על נשים: פותחים שנה ומרעננים שורות

המחזור הראשון של 2017 שינעל את הסיבוב הראשון, מביא עימו הרבה פרצופים ושמות חדשים לליגה. שחקניות יערכו את הופעת הבכורה שלהן באשדוד, רמה"ש וראשל"צ (הרצליה חופשית). המשחק המרכזי הוחלף וישדר את ההתמודדות על המקום הרביעי בין רמה"ש וחולון, רמת חן תארח את ראשל"צ במה שהיה עד לפני 3 ימים המשחק המרכזי ומשחק מסקרן בין העולות החדשות על הזכות לסיים את הסיבוב בניצחון


| safsal

המשחק המרכזי: אליצור חולון – א.ס. רמת השרון (18:10, בי"ס "קציר" חולון) - ספורט 5+

שופטים: גיל גורדון, ערן שמואל, אסף אנגלברג תחילה עדכון, הסגלים. סיירה בורדיק, הפורוורדית/סנטרית שפתחה את העונה בבנות הרצליה והעמידה בסיבוב הראשון ממוצע דאבל-דאבל (15 נק' ו-10 ריב') תצטרף לרמת השרון החל מהערב. נקודת המפנה בשינוי המקצועי התרחש במשחק בין בורדיק והרצליה לרמת השרון. כשבורדיק הצטיינה עם 19 נק' ו-11 ריב' ובמקביל איבדה רמה"ש את שחקנית הפנים המצוינת שלהן טליה קולדוול בפציעה בברך שככל הנראה סיימה לה את העונה. בסופ"ש רמת השרון הודיעה באמצעות עמוד הפייסבוק של האגודה כי בינתיים הקבוצה תשחק עם 2 זרות וזרה שלישית תצטרף, ככל הנראה, השבוע. עם 2 זרות ואחרי שתי תבוסות במעל 20 הפרש, תעלה רמת השרון למשחק שינעל את הסיבוב כשהיא רק עם 3 ניצחונות והמקום ברביעייה אותו החזיקה ברוב שלבי הסיבוב הראשון נמצא בסכנה. מולה תתייצב אליצור חולון במאזן דומה לזה של רמה"ש ואחרי ניצחון חוץ חשוב בזיכרון יעקב יכולה לסיים את הסיבוב ברביעייה הראשונה אחרי פתיחת עונה בינונית. לחולון שלוש זרות למשחק הקרוב ושלושתן בכושר מצוין כשבמשחק האחרון קלעו 17, 18 ו-19 נק'. כך שהמשחק המרכזי, יהיה זה שיקבע את המקום הרביעי בסוף הסיבוב. מפתח נוסף הוא הישראלית המשלימה לזרות, ברמת השרון ראו איך אשדוד עצרה את קדם על 4 נק' והקבוצה נחלה את הפסדה הגדול ביותר העונה, מהצד השני, בחולון התאפשר ניצחון החוץ הגדול בזכות יכולת מצוינת של אורטל אורן עם 11 נקודות ו-6 אס', כך שהן לא פחות חשובות לניצחון והצלחת קבוצתן לצד הזרות. תקציר המחזורים הקודמים: כבר אפשר להתחיל ולסכם סיבוב. קשה להאמין שמישהו ברמת השרון חשב שערב המחזור שינעל את הסיבוב מאזן הקבוצה יהיה שלילי עם 3 ניצחונות מול 4 הפסדים. הבעיה החלה בהפסד הבייתי לראשל"צ (73:69) בו נעדרה נועה גנור עקב פציעה, אחריו הגיעו ההפסדים גם להרצליה ואשדוד (85:40) כשהקבוצה המשיכה ואיבדה שחקניות בפציעה ובעיות רפואיות שונות וגם למשחק הנוכחי מגיעה בסגל חסר ותקווה שלא להסתבך יותר מדי לפני ששוב יתמלאו השורות. בחולון, עם אותו מאזן דווקא יכולות להרגיש מרוצות. למעט הפסד אחד לראשל"צ (72:65) שלא היה בתוכניות, הקבוצה היתה קרובה להפתיע את הרצליה ורמת חן כשהפסידה בהפרשים 1-3 נקודות, הניצחון הגדול בשבוע שעבר 74:63 על מעגן מיכאל והקשה אך החשוב נגד רעננה (65:58), הבטיחו מרחק ביטחון מהתחתית וניצחון במשחק הקרוב כבר יבטיח צמרת. פיקנטריה לקראת המשחק: במחזור השני במפגש בין חולון להרצליה עוד היו לחולון על הפרקט זרות אחרות, אך מולן בורדיק קלעה בורדיק 12 נק' לקחה 10 ריב' וסיימה עם המדד הגבוה ביותר בין שחקניות קבוצתה (21 נקודות). נועה זליבנסקי שבמחזורים האחרונים קודמה לחמישייה בחולון שיחקה אשתקד ברמת השרון. משחק השיא שלה היה ב-28/12 לפני שנה כשב-17 דקות קלעה 8 נקודות, היה זה נגד אליצור חולון. טלי נוי שבשבוע שעבר התבשרנו למינויה כמאמנת הראשית של נבחרת הנערות התחילה בנבחרות ישראל הצעירות כעוזרתו של רועי איזנברג, אותו תפגוש מולה על הקווים.

מכבי רמת חן/בליך – הפועל ראשון לציון (19:00, "זיסמן", רמת גן)

שופטים: ליאור ביניש, ירון צ'צ'יק, אור זרור איך תגיב הפועל ראשון לציון להחלטה לשנות את המשחק המשודר? על פניו רמת חן שהפסידה העונה רק פעם אחת פייבוריטית ברורה לניצחון. מהצד השני, חולון היתה קרובה להפתיע אותה לפני שבועיים וראשון לציון כבר ניצחה את חולון. ראשל"צ גם ממוקמת כרגע במקום הרביעי בליגה, האם מוקדם היה להספידה ולקבוע כי יהיה זה משחק חד צדדי ויריבותיה רמה"ש וחולון (אותן ניצחה העונה) יספקו משחק מעניין יותר? הן ינסו להוכיח אחרת. רמת חן מצידה פחות תתעסק בכל זה אלא תנסה להשלים את העבודה ובצורה המרשימה ביותר שיכולה מאחר ויודעת שניצחון יבטיח לה את אליפות הסיבוב. כשרואה את הרצליה ואשדוד מחליפות שחקניות בניסיון להתחזק תנסה רמת חן לשלוח מסר ברור של עוצמה בסגל שבנתה ובעיקר לא להסתבך לקראת משחקי הסיבוב השני שצפויים להיות קשים יותר. בשורות ראשון לציון תערוך לורן מינסי את הופעת הבכורה שלה ומעניין יהיה לראות כמה הצליחה להתחבר בהכנה הקצרה שהיתה לה עם הקבוצה. כדי למנוע ממנה להפוך להיות שוברת שוויון תזדקק רמת חן להמשך יכולת גבוהה מצד צ'לסי הופקינס שכבר קרוב לחודש לא השלימה משחק של טריפל-דאבל, אך ממוצעיה עדיין קרובים כשחסר 0.4 אס' (עם 14.3 נק', 10.7 ריב', 9.6 אס'). תקציר המחזורים הקודמים: בסך הכל לרמת חן בזיסמן יש הפסד בודד השנה. מצד שני מדובר בהפסד היחיד שלהן. בזיסמן גם השיגו את הניצחון היחיד שלהן העונה בהפרש חד ספרתי (79:76 נגד חולון). כך שלמעשה רמת חן הרשימה הרבה יותר בחוץ, עם הניצחון הגדול על אשדוד 99:79 ועל רעננה 70:49. במאזן 6-1 רמת חן עדיין מהמרשימות בליגה, למרות שמדובר בהפסד אחד יותר מהמאזן שהיה לה בעונה שעברה. ראשון לציון במקום הרביעי, אך במאזן שלילי של 3 ניצחונות מול 4 הפסדים. לצד הניצחון הגדול על רמה"ש הגיעו ניצחונות מחויבים על חולון ורעננה, אבל גם הפסדים שסיבכו את הקבוצה נגד פ"ת ומעגן מיכאל. כל זה הספיק למקום רביעי זמני וככל הנראה לחמישי בסוף הסיבוב, דירוג מרשים במאזן שעוד יכול להפוך למדאיג בסיבוב הבא. 6 פיקנטריה לקראת המשחק: פעם פגשה לורין מינסי (אז במדי רמה"ש) את רמת חן בעונה שעברה. בתחילת העונה עוד הסתפקה ב-9 נקודות בלבד, אך בכל המשחקים שאחרי קלעה מספר דו ספרתי של נקודות כשהשיא היה במשחק הניצחון על רמת חן, 18 נקודות.

מכבי 'בן' בנות אשדוד – הפועל פתח תקווה (19:00, תיכון מקיף ז' "הקריה", אשדוד)

שופטים: יוחאי שולמן, שגיא שדה, מרקו בני שם חדש תציג אשדוד בשבוע הקרוב. מי שפתחה עם אליסון הייטאוור והחליפה אותה וטמיקה ג'ונסון, שיחררה את ג'ונסון והחתימה את הרכזת אריקה ווילר (25, 1.70) שפתחה את העונה אצל מוליכת הליגה הספרדית, אבנידה סלמנקה ועל אף שהיתה הקלעית השלישית בקבוצתה (10.4 נק' בממוצע) שוחררה אחרי 10 מחזורים בלבד ותנסה לעזור לאשדוד לחזור למקום הראשון בליגה ובשלב הראשון לנצח את פ"ת. פ"ת מגיעה אחרי שני הפסדים רצופים ליריבות מהשרון והיא תפגוש את אשדוד בכושר מצוין. הפגרה באירופה לצד ההגרלה הנוחה איפשרה לשחקניות המובילות באשדוד הרבה דקות מנוחה במשחקים האחרונים ולמרות קצב של שני משחקים בשבוע, השחקניות הספיקו להתאושש וניצחו בשבועות האחרונים בהפרשים מרשימים במיוחד. מי שינסו לעצור את ווילר הן אופיר לביא ועמית טולמן הצעירות שממשיכות להחזיר את עמדת הרכזת של הקבוצה. דיקסון וצ'אפמן ינסו להצדיק את האשראי שממשיכות לקבל בקבוצה ולהפתיע את אשדוד שאולי תכנס לשאננות מסוימת. מהצד השני באשדוד ינסו לראות איך טיפני ג'קסון תזכה לדקות מנוחה, השחקנית שמקבלת הכי הרבה דקות משחק בשבועות האחרונים תרצה גם היא לזכות למנוחה ואשדוד תקווה לקבל המשך ליכולת הטובה של קטיה לויצקי. כך או כך המשחק צפוי להסתיים בניצחון המארחות, שיסדר להן מקום שני במאזן 7-1 ואילו פ"ת אחרי רצף שני הניצחונות יקוו לפתוח ברצף חדש ביום חמישי נגד חולון. תקציר המחזורים הקודמים: שלושה משחקים בסך הכל שיחקה עד כה אשדוד באולמה הבייתי בליגה, בראשון גברה על חולון ב-25 הפרש, באחרון גברה על מעגן מיכאל ב-22 הפרש, בין לבין היה גם ההפסד היחיד העונה לרמת חן (99:79), אבל המגמה לקראת המפגש מול פ"ת ברורה. בחוץ התוצאות פחות חד צדדיות, עם הפרש חד ספרתי מול הרצליה ו"רק" 12 הפרש בראשל"צ, אבל גם הניצחון הגדול ביותר של העונה 85:40 שהושג במחזור האחרון נגד רמה"ש. מהצד השני, תחילת חודש דצמבר האיר פנים לפתח תקווה עם שני ניצחונות רצופים (נגד ראשל"צ ומעגן מיכאל), אבל אז הגיע המשחק נגד רמה"ש שסיפקה את התצוגה הגדולה ביותר שלה העונה עם ניצחון ב-21 הפרש (88:67), שבוע אחרי הרצליה הגיעה לפ"ת וסיפקה גם היא משחק חד צדדי של 20 הפרש (80:60) והמומנטום של פתח תקווה נעצר, כך שהיא במאזן 2 ניצחונות וחמישה הפסדים. פיקנטריה לקראת המשחק: התאריך 2/1 זכור לרעה בפתח תקווה, כשראו את לוח המשחקים בוודאי נזכרו באותו היום בשנת 2014,אז לפני 3 שנים אירחו את טיפני ג'קסון ומכבי אשדוד וספגו תבוסה מהדהדת 101:51. מאז פ"ת לא הצליחה אפילו להפסיד בהפרש חד ספרתי ואשדוד ניצחה את כל המפגשים בקלות. אם מחפשים נקודת אור בחודש ינואר, אפשר למצוא אותה בשנת 2012, שם הניצחון האחרון שהשיגה פ"ת על אשדוד 62:60 בעונתה הראשונה של הכחולות בליגה.

מכבי רעננה – הפועל זיכרון/מעגן מיכאל (19:00, תיכון "אביב", רעננה)

שופטים: יואב לובושיץ, תומי וובר, ינון גיא המחזור השני של ליגת העל האיר פנים למכבי רעננה והפועל זיכרון/מעגן מיכאל. העולות החדשות, השיגו בערב אחד את הניצחונות הראשונים שלהם בליגת העל. מאז מעגן מיכאל הצליחה להשיג עוד ניצחון אחד מדהים על הרצליה, רעננה גם ניצחון כזה לא מצאה וערב סיום הסיבוב הראשון השתיים מוצאות את עצמן נועלות את הטבלה. הסיטואציה הזו הופכת את המשחק לאחד המשמעותיים שהיו לקבוצות בסיבוב הראשון של הליגה. ניצחון של המארחות יצמיד אותן ל-5 הקבוצות שמעליהן, ניצחון של האורחות יקפיץ אותן מרחק שני משחקים מהקו האדום ויסבך מאד את רעננה. עד כדי כך דרמטי וקריטי המשחק בין השתיים. לוח המשחקים וההגרלות המשיך להקשות על רעננה. המארחת נדרשה להתמודד בשלב המוקדם מול הדאבליסטית, למרות שניסו לחלק דקות ככל האפשר העייפות של שני משחקים בשבוע עלולה להיות קריטית, נוסיף לזה את ה"כרטיס הכפול" של שחקניות האקדמיה שטסו לשבוע בברצלונה והשאירו את רעננה בסגל קצר והמשימה של נועלת הטבלה הולכת והופכת לקשה. בצד השני מעגן מיכאל ספגו הפסד קשה לחולון במחזור שבשבוע שעבר ויקוו ליכולת יותר טובה של עדן רוטברג שחייבת לייצר מספר דו ספרתי של נקודות כדי לנצח ולקבל תפוקה משמעותית מהספסל שיכול להיות היתרון מול הסגל הרענני החסר. תקציר המחזורים הקודמים: כאמור השתיים ספגו הפסדים גדולים במחזור הפתיחה של העונה וניצחו במחזור השני (רעננה את פ"ת, מעגן מיכאל את ראשל"צ) אח"כ הגיעו רצף הפסדים כשמעגן מיכאל עוד ניצחה את הרצליה 72:62, אבל ההישג הלך לאיבוד עם ההפסד הבייתי בשבוע שעבר לחולון 63:74. רעננה יכולה להתנחם בעיקר ב"כמעט". פתיחת הרבע האחרון נגד חולון וראשון לציון היו מינוס 2 בלבד ליריבה והכדור ביד של הרענניות, שניהם הסתיימו לבסוף בהפסדים גדולים. כך שמשחק אחד מפריד ביניהן כזה שיכול להימחק בניצחון של רעננה ועדיפות במאזן הפנימי בין השתיים. פינטריה לקראת המשחק: השתיים הן העולות החדשות לליגת העל, אחרי סדרת גמר דיי חד צדדית שהסתיימה 2-0 לזכות מעגן מיכאל. במחזור הקרוב יחזרו שירלי שבתאי, אלה יערי, עמית גור, מעיין לוי ומאי אשל למגרש בו גזרו את הרשתות באמצע חודש מאי שעבר, עם 20-5 ברבע הראשון סגרו את המשחק וניצחו 59:40. ליהי דורון שהיתה שם בוודאי זוכרת והקפטנית הנוכחית של רעננה תנסה לגייס את חברותיה כדי שהתרחיש לא יחזור על עצמו.