על נשים: לקראת "משחק העונה"

רמת חן תארח את אשדוד בפעם השלישית במשחק על המקום הראשון אך הפעם נדמה שלהפסד יהיו משמעויות גדולות יותר. ראשל"צ תסיים את העונה במשחק חסר חשיבות נגד פ"ת. רעננה תארח את רמת השרון וחולון את הרצליה במשחקים שישפיעו בעיקר על המקום החמישי בליגה. מחפשים עניין? כל המפגשים השבוע עומדים עם 2-0, בואו להמר מי תשיג ניצחון ראשון.


| מאיר פרייליכמן

המשחק המשודר: מכבי רמת חן/בליך – מכבי 'בן' בנות אשדוד (18:00, "זיסמן", רמת גן) – שידור ישיר בספורט 5+

שופטים: פיני רימון, זיו רדומסקי, ערן שמואל

המאזן בין הקבוצות עומד על 2-0 לזכות מכבי רמת חן. בסיבוב הראשון בליגה כשאשדוד היתה בשיא כושרה הגיעה רמת חן לאולמה וניצחה ב-20 הפרש (99:79). בגומלין הגיעה אשדוד פגיעה יותר עם 2 זרות בלבד ובתום משחק צמוד, חד ספרתי ברובו, נכנעה לרמת חן 77:71. על אף שרמת חן עדיין מושלמת מול האלופה, ההבדלים הם ביכולת ואחד המרכזיים שבהם הוא בפציעתה של דייזי פדר. לכאורה שחקנית ספסל עם 19 דקות בממוצע למשחק, אך בכל משחקי קלעה מספר דו ספרתי של נקודות וגם תרמה 1.4 אס' בממוצע. בסיבוב הראשון קלעה מול אשדוד 10 נקודות, כמעט ההפרש בין המשחקים. באשדוד התקשו בהיעדר גארדית זרה שתעשה את השינוי בדקות בהן הישראליות היו חלשות. במשחק הראשון טאמיקה ג'ונסון קלעה רק 4 נקודות ובמשחק השני אשדוד עלתה ללא זרה, כשהייז רק הגיעה ולא שותפה. כעת, לראשונה העונה, אשדוד יהיו עם 3 זרות כשירות ודווקא רמת חן נמצאת בבעיה בעניין זה כשבריה הולמס שנפצעה במשחק נגד פ"ת נמצאת בספק גדול לקראת המשחק. המשחק בין השתיים הוא משחק העונה הגדול בין שתי הקבוצות שהגיעו למחזור ה-21 עם 2 הפסדים בלבד כל אחת. כשהמקום השלישי הוא מרחק 4 נקודות למעשה כבר הוכרע שהשתיים יזכו ליתרון ביתיות בשלב חצי הגמר וכעת ישחקו על המקום הראשון שיבטיח יתרון ביתיות גם בסדרת הגמר. לאשדוד אמנם הייז שנכנסה לכושר ומספקת משחקים טובים במחזורים האחרונים וגם גרייבס יציבה, אך מי שמובילה את הקבוצה בנקודות וריבאונדים היא עדיין טיפני ג'קסון שתהיה כשירה בזמן הקרוב לקראת משחקי ההכרעה. בצד של רמת חן אדאמס עדיין עם ממוצע נהדר של 20.6 נק' למשחק ואשדוד תצטרך להראות שמצאה פתרונות בצבע לדומיננטיות של אדאמס שקלעה נגד אשדוד 19.5 נקודות למשחק העונה. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 5. "משחק העונה" לא יכול לקבל ציון נמוך מהגבוה ביותר וכשחשיבותו יכולה להכריע את האליפות נדמה שאי אפשר להמעיט בחשיבותו. ניצחון של רמת חן ישלים סוויפ עונתי ויבטיח כמעט סופית את יתרון הביתיות עד הגמר (לרמת חן יתאפשר עוד הפסד ליגה בלי לאבד את המקום הראשון) ולכל מי שזוכר שבעונה שעברה הקבוצות שמרו על הביתיות בניצחונות קלים, בסדרה של 5 משחקים עד הסיום הדרמטי בחמישי (בו אשדוד ניצחה בקושי בחוץ) מבין שמדובר במשחק מפתח.

אליצור חולון – בנות הרצליה (19:00, בי"ס "קציר", חולון)

שופטים: אלי מרון, תומרי וובר, אסף אנגלברג

המאזן בין הקבוצות עומד על 2-0, להרצליה אך לא בקלות. המשחק הראשון בין השתיים היה אחד המשחקים היותר זכורים של העונה כשהרצליה הוליכה בהפרש שיא של 32 נקודות ברבע השני (45:13) וכמעט הפסידה כשחולון רצה 20-0 וסגרה את ההפרש לנקודה בדקות הסיום במשחק שהסתיים 70:68. במשחק השני שהיה סולידי יותר הרצליה הכריעה את המשחק בזכות רבע שלישי 24-9 וניצחה 76:65. קשה לדעת לאן יתפתח המשחק כשבהרצליה צפויות להיעדר גם במשחק הקרוב קישה המפטון וטיילר היל שקלעו יחד 39 נקודות במשחק הראשון ובמשחק השני. היל צפויה לחזור בעוד כשבועיים במקומה של פאריס שהפתיעה ביכולתה להשתלב במהירות בקבוצה ולסייע לה ואילו המפטון שבימים האחרונים היתה בחו"ל לצורך טיפולים עדיין בספק. בחולון מי שהחלימה מהפציעה שלה והיתה שחקנית המפתח והקלעית המובילה בשני המשחקים נגד הרצליה היא יניגיפה שלקלעה 21 נק' במשחק הראשון ו-25 נק' בשני. המשחק הקרוב בין השתיים צפוי להיות פתוח עם יתרון קל לחולון דווקא. על אף שהרצליה הוכיחה שמסוגלת להתמודד מול כל קבוצה עם שתי זרות, כך ניצחה את פ"ת והקשתה מאד על רמת השרון, אבל חולון מהצד השני הראתה העונה שיש לה חוש לנצח כל קבוצה פצועה או פגועה וכשהרצליה לא משחקת בסגל שבנתה מתחילת העונה ואולי בפחות זרה, חולון רואה כך יריבה כ"חיה פצועה" וצפויה להסתער בניסיון לשמור על סיכוי לתפוס את המקום הרביעי. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 2. אכן, הרצליה עוד יכולה לאבד את המקום השלישי כמו שחולון יכולה להיכנס לפיינל פור. אבל מדובר בסיכויים כ"כ תיאורטיים בשלב זה לפחות וכשהרצליה מגיעה רחוקה משיאה (במחזור האחרון קלעה רק 43 נקודות) מדובר במשחק שייתכן ויהיה קשה לצפייה ורחוק מהאטרקטיביות שאנו מצפים לה ממשחקי הכרעה של סיבוב שלישי.

מכבי רעננה- א.ס. רמת השרון (19:00, תיכון "אביב", רעננה)

שופטים: אורי שלהבי, ירון צ'צ'יק, אור זרור

המאזן בין הקבוצות עומד על 2-0, לרמת השרון. הקבוצות נפתחו במחזור הפתיחה של העונה ב"משחק הורוד" ורמת השרון יצאה ממנו עם ניצחון גדול 84:67. המשחק השני בין השתיים נדחה בגלל גמר התיכונים והתקיים 19 ימים אחרי המועד המתוכנן. רעננה הרגישה קרובה ומסוגלת לנצח לפני שנכנעה 66:60. רעננה הוליכה כל המחצית הראשון כולל יתרון שיא דו ספרתי 32:20 וברבע האחרון עוד חזרה ליתרון 5 דקות לסיום 55:54 לפני שנכנעו שוב. בזמן שכמעט כל הקבוצות בליגה ביצעו העונה יותר מחילוף אחד (כולל שתי הקבוצות האלה), המשחק הקודם בין השתיים היה עם אותם הסגלים שיעלו לשחק גם במשחק הנוכח ולמעשה גם אצל אותה מארחת כך שהציפיות הן לעוד משחק צמוד במיוחד. רעננה שנעצרה אחרי 3 ניצחונות רצופים (לא כולל משחקים נגד רמת חן) תארח את רמת השרון שחזרה לנצח אחרי שרצף ניצחונות נקטע עם שני הפסדים רצופים. ג'יידה פיין חוזרת לשחק נגד השחקנית שאצלה פתחה את העונה (במשחק הקודם היתה המצטיינת ברעננה עם 22 נקודות) נוף קדם חוזרת לרעננה (במשחק הראשון בין הקבוצות היתה מצוינת במשחק השני הרבה פחות) ומי מהצעירות של רעננה תהיה זו שתבלוט במשחק הקרוב? חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 3. הרבה חשיבות אין למשחק בין השתיים. הסיכוי של רעננה לעבור את רמת השרון לא תלוי במשחק הנוכחי (אלא בכל המשחקים עד סוף העונה גם יחד) לכן לרעננה נותר לשחק על המקום החמישי ולעניין הזה ניצחון יכול לסדר לה את ההישג הכי גדול שהיתה יכולה לחשוב עליו העונה. רמת השרון כמעט בטוח שתסיים במקום הרביעי, אך בשביל הסיכוי הקלוש למקום שלישי תרצה לנצח.

הפועל ראשון לציון – הפועל פתח תקווה (19:00, "גן נחום", ראשון לציון)

שופטים: גיא סימאני, בני מרקו, שלומי מערבי

המאזן בין הקבוצות עומד על 2-0. הניצחון הראשון של פתח תקווה היה על ראשל"צ 64:54 עם הגעתו של אלי רבי לקבוצה ובמשחק השני שעמד על הקווים השיג את הניצחון היקר. המשחק השני כבר הסתיים ב-30 הפרש. בשיא המשבר של ראשל"צ התארחה אצל פתח תקווה שהגיעה אחרי הניצחונות על הרצליה בגביע ועל רמת חן בליגה והניצחון היה גדול 86:56. למעשה אותו ניצחון גדול של פתח תקווה ביום 23.1 היה הניצחון האחרון שלהן מאז. 4 הפסדים רצופים יש לקבוצה, כאלה שהרסו את כל מה שבנתה ודרדרו את הקבוצה למאבקי הירידה בסיטואציה שבה כל העיניים למשחק האחרון של העונה בו הקבוצה שתנצח תישאר והמפסידה תרד. אם יש צדק כך נכון להפעילו. לגבי המשחק הנוכחי אפשר להזכיר את אשלי בברלי שפתחה את העונה בראשל"צ ובמשחק האחרון הצטיינה עם טריפל דאבל (18 נקודות , 11 כ"ח, 10 אס') או את קריסטל ברדפורד המוכשרת שלא ראינו כמעט העונה. אבל כשכל אלה ישחקו נגד 2 זרות וקבוצה שמבחינתה העונה כבר הסתיימה, אין הרבה מה לומר על המשחק אולי שזו ההזדמנות האחרונה לראות את שיי קלי בישראל השחקנית הנהדרת שממוקמת שניה בליגה בנקודות (21.1 בממוצע) ושישית בריבאונדים (10.7). ראשון לציון היתה הקבוצה שפתחה את הליגה הכי מאוחר (היתה חופשית במחזור הראשון) והיא גם זו שתסיים את העונה שבוע לפני כולן. סה"כ פחות מ-4 חודשים פלוס פגרה. אחלה ליגה. לפני המשחק יתקיים טקס הוקרה לג'יליאן רובינס ששיחקה בישראל בשתי הקבוצות והמשחק הנוכחי יהיה האחרון שלה ככדורסלנית. סבג וסלע יעניקו לה תשורה. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 1. כדי לעזור לכולם להבין עד כמה המשחק לא חשוב ולא רלוונטי הפועל ראשון לציון שיחררו את דניאל מקריי שחזרה לישראל סמוך למשחק המכריע נגד מעגן מיכאל ושוחררה 12 שעות לאחר הניצחון. ראשון לציון כאילו ויתרה על כל סיכוי לנצח ולא בלתי אפשרי שגם תשתעשע עם דקות רבות לספסל. לפתח תקווה שחייבת בכל מקרה ניצחון על מעגן מיכאל כדי לשרוד גם לה המשחק לא משנה דבר וכשזו ההתייחסות של ראשל"צ אפילו אימון לא בטוח שאפשר לעשות. גם העובדה שמעגן מיכאל חופשית ובוודאי תגיע לצפות במשחק – כך שפ"ת ינסו להסתיר את תוכנית המשחק – כל אלה נותנים הרגשה של "שכונה" תחסכו מכם להגיע ( ושוב כל הכבוד לשיטה).