על נשים: מחזור מכריע לפני פגרת גביע

הכל כבר נאמר על משחק ה"הישרדות" בין פ"ת ומעגן מיכאל שיהיה המשחק המרכזי בו המפסידה תרד ללאומית. רמת השרון ההפסד לחולון תצא לרמת חן ותנסה להבטיח את המקום בפלייאוף ולהבטיח עוד 3-6 מפגשים נגד היריבה. חולון תצא לרעננה כדי לשמור על הסיכוי להתברג לפיינל פור ואשדוד מול הרצליה יעבירו ערב לקראת ה-23 לחודש אז יתחילו משחקי חצי הגמר ביניהם.


| מאיר פרייליכמן

המשחק המשודר: הפועל פתח תקווה – הפועל זיכרון/מעגן מיכאל (18:10, היכל הספורט העירוני, פתח תקווה) – שידור ישיר בספורט 5+

שופטים: ליאור בייניש, דוד איזמירלי, אסף אנגלברג

המאזן בין הקבוצות עומד על 1-1. בסיבוב הראשון התארחה מעגן מיכאל בפתח תקווה והמארחת, אז עם אלי רבי כמאמן חדש על הקווים המשיכה את המומנטום מהניצחון על ראשל"צ וגברה על העולה החדשה 66:53 בגומלין הצליחה מעגן מיכאל לגבור בביתה על פ"ת 67:63. 9 דקות לסיום הוליכה פתח תקווה ב-7 הפרש. אך בעוד בראשון ידעה לשמור על היתרון (54:47) ולנצח בסיום. במשחק השני, אחרי 58:51 ביצעו ריצת 9-0 וידעו לשמור על הניצחון. על אף, שבמשחק הראשון השליטה היתה של פתח תקווה מהפתיחה, כולל יתרון דו ספרתי במחצית (40:29), הסתבכה פתח תקווה ברבע הרביעי כשמעגן מיכאל התקרבה עד 45:40. אז משחק טוב של ניקי דיקסון עם 19 נקודות עזר להן לנצח. המשחק השני היה צמוד לכל אורכו והיתרון לא עבר את החד ספרתי כשיתרון השיא של המנצחת היה רק ברבע הראשון 18:11. מחליפתה של דיקסון היתה השחקנית הבולטת בגומלין אך הסתפקה ב-14 נקודות (5 נקודות פחות שמפרידות בין הפסד לניצחון). במעגן מיכאל במשחק ההפסד קיבלו רק 22 נקודות מכל הזרות יחד, בגומלין הן כבר קלעו 55 נקודות וכאן מתחיל ההבדל. על משחק שהוא "להיות או לחדול", כל מילה נוספת מיותרת. את הסטטיסטיקה אפשר לשים בצד. אומרים שלגביע חוקים משלו, אז כאן מדובר בגמר גביע שהדובדבן הוא לא הנפה אלא הישרדות. בפעם האחרונה שהתקיים משחק כזה בליגה, לפני 3 עונות, השחקנית הבולטת היתה ישראלית, מאיה איסרוב ובמהלך האחרון השתתפו שתיים נופר שלום ולירז קניג עם סל הניצחון הדרמטי. כשמדברים על משחק אחד על כל הקופה מחפשים את הנשמה ולכן הישראליות הן המפתח. בניצחון של פ"ת קלעו הישראליות 24 נקודות יחד, בניצחון של מעגן מיכאל הן קלעו 12 נקודות (רק 2 ישראליות ייצרו נקודות). כדי לנצח את משחק ההכרעה שתיהן חייבות לקבל מהסגל שלהן הרבה-הרבה יותר. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 5. אין המשך לעונה ומכאן החשיבות שאי אפשר לתאר במילים. משחק אחד על כל הקופה, אין חשוב ממנו.

מכבי רמת חן/בליך – א.ס. רמת השרון (19:00, "זיסמן", רמת גן )

שופטים: עומר אסתרון, שי מרון, תומר וובר

המאזן בין הקבוצות עומד על 2-0, לרמת חן אך עם שינויים בין הראשון לשני. המשחק הראשון בין השתיים התקיים במחזור השני והסתיים בניצחון גדול של רמת חן 93:73 בזכות מחצית שניה גדולה וטריפל-דאבל של צ'לסי הופקינס. הגומלין היה צפוי להיות חד צדדי עוד יותר כשרמת השרון הופיעה עם 2 זרות בלבד, אך זו הקשתה מאד על רמת חן, 8 דקות לסיום הוליכה רמת חן רק בנקודה, ו-4 דקות לסיום היתה התוצאה רק 68:63, אך האורחות ידעו לשמור על הניצחון ולהשלים ניצחון כפול, 83:75. מי שהיתה גדולה על רמת השרון בשני המשחקים היא דניאל אדאמס שמול טליה קולדוול סיימה עם 21 נקודות וכשלא היתה גבוהה מולה הגיעה עד 30 נקודות אישיות. גם הזרות הנוספות היו יציבות בשני המשחקים הולמס עם 18 ו-20, והופקינס מספר זהה של 16 נקודות בכל אחד מהמשחקים. ברמת השרון רק ג'סמין תומאס היתה יציבה בשני המשחקים כשבראשון קלעה 17 נקודות ובשני שיפרה את האחוזים וסיימה עם 24 נקודות אישיות. המשחק הקרוב בין השניים הופך למסקרן במיוחד. נכון, נדמה שרמת חן כבר הבטיחה את המקום הראשון ובסבירות טובה גם רמת השרון תסיים במקום הרביעי, אבל המשחק הנוכחי בין השתיים הוא זה שיכול להכריע בשאלות אלה. שבוע לפני גביע המדינה הקבוצות אמנם יזהרו לחשוף כל מה שיש להן (בגלל הסיכוי שהן ייפגשו בגמר), אבל גם ירצו להראות שעדיפות על היריבה ולהעביר מסר. רמת השרון גם יודעת שאם תפסיד במשחק היא זקוקה או לניצחון על אשדוד במחזור הסיום של הליגה הסדירה או להיות נתונה לחסדיה של רמת חן שתנצח את חולון. רמת חן מבינה שהפסד משמעותו שרמת השרון היא היריבה בחצי הגמר בעוד ניצחון ובעוד שבועיים אפשר לבחור בינה לבין חולון. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 3. החשיבות היא בעיקר עבור רמת השרון. הפסד של רמת חן ויש לה אפשרות לתקן במחזור האחרון של העונה כדי לשמור על הפסגה, אך הפסד של רמת השרון עלול להדיר שינה עד למשחק שיתקיים ב-20.3.

מכבי 'בן' בנות אשדוד – בנות הרצליה (19:00, "הקריה", אשדוד)

שופטים: ניר מאירסון, שרון נחמן, ירון צ'צ'יק

המאזן בין הקבוצות עומד על 2-0, לאשדוד. במחזור הפתיחה נפגשו השתיים למשחק שהוכרע רק בהארכה, 76:71, הרצליה אז חזרה מפיגור דו ספרתי בתחילת הרבע האחרון ליתרון 63:62 דקה לסיום, לפני שנכנעה ליכולת מצוינת של שי דורון. בגומלין שוב סיפקו הקבוצות משחק צמוד שהסתיים בהפרש חד ספרתי לזכות אשדוד 82:78 שהוליכה לכל אורך המשחק המשותף לשני המשחקים הצמודים והנהדרים שסיפקו הקבוצות הוא שהם "חסרי משמעות אמיתית" לקראת ארבעת המשחקים הקרובים (ואולי אף שישה) שצפויים לנו החל מהמחזור הקרוב ולתוך חודש אפריל. במשחק הראשון שיחקו הייטאוור ואבדי מול בורדיק בגומלין כבר החלו להתייצב הזרות כשבאשדוד שיחקו ווילר וג'קסון (הרצליה לא זכתה לשחק נגד גרייבס) ובהרצליה היה זה משחקה הראשון של בואייט. בינתיים הספיקו המפטון והיל להיפצע וגם להחלים (שיתופה של המפטון עדיין בספק) וכולנו ציפייה שעוד העונה נזכה לראות ווילר-הייז-ג'קסון נגד היל-המפטון-בואייט. כמו שירשם בהמשך קשה לראות איך המשחק הקרוב יעמוד ברף הציפיות של שני קודמיו שסיפקו שני משחקי שיא של שי דורון לצד ווילר וג'קסון מול היל, המפטון וסואץ. בשלב הזה הקבוצות יעדיפו לשמור כוחות, להבריא את הסגלים וכשעם תום המשחק ביניהן ייצאו לפגרה עד 20.3 (14 יום) ושלושה ימים אחרי יחלו את סדרת חצי הגמר, המשחק הנוכחי יהיה לא יותר מחימום. אחרי שאמרנו את כל זה, עדיין מצופה מהרצליה לנסות לקלוע יותר מ-60 נקודות. אחרי שלושה הפסדים רצופים לאוהדים שלה זה מגיע. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 1. רק אם הרצליה תפסיד בשני המחזורים הקרובים (וגם אז לא בטוח) אם תסיים רביעית, אפילו אם אשדוד תנצח בשני המחזורים הקרובים (אלא במקרה נדיר) היא תסיים במקום הראשון. מכאן שנקבע שהשתיים (שהודחו מהגביע ויזכו לשבוע מנוחה) ייפגשו בסוף החודש בסדרת חצי הגמר. השבוע ראינו שכשלאשדוד אין על מה לשחק היא משתפת את כל שחקניות הסגל ומביסה, כשלהרצליה אין על מה לשחק היא "לומדת את היריבה" ו.... נשאר לקוות שעבור האוהדים שיגיעו לפחות תהיה תצוגת כדורסל איכותית והקבוצות ינסו לשמור על כבוד עצמי, אך התוצאה תהיה חשיבות ממש כמו ביום חמישי האחרון.

מכבי רעננה – אליצור חולון (19:00, תיכון "אביב", רעננה)

שופטים: אייל פוהורילס, רותם קוזה, ערן שמואל

המאזן בין הקבוצות עומד על 1-1. הכי צמוד שאפשר אחרי שחולון ניצחה במשחק הראשון ב-7 הפרש והפסידו בגומלין ב-6. כך למעשה נקבע שהשתיים יפתחו את הפלייאוף העליון שכחולון במקום החמישי ורעננה בשישי. המשחק הראשון בין השתיים היה בתקופת ההתאקלמות של רעננה בליגה, האוטס הגיעה, פיין עדיין לא ובתום משחק צמוד והפכפך גברה חולון על רעננה 65:58. סיבוב אחד אחרי אירחה רעננה בסגל מלא ואחרי עוד משחק בו החליף היתרון ידיים לא פחות מ-11 פעמים, ניצחה רעננה 78:72, כשבשיא הצליחה למחוק את ההפרש של חולון (74:67) אך נכנעה בסיום. למרות הדומיננטיות של חולון בצבע עם ינגיפה ו-ווקל הצליחה כריסמה פן לסיים פעם אחת עם 19 נק' ו-16 ריב' ובמשחק הניצחון גם עם 29 נקודות ו-20 ריב'. השאלה שנותרה לרעננה היא איך לעצור את הגבוהות בהתקפה, כשבמשחק הניצחון השתיים קלעו יחד 14 נקודות בעוד במשחק ההפסד יניגיפה לבדה קלעה 13 נקודות. בחולון יצטרכו לעצור את ג'יידה פיין שקלעה מולן 20 נקודות (ולא שיחקה במשחק בו ניצחה). רעננה ידעו לבחור את המשחקים שלהן העונה. הפסדים דו ספרתיים גבוהים לאשדוד ורמת חן, משחקים צמודים מול הרצליה ורמת השרון וניצחונות על כל שאר היריבות הן תוצאות הקבוצה בחודשיים האחרונים מהרגע שהתאקלמו בליגת העל. כך שחולון, היריבה הקרובה היא כזו שאפשר לנצח כשההפרש במשחק האחרון נגד אשדוד לא אומר דבר. מהצד השני חולון השיגה ניצחונות גדולים על אשדוד, הרצליה ורמת השרון אך גם נכנעה לראשל"צ ומעגן מיכאל. היכולת המרשימה של חולון העונה היא לזהות קבוצה פגיעה ולהסתער עליה, רעננה היא אחת כזו ובסיטואציה הנוכחית חולון הפכה לפייבוריטית לניצחון שלישי רצוף הבטחת המקום החמישי ושמירה על סיכוי לרביעי. חשיבות המשחק להמשך העונה (1-5): 3. למכבי רעננה שלמעשה אף יותר מעמדה במטרות שלה העונה, ההבדל בין מקום שישי לחמישי הוא כמו ההבדל בין טוב מאד למצוין וכדי להגיע למקום החמישי עוד זקוקה גם לניצחון גם על הרצליה ולהפסד של חולון מול רמת חן. לחולון הסיכויים יותר ריאלים לסיים במקום הרביעי והניצחון חשוב להן, למרות שגם עבורן מקום רביעי יהיה בונוס נחמד ואת הכוחות יישמרו למשחקי הגביע בשבוע שאחרי.