על נשים: 25 ימי הכרעה

2 מחזורי ליגה סדירה ו-3 מחזורי פלייאוף תחתון, בעוד 25 ימים יסיימו שליש מקבוצות ליגת העל את העונה מהן אחת תרד ליגה. כשהפיינל פור כבר סגור, העניין עובר לחלק השני של הטבלה ועדיין מבין 5 קבוצות לא ברור מי תהיה בחלק העליון ומי בתחתון, הכל פתוח. כל מה שצריך לדעת על הקבוצות שנשארות באפלה ולמה כששם המאבקים המעניינים הן לא משודרות? טור הכנה לחודש הכרעה.


| מאיר פרייליכמן
בין 16 הפרש בממוצע ל-120 צופים - המשחקים המשודרים מפספסים חצי ליגה

16 מחזורי ליגה שודרו, בכל אחד מהם היתה לפחות קבוצה אחת מהרביעייה המובילה, כשב-9 מתוכן היו מפגשים של שתי קבוצות. 6 משחקים משודרים הסתיימו בהפרש של 20 נקודות ומעלה, 5 משחקים הסתיימו בהפרשים חד ספרתיים. עכשיו קבלו נתון מפתיע: רק במשחק אחד מתוך ה-6 היתה מעורבת קבוצה שאינה ברביעייה המובילה (הרצליה-רעננה) לעומת זאת ב-3 משחקים (מתוך 5) שהסתיימו בהפרש חד ספרתי היו מעורבות קבוצות ממקומות 6-8 (פעמיים חולון ופעם פ"ת). בסך הכל ממוצע 16 הפרש למשחקים המשודרים, רובם כאמור נגררו לדקות ארוכות של גארבג' טיים.

אז למה לא משדרים יותר את הפועל ראשון לציון והפועל פתח תקווה? למה לא משדרים בכלל את הפועל זיכרון/מעגן מיכאל? ראשל"צ, החמישית בליגה שודרה רק פעם אחת. פ"ת שתשחק בחודש הבא בחצי גמר גביע המדינה, הוכיחה ש"שווה שידור" רק אחרי הניצחון על רמת חן ועבור הפועל זיכרון/מעגן מיכאל גם ניצחון על הרצליה לא שכנע ששידורה מוצדק. תשובה אפשרית היא שקבוצות הצמרת מעניינות יותר אוהדים. היציעים מוכיחים אחרת, כשמעל 150-200 אוהדי זיכרון/מעגן הגיעו לכל משחק בייתי, גם בפ"ת יודעים להביא את האוהדים למשחקים המכריעים (זכורות התצוגות בגביע המדינה והאולם המלא בעונת מאבקי הירידה נגד נתניה). בעניין זה, מחמאות לרמת השרון שמצליחים להחזיר את אוהדיהם למגרשים במספרים עולים מדי שבוע. בעבר החליטו במנהלת לתגמל בתמריץ כספי קבוצות שמביאות מעל 120 אוהדים למשחקים המשודרים, הקבוצות שלא שודרו העונה מביאות מספרים גבוהים יותר במהלך העונה הסדירה. כשהרביעייה המובילה כבר נקבעה עיקר העניין עובר למשחקי התחתית, הפעם האחרונה ששודר משחק כזה, הסתיים בצורה הדרמטית ביותר עם סל ניצחון של לירז קניג 'עם הבאזר'. לא צריך לחכות למשחק האחרון כדי להיות מופתעים שמשחקים איכותיים יכולות לספק קבוצות שכבר ניצחו העונה את רמת חן, הרצליה ואשדוד. אפשר להתחיל כבר במחזור הקרוב. מספר שידורי ליגה לפי קבוצה: א.ס. רמת השרון (9), בנות הרצליה (7), מכבי רמת חן/בליך (6), מכבי 'בן' בנות אשדוד (4), אליצור חולון (3), מכבי רעננה (2), הפועל ראשל"צ (1), הפועל פ"ת (1), הפועל זיכרון/מעגן מיכאל (0) מילה אחרונה: 16 מחזורים + רבע גמר (ומשחקים מאירופה), 17 שידורים ישירים בערוץ הספורט. לא מובן מאליו.

תרומת הישראליות – מעקב עונתי

ממוצע הדקות לישראליות לקבוצות הליגה

הנתונים לוקחים בחשבון שכל קבוצה מחויבת לפחות ל-80 דקות לישראליות (עפ"י 3 זרות בקבוצה) 1. מכבי אשדוד – 125 דקות 2. א.ס. רמת השרון – 113 דקות 3. בנות הרצליה – 112 דקות (זינוק של 4 מקומות) 4. הפועל ראשון לציון – 108 דקות (זינוק של 4 מקומות) 5. הפועל זיכרון/מעגן מיכאל – 102 דקות 6. מכבי רעננה – 100 דקות 7. מכבי רמת חן/בליך – 95 דקות (ירידה של מקום 4) 8. הפועל פתח תקווה – 94 דקות (ירידה של 4 מקומות) 9. אליצור חולון – 92 דקות

אשדוד ורמת השרון ממשיכים להוביל את הטבלה. נקודת ההתייחסות שאפשר להסתכל עליה היא זיכרון/מעגן מיכאל שנמצאת באמצע וללא שינוי במספר הדקות ובמיקום בטבלה ביחס לפרסום הקודם. מעליהן 2 כניסות חדשות לרביעייה של הרצליה וראשון לציון הנפילות שייכות לרמת חן ופ"ת. חשוב לציין שמדובר רק במשחקי הסיבוב השני ויש הרבה נתונים שצריך לקחת בחשבון כמו קבוצות ששיחקו עם 2 זרות (הרצליה, אשדוד) או זרות שלא הרשימו ומנגד ברמת חן פציעתה של דייזי פדר. בפתח תקווה חילופי הזרות הביאו לעליה בדומיננטיות שלהן. במבט למשחקי ההכרעה בתחתית נדמה שמצבה של ראשל"צ הטוב ביותר כשמגיעה עם רוטציה רחבה למשחקים החשובים, פ"ת מנגד קיצרה מאד את הרוטציה אבל זוכה לתרומה ניכרת של הישראליות כפי שאפשר לראות בטבלה הבאה.

אחוז נקודות הישראליות מסך נקודות הקבוצה

1. מכבי אשדוד – 56% (45.7 נק' בממוצע) – עליה של 1 מקומות 2. א.ס. רמת השרון – 42.8% (30.2 נק' בממוצע) – ירידה של 1 מקומות 3. הפועל פתח תקווה – 38.6% (24.9 נק' בממוצע)- עליה של 2 מקומות 4. בנות הרצליה – 33.8% (26 נק' בממוצע) – עליה של 5 קומות 5. הפועל ראשון לציון – 31.3% (20.5 נק' בממוצע) – עליה של 1 מקומות 6. מכבי רמת חן/בליך – 29.2% (24.3 נק' בממוצע) – ירידה של 3 מקומות 7. הפועל זיכרון/מעגן מיכאל – 28.5% (17.7 נק' בממוצע) – ירידה של 3 מקומות 8. אליצור חולון – 26.4% (18.1 נק' בממוצע) – ללא שינוי 9. מכבי רעננה – 25.7% (16.5 נק' בממוצע) – ירידה של 2 מקומות

גם כאן הרצליה מרשימה במיוחד. אם את העליה במספר הדקות אפשר לייחס לפציעה ושינויים בזרות, עליה של 7 נקודת בממוצע מוכיחים כי הישראליות מקבלות במה הולמת ומחזירים לקבוצה בדקות שהן מקבלות. מאז הגיעו 3 זרות לרמה"ש הישראליות תורמות כ-10 נקודות פחות ועדיין הן במקום השני בליגה. פ"ת היא הנושא המעניין קבוצה שנותנת לישראליות שלה פחות דקות משחק וזוכה לשיפור של כ-10% בתפוקה, מוכיח שהקבוצה מצאה את נקודת האיזון שלה. רעננה ממשיכה לשקוע ומאז המחזור השביעי ירדה לתחתית הרשימה, גם במעגן מיכאל הישראליות בתקופה פחות טובה וברמת חן הסבר דומה לסעיף העליון כשפדר היא הגורם החסר, הגעתה של ג'ניפר פליישר לאשדוד מחזקת עוד יותר את התרומה הישראלית וגם המשחקים החד צדדיים שמאפשרים את שיתוף הספסל תורמים. במבט למשחקי ההישרדות פ"ת וראשל"צ זוכות לתרומה של הישראליות שמייצרות מעל 30% מסך הנקודות של הקבוצה כשתורמות מעל 20 נקודות בממוצע לערב. במעגן מיכאל, חולון ורעננה חייבות להחזיר את הישראליות לכושר משחק כדי שלא לקום וליפול על הזרות במשחקי ההכרעה. המאבק על 5-6 הליגה הכי צמודה שיש. 5 קבוצות מתמודדות מצד אחד על הפלייאוף העליון ומהצד השני נגד הירידה כשרק 2 נקודות מפרידות בין האחרונה לחמישית בטבלה. ההגרלה גם סיפקה מספר משחקים ישירים בין הקבוצות שיכולים להכריע אם את פתיחת הפלייאוף תעשה כל קבוצה מתחת לקו האדום או בכלל בפלייאוף העליון: מחזור 17: אליצור חולון – הפועל זיכרון/מעגן מיכאל מכבי רעננה – הפועל ראשון לציון בנות הרצליה – הפועל פתח תקווה מחזור 18: הפועל זיכרון/מעגן מיכאל – מכבי רעננה א.ס. רמת השרון – אליצור חולון הפועל פתח תקווה – מכבי בנות אשדוד הפועל ראשון לציון – מכבי רמת חן/בליך הפועל ראשל"צ כמעט בוודאות בפלייאוף העליון וזקוקה לניצחון אחד על רעננה או לכל הפחות הפסד מינימאלי כדי למנוע מתרחישים דמיוניים להוריד אותן לפלייאוף התחתון ולמאבקי הירידה. סיכויים: גבוהים מאד. אליצור חולון תלויה בעצמה, כשהיא במקום השישי עם 2 ניצחונות תישאר בפלייאוף העליון ולכל הפחות במקום השישי (ניצחון של רמת חן על ראשל"צ והיא גם חמישית). הפסדים והיא עלולה להתדרדר עד למקום השמיני. סיכויים: גבוהים מכבי רעננה תלויה גם היא בעצמה. עם 2 ניצחונות, כשאחד מהם על ראשל"צ במעל 15 הפרש היא יכולה למצוא את עצמה בפלייאוף העליון. הפסד בתוצאה נמוכה יותר והיא זקוקה ל-2 הפסדים של חולון כדי להיכנס לפלייאוף העליון. סיכויים: בינוני-נמוך. הפועל פתח תקווה לכאורה בעלת הסיכוי הנמוך ביותר להיכנס לפלייאוף העליון היא זקוקה לניצחונות על הרצליה ואשדוד ולקוות להפסדים של ראשל"צ, למרות שבמקום השמיני מרחק משחק מהשישי, לוח המשחקים נגד מקומות 2-3 הופכים את המשימה לכמעט בלתי אפשרית. סיכויים: נמוכים מאד. הפועל זיכרון/מעגן מיכאל, עם שני משחקים מול יריבות ישירות בתחתית. ניצחונות על חולון ורעננה יוביל את הקבוצה למאזן של 5 ניצחונות, אז יילקחו בחשבון ההפרשים כשייתכן בית משולש עם חולון וראשון לציון (או רק עם אחת מהן) העדיפות תהיה של זו שניצחה בהפרשים הגבוהים יותר ומעגן מיכאל יכולה למצוא את עצמה במקום השישי. סיכויים: נמוכים. בליגה כ"כ צמודה גם יש חשיבות למיקום הסופי של כל אחת מהקבוצות לקראת הפלייאוף וזאת מאחר שהמקום השביעי יארח את המקום השמיני, הקבוצה שתסיים במקום השמיני תארח את התשיעית ונועלת הטבלה תארח את הקבוצה שבמקום השביעי – כך שיכול להיות שבסיטואציה מסוימת עדיף להתחיל נמוך יותר? הרבה מאד מהתשובות יתבררו לקראת המחזור האחרון.