פעמיים גרזון?

שחקנית בת 16 ושחקנית בת 18 אמורות לשחק באותו היום שני משחקים (!!) מכריעים. גמר ליגת העל לתלמידות ורבע גמר גביע המדינה נשים. בין השעה 13:00-22:00 הן ישחקו שני משחקים מהם אין דרך חזרה. איך זה קורה ולמה לאף אחד לא איכפת? סיפור הענף ובעיה נוספת שמתרחשת בהיעדר אגף מקצועי מתפקד.


| שי ברק

 

נתון ראשון - עשור  של יציבות

ב-10 השנים האחרונות, שמונה פעמים הגיעה אוסטרובסקי רעננה לגמר ליגת העל לתיכונים. ב-4 השנים האחרונות הגיעו לכל הגמרים. משחקי ליגת העל לתיכונים מתקיימים מדי שנה כבר 30 שנה החל מפתיחת שנת הלימודים (חודש ספטמבר) ועד השבוע האחרון של חודש דצמבר או השבוע הראשון של ינואר (כתלות בחג החנוכה). גמר ליגת העל לתיכונים מתפרסם בחוזר רשמי ערב פתיחת שנת הלימודים (וכולל את כל משחקי הכדור). גמר משחקי הכדורסל לתלמידים ותלמידות מתקיים , תמיד, בימי חמישי. באחד האולמות הגדולים בארץ ובהפקת ענק כולל מעל 1,000 צופים, הופעות של זמרים, בנוכחות ראשי ערים ובשידור ישיר בטלויזיה.

מכל אלה, נדמה שלא יכול להיות שהיה מי שהופתע שאוסטרובסקי רעננה תשחק היום, חמישי, 2.1.2020, בגמר ליגת העל לתיכונים נגד הגימנסיה הריאלית ראשון לציון.

 

נתון שני - שחקניות מוכשרות גדלות ברעננה ובראשון לציון

יש כאלה שקשה להם לקבל את זה. אבל העתיד של הענף, כיום, בנוי ותלוי בשתי אגודות השולטות בגילאים הצעירים. השחקניות שמובילות את נבחרות ישראל, את ליגת העל וצפויות להוביל את הענף בשנים הקרובות. כך למשל בליגת העל משחקות היום בין היתר עדן ציפל (23 דק' בממוצע, 6.1 נק' בממוצע), מאי רווח (שותפה עד כה במספר משחקי ליגה), ועל הספסל גם ג'וי אוסיגוואי, ויעל טננבוים (כמובן בנוסף לבוגרות בנות ה18-19). ברעננה משחקת ירדן גרזון (25 דק' מדי משחק בממוצע, 6.2 נק'), ונעה  גבעון ששותפה בכמחצית ממשחקי הקבוצה. יתר שחקניות גיל נערות משחקות בליגה הלאומית לנשים ונמצאות בצמרת הליגה.

מכבי רעננה והפועל ראשון לציון קבוצות איכותיות, מוכשרות וטובות, לא היה זה בלתי אפשרי לחלוטין שאחת מהשתיים ואולי שתיהן ישחקו ברבע גמר גביע המדינה. למרות שאין אילוצים מיוחדים ושבוע הגמר יתקיים בתחילת מרץ, רבע הגמר נקבע ליום חמישי, 2.1 בדיוק ביום בו יתקיים אירוע גדול אחר של כדורסל הנשים, גמר ליגת העל לתלמידות.

חבל לייצר יום כל-כך עמוס באירועי שיא ספורטיביים וכדאי היה לפצלם, אבל זה שיקול שולי לשיקול המרכזי. שחקניות נערות שייאלצו לשחק פעמיים ביום משחקים מכריעים. אם משחק ליגה אפשר לתקן, מהדחה בגביע אין דרך חזרה.

 

גרזון וגבעון בהצגה כפולה

כך הולך להיראות היום של ירדן גרזון ונעה גבעון. תחילת אירוע הגמר בשעה 12:00 בצהריים, בחולון. המשחק כולל כל הטקסים והאירועים הנלווים צפוי להסתיים בשעה 15:00 או בסמוך. השתיים, מיותר לציין, מהשחקניות המובילות בתיכון אוסטרובסקי ובוודאי ישחקו מספר רב של דקות נגד היריבה הכי קשה שיש לענף להציע.  מהשעה 15:00 יסעו בעומס התנועה הידוע שבכביש 4 בימי חמישי לרעננה. כשעתיים מרגע ההגעה כבר ייצאו לכיוון האולם למשחק שיחל בשעה 20:30 נגד מכבי חיפה. משחק גביע קשה בו זקוקה רעננה ליכולת גבוהה של כל שחקניות הסגל בוודאי של השתיים האלה.

מדובר בעומס לא הגיוני בשום קנה מידה , מדובר בעומס שמיותר בכלל לייצר ואפשר בקלות למנוע.  מאותה הסיבה שלא משחקים את חצי גמר הגביע בבוקר ואת הגמר בערב, כך אין סיבה לייצר שני "אירועי גמר" ביום אחד. 

האחריות הוטלה מאחד לשני, כשאף אחד לא באמת מנסה למצוא פתרון (מי שהיה רוצה למצוא פתרון גם היה מצליח - מיד דוגמאות). והתוצאה פגיעה קשה בשחקניות, פגיעה עצומה בספורטיביות, והפסד של כולנו כאוהדי הענף ואוהביו.

אחד ה"סטורי-ליינים" השחוקים ב-WWE מספר על קרב ענק בין שני אלופים שמסתיים בניצחון בשארית כוחותיו של האלוף החדש, אז מגיע יריב שלישי ו"פודה" הבטחה לקרב על התואר, עוקץ את האדם שעל הקרשים ומניף את החגורה כאלוף החדש. מה זה קשור? תשאלו את מכבי חיפה היום ב-22:00.

 

למה הגענו למצב הזה?

קל - כי לאף אחד לא איכפת. כבר שנים שלקברניטי הענף נוח שאין "תקשורת ספורט". אם אין קידום של רבע גמר גביע המדינה לנשים ואם אין קידום של משחק הגמר בתיכונים, קל להסתיר אירועים אבסורדים וביזאריים שכאלה. בכדורגל זה בוודאי לא היה עובר. כל מי שאומר שחשיפה חשובה לענף, יודע שדברים כאלה יצופו ולכן טוב להשתיק וטוב לפרסם את התאריך והשעה רק בקטן ובמוסתר, בלי לספר על הסגלים והיריבויות שמא הדבר יתגלה.

אבל גם ללא ביקורת תקשורתית ופאנלים מיוחדים במהדורות החדשות אפשר היה להימנע מכך. משחק גביע המדינה נקבע הרבה אחרי אילוצי משרד החינוך ושריון אולם לגמר התיכונים. משחקי הגביע משוחקים בשבוע של מחזור ליגה (רק ביום שני האחרון שיחקו הקבוצות כולן את המחזור הראשון בסיבוב השני), יש עוד 7 ימי חמישי עד חצי גמר הגביע, כמה קשה היה לדחות את המשחק למועד אחר? התשובה - קל מאד. ההסבר? לפני שלוש שנים "נפל" מחזור ליגה על גמר ליגת התיכונים. רעננה היתה צריכה לשחק ברמת השרון. המשחק נדחה, דיי בקלות. המנהלת הבינה אז את החשיבות לא לקיים שני משחקים באותו היום ולמנוע את העומס משיר תירוש. 

מי היה צריך להילחם על כך? בעיקר האגף מקצועי שכדורסל הנשים חשוב לו. גביע הוא תואר שמחלק איגוד הכדורסל, אגף מקצועי מתפקד היה שם לב לכך (נציגיו בוודאי יגיעו לצפות כקהל VIP בגמר התיכונים, ומעניין לעקוב אם עקב עייפות יימנע מלהגיע למשחק רבע גמר נוסף בערב (כמובן כצופה). בזמן ששלחו את מאמני התיכונים וליגת העל למצוא פתרון מול מאמן הקבוצה היריבה (שיודעת שבסיטואציה הנוכחית מגיעה ביתרון למשחק הגביע) - מי שהענף היה חשוב לו, היה נכנס לעובי הקורה, קורא לכולם אליו ומוצא פתרון.

אבל זה דורש חילוקי דעות ואולי אפילו מאבקים פוליטיים - ואם גם ככה אף אחד לא יודע מזה, מה זה חשוב? ואולי הסיבה היא אחרת, אולי שומרים טינה על אירועי הקיץ? הסיבה לא משנה. בשורה התחתונה ב-10 השעות בין 12:00 ל-22:00 צפוי עומס כבד.