פברואר בארצית - המצטיינים

מאמן צעיר לצד מאמן ותיק, כוכבים מהעשור שהיה לצד כוכבים מהעשור שיהיה. בוחרים את מצטייני חודש פברואר בארצית עם הרבה פרצופים מוכרים והרבה צעירים מוכשרים שבלטו בשבועות האחרונים.


| safsal

-- ענר חתואל, אלירן כהן --

מצטיין המחוז הדרומי: סטנלי ברנדי (אליצור "איתו" אשקלון)

גם בגיל 50 סטנלי "שן זהב" ברנדי לא מוריד הילוך. למען האמת - בדיוק ההפך. הפציעה של אחיעד בוקרא והמחסור בגבוה משמעותי נוסף בסגל האשקלוני הביאו את ברנדי בחודש האחרון לחזור לשחק למעלה מ- 30 דקות בערב, והשורה התחתונה - איך לומר - לא נראית רעה במיוחד. אשקלון בחודש האחרון השלימה את ה"מהפך" מבחינתה, חזרה לתמונת הפלייאוף - המקום שהיה אמור להיות מנת חלקה עוד במחזורי פתיחת העונה, אבל חשוב מכל - קיבלה את ברנדי בשיא כושרו. בגיל 50. חי, בועט, שולט ברחבות, כאילו לא עברו 20 שנה מימי הזוהר שלו בליגות הראשונות.

בחודש פברואר העמיד ברנדי ממוצעים של כ- 15 נקודות ו- 12 כדורים חוזרים לערב, כיכב בניצחון הענק על סגנית מוליכת הטבלה מחבל מודיעין, וסחף את הקבוצה, יחד עם תומר פיסצקי שהציג חודש נהדר גם הוא, לשלושה נצחונות בשלושה משחקים, ולמקום השלישי בטבלה. בוקרא צפוי לחזור לשחק בשבועות הקרובים, ברנדי צפוי יהיה לבלות קצת פחות זמן על הפרקט, אבל חודש פברואר נתן לאשקלון ולמאמנה, רועי בן יהושע, את הביטחון בכך שכשיצטרכו את סטנלי - הוא יהיה שם. וזו בהחלט סיבה לאופטימיות לקראת המאבקים שנשארו למשחקי הפלייאוף שבפתח.

מצטיין המחוז הצפוני: איתי קרביוב (א.ס. רמת השרון)

אם לא יקרה משהו בלתי צפוי בעליל - בעוד כחודש וחצי, כשנעלה את משאל מאמני הליגה השנתי, איתי קרביוב יגרוף שוב, כפי הנראה, את תואר השחקן המצטיין של הליגה. ולא במקרה, כמובן. חודש פברואר, כמו קודמיו, אולי לא היה one-man-show ברמת השרון, אבל הראה לנו בדיוק מאותו הדבר: רמת השרון מציגה התקפה קבוצתית, שוטפת ויפה לעין, ואיתי קרביוב מגיע לעבודה כל ערב. אבל כל ערב.

עם ממוצע של 22 נקודות וכמות דו-ספרתית של ריבאונדים, השלים בחודש האחרון "קרבי" את המהפך בצמרת הטבלה, כשעל הדרך הוליך את קבוצתו לניצחון על האקסית מנתניה. אבל מעבר למספרים, הגדולה של קרביוב היא שהוא עושה את כל אלה תחת השטף של המשחק, ואפילו יותר מזה - בכל שבוע "מאפשר" לשחקן אחר להתבלט. הפלייאוף עוד רגע מגיע, וקרביוב, שכבר שבע תארים אישיים בשנתיים האחרונות אך לא זכה להניף צלחת, יקווה שהפעם זה יסתיים קצת אחרת.

משלימים חמישייה בדרום

אילן ברקוביץ' (אליצור רמלה)

לא תמצאו משהו חריג או מיוחד במספרים של אילן ברקוביץ' מאז הגיע לרמלה לפני מספר שבועות, אבל אם בסופו של יום תשאר הקבוצה של צוקה ירדן בארצית ואף תצליח להמנע ממשחקי המבחנים, הרי שלצירופו שלברקוביץ' חלק גדול מכך. בפברואר השיגה רמלה שני נצחונות חשובים שהרחיקו אותה מירידה ודאית ונתנו לה צ'אנס לסיים את העונה במקום גבוה יותר. את פברואר סיים ברקוביץ' עם 8 נקודות וקרוב ל- 10 אסיסטים בממוצע למשחק, היה מאדריכלי הניצחון הגדול על מעלה אדומים וההצגה נגד פתח תקווה.

אופק חכמון (מכבי בת-ים)

עם מוצע של קרוב ל- 25 נקודות במשחק הוביל אופק חכמון בחודש פברואר את בת-ים למקום "נינוח" בטבלה. הציפיות של בת-ים, ערב פתיחת העונה, היו נמוכות: לשרוד בליגה. המטרה עדיין לא הושגה, כשהשחשש מהתמודדות במבחנים עדיין נותר בעינו, אבל בחודש האחרון הצליחה הקבוצה של יניב וייצמן לנצח פעמיים, שתי קבוצות שעל הנייר טובות יותר ממנה, ולתפוס מרחק ניצחון אחד מהמקום העשירי, ושניים בלבד מהשלישי. אחרי שנתיים בהם נטלה חלק במשחקי הפלייאוף אך לא זכתה לניף צלחת, העונה גם המקום החמישי ייחשב הצלחה גדולה מבחינת בת-ים הצעירה והצנועה.

אלעד כנפו (מכבי מעלה אדומים)

הדרום השנה משוגע וחסר יציבות במיוחד, ועד שתגיע הקבוצה שבאמת תנצל את העובדה הזו כדי לברוח לאחרות - נמשיך לקבל צמרת מעניינת וצפופה. מי שבכל זאת ידעה לעשות זאת היטב בפברואר היא מעלה אדומים שהתבססה במקום הראשון עם ניצחון אחד יותר ממודיעין ומשחק לפנתיאון נגד איילות (70 עבירות משותפות!). גם החודש, הוביל כנפו את הקבוצה של אבי סוכר עם שני משחקים גדולים של 30 נקודות והמשיך ביכולת הנהדרת והיציבה שלו מתחילת העונה. אם מעלה תנצל את המומנטום ותרכב על גלי ההצלחה ללאומית, לבטח מקומו של כנפו לא ייעדר משם.

צאלי נוימן (מכבי פתח-תקווה)

פתח תקווה ממשיכה בסיבוב השני הנהדר שלה ואחרי תקופה פסימית למדי במהלך הסיבוב הראשון - חוזרת לחלום על הכרטיס לפלייאוף, ממנו נעדרה בעונה שעברה. אבי קצנברג, שכזכור - החליף את עידן דורון על הקווים, המשיך ללכת עם הסגל שעומד לרשותו למקומות מעניינים ובחודש פברואר נתן את הקרדיט צאלי נוימן. הסנטר, שהגיע אחרי עונת ספסל ברעננה, הציג בחודש שעבר מספרים נאים וסיים פעמים עם דאבל-דאבל, כשהוא משמש למעשה כבוה המוביל של המלאבסים. אם ישמור על היכולת הזו, הוא בהחלט יוכל לנסות את מזלו שוב בעונה הבאה בפתרון מצוקת הגבוהים הבולטת בליגה השנייה.

משלימים חמישייה בצפון

תומר כהן (הפועל מעלות)

עם שלושה נצחונות בשלושה משחקים ולוח משחקים שהטיב עימה חגגה מעלות חודש נהדר שהקפיץ אותה לרביעייה הראשונה והשאיר אותה חזק בתמונת המקום בפלייאוף. למרות הפציעות, למרות הסגל הצעיר, הצליח שי מינסטר (שעוד נגיע אליו. ספויילר) לגבש במעלות חבורה התקפית ואנרגטית, שלא תלויה בשחקן זה או אחר. החודש היה זה תורו של תומר כהן, שמחזיק בכרטיס כפול עם עירוני נהריה, לחגוג. כהן סיים עם 17 נקודות בממוצע למשחק והיה למעשה המוציא לפועל העיקרי של מעלות, שגם קצר שבחים רבים.

אילן נניקשוילי (הפועל עכו)

ג'רמיין הול, ג'רמיין הול, אבל הול כבר לא לבד. עכו מסיימת גם את פברואר עם מאזן מושלם, כמעט ומבטיחה לעצמה את המקום בפלייאוף, אבל חשוב מכך - הולכת ומתחברת כקבוצה, עם חזרתם של עידו קוזי'קרו ורז מנשה הפצועים. אבל לבד מסוללת הגבוהים הנהדרת של בוכניק, החודש קיבלה הקבוצה תפוקה נאה מהרכז הבכיר שלה, שסיים עם 14 נקודות למשחק והוסיף כמות נכבדה של אסיסטים. נניקשווילי, עוד מעט 39, כבר אחרי שיאו, אבל את ההנאה שלו מהמשחק והאנרגיות שמביא איתו, לא תמצאו אצל אף שחקן אחר בליגה הזו.

אורן רונן (בית"ר כפר יונה)

עם שני נצחונות בשלושה משחקים מול חוסר יציבות של חברותיה לבטן הטבלה, סימנה כפר יונה בחודש האחרון צעד משמעותי בדרך להשגת מטרותיה הצנועות העונה: להשאר בליגה. החבורה הצעירה של אסף דותן שניצחה את גבעת שמואל ונתנה יופי של פייט למעלות, קיבלה בפברואר 15 נקודות בממוצע לערב מהקלעי הצעיר שלה, שהולך והופך לשחקן ששווה לשים עליו עין. האתגר הבא שלו יהיה להצליח לשמור על יציבות התקפית כזו לאורך זמן. נניח - עד לסיום העונה.

גל איתן (אליצור נתניה)

כמעט כמו בכל חודש היה לנו קשה לבחור את הנציג הנתיינתי לחמישייה שלנו, מאותה הסיבה בדיוק. הקבוצה של עידן פלדה כל-כך עמוקה עד שקשה למצוא בה שחקן שהתבלט יותר מעל האחרים, אבל הפעם הלכנו עם הרכז הנהדר שסגר את החודש עם 14 נקודות בממוצע למשחק והוסיף 8 אסיסטים לערב. נתניה סיימה את פברואר עם כוכבית, אחרי שאיבדה את המקום הראשון בהפסד לרמת השרון ולמעשה כבר לא תלויה בעצמה בחזרה לשם. ובכל זאת, היכולת נשארה אותה היכולת (שני נצחונות ב- 31 הפרש), והעוצמה אותה עוצמה. במרץ היא תקווה למעידה של רמה"ש כדי להשתלט שוב על הפסגה.


מאמן המחוז הדרומי: רועי בן יהושע (אליצור "איתו" אשקלון)

כשנדמה היה שהעונה של אליצור "איתו" אשקלון הולכת לאיבדון, הלכו במועדון על המהלך המשמעותי האחרון שעוד יכלו. רועי בן יהושע שהגיע לאשקלון לפני סיבוב שלם פחות משחק, בא בעצם להציל לה את העונה. הקבוצה שנבנתה בקיץ בקול תרועה רמה התקשתה מאוד לעמוד בציפיות וצברה שרשרת הפסדים שגרמו לפרנסי הקבוצה להזעיק את בן יהושע בחזרה לקווים, לאחר שזה התפטר ממנה בתחילת העונה שעברה.

זה לקח זמן, אבל בינתיים זה עובד. אשקלון של בן יהושע כבר עם 4 ניצחונות רצופים והיא היחידה שהשלימה פברואר מושלם ומרשים של 3 ניצחונות, שהקפיצו אותה עד למקום השלישי, חודש וחצי לסיום העונה. אם אשקלון ובן יהושע ימשיכו כך, זו תהיה הקבוצה שאף אחד ממש לא רוצה לפגוש בפלייאוף.

רועי: "עברנו חודש האחרון מצוין מבחינה קבוצתית, עשינו ניצחונות שנתנו לנו את האפשרות להיות תלויים בעצמנו לקראת הישרות האחרונה של העונה. התחושות שלנו טובות מאוד לקראת המאבקים הקשים שנשארו לנו עד לסיום העונה, אך כולנו מבינים שמעכשיו כל משחק הינו משחק עונה מבחינתנו ואסור לנו למעוד בשום מגרש. כמובן שמבחינה אישית שמחתי מאוד לחזור לאשקלון ולעזור במטרות שבהנהלה הציבו בתחילת העונה. אך כל הקרדיט מגיע לשחקנים שיודעים להתעלות ברגעים אלו ואין ספק שזו חוויה לאמן פה".

מאמן המחוז הצפוני: שי מינסטר (הפועל מעלות)

עונת 2017/18 לא נפתחה במעלות עם הנמכת ציפיות, אבל העובדה שעוד בקיץ 3 קבוצות "הבטיחו את מקומן בפלייאוף" הפכה את המטרה הראשית של מעלות - לסיים בין ארבע הראשונות - למאתגרת למדי. הסגל לא התחזק במיוחד, אבל ההמשכיות במספר עמדות מפתח עשתה את שלה, ולצידם גם מינויו של שי מינסטר, מהמאמנים הותיקים והמוערכים באזור הצפון, לעמוד על הקווים.

מינסטר מוביל עד כה את מעלות לעונה יציבה, בה בולט יותר מכל שיתוף הפעולה בין הסגל הותיק שמוביל את הקבוצה לחבורה הצעירה שהתגבשה לה בשנתיים האחרונות. את חודש פבראור סיימה מעלות במאזן מושלם שהעלה אותה לטופ-4, מרחק ההפסד לעכו מהמקום השלישי, שנתן את התחושה שהשנה אפשר לעשות את זה. אבל נראה שהמבחן הגדול של הקבוצה יהיה בחודש הקרוב. את חמשת הפסדיה רשמה נגד הקבוצות שמעליה בטבלה, וצפת. שלוש מהן היא תפגוש בחודש הקרוב, ואם היא תרצה לעשות פלייאוף - היא תצטרך לנצח לפחות אחד מהם.

שי: "תודה על הבחירה. אני שמח לאמן בקבוצה הזאת ולראות חבר'ה צעירים שמתקדמים תוך כדי תנועה. בנינו כאן תלכיד שמשלב בין הרבה שחקנים צעירים ורעבים להצלחה לבין שחקנים ותיקים ומנוסים כמו אורן, אסף ויעד שהצטרף אלינו לאחרונה. מצפה לנו חודש מעניין עם משחק חשוב נגד צפת שעשוי להשפיע על ההעפלה לפלייאוף ואני מקווה שנדע להתעלות. אנחנו לא רוצים להנמיך ציפיות, סימנו את הפלייאוף כמטרה בתחילת העונה ואנחנו צריכים לראות איך נצליח להשאר למעלה גם בחודש הזה כדי להיות שם".