיגור והפעם חייבות לפתוח הרבה יותר טוב. 59 נקודות קלעו הזרות של חולון (ווקר 19, ינגיפה 18) מספר שקרוב לכמות הנקודות שקלעה כל קבוצת היריבה. דווקא במשחק בו כל הזרות קלעו בדו ספרתי (הארדן 18 נק') התפוקה הישראלית היתה נמוכה יחסית. מה השתנה מאז?: אורטל אורן הפצועה לא שיחקה כבר תקופה ארוכה בשורות חולון ובמקומה נכנסה לסגל ולרוטציה בר גילינסקי שהגיעה לפני כחודש לחולון מאליצור ת"א. במעגן מיכאל לא ביצעו חילופים מתחילת העונה ובישורת האחרונה הגיע הזמן שהכל יתחבר.

בנות הרצליה – הפועל פתח תקוה (19:00, תיכון "היובל", הרצליה)

שופטים: ברק ליברמן, גיל גורדון, שלומי מערבי

המון סימני שאלה לקראת המשחק וסימן קריאה אחד ברור. טיילר היל עדיין פצועה ותעדר גם מהמשחק הזה, גם מצבה של קישה המפטון לא ברור ואחרי תצוגת 0 הנקודות בשבוע שעבר לא ברורה כשירותה למשחק. מצד שני, הרצליה זוכרת את המפגש האחרון בין הקבוצות כשפתח תקווה הדיחה אותן מהגביע כך שבמשחק הקרוב יש הרבה מאד יוקרה וגאווה על הכף. בפתח תקווה גם משחקות 'על החיים'. כשהן במקום השמיני מרחק משחק מהקו האדום בפ"ת יעשו הכל כדי להדהים שוב את הבנות מהרצליה ולהתרחק מהתחתית. בהרצליה יודעות שהפסד נוסף יכול להביא לאובדן המקום השלישי ויקוו לשחזר את היכולת מהסיבוב הראשון. מה היה בסיבוב הקודם: 80:60. ניצחון גדול להרצליה, שהובילה כבר 42:25 במחצית. הזרות של הרצליה הובילו אותן עם 56 נקודות (רק 4 פחות מהנקודות שקלעה פתח תקווה) ומעל כולן היתה אז בורדיק עם דאבל-דאבל. 20 נקודות היו לה וגם לקלעית המובילה בפ"ת, רובנה קמפבל שהורידה גם 17 כדורים חוזרים. מה השתנה מאז?: פתח תקווה עשו התאמות, שיחררו את צ'אפמן שקלעה באותו משחק 4 נק' וגם את דיקסון ובמקומן הביאו את אשלי בברלי וקריסטל ברדפורד ששידרגו את הקבוצה מאד (ויעיד על כך הניצחון בגביע). בהרצליה החליפו את בורדיק באימאני בואייט ויש גם שם חדש, קלי פאריס הזרה שהחליפה את היל ולא שיחקה עד כה במפגשים הקודמים בין הקבוצות.