על נשים: לקראת הסיבוב המכריע

"הסיבוב השלישי" ייפתח ביום חמישי. לא מדובר בדיוק בסיבוב אלא במעין בתים. 5 משחקים בבית העליון (6 קבוצות) ו-3 משחקים בבית התחתון (שני משחקים לכל קבוצה) שיקבעו מי לפיינל פור (כנראה שהוכרע כבר) ומי תרד (הסיפור האמיתי והדרמה הגדולה של השבוע הקרוב). במוקד משחק התחתית בין מעגן מיכאל וראשון לציון. בשידור אינטרנטי "דרבי" השרון.


| מאיר פרייליכמן

המשחק המשודר: בנות הרצליה – א.ס. רמת השרון (19:00, תיכון "היובל", הרצליה) – שידור ישיר באתר ערוץ הספורט

שופטים: גיא סימאני, ערן שמואל, שגיא שדה

המאזן בין הקבוצות עומד על 1-1, בשני משחקים חד צדדיים בצורה מובהקת. 87:63 היה ניצחונה של הרצליה במשחק הראשון שהתקיים בדצמבר. 88:58 ניצחה רמת השרון בגומלין כעבור כחודש. הסיבה לתוצאות החד צדדיות נבעה בין היתר מסגלים חסרים. כשרמת השרון הפסידה חסרה זרה ואיבדה את טליה קולדוול בפציעה כבר במחצית הראשונה. בהיעדרן נוף קדם הצטיינה עם 16 נקודות. בגומלין אמנם הרצליה היתה עם 3 זרות, אך המפטון קלעה נקודה במה שהתברר בהמשך כפציעה וגם טיילר היל נעדרה ובמקומה ערכה הופעה שניה בקבוצה. מי שבלטה אז היתה זו אימאני בואייט עם 21 נקודות. המשחק הקרוב בין השתיים שיהיה בהרצליה כיוון שזו סיימה במקום השלישי, דומה יותר למשחק שהתקיים לפני שבועיים. בהרצליה היל עדיין מחלימה מפציעה וגם המפטון (שחוגגת היום את יום הולדתה) עוד לא לחלוטין כשירה וספק אם תשחק. הרצליה אמנם ניצחה במשחקה האחרון גם עם 2 זרות (83:58 על פ"ת) והמשיכה להתאמן במחזור החופשי שהיה לה ביום שני האחרון, אך כשנפגשה בסגל דומה עם רמה"ש זה כאמור לא הסתיים טוב. אם כמו נגד פ"ת תספק ליעד סואץ משחק עם עוד מספר דו ספרתי של נקודות, פאריס שתתקרב לכיוון 20 הנקודות ופלג פלץ שסיימה עם 9 נקודות במשחק הקודם תתקרב לדו ספרתי, הרצליה יכולה להוות יריבה לרמה"ש ולהמשיך לניצחון שני ברציפות. מהצד השני ברמת השרון אחרי 5 ניצחונות רצופים הגיע הפסד החוץ באשדוד, אך אם זה עוד מובן, ההפסד הבייתי לחולון, קבוצה שנכנסה לפלייאוף ברגע האחרון, לא היה מתוכנן כלל. רמת השרון תנסה להשיג ניצחון כדי לא להיקלע שוב למשבר ממנו סבלה בסוף חודש דצמבר ולא להסתבך ברצף הפסדים נוסף. סיירה בורדיק שקלעה 6 נקודות פחות מהממוצע וכמוה טל לב, הן 12 נקודות שהיו חסרות לרמה"ש. לשם השוואה השתיים קלעו בניצחון על הרצליה 8 נקודות יותר. אליהן אפשר להוסיף יכולת חלשה של נועה גנור שהצטיינה מול הרצליה כך שהשלוש חייבות לחזור לעצמן כדי לחזור ולנצח. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 2. הרצליה מרחק 3 משחקים מהמקום הרביעי ואותו מספר משחקים מהמקום השני. רק רצף של 4 ניצחונות או הפסדים יכול לשנות את מיקומן ולמשחק הראשון ברצף אין חשיבות ממשית. רמה"ש גם היא דיי מובטחת במקום הרביעי למרות שההפסד השני לחולון מעמיד אותן מרחק שני משחקים בלבד מהמקום החמישי ולכן ניצחון כאן יכול להבטיח את הפיינל פור גם אם יש עוד 4 משחקים לתקן. משחק ללא חשיבות של ממש, אבל עדיין מדובר ב"דרבי".

מכבי 'בן' בנות אשדוד – אליצור חולון (19:00, "הקריה", אשדוד)

שופטים: צחי הבדלי, יואב לובושיץ, גיל גורדון

המאזן בין הקבוצות עומד על 2-0, לאשדוד. אך גם ניצחון אחד יוקרתי לחולון ברבע גמר גביע המדינה. במחזור הליגה השני של העונה ניצחה אשדוד 79:54 ואילו בגומלין שהתקיים בסיבוב השני ניצחה בקושי 74:70. אין הרבה מה ללמוד מהמשחק הראשון בין השתיים כשאחריו הוחלפו כל הזרות של אשדוד ושתי זרות בחולון גם הפציעה של אורטל אורן שינתה קצת את המאזן. מהמשחק השני אפשר לקחת בעיקר דומיננטיות של ווקר והורנבאקל שקלעו יחד 45 נקודות ובאשדוד עשו את ההבדל קטיה לויצקי ושי דורון עם 34 נקודות משלהן. המשחק הקרוב בין השתיים שיהיה באשדוד ככל הנראה לא יהיה צמוד כזה שלפניו, אשדוד הספיקה לקיים מאז 6 משחקים עם אריקה ווילר ובשארה גרייבס שלמדו להכיר את הקבוצה וכבר 4 משחקים שטיפני הייז משתלבת והופכת לקלעית המובילה בקבוצה. אלה רק חלק מהשינויים לטובה שעברו על אשדוד שתרצה להגן על האליפות. בחולון יצאו ממשבר ומרצף הפסדים לקבוצות התחתית עם ניצחון קריטי ברמת השרון, אך מה שהיה התעלות נגד הרביעית בטבלה והוכרע בדקות הסיום קשה להאמין שיספיק נגד הקבוצה שרוצה להגיע ל"משחק העונה" עם ניצחון. אשדוד שהפסידה העונה רק לרמת חן תרצה להמשיך ולהשיג ניצחון אחד אחרון שיבטיח לה לפחות את המקום השני בטבלה ובייתיות בחצי הגמר. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 3. אשדוד חייבת ניצחון כדי שהמשחק במחזור הבא ביניהן לרמת חן ייקבע את זהות המוליכה, הפסד נגד חולון וניצחון לא יספיק להן. חולון עשתה את שלה כשנשארה בליגה, אך כעת ינסו לחזור לאיים על המקום הרביעי והפסד במשחק הנוכחי יכול להרחיק אותן מאד.

מכבי רמת חן/בליך – מכבי רעננה (19:00, "זיסמן", רמת גן)

שופטים: דוד איזמירלי, רותם קוזה, בני מרקו

המאזן בין הקבוצות עומד על 2-0, לרמת חן. ניצחונות בהפרש ממוצע של 31 נקודות. כשבמשחק הראשון ניצחה 70:49 ובמשחק השני שהתקיים בתחילת החודש ההפרש הוכפל 93:52. אפשר לומר שרעננה "בחרה" את המשחקים להילחם עליהם ונדמה שבמהלך העונה הסדירה ידעה שסיכוייה לנצח את שתי המובילות נמוך ושיתפה בשלב מוקדם את כל שחקניות הסגל ובמשחק השני, מלבד פיין (33 דקות) אף אחת מהשחקניות לא שיחקה יותר מ-30 כולל הזרות. ההימור השתלם, לצד תבוסות השיגה רעננה ניצחונות חשובים על היריבות הישירות שלה וכעת כשהלחץ ירד וההישארות הובטחה בהישג גדול אולי במשחק משוחרר יצליחו להפתיע את רמת חן. רמת חן גם היא חילקה דקות לכל הסגל והרוויחה 7 נקודות מזואי רייכמן ומשחק של 13 נקודות מדד מדניאל רבר. קשה לראות את המשחק השלישי בין השתיים הולך להפתעה. רמת חן הפיקה לקחים מהמשחק נגד פ"ת אותו הפסידה ובכך יכולה לאבד את המקום הראשון למרות ניצחון כפול על אשדוד. לרמת חן יש על מה לשחק (יתרון ביתיות בגמר שאשתקד הוביל אותה עד משחק שביעי) ותרצה לנצח אותו. הכושר הנוכחי בו נמצאת מצביע על כך שפייבוריטית ברורה ואם תמשיך לקבל מחמש בנות מספר דו ספרתי של נקודות, לרעננה שבממוצע קולעת 59 נקודות בחוץ יהיה לה קשה להתמודד. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 2. לא רק בגלל פערי הכוחות. רמת חן עוד יכולה לתקן הפסד "סנסציוני" בניצחון על אשדוד. בזכות יחס עדיף שיישמר גם במקרה של הפסד (כרגע הן 2-0 על השניה), הפסד לרעננה הוא בר תיקון. רעננה תרצה לנצח כדי להמשיך ולשפר עמדות אולי לכיוון מקום חמישי, אך בכל מקרה הדבר תלוי בעיקר בהתמודדות הישירה בין השתיים שתתקיים בעוד 3 מחזורים

הפועל זכרון/מעגן מיכאל – הפועל ראשון לציון (20:15, מרכז מיר"ב, מ.א. חוף הכרמל)

שופטים: עופר מנהיים, שרון נחמן, איציק טולדו

המאזן בין הקבוצות עומד על 1-1. במחזור השני של הליגה העולה החדשה יצאה לראשון לציון וחזרה משם עם ניצחון היסטורי גדול 82:72 רק בשבוע שעבר הצליחה לקלוע שוב מעל 80 נקודות בחלוף 13 מחזורים, זה גודל ההישג. ההסתבכות בתחתית הגיע סיבוב אחרי כשהובילו מעגן מיכאל ברוב דקות המשחק נגד ראשל"צ אך נכנעו בסיום 67:65. הפסד מינימאלי אך כזה שסיבך אותן מאד במאבקי ההשרדות. אם להסיק מסקנות מהמשחקים אז לצד תרומה של 53 נקודות מזרות הקבוצה קיבלה מעגן גם 15 נקודות מעדן רוטברג ואלה היו מפתחות הניצחון אז. בראשל"צ לא הספיקו 18 נקודות מכל אחת מהזרות גם עם 12 נקודות של לוקס. בגומלין הזרות תרמו 47 נקודות (מינסי עם 7 בלבד) ולוקס הוסיפה 16 ובמעגן מיכאל נשארו קרובות עם משחק של 50 נקודות מהזרות ו-11 נקודות של רוטברג. הפעם זה רק כמעט הספיק, עם הזרות או רוטברג היו שומרות על הממוצע מהמשחק הראשון הניצחון היה של מעגן מיכאל. אז למה מעגן מיכאל בסכנת ירידה? כי הממוצעים של הזרות הם רק 41.1 נקודות למשחק. בין 9-12 פחות מבמשחקים נגד ראשל"צ ורוטברג "רק" עם 8.9. ההפרש הממוצע בו מפסידה הקבוצה בליגה הוא 10 נקודות, אם היו שומרות על היכולת כמו זו שמספקות מול ראשל"צ הן היום כנראה היו בבית העליון. אם לא התקפה אז אולי הגנה- אלה יערי ועמית גור תרמו רק 7 נקודות נגד רעננה, אבל הן היחידות בקבוצה שמדד +\- שלהן הוא חיובי בקבוצה. הן עושות לב ונשמה ודברים שלא רואים בסטטיסטיקה ואולי המפתח לעונה נוספת בליגת העל. ראשון לציון מה? הן מסתכלות על הכל במונחים אחרים, גם הן זקוקות ללב ונשמה מסיבות מסובכות יותר. שיי קלי וג'יליאן רובינס קולעות יחד 32.6 נקודות בממוצע. עוד זרה (למשל מקריי או בברלי שקולעות 13 נקודות בממוצע) יכולות לעשות את ההבדל. אבל שתיהן לא יהיו בראשל"צ מחר ועם 2 זרות בלבד כמלבד לוקס (9.3 נק') אין כמעט ישראליות שמספקות תרומה התקפית משמעותית – המפתח לניצחון צריך להתחיל קודם כל בהגנה ואז לחפש מישהי שתתעלה כדי לנסות ולהפתיע בבית את מעגן מיכאל ולהישאר עונה נוספת בליגת העל. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 4. משחק תחתית קריטי לקבוצות, אך עדיין בר תיקון. ראשון לציון חייבת ניצחון אחד כדי להישאר אך בניגוד לבית העליון כאן יש רק עוד משחק אחד עד תום העונה, לכן מבחינתן זה על כל הקופה. ניצחון של מעגן מיכאל עדיין לא ישאיר אותן בליגה אבל יעביר את הלחץ ליום שני אז ניצחון של פ"ת יבטיח את ראשל"צ כיורדת ובכל מקרה אחר המאבק על הירידה בין מעגן מיכאל לפתח תקווה יוכרע במשחק ביניהן במחזור הסיום.